Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

GHIOCEL

#44151 Pui mei de cra,cra,cra

2015-10-16 17:01

Nu va las copii mei chiar daca plec voi ramane in sindicatul Victoria sa va apar,nu este neaparat sa fi salariat Oltchim activ Dixi si acum Marcu cum sun,copilasii mei sunt langa voi.


Musafir

#44152 Re: Pui mei de cra,cra,cra

2015-10-16 17:10

#44151: GHIOCEL - Pui mei de cra,cra,cra 

 CE FRUMOS CINTA O GAOAZA SI UN CRA CRA CINDVA,VA MAI ADUCETI  AMINTE?....ACUM IA FU..TU UNU FOTA SI IA TRIMIS CU GURA SPRE PU..LA MEA


Musafir

#44153 Re: Re: Pui mei de cra,cra,cra

2015-10-16 18:03

#44152: - Re: Pui mei de cra,cra,cra 

 GAOAZAAAAA,A MAI RAMAS UNUL DIN OAMENII CARE TE AU DAT AFARA SI TREBUIE SA TI L SPUN,VREI SA L STI?.....DAR MAI INTAI VREI DE PU..LA SA MA IEI?


Musafir

#44154 Pui mei de cra,cra,cra,HAI CA ZBURAM DUPA TATICUTUL IN BULGARIA.

2015-10-16 18:48

#44153: - Re: Re: Pui mei de cra,cra,cra 

 GAOAZAAAA,DORMI BA SOBOLANULE JEGOS?....TE AI CULCAT O DATA CU GAINILE?..DORMI,DORMIREAI BUMBAN CU TACTO TAMBALAGIUL.


Musafir

#44155 IN ACEASTA DIMINEATA BURDOAZA SUNA PE FRATELE GAOAZA[BOIER MOFLEA]

2015-10-17 05:08

MAI GAOAZA JAGARDEA,DE CE BE..SE LARGA TA?..PAI DE MA NICULE,A SUPT PU..LA LUI CRA CRA.


Musafir

#44156

2015-10-17 16:13

HAI GATA CU VRAJELILE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 


Musafir

#44157 Planul CIECH de preluare pe doi bani a CET și OLTCHIM, în vizorul DNA.

2015-10-17 18:10

Anchetă anticorupţie la guvernul polonez privind privatizarea Ciech, proprietarul Uzinelor Govora

Autor: Bogdan Cojocaru
http://www.zf.ro/business-international/ancheta-anticoruptie

Cu mai puţin de două săptămâni până la alegerile generale, un nou scandal este pe cale să izbească partidul de guvernământ din Polonia, bursa de la Varşovia şi una dintre cele mai mari companii poloneze, Ciech, unul dintre liderii pieţei chimice europene, care deţine în România Uzinele Govora.

Scandalul care priveşte privatizarea Ciech, făcută în beneficiul celui mai bogat om din ţară, are legătură cu celebrele înregistrări de la restaurantul „Bufniţa şi prietenii săi“ care l-au surprins pe guvernatorul băncii centrale Marek Belka spunându-i ministrului de interne Bartlomiej Sien­kiewicz că este dispus să intervină pentru a ajuta economia dacă este înlăturat din funcţie ministrul de finanţe Jacek Rostowski. La patru luni de la înregistrare, Rostowski a fost înlăturat. Pe aceeaşi înregistrare Belka apare folosind cuvinte jignitoare la adresa unor colegi de-ai săi. În aceleaşi înregistrări, pe atunci ministrul de externe Radoslaw Sikorski este auzit spunând că „alianţa polonezo-americană este inutilă, chiar păgubitoare“. De atunci, guvernul polonez, care pe 25 octombrie va înfrunta alegeri generale, a suferit schimbări dramatice.

În cel mai nou scandal, ofiţerii agenţiei anticorupţie au intrat în birourile bursei de la Varşovia şi ale Minis­terului Trezoreriei pentru a-l înteroga pe şeful acesteia Pawel Tamborski şi pentru a recolta dovezi pentru ancheta deschisă în cazul vânzării din 2014 a colosului din industria chimică Ciech către pe atunci cel mai bogat om din ţară Jan Kulczyk. Tamborski era la momentul privatizării Ciech pe bursă secretar de stat la Ministerul Trezoreriei, care suprave­ghează activele statului. De la bursă agenţii l-au însoţit pe Tamborski acasă la acesta, de unde au ridicat dispozitive iPad şi iPhone folosite în perioada noiembrie 2013-august 2014.

Presa poloneză a raportat incorect că Tamborski a fost arestat. Urmarea este că acţiunile bursei au scăzut cu 2% mierc_uri, imediat (apoi şi-au revenit), notează Financial Times. Acţiunile Ciech s-au prăbuşit cu până la 6% (şi acestea şi-au revenit).

Kulczyk Investments, compania holding a miliardarului Jan Kulczyk – acesta a decedat în iulie din cauza unor complicaţii după o operaţie la Viena -, a cumpărat în mai anul trecut printr-o licitaţie publică o participaţie de 51% la Ciech pe care a dat echivalentul a 225 milioane de dolari. Trezoreria, care până atunci controla compania, şi-a vândut întreaga participaţie, de 37,9%, la preţul de 31 de zloţi pe acţiune. Acum, o acţiune Ciech trece de 70 de zloţi.

Investigatorii cercetează evenimentele care au dus la privatizare, în special întâlnirile dintre Kulczyk şi Tamborski, notează presa poloneză. Trezoreria a anunţat că ancheta a fost declanşată în urmă cu mai multe luni. Numele lui Tamborski apare în discuţiile dintre miliardarul Kulczyk, lobby-istul Peter Wawrzynowicz şi Rafal Baniak, pe atunci viceministru al trezoreriei, despre privatizarea Ciech înre­gistrate la celebrul restaurant. Potrivit mărturiilor ospătarilor care au fost martori la întâlniri, Wawrzynowicz a scris pe un şerveţel suma oferită ca mită lui Baniak. Numele lui Tamborski apare şi pe alte înregistrări, iar rolul pe care l-a avut în privatizarea Ciech pare să fi fost crucial.

„Tranzacţia a fost făcută printr-o licitaţie publică, în cel mai transparent mod posibil. Sunt foarte fericit că se fac cercetări pentru a se face lumină în această problemă“, a afirmat Tamborski pentru Reuters.

Tamborski este şeful bursei de la Varşovia din 2014. Predecesorul său, Ludwik Sobolewski (acum şeful BVB), a demisionat în acel an după ce a fost acuzat că şi-a folosit influenţa de pe bursă pentru a strânge fonduri pentru un film în care unul din rolurile principale revenea prietenei sale.

Ciech deţine 94% din capitalul Uzinelor Sodice Govora. Govora este prima companie cu operaţiuni de producţie pe care grupul polonez a cumpărat-o în altă ţară. Achiziţia a fost făcută în 2006. Govora produce sodă calcinată u?oară si grea, silicat de sodiu lichid, silicat de sodiu solid şi derivaţi ai sodei.

Articol publicat în ediţia tipărită a Ziarului Financiar din data de 16.10.2015


Musafir

#44158 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Administratorul special al Oltchim, Bogdan Stănescu, se află în CONFLICT DE

2015-10-17 18:16

#44147: - Re: Re: Re: Re: Re: Administratorul special al Oltchim, Bogdan Stănescu, se află în CONFLICT DE INTE 

 Taci prostul pu.lulii, ca tu esti istericul petitiei.

Ai inviat din morti, fu tu ti rasa in c.ur?

Taci, salveaza ti ultima picatura de ratiune, carnatule.


Musafir

#44159 Re: Re: Re: Administratorul special al Oltchim, Bogdan Stănescu, se află în CONFLICT DE INTERESE

2015-10-17 18:17

#44148: - Re: Re: Administratorul special al Oltchim, Bogdan Stănescu, se află în CONFLICT DE INTERESE 

 TACI, Ca esti la fel de IDIOT CA FOTA!

SU.GE IN CONTINUARE, CAPISCHI?

CA..CATILO,ATI CREZU CA SINTETI STAPINII OLTCHIMULUI?

#44160 PT. CA IAR AI SCRIS FOTA,SU..GI PU..LA CU MATA MAI GAOAZA RETARDATA.

2015-10-17 18:42

#44159: - Re: Re: Re: Administratorul special al Oltchim, Bogdan Stănescu, se află în CONFLICT DE INTERESE 

TU..TI GATU MATI DE RETARDAT SI SOBOLAN JEGOS,PAI DACA FOTA NU SE TINEA DE CAPUL VOSTRU MAI NEMERNICILOR DE TAMBALAGIU SI GAOAZA RETARDATA VA FACEATI DE CAP,NICI NU S A USCAT CERNEALA DUPA PLECAREA LUI ROIBU SI ATI INCEPUT CU ESCROCUL DE BALAN[CET] SA TRCETI LA NEPOTISME,DENIGRARI,AMENINTARI,ATI CREZUT CA SINTETI IMPARATII,POATE IMPARATI PU...LI LUI FOTA,E UITE CA FOTA VA FU..TUT IN GURITE SI A REUSIT SA ARATE OAMENILOR ADEVARATA FATA A DOI PAPAGALI MU...ISTI,2 MONSTRI CU CHIP DE OM.


Musafir

#44161 Re: PT. CA IAR AI SCRIS FOTA,SU..GI PU..LA CU MATA MAI GAOAZA RETARDATA.

2015-10-17 18:45

MI ATI SU..PT PU..LA CERNEV SI GHIOCA.

#44162 Re: Re: PT. CA IAR AI SCRIS FOTA,SU..GI PU..LA CU MATA MAI GAOAZA RETARDATA.

2015-10-17 19:01

#44161: - Re: PT. CA IAR AI SCRIS FOTA,SU..GI PU..LA CU MATA MAI GAOAZA RETARDATA. 

 VA N GURA SA VA FU..T DE ESCOCII,SA LE READUCEM AMINTE OAMENILOR CE ATI INCERCAT IN 2013[TOT ANUL]CU BETIVUL DE PIRVU,CA...CA...CIOSUL DE TALPASANU SI CU...RVA MOLDOVEANCA DE MARDARE,CUM ATI INCERCAT SA MI INCHIDETI GURA CU POLITIA SI SCHIMBAREA LOCULUI DE MUNCA?


Musafir

#44163

2015-10-18 06:14

O sa moara in hazna,da-l dracu de prost nu-l mai baga in seama oricum este o sc.ursura a societati o mizerie animala.


Musafir

#44164 Re: E BINE SI IN HAZNA,CA E INVATAT SA MANINCE,

2015-10-18 07:01

#44163: -  

BA  NU,O SA MOARA IN PRIMA PLUTA, LA UN DRUM LUUUUNG

Biroul Executiv al SLO

#44165 Avem nevoie de Cascaval

2015-10-18 09:38

FOTA imi pare rau chiar daca ai fost in medical,,chipurile'', cotizatie tot o sa-ti retin ca m-a lasat DICULOIU ,prietenul tau sa-i achit datoriile si trebuie sa ne luam si noi salariile.Chiar vreau sa le multumesc adeptilor din SLO,ca cotizeaza in continuare sa achitam impreuna in urmatorii ,3 ani datoriile facute de DICULOIU, MARCU, PRISACARU.

 

 


Musafir

#44166 Re: Avem nevoie de Cascaval,eu gaoaza am mincat mult casca..ca..caval cu lingura

2015-10-18 11:27

#44165: Biroul Executiv al SLO - Avem nevoie de Cascaval 

 IL ASTEOT GAOAZA SI IMI DA SI O PRIMA PT.CA V AM FU..TUT IN GURITE PE TINE SI TACTO CRA CRA TAMBALAGIUL.


Musafir

#44167 Re: Re: Avem nevoie de Cascaval,eu gaoaza am mincat mult casca..ca..caval cu lingura

2015-10-18 11:47

#44166: - Re: Avem nevoie de Cascaval,eu gaoaza am mincat mult casca..ca..caval cu lingura 

 HIRSC,TI AM TRAS O SI V AM FU..TUT CUM A VRUT FOTA OFTICATILOR CERNEVISTII,ACUM O SA NE INTILNIM SI O SA MI LINGETI UN PIC ACADEAUA,CE ZICI MAI GAOAZA JAGARDEA,MAI SU..GI UN PIC CU LARGUTA ?


Musafir

#44168

2015-10-18 15:35

Bai proastelor cerneviste(va numesc asa ca sunteti niste cu.rve),ce treaba are sindicatul cu promisiunile care le vomitati acum trei ani, pana la urma vorba lu Fota, cu.ve ati fost, jartele ati devenit,niste adunati ,majoritatea analfabeti ,vanduti pe un pumn de arginti(ca de aur nu aveati nas),un loc de munca mai caldut sau pastrat, de-asta nu o sa aveti nici o valoare ca aveti gandire ingusta fara viitor,ati sacrificat 1200 de colegi ptr idealuri fara viitor(nu ptr voi ca sunteti prea prosti ci ptr copii vostri).


Musafir

#44169 Re: Re: Re: Avem nevoie de Cascaval,eu gaoaza am mincat mult casca..ca..caval cu lingura

2015-10-18 20:05

#44167: - Re: Re: Avem nevoie de Cascaval,eu gaoaza am mincat mult casca..ca..caval cu lingura 

 Ai fu.tut si le-ai tras-o CUM ????

Astia sunt bine-mersi, tu esti dat afara.

Nu vezi cat de idiot esti?

Ce ma-ta ai rezolvat, CONCRET?

SA TE FEREASCA D ZEU DE MINIA MEA MAI SOBOLANE

#44170 Re: Re: Re: Re: Avem nevoie de Cascaval,eu gaoaza am mincat mult casca..ca..caval cu lingura

2015-10-18 20:23

#44169: - Re: Re: Re: Avem nevoie de Cascaval,eu gaoaza am mincat mult casca..ca..caval cu lingura 

 O SA TE REZOLV SI PE TINE MAI GAOAZA CIT DE CU..RIND,TIC TAC SE APROPIE,NE VOM INTILNI SI SA TE VAD CE CA,,,CAT MAI POTI SCOATE DIN GURA,PARDON DIN HAZNA.


Musafir

#44171 Re: Re: Re: Re: Re: Avem nevoie de Cascaval,eu gaoaza am mincat mult casca..ca..caval cu lingura

2015-10-18 20:53


Musafir

#44172 Re: Re: Re: Re: Avem nevoie de Cascaval,eu gaoaza am mincat mult casca..ca..caval cu lingura

2015-10-18 21:04

#44169: - Re: Re: Re: Avem nevoie de Cascaval,eu gaoaza am mincat mult casca..ca..caval cu lingura 

 Le-a tras-o ca are timp a iesi si la pensie. Astia sunt bine-mersi cum spui tu, baaaaaaa taci ca macane la luna clanta pe care o papagalicesti aici,  tac-tac-tac caprita tac va scrie pe ei, aia de le pui tu palma .... Concret te-a facut si la vorba si la fapte.


Musafir

#44173 HAI SA TI DAU SI CONCRET GAOAZA SI TIE TAMBALAGIULE DE CRA CRA,

2015-10-18 22:03

#44169: - Re: Re: Re: Avem nevoie de Cascaval,eu gaoaza am mincat mult casca..ca..caval cu lingura 

 EU FOTA V AM FU..TUT IN GURITE DIMINEATA PE RACOARE,ATI UITAT VAD,PAI SA TI ADUC AMINTE GAOAZA CIND TE AM FU..TUT IN GURA PE TINE,MIZERIA SI TRADATORUL DE    TALPASANU SI MATA INTR O DIMINEATA?      TE AM FU..TUT IN GURA SI PE TINE TAMBALAGIULE DE CRA CRA CU CU...RVA TA[TOT INTR O DIMINEATA DE FATA CU LUMEA]SI TOT INTR O DIMINEATA L AM FU..TUT IN GURITA PE LABAGIUL DE AVRAM ,ADEVARUL E CA DECIT VAERBAL DAR E UN ADEVAR....IAR PE VOI SOBOLANILOR CERNEVISTII VA FU..T IN GURITE DE 3 ANI,TOT VERBAL,POATE VA PRIND SI ORAL....AM UITAT SA TE INTREB SI SA VA INTREB SOBOLANILOR CERNEVISTII,IN 2013 ERATI APROAPE 700 DE MEMBRII,ACUM CITI MAI SINTETI?....VA SPUNE TOT FOTA ,O LABA[MINA]PE CARE O FOLOSESTE FOTA LA PU..LA SI LA C..UR CIND SE STERGE.


Musafir

#44174 Re: Re: Re: Re: Re: Avem nevoie de Cascaval,eu gaoaza am mincat mult casca..ca..caval cu lingura

2015-10-19 06:54

#44172: - Re: Re: Re: Re: Avem nevoie de Cascaval,eu gaoaza am mincat mult casca..ca..caval cu lingura 

 Te poti lua de mana cu fota si cautati unde e Oltul mai adanc. Apoi hop top in el, ca prea sunteti imbecili.

Gura ce e de voi, in rest sunteti niste belitori.


Musafir

#44175 Re: HAI SA TI DAU SI CONCRET GAOAZA SI TIE TAMBALAGIULE DE CRA CRA,

2015-10-19 06:57

#44173: - HAI SA TI DAU SI CONCRET GAOAZA SI TIE TAMBALAGIULE DE CRA CRA, 

 Du-te ba acasa, betivul dracului. Iti dau eu 5 lei sa iti bei berea de dimineata la tic-tac, ca in mintea ta tulbure numai pu.li, mu.ie, cra-cra, gaoaze exista.