Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

un cane

#2126

2013-03-20 15:47

Hai, mergeti acasa c-ati mai pontat o zi...
Alain

#2127 smecheri....

2013-03-20 15:52

Deci, ce sa-ti spun, multi dintre noi am inteles situatia cu ani buni in urma - ca un rezumat, pe care cred ca l-ati deslusit si voi, pot sa-ti reconfirm ca aici a existat o clica de smecheri care au devenit patroni nu numai pe Oltchim, dar si pe trei sferturi din oras...

...pur si simplu nu am avut ce face, poate si din lipsa de verticalitate, din lasitate...

...disperarea este insa ca acesti oameni implicati in aceste suveici de capusare, sunt inca pe pozitii si ne sfideaza, ba mai mult, fac pe victimele

personal, chiar am avut o colaborare buna cu cei de la Pitesti si am un respect deosebit fata de munca oamenilor de acolo - sincer imi doresc sa vina vremurile in care sa putem relua colaborarea;

in ceea ce priveste desfasurarea miting-ului de ieri, sa zicem ca a fost o lipsa de comunicare la nivel de lideri, care s-a propagat pana in randurile angajatilor - chiar nu vreau sa dezvolt;

 

@un cane : bine ca incepurati voi acum cu bascalia

 

in ceea ce priveste treaba cu hartiile inventate, ce sa zic, asta e o boala grea de tot, dusa la perfectiune de onor ex-conducerea, se faceau hartii si intre colegi de birou.... ce vremuri, bleach;

FRANCISC

#2128

2013-03-20 16:04

NU ACCEPTAM LIDER DE SINDICAT CORUPT PRECUM DICULOIU.AICI DOMINA ONOAREA SI CINSTEA.AICI ESTE CASA DOMNULUI.
Diculoiu

#2129 table si sah

2013-03-20 16:15

Daca ma mai suprati mult va spun lu' Basescu, ca v-am spus ca sunt in vizita la el, si acuma va scriu de pe aifone ca ne-a dat la toti domnu' Roibu - a vrut sa ne dea si tablete, dar nu aveau loc in buzunar si erau greu de transportat...

hai, va pup pe toti dulce, si stati linistit ca va aduc si niste integrate ca daca nu merge ala cu Pitesti-ul, incercam direct la Moscova, cu Tisse, cu domnul Roibu... da' integrat, numai integrat!

ASU

#2130

2013-03-20 16:16

greselile gramaticale au fost facute special pentru tine....tristule!!!! ti/ai dovedit singur ca perocuparea ta este una singura....monitorizarea lu giurea. pai la ora la care ai postat tu mai pirde vara comentariu domnul alexandru giurea muncea ...iar tu/l monitorizai! ce ai produs azi?....DOAR ABERATIA DE COMENTARIU SCRISA LA ORA LA CARE TREBUIA SA MUNCESTI PENTRU OLTCHIM NU SA/L CANTARESTI PE GIUREA. DECI DOMNULE TRIST...ECOMOMIST...CANTARESTE/L IN CONTINUARE PE GIUREA,NUMARA/MI GRESELILE GRAMATICALE *SI DACA TE PRICEPI CORECTEALE- SI POATE MAI AI TIMP SI SA/TI NUMERI FETELE TRISTE DIN PAVILION CA PT TINE MUNCESC FRAIERII

Musafir

#2131

2013-03-20 16:22

nu este nimic inventat ,s-au consumat zeci de tone da hartie de scris in perioda de domnie a lui mihaescu/roibu .

Alain

#2132 hartii

2013-03-20 16:30

stiiiiiu, tocmai asta zic : ei au gandit acest sistem de neincredere, pentru orice trebuia sa iei cate o dispozitie, cate un referat - exista o reala neincredere intre oameni foarte bine intretinuta de conducere;

Ciucurel

#2133 ASULE

2013-03-20 16:35

Dute acas-a mosu-le, ca este verzet tata! Ia-l si pe giurea cu tine, ca munceste in draci ziel-e astea, c-e naiba o fi apriovizioniat, nus-tiu, ca olchimu ie la pamant!
Apropo: am incercat sa scriu cam ca tine, sigur mi-a reusit, fraiere!

Musafir

#2134 Gogu Ologu

2013-03-20 19:04

OLTCHIM-ule,iesim si noi la un protest ceva?Jalnica manifestare ieri.Sa vina altii de la distanta si pe voi sa va doar undeva.Asa ca nu va mai mirati de ce se intampla...ACASAAAAA cu voi!
as vrea sa stiti

#2135 pentru a intelege ceva

2013-03-20 19:24

As dori sa va impartasesc urmatoarele idei,pentru a va ajutati sa intelegeti:
1. Oltchim-ul a fost creat ca un intreg sistem. Rafinarie-Combinat Chimic. Fara aceasta combinatie el nu exista.Este cel mai bine asezat(gandit) Combinat Chimic din Europa de Est si Centrala. Sarea, Apa, Calea Ferata, Conducta de propilena si etilena,din apropiere lui, fiind puntele lui forte.Fara propilena si etilena Combinatul nu mai poate exista.
2. Petrochimia este una din cele mai complexe industrii din lume, atat din punct de vedere tehnologic cat si din punct de vedere economic,comercial- nu se poate aplica legea achizitiilor publice.Nu oricine poate conduce o societate comerciala dintr-o astfel de ramura. Managerul trebuie sa aiba cunostinte din mai multe domenii - petrochimie,juridice,economice,arta negocierii.
3. In lunga lui istorie Oltchim a trecut de la productia de pesticide (poderea cea mai mare din total vanzari) la productia de PVC (poderea cea mai mare din total vanzari).Dintr-un aspect de combinat din regimul comunist intr-unul din cele mai moderne combinate chimice - asta datorita investitiilor care o fost facute.
4. Fara disciplina, ordine nu poate fi condus un combinat petrochimic.
Mi-am permis sa va spun toate astea pentru ca vreau sa intelegeti urmatoarele:
-fara Arpechim Oltchim nu inseamna nimic si nu poate exista mai mult de 3 ani.
- fara un manager pregatit,cu autoritate si multa pregatire (petrochimica-juridica-economica)Oltchim nu poate fi condus,altfel nu poate fi decat haos.
as vrea sa stiti

#2136 pentru a intelege ceva

2013-03-20 19:31

Daca cei de la Pitesti ar fi disponibilizati (Petrochimia se inchide) "in secunda doi"
cel putin 1.000 de oameni din Oltchim vor fi disponibilizati, iar cei care mai raman isi prelungesc agonia inca 3 ani.Adica asta ar insemna falimentul Oltchim.
Alain

#2137 solutii

2013-03-20 19:41

Corect,
si deci... ce e de facut? Banii sunt la altii....
as vrea sa stiti

#2138 pentru a intelege ceva

2013-03-20 19:51

CUM A DECURS SEDINTA DIN DATA DE 19.03.2013 DINTRE REPREZENTATNTII ROMINSOLV SI DIRECTORII,SEFII DE SECTII,SERVICII,BIROURI,ATELIERE
Buna ziua,
V-am chemat astazi pentru a va spune ca nu mai sunt bani. NU VA PUTEM PLATI LICHIDAREA LUNII FEBRUARIE MAI DEVREME DE 31.03.2013
Initial luasem decizia de a reduce salariile cu 38%, dar dupa o lunga analiza am ajuns la concluzia ca este imoral pentru cei care muncesc si astfel am hotarat urmatoarele:
1. Cei care nu mai ne sunt folositori (Arpechim,pvc,monomer...) vor fi disponibilizati si vor primii salarii compensatorii. - nu s-a comunicat cate salarii vor primii, ce valoare va avea, si de unde au bani --- poate din taierea PVC-ului sau OXO1 cum vor ridica gajul acestora-----
2. Cei care consideram ca vor mai avea ce municii Soda,Electroliza 3,Dof,Anhidrida Ftalica, vor intra in somaj tehnic - nu s-a comunicat perioada, procentul din salariul tarifar care l-ar incasa salariatul in somaj tehnic si din ce fonduri
3. Sectiile lui Cernev si Zaremba vor funcitiona in continuare la fel probabil - nici macar ei nu vor sti daca vor fi platiti la timp
grlu

#2139

2013-03-20 19:53

Administratorii judiciari sa lase investitorii sa vina cu bani caci acestia exista dar trbuie lasate orgoliile.

nafta

#2140 pitesti

2013-03-20 19:55

Arpechim nu are matrie prima. Sa convinga cinena OMW-ul sa vanda rafinaria unuia care chiar vrea sa proceseze petrol si totul e ok ! Pana atunci sunt doar vise si fabule cu benzina nafta adusa pe tren din Constanta si altele asemenea. Da, Oltchimului i-ar fi foarte bine cu Arpechim dar cat timp ropilena se gaseste si nafta nu prea si logistica si investitiile nu le finanteaza nimeni, Oltchimul va functiona cum va putea. Greu dar va functiona.
Alain

#2141

2013-03-20 19:55

Pitestiu' - am inteles ca v-a vizitat dl Zaremba astazi. Bagati si voi niste detalii pe aici, impresii, concluzii! Ce s-a discutat?

@2138 : vii si cu idei coerente sau te tii doar de pamflete?
pitesteanul

#2142 asta sunteti

2013-03-20 19:59

Dezbinarea de la Oltchim este rezultatul "intelegerii" perfecte intre Cernev si Diculoiu.Unul era pe pavilion ca ciorile sa priveasca adunarea iar altul era la Cotroceni sa predea presedintelui lectii de moralitate.
Am aratat unitate,voi ati aratat frica.Nu ati fost in stare nici sa ne priviti la intrarea/iesirea din schimb.
Va transeaza si trateaza lichidatorii asa cum sunteti,fricosi si lasi in a va apara drepturile.
O sa plecati acasa plangand,multumind stapanilor polul de bani pe care il arunca.
Alain

#2143 sustinere

2013-03-20 20:04

Intreb : Dumitru a cerut sustinerea noastra? Cui?
vanatorul de ciori

#2144 CERNEVISTI PUTUROSI

2013-03-20 20:07

BAI FRAIERIILOR!!!!
NU VEDETI CA CERNEV ARE SUB ARIPA LUI DE CIOARA SECTIILE LUI ZAREMBA (ELECTROLIZA 4 SI PROPEN)
RESTUL INTRATI IN SOMAJ TEHNIC (ETAPA 2 DE CONCEDIERI) SAU ETAPA 1 DE CONCEDIERI
VOI DE LA ELECTROLIZA 3 NU FITI BUCUROSI CA INTRATI IN ETAPA 2 -CINE MAI BAGA BANI IN STRICACIUNEA AIA DE SECTIE.
pitesteanul

#2145 Re: sustinere

2013-03-20 20:08

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-03-20 20:10


Alain

#2147 PNL

2013-03-20 20:12

pai, si atunci de ce te mira ca nu a iesit lumea?

Cand vii pe platforma la Valcea banuiesc ca in prealabil sunt niste discutii, pe care ar fi trebuit sa le demareze dl Dumitru, cu dl Cernev, dl Diculoiu... banuiesc...

s-a intamplat treaba asta?

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-03-20 20:13


UNU' ALTU'

#2149 Re:

2013-03-20 20:15

#2141: Alain -

A VENIT...NE-A SPUS CA ""NU NE IUBESTE"'...PE LIMBA LUI BINEINTELES.....SI A PLECAT

as vrea sa stiti

#2150 pentru a intelege ceva

2013-03-20 20:16

Un sindicat este o organizație a lucrătorilor a cărui scop este protejarea drepturilor acestora
Va intrebati probabil cum se poate realiza acest lucru - PRIN NEGOCIEREA UNUI CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCA IN FAVOAREA SALARIATILOR-
Negocierea este problema si acest lucru depinde de liderul de sindicat de capaciatea acestuia de a putea negocia.
Rolul lui este sa apere drepturile salariatului- nu sa incerce sa conduca societatea comerciala, nu sa dea mita catre salariati pentru ai mentine in sindicatul lui si sa fie in primul rand cainele de paza a contractului individual de munca.
Ce a facut Cernev atunci cand s-a incalcat CCM la Oltchim - nimic pentru nu l-a citit, nu il cunoaste, nu vrea sa-l cunoasca pentru ca nu este semnat de el, nu este negociat de el.
Intrebat de ce a dat in judecata SLO, pe motiv ca nu mai este reprezentativ,atentie trebuie obtinuta o hotarare judecatoreasca in acest sens, a raspuns ca NU SUPORTA SA MAI VADA PESTE TOT IN EL SINDICATUL LIBER OLTCHIM.
Intrebati acelasi lucru Burdoaza si Ghica ei au raspuns ca VREM SA LE PUNA MANA PE ACTIVELE SIDICATULUI LIBER OLTCHIM..... si daca n-ar mai fi reprezentativ la nivel de societate, lucru greu de realizat dupa intilnirea cu Zaremba si-au data arama pe fata de partea cui se situeaza --- nu de partea salariatului--- pot pune mana pe ele doar daca i le doneaza SLO.