Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012


Musafir

#5001 Re:

2012-06-26 21:17

#4989: -

Crezi ca daca era alta tara se schimba baremul doar pentru ca niste copii considera ca e buna si alta varainta?

parinte

#5002

2012-06-26 21:18

Rusine pentru dl ministru al educatiei. Dl ministru nu sunteti in stare sa luati o decizie corecta. Aceasta predicativa pe care nu vreti sa o punctati, o sa va coste votul pentru alegerile din toamna.

Musafir

#5003

2012-06-26 21:18

SUNTETI NISTE IDIOTI TOTI CEI CARE COMENTATI AICIA AIUREA

TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI

TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI ....REPET ...TOATE CELE 3

DECI NU MAI COMENTATI CARE ERA SUBIECTIVA,AR TREBUI SA SE PUNCTEZE INDIFERENT DE CE A ALES FIECARE IDIOT : A B SAU C ,D E SAU F ....SAU PLM, MUIE MINISTERULUI INVATAMANTULUI SI AL CULTURII CARE NE REPREZINTA TARA, IN TOTALITATE ,100% ...
Monicuta

#5004

2012-06-26 21:18

Da, si am aflat ca in 2008 a mai fost o problema de ambiguitate si au pus ambele varinate corecte atunci.Acuma de ce nu poate sa le puna ? :-w

Ion Vianu al II-lea

#5005 E-bookul meu

2012-06-26 21:18

Da, asta cam asa este! Mi-am achizitionat ca cadou de Craciun un e-book, pentru ca si eu sunt bogat. Am vrut sa le arat tuturor ca sunt la moda, cu acest mic dispozitiv pitit in buzunarul pantalonilor, caci cand ma apuca cititul, eu citesc! Si adorm, pentru ca sunt randuri, randuri incalcite, patate de intuneric, suvoaie de cerneala neagra curgand peste ecran.. Dar stati! Ecranul, citit la lumina reflectata ca orice pagina, este extrem de lizibil.
Si, tragand de concluzie.. tragand o concluzie, ma jeneaza dificultatea rasfoirii. Ma scuzati, voiam a-mi exprima opinie cum ca dificultatea rasfoirii este ceea ce ma jeneaza, adica ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii. De fapt, lasa-ti-o balta, ma simt jenat si gata.

Musafir

#5006 Fratilor!

2012-06-26 21:19

#1: -

domnul ministru are dreptate: programa nu este buna.... insa, in plus, nici el nu este bun ca ministru al educatiei... Fratilor... ati vazut vreun predicat nominal fara nume predicativ intr-o propozitie? O tara de agramati, condusi de un ministru "foarte inteligent" care se crede Calinescu si incepe a schimba gramatica bine fondata a unei limbi ce pastreaza "vibrari" latine! "Bravos!", zic si eu asemeni lui nenea Iancu... Pe buna dreptate, anul asta e cel al marelui Caragiale... e mai prezent ca niciodata! Si ce e tipic romanesc: persista in greseala... cunosc asemenea exemple dar in "lumea celor care nu cuvanta". Anyway, va desfid pe toti cei care spuneti ca propozitia respectiva este subiectiva doar pentru ca asa a spus cineva sus pus: d-l ministru... Si ce? Apropo ati uitat fratilor ca asta nu e gramatica limbii engleze sau a limbii germane unde topica este fixa, este a limbii romane, in cadrul careia subiectul poate fi plasat oriunde... "Curat caraghioz!"

Roxana

#5007 :-j

2012-06-26 21:19

Nu va mai bateti capul.Ministru habarn u are ce-i cu el ce mai :|
A si recunoscut ca nu le are cu astea,dar orice-mi veti spune eu tot stiu ca e PREDICATIVA

Musafir

#5008

2012-06-26 21:19

TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
anonim

#5009

2012-06-26 21:19

Am ajuns sa ne certam si sa ne razboim, pentru un fapt deja consumat. Propozitia poate sa fie interpretata. Se pot aduce atat argumente pro subiectiva, cat si argumente pro predicativa. Normal ca fiecare isi va sustine propia parere.Din pacate este prea traziu pentru a se mai face ceva. Minsitrul a declarat ca se va corecta dupa barem, iar jumatate din lucari au fost deja corectate. Nimeni nu va mai sta sa le ia pe toate la mana sa puncteze ambele variante. Din cauza ca au gresit, facand un subiect interpretativ, acum trebuie sa plateasca copiii. Dupa parerea mea contragerea sa poate face si in subiect si in nume predicativ, insa faptul A FOST DEJA CONSUMAT !

Musafir

#5010

2012-06-26 21:19

TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI
TOATE CELE 3 VARIANTELE SUNT CORECT,SPUSE PROFESORII MEI

Musafir

#5011

2012-06-26 21:20

subiectiva e corecta...terminati odata
Mari

#5012

2012-06-26 21:20

Dragii mei in Romania este posibil orice... Acum 2 vorbe 2 bani nu fac. Nu avem ce face ..greselile lor se rasfrang asupra noastra . Capul sus copilasi ! Succes la mate :*!

Musafir

#5013 Re: Re:

2012-06-26 21:20

#5001: - Re:

După proba de română de luni, 25 iunie, eleva a căutat răspunsuri inclusiv în Gramatica Academiei. A fost uimită de ce a găsit acolo. "Gramatica Academiei dă drept exemplu o structură asemănătoare, "Ceea ce mă bucură este că am terminat lucrarea la timp", despre care scrie că este "dificil de interpretat". Prima interpretare este că subordonata este subiectivă, "în virtutea poziţiei iniţiale şi a statutului de temă". Propoziţia poate fi însă considerată şi predicativă, având în vedere că informaţia din al doilea component al structurii "vehiculează informaţia de identificare", a aflat Bianca.

"Elevi foarte buni nu vor putea lua mai mult de 9,40 din cauza acestui exerciţiu controversat", subliniază tânăra, care cere ca ambele variante, subiectivă şi predicativă, să fie punctate.


Musafir

#5014

2012-06-26 21:20

PROBLEMA E CA UN ELEV BUN DIN CAUZA ACESTUI BAREM INCORECT ISI PIERDE LOCUL LA UN LICEU BUN SI POATE SA II IA LOCUL UN ELEV MAI SLAB CARE NICI MACAR NU S-A STRADUIT SA MUNCEASCA PENTRU ACEST EXAMEN, CE NU POT EU SA INTELEG E URA DINTRE ELEVII CARE AU SCRIS RASPUNSURI DIFERITE , MAI COPII SUNTETI COLEGI IN PRIMUL RAND! DE CE VA INVIDIATI? AR TREBUI CA FIECARE DINTRE VOI SA VA CUNOASTETI ADEVARATA VOASTRA VALOARE!!!

Musafir

#5015 Re: Re: Re:

2012-06-26 21:21

#5013: - Re: Re:

“Gramatica de la A la Z”/coordonator Mircea Mot. Cornelia Chirita, Steluta Pestrea Suciu, pag. 256, pct.TOPICA: propozitia subordonata predicativa sta de obicei dupa propozitia regenta; asezarea inaintea regentei se justifica afectiv: Ce nu-mi doream in asemenea clipe este necazul acesta.???????????????

 


Musafir

#5016

2012-06-26 21:21

Si chiar credeti ca rezolvati ceva cu petitia asta? Eu una va sfatuiesc sa va resemnati. Asta e, ati gresit, mergeti mai departe. Am auzit comentarii de genul, majoriatea copiilor buni vor lua nota 9.40. Ei bine, permiteti-mi sa reformulez. Copiii care se cred prea buni si incearca sa gaseasca intelesuri ascunse intr-o fraza atat de simpla, vor lua 9.40, iar copiii cu adevarat buni vor lua peste 9.50. E strict parerea mea si am tinut sa mi-o exprim. Oricum, succes in demersurile voastre, daca sunteti de parere ca o petitie on-line va schimba baremul :)...
Anonim

#5017 :|

2012-06-26 21:21

”Contextul este ambiguu. Copiii care au gândit la nivelul clasei a IV-a au scris că e subiectivă, iar cei care au gândit la nivelul olimpicilor au spus că e predicativă”. ”Toți copiii deștepți au greșit, iar așa ceva este inadmisibil” (Marina Rădulescu Sala, cercetător la Institutul de Lingvistică)

Musafir

#5018 Re:

2012-06-26 21:21

#5009: anonim -

BAREMUL BAREMUL , toata ziua BAREMUL!!!!!   Bianca Cosmina Paşparan a fost uimită să afle că propoziţia este considerată subiectivă de cei care au alcătuit acest subiect de Evaluare Naţională 2012. Tânăra a obţinut media generală 10 după cei patru ani de gimnaziu şi spune că cele 60 de sutimi acordate acestui exerciţiu i-ar putea compromite şansele de admitere la liceul preferat.


Musafir

#5019

2012-06-26 21:22

propozitia este atributiva,nici cei care au facu subiectele si daremul nu stiu,uitati va mai bine are si subiect si predicat..

Musafir

#5020 Re:

2012-06-26 21:23

#5002: parinte -

macar de-ar puncta ambele variante :)......

acum mii de elevi o sa faca contestatii


Musafir

#5021

2012-06-26 21:23

lasaaaaaaaati comentariile...am inteles...e subiectiva..vom inghiti in sec ..si gata

Musafir

#5022 Re: Re:

2012-06-26 21:23

#5001: - Re:

macar ei stiu sa scrie corect "VARIANTA "!!!!


Musafir

#5023

2012-06-26 21:24

Ministrul educatie a declarat ca subiectul de la evaluare nationala nu se schimba !!!!baremul ramane barem!!! orice petitie nu se va lua in considerare!!!


Musafir

#5024

2012-06-26 21:24

cel mai bine ar fi ca variantele b si c sa fie trecute ,,corecte'' deoarece daca atatea persoane sunt de acord cu acest lucru banuiesc ca si cei cu putere de decizie ar trebui sa ia in considerare aceste semnaturi si sa ajute elevii care isi doresc sa ajunga ceva si poate o chestia din asta ajunge sa le spulbere visul

Musafir

#5025

2012-06-26 21:24

ar trebui ca ambele variante sa se puncteze... de ce?? daca profesorii se cearta ba ca-i pr ba ca-i sb, noi de unde sa stim ???!!!