Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Mdaa..

#2051

2012-06-26 09:26

Din punctul meu de vedere raspunsul se putea interpreta in 2 feluri :Jena este dificultatea rasfoirii . - aici fiind subiectiva si Dificultatea este jena rasfoirii . - predicativa
Asa ca atata timp cat nu au fost in stare sa puna niste subiecte cu o sigura interpretare cel mai corect este sa considere ambele raspunsuri corecte !
Dana

#2052 Re:

2012-06-26 09:27

#2043: agariciul salbatic -

Intradevar, de la Sava, dar doua profesoare cu doctorat, una fiind si membru corespondent al Academiei Romane, au spus ca este SB la nivelul clasei a VIII-a.

mata ta

#2053 Re:

2012-06-26 09:27

#2023: Nicu -

Nicule, ai scris tu subiectele ?

Cum iti permiti sa faci copii altora retardati ?

Esti un nesimtit !

ema

#2054 Analiza superficiala

2012-06-26 09:27

2044 - De cand topica e un element definitoriu in alegerea unei subordonate? Acele lingviste pe care le evoci n-au avut o parere foarte clara; si bineintekes ca nu au dorit sa atace pe cei care au facut subiectele pentru ca ar fi o mare drama si ar cadea multe capete de la minister. Mai bine cad suflete de elevi, ele n-au aceasi valoare...


Musafir

#2055

2012-06-26 09:27

Predicativa!!!

Musafir

#2056

2012-06-26 09:28

CORECT AR FI SA SE ANULEZE ACEST SUBIECT SI SA SE ACORDE 6 PUNCTE DIN OFICIU TUTUROR.

Musafir

#2057

2012-06-26 09:28

Pacat de copii pentru ca ei vor suferi!Incompetenta îşi spune cuvantul la nivelul comisiei de examene!
12345

#2058 EVALUARE NATIONALA

2012-06-26 09:28

Voi aveti impresia ca chiar se va schimba ceva? :)) Aveti impresia ca de acum se va schimba baremul doar pentru ca faceti voi o petitie tampita?
Hai sa fim seriosi, puteti sa va cacati pe voi cat vreti, nu se va schimba nimic.
Ganditi-va la faptul ca acest exercitiu face departajarea intre elevi buni si foarte buni.
Examenul asta nu e o joaca, un test dat la clasa, e o treaba serioasa ca nu degeaba ii zice EVALUARE NATIONALA.
Cei care au facut subiectele nu sunt prosti, asa cum niste tarani de aici care se pretind educati afirma.
Dar ce sa-i faci, acum toti frustratii care au pus predicativa cum sa nu se ia de cur si sa sara in sus ca vai, toti merita punctaj.
De ce nu dam nota 10 la toti elevii, poate asa sunteti si voi multumiti.
Daca sunteti asa de suparati pe 6 puncte atunci faceti la mate de 10 sau macar de 9 si se compenseaza.
Dar nu, acum hai sa facem circ ca noi care am pus predicativa suntem nedreptatiti si vrem punctaj.
A zis cineva acum cateva pagini ca cica sa se acorde punctaj INDIFERENT DE SOLUTIA ALEASA. Pai atunci cum se mai afce departajarea?
Maturizati-va si realizati ca ati gresit. Faptul e consumat si n-o sa se mai faca nimic in privinta asta.
Nicu

#2059 Re: Re:

2012-06-26 09:28

#2046: mimi - Re:

Nu am nicio frustrare, si poate aveti dumneavoastra unele probleme de intelegere, fiindca mie mi se pare ca ma exprim coerent.

Ideea era ca toti semi-analfabetii au venit sa-si exprime punctul de vedere, cum ca ei ar fi cei mai tari, ei au facut perfect subiectul, subiectul era ambiguu, ei ar trebui sa primeasca 0,6 puncte gratuit, cand de fapt a fost o cerinta destul de clara, la care trebuia sa si gandesti pentru a o rezolva.

Normal ca ma agit si sunt acid cand ii vad pe unii cum vin cu argumente de tipul "eu am pus b, deci corect ar trebui sa fie punctat si b!". Suntem o natie de milogi, iar, gratie geneticii, se pare ca aceste caracteristici se transmit si pruncilor de clasa a VIII-a.

corectitudine

#2060 Re:

2012-06-26 09:28

aveti doar ciuda cei care ziceti ca nu e corect ci e corecta si varinta ca propozitia sa fie predicativa si nu numai elevi spun asta ci si profesori care au in spate ani de facultate!!!

 

 


Musafir

#2061 Subiectiva

2012-06-26 09:28

Va spun eu s-a ales interpretarea cea mai logica si cea mai buna,de asta sunt doar 20 la suta buni,si acum daca am schimba si am pune si b-ul corect vor fi multi care vor trece din nimereala Ș-S.Deci va spun nu e posibil,de asta sunt pe lume copii buni sau mai putini buni.si pentru profesori e valabil.

Musafir

#2062

2012-06-26 09:28

Sa semnam cu totii pentru aceasta greseala din examenul national

Musafir

#2063 Re: nu e normal sa schimbam niste reguli doar pentru faptul ca majoritatea a scris altceva!!!!

2012-06-26 09:29


Musafir

#2064 BRAVO! In sfarsit cineva care gandeste NORMAL!!!

2012-06-26 09:30

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-06-26 09:30


corectitudine

#2066 Re: Re: Re:

2012-06-26 09:30

sunteti foarte iresponsabili sunteti niste oameni care nu gandesc si nu stiu nimic. daca ati stii putina romana v'ati da seama ca este corect in ambele variante , da nu stiti nimic numa vorbiti

 


Musafir

#2067

2012-06-26 09:31

Sper sa fie schimbati toti incapabilii din functii de conducere cat mai curand, pentru ca suntem condusi de toti tampitii in tara asta si toate posturile se ocupa prin pile si frauda (ca si banalele examene ca acesta, unde copii VIP-urilor sunt "ajutati").

Musafir

#2068

2012-06-26 09:32

ca la noi la nimenea, tot copii au de suferit
pero

#2069 Re: Re:

2012-06-26 09:32

#2052: Dana - Re:

La nivelul clasei a VIIIa merge subiectiva ,dar unii poate au mai multa logica ca altii, trebuie sa fie depunctati pentru ca gandesc?

Ema
Musafir

#2070 Re: EVALUARE NATIONALA

2012-06-26 09:33

#2058: 12345 - EVALUARE NATIONALA

Ai un argument? Profesoarele care spun ca e Predicativa au. De fapt e interpretabila, nicio varianta nu e gresita sau corecta. Deci niciun raspuns nu dovedeste ca esti destept sau prost. Gramatica e de multe ori interpretabila

 

x7

#2071

2012-06-26 09:33

sa le puncteze pe amandoua
Edy,Pitesti

#2072

2012-06-26 09:34

Oameni buni , nu stiu de ce tot puneti accent pe topica ... Daca ar fi sa o luam asa , in lb. romana prop.regenta sta de cele mai multe ori in fata subordonatei , dar nimeni nu a gandit-o asa...Voi chiar credeti ca noi , cei care am ales predicativa avem un procent majoritar fara motiv...si pur si simplu am pus raspunsul B sa ne aflam in treaba ? ei bine nu , avem multe argumente sa demonstram ca propozitia este predicativa, dar bineinteles , ca de fiecare data , nu ne baga nimeni pe noi in seama...si doar pe profesorii de top care ajung si ei sa fie criticati de toata lumea.Daca nici profesorii nu ajung sa se puna de acord asupra acestui fapt , de ce veniti voi repede sa spuneti ca propozitia este subiectiva ca asa a spus unul sau altul ?
Mie nu-mi poate demonstra nimeni ca acea propozitie este 100% Subiectiva.
Poate fi considerata subiectiva cu valoare predicativa sau predicativa cu valoare subiectiva.Astea sunt cele 2 situatii .In niciun caz acea propozitie este clar formulata , si nu inteleg de ce trebuie sa suferm noi o scadere de 0,15 pct. la media de admitere din cauza unor subiecte de 2 bani !

si nu a cerut nimeni sa le scada punctajul celor care au pus subiectiva , asa ca cei care sunteti contra acestei petitii va rog sa semnatii o alta , impotriva acesteia sa vedem cam cate voturi strange si vorbim apoi;)

catre omul fara minte

#2073 Re: EVALUARE NATIONALA

2012-06-26 09:34

#2058: 12345 - EVALUARE NATIONALA

esti un om fara noima si pic de gandire logica ! Ce parte din"ambele variante sunt corecte"  si ca e doar o chestie de interpretare nu intelegi .Probabil ca esti doar un copil care a plesnit subiectiva si acum faci pe intelectualul . Si nu iti spune un om care a dat-o la plesneala...iti spune un olimpic la matematica..

 


Musafir

#2074

2012-06-26 09:34

Reprezentantii ministerului invatamantului trebuie sa lase orgoliile la o parte si nu-si bata joc de soarta multor copiii valorosi care au gandit ceva mai mult cand au luat in calcul si varianta "Predicativa". Iar din punct de vedere Legal subiectul a fost de foarte mare dificultate lasand loc de interpretare la nivelul profesorilor cu experienta.

Musafir

#2075

2012-06-26 09:35

Situatia creata este mizerabila, sa dai o asemenea fraza unor copii de 14 ani... iar comisia de supraveghere DOARME!!!! Nu au voie sa dea la un examen un subiect CONTROVERSAT! RUSINE!!!!