Sprijin pentru elevul român din Tiraspol chinuit de autoritati


Musafir

#51

2012-07-07 08:57

Probabil ca in viitorul apropiat, USL va instaura si in Romania acelasi tip de regim precum cel din Transnistria. Sper sa nu-i lasam sa-si duca la bun sfarsit planul...

Musafir

#52

2012-07-07 12:52

Dumnezeu sa faca dreptate acestui baiat.
Am avut si eu parte de anchete la securitate pentru prozelitism religios,la 15 ani,m-a anchetat ofiterul SRI PETROESCU,din Orastie,JUD.HUNEDOARA,INTRE ANII 1982-1984,CU PERCHEZITII LA DOMICILIU,AMENZI ,SCADEREA NOTEI LA PURTARE,AMENINTAREA CU EXMATRICULAREA DIN LICEU si stresul aferent.
Daca acest Petroescu mai traieste,mi-ar place sa il intilnesc...sA IL BINECUVINTEZ,POATE SE VA TREZI si el din somnul ratiunii...

Musafir

#53

2012-07-17 11:51

Cred ca noi, romanii, cu totii ar trebui sa fim solidari cu fratii nostri dintre Nistru si Bug, urmasi ai vechilor tyrageti inglobati in marele stat al lui Burebista...e o minune ca de atata timp isi mai pastreaza inca limba si obiceiurile si nu au fost asimilati pana acum de slavi...sant sigur ca multi romani habar n-au ca mai exista destul de multi frati de-ai nostri dincolo de asa zisa rep. transnistreana...nici eu nu stiam pana recent...cred ca e de datoria fiecaruia sa-i ajutam pe romanii transnistreni cat de putin putem, chiar si numai cu semnarea unei petitii.

Musafir

#54

2012-07-21 16:01

Luaiar naiba de kaghebisti.

Musafir

#55

2012-07-27 03:18

dorim libertate si respect pentru romanii nostri la fel cum si noi respectam libertatea voastra fratilor crestini ortodocsi

Musafir

#56

2012-07-31 10:53

Acum de ce nu se duce Base sa-l apere pe-acest tanar???????E ROMAN!!!Ori nu are niciun avantaj!!!El lucreaza doar cu mafiotii din Iran si Irak!!!NERUSINATUL!!!!Acum e criza si nu-si mai permite sa mai spele alte 4 mil de euro!!!

Musafir

#57

2012-08-01 20:14

Politisti Jegosi! Ar merita toti dati afara din politie... si asa altceva nu stiu, decat sa dea amenzi pt viteza si sa chinuie lumea. Cand e ceva serios, nu se baga. Sclavii astia nu stiu ca sunt platiti din banii publici, adica din banii pe care noi ii muncim!

Musafir

#58

2012-08-05 02:01

Terorist? Un pusti de liceu? Tot "militie"...uuuf

Musafir

#59 Re:

2012-08-05 02:05

#53: -

Chiar ca e o minune : ei lupta pentru dreptul de a fi considerati romani si noi incercam sa ne scuturam de el, cel putzin multi din cei plecati prin Occident care spun cu juma de gura ca sunt romani. Nici eu nu cunosc bine istoria acestei comunitati, dar o sa caut informatii pe net.


Musafir

#60

2012-08-17 14:40

Basarabia Pământ Românesc!

Musafir

#61

2012-08-17 15:35

sa nu fim indiferenti

Musafir

#62

2012-08-17 15:36

sa nu fim indiferentzi
ATRAG

#63 UNIRE

2012-08-17 15:37

Susținem necondiționat unirea și suntem solidari cu tânărul Alexandru Bejan din Tiraspol!

Musafir

#64

2012-08-17 17:05

Cand oare vor inceta aceste asa zise autoritati sa terorizeze ei insasi populatia de dincolo de Nistru? Rusine! Jos laba de pe copiii nostri!!!!!!!
Catalin

#65 Statul roman sa isi faca datoria fata de romani!

2012-08-17 17:26

Cat va mai astepta statul roman pana sa isi implineasca obligatiile de ocrotire a cetatenilor romani si a culturii romane?!
luciusbg16

#66

2012-08-17 17:30

Trebuie sa luptam impotriva bosevismului si a colonialismului rus.Libertatea de exprimare sa nu mai fie o problema in Basarabia.E mult de munca si ne va fi foarte greu sa redobandim ceea ce am pierdut.
vvv12

#67

2012-08-17 20:27

Semnat.
XXN

#68

2012-08-17 21:05

Solidar cu Alexandru

Musafir

#69

2012-08-17 22:48

Exista conventii internationale prin care state si/sau organizatii internationale afirma ca apara drepturile omului, demnitatea umana. Vorbim despre demnitate umana, despre libertatea gandirii si totusi ... se intampla atatea lucruri mizerabile, inacceptabile!
Ca sa putem schimba totul in bine, trebuie sa invatam sa fim uniti, pentru ca nu vom reuşi să îndreptăm lucrurile decât împreună .
Trebuie sa stim foarte clar ce ne dorim - privind realitatea asa cum este ... sa stim ce avem de facut.
Sa nu lasam sa ni se calce in picioare istoria si trecutul si sa ne amintim ca avem un trecut demn, ca avem valori. Sa luam ATITUDINE!
Sa intelegem ca totul depinde de fiecare din noi ... de atitudinea fiecaruia, de atitudinea noastra.
Va rog semnati petitia! sa-l ajutam pe elevul care a vrut doar sa spuna adevarul, sa spuna ce gandeste! Sa nu lasam nedreptatea sa triumfe!
Vladimir

#70

2012-08-18 07:24

Rusinea lumii! Se vor prima natiune in lume? La ce? Poate la Crima si Minciuna; nu reusesc sa iasa din mentalitatea de gulag! Lumea a ajuns sa se ocupe si cu lucruri bune. Rusia n-a aflat inca de asa ceva? Putin nu stie nimic de toata ciorba asta,aparent uitata pe foc, si care de mult a ajuns sa puta insuportabil de urit?

Musafir

#71

2012-08-18 08:14

Niciodata nu voi tolera nedreptatea din structurile de stat.

Musafir

#72

2012-08-18 13:40

Nu e normal să fie supus unui astfel de tratament un minor,un om.

Musafir

#73 Sprijinul nostru/tineti-ne la curent

2012-08-18 18:00

Multumim directorului scolii si tuturor cadrelor didactice care sustin drepturile la limba materna si la opinie libera si care au curajul sa stea drepti in fata abuzurilor.
Multumind organizatorilor acestei asociatii si ai petitiei , va rugam sa duceti mesajul nostru dansilor si elevilor minunati alturi de care suntem si vom fi; tineti-ne la curent cu ce demersuri mai faceti si planuiti, chiar in acest weekend. Si lista celor carora le trimiteti petitia, ca sa trimitem si noi, in masura timpului, dar, pt aceasta, includeti si textul trimis de dvs., in romaneste, ruseste si daca avetideja facut, in engelzeste
Voluntari ai "Romanian Museum in Philadelphia" care este usor de gasit pe google si are adrese de email.
musafir

#74 Ca sa ajutam, rugam sa fim contactati de organizatori

2012-08-18 18:05

la ro_am_league@yahoo.com
Repetam si noi textul foarte bine scris la nr.69 : "Exista conventii internationale prin care state si/sau organizatii internationale afirma ca apara drepturile omului, demnitatea umana. Vorbim despre demnitate umana, despre libertatea gandirii si totusi ... se intampla atatea lucruri mizerabile, inacceptabile!
Ca sa putem schimba totul in bine, trebuie sa invatam sa fim uniti, pentru ca nu vom reuşi să îndreptăm lucrurile decât împreună .
Trebuie sa stim foarte clar ce ne dorim - privind realitatea asa cum este ... sa stim ce avem de facut.
Sa nu lasam sa ni se calce in picioare istoria si trecutul si sa ne amintim ca avem un trecut demn, ca avem valori. Sa luam ATITUDINE!Sa intelegem ca totul depinde de fiecare din noi ... de atitudinea fiecaruia, de atitudinea noastra. Va rog semnati petitia! sa-l ajutam pe elevul care a vrut doar sa spuna adevarul, sa spuna ce gandeste! Sa nu lasam nedreptatea sa triumfe

Musafir

#75

2012-08-19 17:33

Cine-mi semneaza și mie petițiile?