demisie_Ioan_Mang

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția demisie_Ioan_Mang


Musafir

#1

2012-05-11 09:08

demisia...impreuna cu a celui care l-a numit!

Musafir

#2

2012-05-11 10:00

Sa speram ca demersul acesta va avea ecou si isi va da demisia...

Musafir

#3

2012-05-11 11:59

Plagiatorii trebuie sa fie eliminati din sistemul academic !

Musafir

#4

2012-05-11 14:18

Este groaznic pentru tara daca intr-un partid ca PSD, care are in mod sigur numerosi oameni de valoare, sa fie propusi pentru functii de mare importanta asemenea gunoaie.

Musafir

#5

2012-05-11 14:32

Trebuie sa ne delimitam de asemenera practici imorale si chiar sa cerem pedepsirea celor care se folosesc de furt si minciuna pentru a obtine merite necuvenite si mai ales pentru a conduce institutii de a caror functionare corecta depinde viitorul Romaniei.Domnuile Prim Ministru, ati promis multe in opozitie, dovediti ca nu puteti sa va tineti de promisiune la putere fiind dar inlaturarea impostorilor o puteti face usor si fara costuri, diompotriva cu mari castiguri atat pentru D-VS cat si mai ales pentru tara. Cu cat mai repede ca u atat mai bine. Balbaiala demasca complicitate.
Cristian-Mihail Teodorescu
Autorul acestei petitii

#6

2012-05-11 17:00

Nu stiu altii cum sunt, insa mie inlaturarea impostorilor si alcatuirea unui Guvern format din persoane care nu pot fi contestate mi se pare infinit mai usor decat sa gestionezi o tara ca Romania, cu mafii si economii subterane, vulnerabila geo-politic, dependenta de importuri energetice si de slabele ei exporturi de produse sub-tehnologizate. Daca, incepand de la "momentul 0", actualul Guvern nu este in stare macar sa propuna oameni cu care se poate continua cat de cat, ce am putea sa ne gandim despre momente in care decizii importante si dureroase vor trebui luate?

gheorghe iordache
Musafir

#7 Demisia sau demiterea... dar este mult mai mult de atata...

2012-05-12 12:42

Chiar daca nu a fost autorul plagiatului, ci doar a acceptat sa fie co-autor la lucrare, cum se mai practica de catre "profesori", faptul ca nici macar nu a facut o verificare elementara a lucrarii, un singur document (desi la o lucrare stiintifica este necesar mult mai mult de atat), il descalifica din start pentru a ocupa o pozitie ca aceea de ministru care implica mult mai multe documente cu influenta DECISIVA asupra foarte multor destine si a sistemului educational romanesc in ansamblu.
Este vorba de o functie de ministru, care presupune viziune, strategie, dar si atentie la detalii. Aici nu se poate semna "ca primarul", cum si predecesoarea candidata la fotoliul ministerial a aruncat "vina" pe alta persoana pentru greselile din CV-ul personal pe care l-a semnat.
Daca cineva nu se dovedeste in stare sa-si alcatuiasca un CV sau macar sa citeasca documentele pe care isi pune semnatura, atunci nu are ce cauta in functii de decizie.

Si pentru prim-ministru, oricare ar fi, iesirea cu propuneri de ministri fara o minima verificare prealabila (iarasi atentia la detalii...) este de natura sa ridice mari semne de intrebare privind profesionalismul persoanei care anunta propunerile. Sigur, nimeni nu le stie pe toate si nimeni nu le poate face pe toate, dar pentu asta platim consilieri. Intrebarea legitima care se ridica imediat este: Daca asa sunt persoanele propuse ca ministri, oare cum sunt consilierii???

Chiar s-au terminat oamenii competenti din tara asta?


Musafir

#8

2012-05-13 20:41

Prin educaţie se construiesc generaţiile care clădesc istoria unei naţiuni şi viitorul ei.
Daca nu investesti in educatie, nu ai viitor.
Si noi, se pare, ca tot investim in plagiatori, oameni cu liste cu lucrari nepublicate vreodata, cu doctorate date in domenii fara legatura cu disciplinele predate (numai sa functioneze la universitate)....

Musafir

#9 tot_musafir

2012-05-14 09:57

Domnilor cercetatori,

Aveti documentele/publicatiile cu ideile/datele suspecte de "PLAGIAT"?
Daca AVETI, este bine sa le dati spre analiza,
astfel incat verdictul si "alinierea" la o parere
sa se fac in cunostinta de cauza.
Altfel nu va dovediti virtutile morale la care faceti referire.

Fara documente, nu exista argumente...
Fara argumente, semnam ca "primarii"
desi ne recomandam ca "experti in analiza cu probe",

Astept documentele,


Musafir

#10

2012-05-14 14:37

Felicitari initiatorului !

Musafir

#11

2012-05-14 22:41

Sunt impotriva plagiatului, daca se dovedeste ca a plagiat si nu este doar o actiune politica ieftina sa fie demis. dar sunt surprins cum de a doua zi dupa numire au si adus asa zise" dovezi" inseamna ca aveau pusi dinainte oameni pe urmele lui pt. ca altfel nu aveau timp asa repede sa gaseasca "plagiatul". Sper ca nu il regretati pe incompetentul Funeriu adica ministrul fara BAC, care sigur nu a p,agiat ca nu stie nici macar sa scrie si sa vorbeasca bine limba romana, de altefel el nici nu si-a luat bacul, deoarece in Franta a obtinut un punctaj echivalent cu 5, care nu este promovabil. Dar poate voi o vreti pe EBA la educatie
Initiatorul petitiei

#12 Va rog sa pastrati un ton civilizat

2012-05-14 23:45

In momentul de fata, verificarile de plagiat se pot efectua in cateva zeci de minute. Eu n-am avut decat curiozitatea de a verifica ce a publicat Dl. Mang pe ISI Web of Knowledge (durata totala: 30 de secunde): un singur Proceedings la o conferinta in Croatia, fara factor de impact; conform criteriilor actuale ale Comisiei de Inginerie a CNATDCU Domnia sa nu-si poate sustine nici macar teza de doctorat cu o asemenea "vizibilitate" internationala. Probabil ca alte persoane s-au ocupat sa descarce lucrarile Dlui Mang si sa dea o verificare rapida a posibilitatii de plagiat cu motoarele de cautare existente. Pare destul de probabil ca nimeni n-a considerat necesar sa faca acest lucru atata timp cat Dl. Mang era "doar" un obscur senator, profesor la o universitate de mana a doua si om de afaceri (functii care se incadreaza perfect in sintagma de "baron local").

Insa, ca sa fiu clar: prin petitia de fata nu facem niciun fel de politica. Nu afisam regrete fata de Dr. D. Funeriu (NB: titlul de doctor vad ca nu i-l contesta nimeni, dupa cum nici palmaresul sau impresionant pe Web of Knowledge nu a fost disecat in vreun fel), nici nu vrem s-o propulsam pe Elena Basescu ca Ministru al Educatiei. Tot ce ne dorim este o persoana CREDIBILA, indiferent de apartenenta ei politica. Atat guvernarile PSD, cat si PNL trecute au avut la conducerea MEdC(T) persoane de cu totul alt calibru decat Dl. Mang. Dovezile plagiatului exista, le-a accesat toata lumea, iar balbaierile Dlui Mang confirma: am aflat mai intai ca este o facatura (a se citi complot), apoi ca de fapt este vorba de lucruri cunoscute de toata lumea (legea lui Ohm), apoi ca este intr-adevar plagiat, insa fara stiinta D-sale... nu sunt cam multe pareri despre o singura lucrare?

Ca sa termin intr-un ton mai vesel, recunosc ca am ras cu lacrimi cand am citit stirea ca o lucrare alcatuita din insailari din anumite articole straine avea "lipit" un Abstract din cu totul alta lucrare, unde chiar si liniutele despartitoare din varianta initiala nu fusesera eliminate... Recunosc, n-am verificat acest text, dar "poanta" mi s-a parut colosala.

 


Musafir

#13

2012-05-15 00:13

Ma bucur ca nu il regretati pe Funeriu pt ca a distrus sistenul de invatamant preuniversitar, stiu asta pt ca lucrez in invatamant si am mult de suferit de pe urma legii sale tampite.Dar palmaresul sau e zero ca om de stiinta in conbditia ca a luat bacalaureatul in Franta cu nota 5 si pe deasupra mai este si agramat, nu stie nici limba romana.Poate ca nimeni nu a fost curios de " opera sa infima", ca l-am vazut cu totii de ce a fost in stare, categorig Funeriu a fost cel mai slab ministru din istoria Romaniei.Se exprima precum colegul sau Igas, dar macar ala si-a luat bacalaureatul- e drept la 23 de ani. Dar sunt de acord cu dumneavoastra ca ar trebui oamneni competenti la Educatie cum ar fi d-nii Marga, Athanasiu sau rectorul de la Babes-Bolyai d-nul academician Ioan Aurel Pop. Raman cu speranta ca ministru are o sa fie unul cinstit, capabil care sa repare greselile si abuzurile din Legea Educatiei Nationale ale incompetentului Funeriu

Musafir

#14

2012-05-15 00:17

Completez . Universitatea din Oradea poate este de mana a doua, dar cea din Arad la care a predat Funeriu este de mana a treia, fiti sigur de asta . Le stiu pe ambele. Dar la fel ca dumneavoastra doresc un ministru onest si capabil pt invatamantul romanesc .Nu incompetenti care sa distruga scoala romanesca si plagiatori

Musafir

#15

2012-05-15 12:12

Reactia intelectualilor foarte foarte slaba, chiar in ideea lui Havel ca un intelectual nu inseamna numai cineva care are o didploma , persoana ce este in plus si implicata.
Cit priveste Academia Romana, parca se fereste sa se implice, sa nu i se intimple cava.La fel ca in comunism..
Mircea Ignat

Musafir

#16

2012-05-15 15:25

..Bine ca exista o initiativa, dar in general reactia este a unei intelectualitati cam moarte.Nu mai spun de Dl.Haiduc care are nevoie de mari invitatii ca sa se implice..Ca si in 90 ..vrem liniste..
Dr.Ing.Mircea Ignat
Initiatorul petitiei

#17 Multumiri

2012-05-15 19:54

Stimati Colegi,

Va multumesc tuturor: atat celor care ati votat, cat si acelora care ar fi votat.
Sa incercam sa fim vigilenti in continuare.
Va atrag atentia tuturor ca numai prima din probleme este rezolvata: demisia Dlui Ioan Mang. A doua, si anume alegerea unei personalitati credibile si de necontestat pentru portofoliul Educatiei, este inca "en suspense".

O seara placuta.
Nu avem ce sarbatori.