POD PESTE DUNARE BRAILA MACIN

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția POD PESTE DUNARE BRAILA MACIN


Musafir

#1

2012-03-19 08:45

doresc din tot sufletul construirea podului peste dunare. acest lucru ar facilita dezvoltarea turismului in zona si cresterea economica a orasului Macin.

Musafir

#2

2012-04-04 19:43

sunt multe interese la acest pod..cei cu bacurile..

Musafir

#3

2012-04-04 20:28

Precum picatura chinezeasca sper ca semnaturile noastre ,una cate una ,sa adune banii necesari construirii podului peste Dunare !!!

Musafir

#4

2012-04-04 22:31

eu am 46 de ani si de 20 de ani colind lumea . in secolul 21 , in europa , cred ca doar la noi exista inca o asemenea rusine , sa treci cu bacul , si asta din cauza unor persoane obtuze si cu bani :cei care conduc romania de 22 de ani .

Musafir

#5

2012-04-04 23:38

sa dea Dumnezeu!

Musafir

#6

2012-04-06 12:54

este necesar si fffff util ca acest pod sa fie construit, iarna si vara din cauza conditiilor meteo traficul cu bacul este incetinit sau lipsa...

Musafir

#7

2012-04-06 13:50

cine stie de cand se tot vorbeste de pod peste dunare la macin? acele persoane vor rade de acest site. incercarea moarte n-are!
Vladimir Dumitru

#8

2012-04-07 19:42

Podul se va face oricum, daca acele coridoare de transport, pan-europene rutiere vor mai fi viabile in aceasta zona in deceniul urmator si pentru deceniile viitoare ! E bine ca exista si o asemenea petitie desi observ ca din circa 8000/8500 de locuitori cat mai are Macinul azi + inca vreo 3000 plecati prin lume ...doar 110 au semnat pana acum ceea ce este evident foarte putin! ...Poate in cativa ani se vor aduna mai multe semnaturi pentru a demonstra ca totusi locuitorilor acestui oras le pasa ! Oricum ,desi opinia publica locala e secundara in aceasta ecuatie a deciziei de construire sau nu a podului ea conteaza ,oarecum si trebuie exprimata de cat mai multi locuitori cu simt civic si pana la urma pentru propriul interes de mai bine !
Vladimir Dumitru

#9

2012-04-07 19:51

Si am cateva sugestii pentru initiatorul acestei petitii ,daca se poate :
1. O petitie are valoare si isi atrage semnatarii atunci cand este asumata clar de initiator, cu nume prenume si profesie (numele "eduard" nu-mi spune mai nimic!)am
2. Atentie mare la modul de exprimare care lasa de dorit (textul se pare ca afost scris "pe genunchi" si parca asa cam in graba !
3. Petitia trebuie promovata cum trebuie, neobosit (dar fara a agasa oamenii ),argumentat, in mod activ "de la om la om " cum s-ar zice !

Musafir

#10

2012-04-17 12:32

podurile niciodata nu strica .

Musafir

#11

2012-04-29 10:15

am semnat si eu cu speranta dar semnaturile in fata banilor ... palesc

Musafir

#12

2012-04-29 17:27

Ai dreptate, cunosc bine aceste demersuri legate de pod dar ne trebuie o forta mare sa inlaturam obstacolele. Sper canoile schimbari care au loc sa aiba in vedere si acest lucru

Musafir

#13 Re:

2012-07-04 13:36

#12: -  

 

Mirel Staicu

#14 O parere

2012-07-20 07:05

Sunt pentru construirea acestui pod, ar fi o noua deschidere Economica si turistică pentru zona noastră. Comentariul este un pic cam dur, eu personal refuz sa admit ca este vorba despre o mafie care împiedica construcția podului, întrucât toată lumea ar beneficia de construcția acestuia, direct sau indirect. Numai eu știu câteva cazuri când unul dintre patronii firmei de trecere bac si-a riscat afacerea, pe timp de iarna cu Dunarea plină de sloiuri, si a trecut salvari si mașini cu oameni foarte bolnavi, salvandu-le astfel viața! Bine ca exista măcar aceste bacuri si ca se ocupa cineva, din păcate despre pod se vorbește cam din patru in patru ani, la alegeri. Am văzut proiectul, am văzut si macheta....iar speranța nu mi-am pierdut-o niciodată!!!

Musafir

#15

2012-08-02 15:05

sunt braileanca, dar locuiesc in slatina. doresc din toata inima ca acest pod sa se construiasca fiindca orice s-ar intimpla eu sunt cu sufletul acolo... braila este locul meu, orasul meu drag

Musafir

#16 Felicitari

2013-02-20 10:27

#15: -

Sa nu uitati niciodata ca proveniti dintr-un oras cultural si istoric impotant. Nu cred ca in Romania mai exista vre-un oras atat de cosmopolit cum este orasul lui ,, tanti Elvira".


Musafir

#17

2013-04-26 21:13

aceasta aglomerare urbana are sens numai prin construirea acestui pod.Restul e doar vorbarie goala

Musafir

#18

2013-05-31 08:23

Ar fi benefic pentru toata zona. Sa ne ajute Dumnezeu sa vedem cat mai repede aceasta MINUNATIE! Podul BRAILA-MACIN ar aduce un plus de vitalitate zonei, iar turistii romani si straini ar fi foarte avantajati printr-un acces RAPID spre Delta Dunarii sau Litoral! Altii fac poduri de zeci de kilometri iar noi nu suntem in stare sa facem macar unul de 5 kilometri!

Musafir

#19

2014-06-12 17:51

Asteptam cu nerabdare sa trecem Dunarea pe pod (nu cu bacul) de la Braila la Smardan.
Este o dorinta....care ne-o dorim in viata asta...nu intr-una viitoare...

Aura SANDU

Musafir

#20

2014-09-12 09:40

Faceti odata podul peste Dunare unde o fi, a Galati sau la Braila,ca pe omul de rand nu-l intereseaza unde-l faceti numai sa-l faceti. Nu mai taraganati cu studii si cu birocratia, sa vedem odata ca va apucati de treaba. FAPTE vrem!

Musafir

#21

2015-05-16 14:08

PENTRU CA IMI PASA!!!!
PENTRU CA M-AM SATURAT SA VAD CA OAMENII CU BUN SIMT SUNT TOT MAI SARACI,IAR HOTII SI INCULTII NE HOTARASC SOARTA SI NE GOLESC BUZUNARELE

Musafir

#22

2016-02-13 20:20

Am semnat petitia pentru ca imi dau seama ca numai daca suntem uniti putem urni ceva. Cred ca suntem tara cu cele mai putine poduri pe fluviile interioare. Recent am fost in Regensburg. Doar in acel oras exista mai multe poduri peste Dunare decat avem noi intre Galati si Calarasi (Dunarea interioara), adica 2, ca sa nu mai vorbesc de altele, gen Viena, Budapesta, Belgrad, etc. La noi nu exista decat doua cauze: 1. prostie si dezinteres, 2. interese politice, electorale si personale. Nu ar fi lipsita de interes o verificare a DNA privind eficienta cheltuielilor efectuate pana acum cu tot felul de studii fara finalitate in acest caz, desi eficienta economica si perspectivele de dezvoltare sunt evidente