Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!


Musafir

#626

2012-03-14 20:55

Aparati blazonul unei Universitati de elita din Ardeal.Daca ati fost pe la Institutul Inimii-desfiintat de UDMR+PD-L ati intalnit fosti si actuali absolventi ai acestei universitati.

Musafir

#627

2012-03-14 20:55



Nu este moral, ca odată ce UDMR-ul a cerut o facultate de limbă maghiară, beneficiarii purificării lingvistice de la UMF Târgu-Mureș să pretindă să le aparțină administrativ și educațional și secția de limbă engleză. Studenții străini care învață în limba engleză sau cei care se înscriu la această secție au ales cu bună credință o universitate cu posibilități de predare într-o limbă de circulație internațională din România; au ales, în primul rând, țara în care să învețe și școala medicală românească cu diferitele ei recunoașteri în lume.
Scopul separatiștilor maghiari, în afară de interesele financiare, este ca studenții străini să devină propangandiștii unei Transilvanii anterioară tratatelor de pace. Studenții străini vor percepe că maghiara este limba de comunicare în Transilvania, engleza fiind vorbită la nivel de limbaj medical doar de cîteva cadre universitare maghiare. În schimb, toată structura în care urmează să fie integrați, fiind proiectată să devină exclusiv maghiară (nu mixtă, cum este în prezent), acești studenți nu vor mai realiza că se află în România. Ei vor avea percepția unei realități deformate a Transilvaniei și a României, pe care, după terminarea studiilor, o vor alătura altor imagini trunchiate ale României, circulante în mediile care pun sub semnul întrebării existența statelor succesoare imperiilor de odinioară.
Pe de altă parte, cum se poate explica fariseismul proiectului de înființare a unei Școli de moașe româno-maghiare la Facultatea de Medicină Maghiară care se autodefinește prin principiul excluderii predării în limba română la cursurile, precum și la lucrările, seminariile și stagiile organizate sub egida acesteia?
Se va ajunge, în situațiea creerii unei astfel de școli româno-maghiare, ca viitoarele moașe de etnie română să învețe meseria de la cei care astăzi sunt adversarii predării în limba română?
Dacă totul este determinat în Universitatea de Medicină și Farmacie din Tg. Mureș, după legea actuală, să se desfășoare numai pe coordonate etnice, ce rost și ce logică are ca viitoarele moașe românofone, din această facultate de medicină maghiară, să fie instruite de profesori separatiști față de orice activitate pedagogică în limba română?
Ducînd această judecată, aflată sub semnul întrebării, până la absurd, s-ar putea proiecta ca însăși Facultatea de Medicină de limba română să devină o linie de predare în limba română a Facultății Maghiare de medicină.


Musafir

#628 Re:

2012-03-14 20:56

#623: -

stimabile, ce zici, este echitabil faptul ca si eu platesc impozite in acest stat numit Romanica ? Este echitabil ?


Musafir

#629

2012-03-14 20:56

Este inadmisibil ce se intampla in tara noastra!Ma mir cumde nu vor sa vorbim noi in ungureste. Rusine.

Musafir

#630

2012-03-14 20:57

RESPECTATI AUTONOMIA UNIVERSITARA LA UMF TG.MURES!

Musafir

#631

2012-03-14 20:57

Calcarea flagranta a principiilor academice de guvernare universitara, cu scopuri , cel mai probabil, înalt mercantile.

Musafir

#632 Re:

2012-03-14 20:57

#627: -

aha, acum apare o noua problema, ca facultatea de engleza va fi administrat de maghiari, pana acum fel si chip s-a refuzat doleanta comunitatii maghiare privind o linie independenta, acum iar schimbam discul....

Ce minte bolnava au unii, fantasmagorii si baliverne la metru cub


Musafir

#633

2012-03-14 20:58

Nu distrugeti UMF!

Musafir

#634 Re: Re: Re: Vrajba PSD-ului

2012-03-14 20:58

#605: - Re: Re: Vrajba PSD-ului

Sunteti slab informat....

Cred ca puteti gasi Legea nr 1/ 2011 ca sa va convingeti de adevarul celor afirmate in legatura cu apartenenta la triada multiculturala... , iar daca nu aveti acces, cititi mai jos articolul 363 din legea de mai sus:

 

abcdef

Musafir

#635 Re:

2012-03-14 20:58

#629: -

Daca acest lucru este "inadmisibil", atunci ce este admisibil,  dupa parerea ta ?

Moldoveanu

#636 LA MAI MARE

2012-03-14 20:59

Propun infiintarea la Iasi a unei facultati de medicina in limba moldoveneasca!
SIc!

Musafir

#637

2012-03-14 20:59

Vrem invatamant de calitate

Musafir

#638 Re: Vrajba PSD-ului

2012-03-14 21:00

#543: - Vrajba PSD-ului

Poate aceasta lege a educatiei s-a facut  tot prin santajul UDMR...Ca cetatean al Romaniei de etnie romana, ma simt discriminat pt ca nu pot invata in limba materna la o facultate de stat (aceasta fiind infiintata in mod abuziv printr-o HG, obtinuta  prin santajul unei minoritati in coalitie )...La UMF Tg Mures e sectie in limba maghiara si engleza, la care LUCRARILE PRACTICE se fac in limba romana( mi se pare vital ca un viitor medic sau farmacist sa stie limba oficiala a tarii in care locuieste in terminologia specifica)....

 


Musafir

#639 Re: Re: Re: Re: Vrajba PSD-ului

2012-03-14 21:01

#634: - Re: Re: Re: Vrajba PSD-ului

Nu sunt deloc slab informat, senatul universitatii a refuzat categoric de a implementa articolul 135, alineatul 1., punctul b, respectiv alineatul 2 din legea invatamantului, mai informeaza te neica !!


Musafir

#640

2012-03-14 21:01

Ar fi un pacat sa dispara aceasta sectie de la Targu mures,si fetita mia estein viata cu ajutorul lor.

Musafir

#641

2012-03-14 21:01

Toate manifestarile UDMR induc in mine un nationalism ce tinde spre radicalizare!
Personal, i-as aduce la drepturile din '90, iar pt alte trasnai, i-as invita sa le realizeze dincolo de granita Romaniei!

Musafir

#642

2012-03-14 21:02

Nu distrugeti ceva ce funtioneaza!!!

Musafir

#643 Re: Re: Vrajba PSD-ului

2012-03-14 21:03

#638: - Re: Vrajba PSD-ului

Poate ca si aceasta tara, numita Romania a fost realizat tot prin santajul UDMR, nu ? Sa punem totul in carca UDMR-ului, nu stim nimic, dar semanam prostii printre semenii nostri


Musafir

#644

2012-03-14 21:06

Maghiarii ,,care nu au ce face,,sa-si vada de treburile lor ca sa fie bine pt toti cum a fost si pana acum. Sa mearga in America sa ceara asa ceva !

Musafir

#645 Re:

2012-03-14 21:06

#641: -

Imi pare rau stimabile, ca acum ai aflat ca mai sunt si etnici de alta nationalitate in aceasta tara. "Campul numit Romania" are si alte flori, nu numai de o singura culoare

Ana

#646 Facultate engleza

2012-03-14 21:06

Buna seara dragilor,

Am si eu o dilema? Daca linia maghiara va invata si studentii de la sectia engleza, LP-urile in ce limba se vor preda ? in maghiara ? Ce "bine" va fi de studentii de la engleza. Vin in romania si invata maghiara ? Daca linia maghiara nu au destui profesori, vor avea pentru linia engleza ? sau vor importa din Harghita, Covasna ?

Musafir

#647

2012-03-14 21:06

Imi doresc din tot sufletul sa nu se ajunga la separare, dar UDMR-ul a cam realizat tot ce si-a propus. Din 1990 pana in prezent nimeni nu a "guvernat" fara ei!

Musafir

#648 Re:

2012-03-14 21:06

#644: -

Aici traiesc, aici imi platesc impozitele si aici imi cer drepturile, intelegi mataluta ?


Musafir

#649

2012-03-14 21:07

SUNTEM ROMANI IN ROMANIA......DACA VOR MEDICINA IN LIMBA MAGHIARA SA SE DUCA IN UNGARIA....LE E MAI BINE ACOLO......E ROMANIA NU UNGARIA.....GROW UP.....LIMBA OFICIALA E ROMANA NU MAGHIARA.....

Musafir

#650 Re: Facultate engleza

2012-03-14 21:08

#646: Ana - Facultate engleza

cred ca vor invata in chineza