Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

ovi
Musafir

#3076

2012-03-18 20:34

Maghiarii au destule drepturi in comparatie cu ale romanilor din Ungaria


Musafir

#3077

2012-03-18 20:36

Din cauza situatiei din tara am fost silita sa plec la studii in strainatate in speranta ca la finalizarea lor voi gasi ceva de lucru intr-o tara normala si civilizata. Romania, dupa domnia matrozului chior si betivan si a camarilei lui, nu mai are cum sa revina la normal in viitorul apropiat.

Musafir

#3078

2012-03-18 20:37

In calitate de vicepresedinte al Comisiei de Invatamant, stiinta, tineret si sport a Camerei Deputatilor, sustin intrutotul petitia dumneavoastra cu privire la respectarea autonomiei universitare si impotriva segregarii pe criterii etnice.

Musafir

#3079

2012-03-18 20:37

Solutia: Universitati particulare in limba maghiara

Musafir

#3080

2012-03-18 20:40

Asta am votat, asta avem!
Ce vom vota?
Votati ce va indeamna inima, dar n-ar fi rau ca ratiunea sa primeze...

Musafir

#3081 Re:

2012-03-18 20:41

#33: Musafir -

DAR TRANSILVANIA NU APARTINE UNGARIEI, IAR IN TRECUT NE-AU LUAT-O CU FORTA. SUNT DESTUI ROMANI IN ITALIA, SPANIA SI PRIN ALTE TARI, DAR INCA NU AM AUZIT SA CEARA INVATAMANT IN LIMBA ROMANA.....DARMITE SA LI SE MAI SI APROBE ASA CEVA!!! SUNT DESTUI MAGHIARI SI IN SUA, DAR NU AM AUZIT SA RIDICE ACOLO ASTFEL DE PRETENTII PENTRU CA NU AR AVEA SUB NICI O FORMA SANSE DE IZBANDA!!! IN ROMANIA SA FACA BINE SA INVETE IN ROMANA SI DACA NU LE CONVINE, NIMENI NU-I OPRESTE SA MEARGA IN UNGARIA!


Musafir

#3082 Re:

2012-03-18 20:43

#3079: -

Da, universitati particulare in limba maghiara in Ungaria!!!! Sa faca de-astea cate vor ei acolo la ei in tara!


Musafir

#3083

2012-03-18 20:44

E timpul sa ca toti cei care locuiesc in Romania sa respecte si sa vorbeasca limba romana.

Musafir

#3084

2012-03-18 20:44

oricum au ei cie de etnie maghiara f multe drepturi fata de etnicii din alte tari ar trebui sa-si vada de treaba si sa lase lucrurile asa cum sant dar mi se pare ca liderii lor U D M R sant destul de tupeisti

Musafir

#3085

2012-03-18 20:44

Pentru ce trebuie sa inveti medicina in limba maghiara cand vei trata pacienti care vorbesc limba romana? Vrei sa lucrezi in Ungaria? Du-te si studiaza in Ungaria pe banii contribuabililor maghiari.

Musafir

#3086

2012-03-18 20:46

ungurii astia vor cam multe.Maine poimaine or sa vrea ca limba oficiala a romaniei sa fie maghiara . jos cu ungurii devin obraznici
sa le fie rusine daca mai au simt in ei

Musafir

#3087

2012-03-18 20:47

Jos cu ticalosii care ne-au distrus tara!

Musafir

#3088

2012-03-18 20:47

Deșteaptă-te, române, din somnul cel de moarte...!,

Musafir

#3089

2012-03-18 20:54

Sa se respecte legea europeana privind minoritatile nationale si NU ambitiile ipocrite ale UDMR-ului!!!

Musafir

#3090 Re:

2012-03-18 20:54

#33: Musafir -

eu sunt in belgia si nu vreau autonomie aici ..... altii sunt in italia si nu vor autonomie, altii in anglia etc ....  maghiarii de ce ar vrea la noi ?   noi daca mergem la ei ne da ceva?


Musafir

#3091 Re:

2012-03-18 20:59

#74: -

in tariile civilizate si de drept adevarat astfel de  afirmatii sunt considerate,grave instigari la ura si terorism si sunt pedepsite penal  cu multi ani de inchisoare;prin urmare pentru binele tau dute la un medic  sa te trateze ca ai nevoie de  un tratament phsyhologic serios;


Musafir

#3092

2012-03-18 21:01

Autonomia universitara exista peste tot doar in teorie.
In realitate ea nu exista.
Dovada: Implicarea Ministerului in "afacerile interne" ale UMF Targu Mures.

Musafir

#3093

2012-03-18 21:02

Pe vremea cand eram medic stagiar trebuia sa-mi ajut
colegii maghiari sa se inteleaga cu pacientii/lumea,
Romania fiind majoritar romaneasca(!),iar ei indemnati de familii retrograde facusera greseala (afirmata!)de a studia la sectia maghiara...

Musafir

#3094

2012-03-18 21:05

Situatia in care s-a ajuns este urmarea "fireasca" a politicii "inteligente" pe care au dus-o TOATE formatiunile politice romanesti in relatia cu "prietenii" maghiari. Din pacate acesta este doar inceputul. Urmatoarea tinta este UBB de la Cluj Napoca, unde este infiintat si un Comitet de Initiativa Bolyai ce are drept scop separarea pe criterii etnice.

Musafir

#3095 ...

2012-03-18 21:05

acuma vor universitatea de medicina in maghiara, apoi or sa vrea rezidentiat apoi si spitale ....     vor bucatica cu bucatica daca nu au putut de-a intregul


Musafir

#3096 Re:

2012-03-18 21:06


Musafir

#3097

2012-03-18 21:07

E mai bine sa ai un armasar decat doua gloabe

Musafir

#3098 Re: Re: vezi asta este diferenta intre neamul vostru care uraste pe toata lumea care nu este roma

2012-03-18 21:07

#3028: - Re: vezi asta este diferenta intre neamul vostru care uraste pe toata lumea care nu este roman si

Voi sunteti rai, mereu ati avut ceva impotriva romanilor care si-au dat si camasa de pe ei sa fie bine pentru toata lumea, si cu toata lumea, asa prosti si nestilati cum suntem, am avut grija de toti in sensul bun, tara noastra a fost si este leagan pentru toata lumea si acum va bateti joc de noi, din cauza ca nu ne mai iubesc proprii nostri alesi!!!


Musafir

#3099

2012-03-18 21:07

Nu politicii în universităţi!

Musafir

#3100

2012-03-18 21:09

Din 1918 până acum aceiași teamă de asimilare și aceiași soluție segregaționistă se manifestă și se propune. Dacă s-ar duce să studieze medicina la Paris, la Wiena sau la Berlin ar afla că terminologia aici este diferită și ar face efortul de a învăța terminologia franceză sau germană. Apoi ar putea practica la Cluj sau Sulina? S-au descurcat toți mediciniștii români sau unguri care au studiat medicina înainte de 1918 la Paris, la Budapesta sau la Wiena, ca apoi să practice la Apahida, la București, Craiova sau Tg. Mureș.
Acum, atrași de taxe mai mici și de calitatea profesorilor, tineri occidentali vin în România să învețe medicina. Exemplu : Les Composantes de l'Université "Iuliu Hațieganu"[Cluj-Napoca] Faculté de médecine générale (6 ans d'études ; langues d'enseignement : anglais, français et roumain) Faculté de médecine dentaire (6 ans d'études ; langues d'enseignement : anglais, français et roumain).Faculté de pharmacie (5 ans d'études ; langues d'enseignement : français et roumain)
Sunt îndrumați de cadre didactice (probabil nu doar române) care vorbesc franceza și engleza. Dacă vorbesc engleza și pot preda în engleză ce i-ar împiedica să o facă în română și de ce nu ar continua să o facă?
Nu am decât o explicație, mândria națională și încăpățânarea segregaționistă relativă la limba română, limba invadatorilor români care au modificat granițele Sfintei Ungarii pe care orice ungur normal ar vrea să le vadă așa cum au fost înainte de Trianon. Argumentele științifice și tehnice emise de colegii unguri sunt doar pretexte care acoperă această esență. Renașterea naționalismului șovin al concetățenilor unguri care înfruntă orice raționalitate pragmatică.