Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!


Musafir

#3026

2012-03-18 19:25

sint socata de ce se intimpla in acesta tara, cu acceptul acestor nemernici, care ne guverneaza tara din 2004 incoace, si care se pare ca sunt in stare de ABSOLUT ORICE, si asta numai ca sa ramina la putere cu ORICE PRET, s-ar alia cu insusi satana. Ne-au vindut americanilor, Basescu fiind principalul VINOVAT de tot haosul si de toata saracia. Dupa alegerile din acets an, NEAPARAT acesti nemernici TREBUIESC ARESTATI (si nu e o gluma cind am scris asta), si pus sechestrul pe tot ce au furat din bani publici, buzunarele tuturor romanilor. FACETI CE TREBUIE, FACETI DREPTATE, REDATI-NE DEMNITATEA FURATA.

Musafir

#3027

2012-03-18 19:29

Tot mereu maghiarii se plang ca nu au drepturi egale cu romanii! Acest lucru nu e adevarat si oricine stie acest lucru! Au drept de asigurari, drept de munca , de vot, drept in orice domeniu! Chiar si dreptul de a invata in limba lor! Si toate aceste lucruri le-au avut intotdeauna, chiar si pana in anii 1989-1990!
Intotdeauna maghiarii au avut dreptul sa invete in limba lor! Cei care locuiesc in localitati unde sunt si maghiari stiu ca in orice scoala sau liceu exista sectia romana, sectia maghiara! Dupa 1990 au inceput sa se planga ca nu au drepturi si doresc sa studieze in limba lor (lucru care de altfel se intampla si pana atunci) Cei care nu se pricepeau, au spus: bineinteles, de ce sa nu invete, crezand ca bietul maghiar a fost obligat sa invete in romana. Dar cine dorea invata putea opta la sectia romana sau la sectia maghiara. Oamenii de atunci stiau ca trebuie sa se descurce in Romania si foarte multi au dat la sectia romana, intelegand ca au mai multe posibilitati.
Dupa strigatul disperat ca doresc invatamant in limba maghiara, ca si cum pana atunci nu exista, s-au facut delimitari clare intre scoli, astfel ca romanii si maghiarii nu mai au contact unul cu celalat. S-a facut segregatie!
Spunea cineva mai sus ca degeaba invata in scoala, ca tot nu se intelege cu partea romana, ca acest lucru e altceva. E foarte adevarat! O comunicare se poate stabili doar fiind impreuna, avand contact mereu unii cu ceilalti, in scoli, pe strada, etc, lucru care cu greu se intampla prin separare.
Pe vremuri erau copii romani si maghiari care stateau impreuna, mergeau la film, se invitau unii la altii, erau prieteni! Acum rar se mai vede asa ceva, totul e separat! Romanii cu romanii si maghiarii cu maghiarii, iar politicienii fac tot posibilul ca cele doua etnii sa nu aiba contact una cu cealalta! Vi se par normale toate aceste lucruri?
Toate s-ar putea rezolva prin simpul fapt ca acceptati ca traiti in Romania, toti traim aici si trebuie sa comunicam unii cu ceilalti! Si acest lucru trebuie facut in romana, pentru ca traim intr-o tara numita Romania!

Musafir

#3028 Re: vezi asta este diferenta intre neamul vostru care uraste pe toata lumea care nu este roman si

2012-03-18 19:31

#23: -

vezi aceasta este diferenta intre  neamul vostru  romanesc ,care uraste  pe toata lumea  care nu e romanesc si  neamul nostru  maghiar care este tolerant si stilat;nu -i uraste nici pe dusmanii ,neciopliti ca tine.Un maghiar in opinia ta bolnava"sobolan";


Musafir

#3029

2012-03-18 19:35

Limba oficiala in Romania este lb romana.

Musafir

#3030

2012-03-18 19:38

sunt de acord cu cle semnate cu putin timp in urma !gh.

Musafir

#3031 Re:

2012-03-18 19:39

#34: -

esti un  incult,dar nu numai atit esti si  o fiinta periculoasa si inumana,ar fi bine ,daca ai invata si putina istorie adevarata si nu falsificata de catre istoricii  vostri iresponsabil;


Musafir

#3032

2012-03-18 19:40

Sunt casatorita cu un cetatean roman de nationalitate maghiara.Sotul meu a invatat de la clasa I pana la clasa a-XII-a,in limba maghiara,dar nu suntem de acord cu studii superioare in limba nationalitatilor conlocuitoare.Suntem profesori in Ploiesti,iar la terminarea facultatii hotararea lui a fost Ploiestiul,chiar daca aveam post si in Miercurea-Ciuc.(precizez ca eu nu stiu maghiara;oare sa-l fi convins acest lucru sa vina in Muntenia?)

Musafir

#3033

2012-03-18 19:41

Unde este solidaritatea studentesca a anilor '70 - '80? N-am auzit sau vazut vreo atitudine a asociatiilor studentilor liberi din alte centre universitare. E pacat!
ing. Radu ADAM, Tmisoara

Musafir

#3034

2012-03-18 19:42

udmr sa-si vada de treaba umf tg.mures trebuie sa hotarasca iar guvernul oricum nu mai are nici o sansa la viitoarele alegeri, de ce nu intelege asta?

Musafir

#3035

2012-03-18 19:43

Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!
Adina

#3036 Re:

2012-03-18 19:44

#33: Musafir -

Daca tot isi doresc atat de mult sa studieze in limba maghiara,de ce nu merg la Budapesta? Oare romanii nostri care traiesc in Ungaria au aceleasi pretentii ca si maghiarii din Romania? Ma indoiesc! De ce nu vor mai multa autonomie?

Pentru ca nu li se da voie d-le,pentru ca formatiunile politice romane nu sunt atat de reprezentative ca cele magiare la noi.

Acest lucru s-a intaplat in Romania pentru ca noi i-am  incurajat,.....si din motive politice de altfel nu rationale.

Ati fost vreodata in Covasna sau Hargita?Daca nu,sa stiti ca eu da.     In aceea zona nu am gasit nici un ziar in limba romana, mai mult, vanzatoarele iti raspund in magiara la intrebarile adresate in romana.Refuza discutia in limba romana ceea ce este umilitor  ,asa ca nu incercati sa fiti diplomat d-le, caci sunteti mai degraba neinformat.(i-mi place sa cred)

Faceti comentarii dupa ce va faceti temele!

D-le ,daca sunteti roman sa va fie rusine.

Adina


Musafir

#3037

2012-03-18 19:45

RESPECTATI AUTONOMIA UNIVERSITARA ??? UDMR MANA JOS DE PE UMF !!!UDMR SA CEARA BUDAPESTEI SA FACA LINIE IN LIMBA ROMANA LA FACULTATEA LOR DE MEDICINA !!!
LA BUNA VEDERE . MARIA MAGUREANU

Musafir

#3038 Re:

2012-03-18 19:45

#42: -

da romanii vostri din Ungaria  nu sunt uriti de majoritatea maghiara,dovada ca daca nu ar trai bine acola ,s-ar repatria oricind in Romania "voastra"nimeni  si nimic nu   i-ar opri;


Musafir

#3039

2012-03-18 19:48

Ne-am saturat sa fim la cheremul ungurilor!Ei sunt cei care vor sa ne conduca viata.Asa au facut din totdeauna.Se cred rasa superioara.Cei mai in varsta din Ardeal stiu foarte bine acest lucru.

Musafir

#3040

2012-03-18 19:50

Desigur că nu pot înțelege pretențiile conaționalilor noștri maghari. Tendința de izolare lingvistică e un exemplu pueril de afirmare a unei identități egoiste, neproductive, depășite ca aspirație politică, cel puțin acum, în zilele nostre. Asta cu atât mai mult cu cât Ungaria însăși și-a afirmat în mod democratic adeziunea la comunitatea europeană. O enclavă ungurească de structură medievală într-o universitate românească de prestigiu european este un nonsens. Așa cum este de fapt și agățarea de troica puterii a unor partidulețe românești care sunt în stare să se lase călcate în picioare de acești iredentiști demodați și abjecți numnai pentru a mai beneficia împreună, pentru ultimele zile îngăduite de rotirea democratică a puterii, de beneficiile materiale ale guvernării lor falimentare. Pașii clătinați ai conaționalilor maghiari de a stăpâni cât mai mult din spațiile instituționale românești pe seama deficiențelor morale funciare ale acoliților de la guvernare sunt câștiguri de mică anvergură, dar sunt câștiguri, totuși. Ceea ce pierde România prin aceste cedări nefirești și gratuite până la urmă este enorm, în chiar prestigiul și aspirațiile ei europene.

Musafir

#3041

2012-03-18 19:50

:)

Musafir

#3042

2012-03-18 19:51

La Tg. Mures se incearca fortarea mainii parlamentului roman prin santaj. Nu se justifica prin nimic cererea maghiara, ea fiind clar o manifestare sovina, inscrisa in sfera iredentismului maghiar. Sa nu ne amagim. Chiar si daca am semna toti respingand cererea lor, nu sunt sigur ca guvernantii nostri o sa tina seama, iar daca cumva se va respunge cererea, vom fi tot noi acuzati de "nationalism sovin", desi situatia este exact inversa!

Musafir

#3043

2012-03-18 19:53

JOS ODATA CU INCOMPETENTII,CARE DE 22 DE ANI AU DISTRUS INVATAMINTUL DIN ROMANIA SI APROAPE TOT CE FUNCTIONA CIT-DE-CIT !!!!

Musafir

#3044

2012-03-18 19:53

As dori sa stiu in ce tari sunt universitati cu predare in limba minoritatilor. Va multumesc!

Musafir

#3045

2012-03-18 19:53

ar fi bine sa facem ceva cu semnaturile dar ma indoiesc deoarece cei ce conduc tara sint pur si simplu BANDITI.

Musafir

#3046

2012-03-18 19:54

Sunt din ce in ce mai ingrijorat de abuzurile din aceasta tara.

Musafir

#3047

2012-03-18 19:55

ca cetatean european,nu sunt deacord cu incalcarea principiului constitutional!!

Musafir

#3048

2012-03-18 19:55

Cunoasterea limbii materne este un drept ce trebuie aparat,dar limba oficiala a statului este mai presus decat aceasta.
Cum va putea oare un absolvent al viitoarei facultati sa trimita un caz grav la Bucuresti sau la alta clinica cu diagnosticul in limba maghiara

Musafir

#3049

2012-03-18 19:59

DE CE OARE , ROMANII NU POT FI O NATIE UNITA SI PUTERNICA ?
PARCA NU AM AVUT ACEI STRAMOSI PUTERNICI SI NEINFRICATI IN FATA NUMEROSILOR COTROPITORI DIN DIVERSE VREMURI ......
POATE NE VOM TREZI ODATA !!!

Musafir

#3050

2012-03-18 20:00

Traim in Romania, limba oficiala este limba romana, si daca este oficiala este OBLIGATORIE pentru toti locuitorii acestei tari,copiii nostri studiaza in Romania in limba romana, in Franta in limba oficiala, franceza in Anglia in limba oficiala, engleza, nu inteleg de ce nu putem sa nu implicam politicul in educatia tinerei generatii.