Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!


Musafir

#2751

2012-03-18 01:22

RUSINE,RUSINE !!!
Ion

#2752 Re: In limba maghiara?

2012-03-18 01:24

#2744: -

Daca v-as fi injurat, zambind, ati fi reactionat incruntat. Ati fi priceput, desigur. Numai ca gandul ca Transilavania va fi intotdeauna a Ungariei, nu mi se pare normal pentru un om rational, sper, care s-a nascut si a crescut in Romania. Iar chestiunea cu Kosovo, lasati-o la o parte. Nu uitati ca guvernul Ungariei, in plin prim razboi mondial, a dat multa spaga guvernelor statelor impotriva carora luptau trupele austro-ungare. Vreti ca Ungaria sa mai faca asemenea "lobby"? Cred ca ar costa cam mult, pentru putinul zgomot al catorva exaltati.


Musafir

#2753 Re: Multumiri pentru afisarea Articolelor din Constitutia Romaniei

2012-03-18 01:30

#2738: Un patriot Roman cu dragoste si respect pentru trecutul tarii mele cu gindul la viitorul generatiei -

Consider ca meritati multumiri din partea mea si a celorlalti participanti la discutii pe aceasta tema, pentru informarea obiectiva si fara echivoc ce reiese din articolele afisate de Dvs. Aceste articole ar trebui sa fie suficiente pentru a rezolva disputa politica, discordia dintre sustinatorii celor doua tabere. Guvernantii actuali, dar mai ales cei din UDMR, nu cunosc legislatia in vigoare? "UNDE-I LEGE, NU-I TOCMEALA", spunea un vechi proverb romanesc. Scurt si la obiect, si cu cat mai repede, ca atat mai bine, pentru a nu se crea ocazia de escaladare a spiritelor negative. Sper intr-o solutionare demna.


Musafir

#2754

2012-03-18 01:33

Nu as avea nimic impotriva infiintarii unei facultati in limba maghiara daca acest lucru s-ar petrece in Asia si nu in Europa...Conationalii nostri dau dovada in acest caz de stupiditate! Imi pare rau....

Musafir

#2755

2012-03-18 01:33

Stimati guvernanti, respectati autonomia universitara!


Musafir

#2756 Re:

2012-03-18 01:50


Musafir

#2758

2012-03-18 03:20

Traiesc in Australia de aproape tei decenii unde in primii ani cind am sosit am aflat ca erau inaproximativ 1 milion de Italeni (incluzind prima generatie de nascuti) si la fel aproximativ 1 milion de greci (incluzind prima generatie de nou nascuti) in Australia iar aceasta statistica era acum 30 de ani ! Mai mult ca sigur ca acum sint mai multi. Nici vorba sa existe vre-o universitate in limbile Italian sau greaca. Nici vorba sa se vocifereze sau sa se impinga guvernul in aceasta directie. Daca Maghiarii din Romania vor veni cu argumentul ca ei sint in Roamian de 1.000 de ani evaluind istoria Australiei unde Englezii au sosit acum mai putin de 230 de ani si peoportia majoritatii populatiei de origine engleza visa-vi de minoritatiel conlocuitoare numarul acestora dinurma e cu mult mai mare decit a minoritatii maghiare visa-vii de populatia de bastina Romana. Cine vrea sa invete in limba materna mai mult decit pot invata la scolile lor particulare in Australia pleaca si studiaza in tarile originale de unde au venit si se vorbeste liba in care doresc sastudieze - si eventual daca nu sint recunoscute universitatile respective in Australia se da un examen profesional in Liba ENGLEZAAAAA !!!
Iar la urma urmei daca MAghiara era Engleza (ha-ha!) mai zicem ca de fiind o limba intertionala peste faptul ca de, era Engleza sa se faca o exceptie profitabila din toate punctele de vedere: culturale, comerciale si politice (cu implicatiile si ramificatiile dee rigoare) dar asa ?!!! Nu vad sensul caci din nou nu vorbim nioci macar de Franceza, Spaniola sau Germana sa nu mai mentionez Italiana si Greaca. Plus ca si Rusa ar fi ceva interesant cum inca e putere si o limba primordiala in lumea slava - deci beneficii ptr romani chiar sa studieze direct in alte limbi ar fi nelimintate in ideia colaborarii sau gasirii de lucru in aceste tari de exemplu. Plus sa nu uitam ca se ridica China care se pare ca inca nu a ajuns la apogeu ! O sugestie magiarilor ar fi timpul sa isi aplice ceva din legile modestiei sa poata fi apreciati pe scara mondiala !

Musafir

#2759 Re: pt 2744

2012-03-18 03:25

#2744: - "Erdély és mindig is lesz Magyarországon. Előbb vagy utóbb kapunk függetlenség irányított Erdély és Koszovó."

Si-acum, noi - cei de limba romana - cum sa intelegem ce ati scris Dvs. aici, daca nu cunoastem limba maghiara? Poate ca as fi vrut sa am o reactie la cele scrise de Dvs., dar asa mi-e imposibil. Recunosc ca e bine sa cunosti orice limba straina, dar limba maghiara chiar nu mi-a fost necesara pana acum. Consider o nepolitete din partea Dvs. sa scrieti in alta limba decat limba in care a fost creat Forumul, chiar daca limba respectiva este limba romana. Sau trebuie sa intelegem ca Dvs. nu cunoasteti limba romana, si ca vi s-au tradus comentariile postate, sau ca - prin lipsa de respect de care dati dovada - va place "sa puneti paie pe foc" ?!


Musafir

#2760 Re: pt 2749

2012-03-18 03:41

#2749: -

Subscriu la cele scrise de Dvs. Absolut de acord, ca autonomia universitatii sa fie respectata.


Musafir

#2761 Re: pt 2725 Felicitari pentru argumentele logice.

2012-03-18 03:59

#2725: - "Cer ca in toate spatiile publice sa se vorbeasca in limba romana.
Cer ca TOTI cetatenii romani sa cunoasca limba romana.
Cer sa se acorde un termen de doi ani pentruca TOTI cetatenii care doresc sa ramana cetateni romani sa isi insuseasca limba tarii.
Daca un cetatean strain trebuie sa cunoasca limba tarii pentru a obtine cetatenia, atunci un ROMAN nu are dreptul sa refuze insusirea limbii oficiale.
Sa faca studii in orice limba vor, dar pe banii celor interesati in aceasta actiune. Eu refuz sa platesc facultate pentru un individ care va lucra in spatiul public si care sa-mi raspunda NEM TUDOM."

Absolut LOGIC. Subscriu.


Musafir

#2762

2012-03-18 04:16

Toti cetatenii unei tari au obligatia sa cunoasca limba tarii respective !

Musafir

#2763

2012-03-18 04:25

ma abtzin de la comentariile pe care as vrea sa le fac din respect pentru oamenii care au initziat acesta actziune si care mai cred in domnia bunului simtz.ne mai facem bine? si pina cind? poate ne trezim inainte de sfirsitul pregatit!!!

Musafir

#2764 Re:

2012-03-18 04:39

#2744: -

:)) Vorbeşti destul de prost ungureşte. Conjugarea nu prea merge...


Musafir

#2765 Re: Re: pt 2744

2012-03-18 04:41

#2759: - Re: pt 2744

Stai liniştit că nici în maghiară nu se înţelege. Este incorect gramatical, mai ales în conjugare. Este scris de un român care se preface maghiar extremist.


Musafir

#2766

2012-03-18 04:42

"România este patria comună şi indivizibilă a tuturor cetăţenilor săi, fără deosebire de rasă, de naţionalitate, de origine etnică, de limbă, de religie, de sex, de opinie, de apartenenţă politică, de avere sau de origine socială. "



"Statul recunoaşte şi garantează persoanelor aparţinând minorităţilor naţionale dreptul la păstrarea, la dezvoltarea şi la exprimarea identităţii lor etnice, culturale, lingvistice şi religioase."



"Dreptul persoanelor aparţinând minorităţilor naţionale de a învăţa limba lor maternă şi dreptul de a putea fi instruite în această limbă sunt garantate; modalităţile de exercitare a acestor drepturi se stabilesc PRIN LEGE."

(CONSTITUŢIA ROMÂNIEI)

Musafir

#2767

2012-03-18 05:06

invatamantul nu trebuie politizat. autonomia universitara este prioritar.

Musafir

#2768

2012-03-18 05:55

Va multumim ca luptati pentru a salva demnitatea noastra si doar viata !

Musafir

#2769

2012-03-18 06:12

De neinchipiut cum romanii isi pot trada neamul

Musafir

#2770

2012-03-18 06:20

Nu este acceptabil ca un cetatean sa nu cunoasca sau sa refuze sa vorbeasca limba oficiala a statului al carui cetatean este si dela care pretinde drepturi depline.

Musafir

#2771

2012-03-18 06:56

Cu siguranta,dreptatea si bunul simt trebuie sa primeze,chiar si in deciziile politicului,macar de acum inainte.

Musafir

#2772

2012-03-18 06:57

Am prieteni unguri.Sunt oameni extraordinari,dar sa faca politicul ceea ce trebuie sa faca si sa lase invatamantul sa mearga pe calea sa.Sa nu strice si putinul bun ce a mai ramas din tara asta.

Musafir

#2773

2012-03-18 07:21

Ungurii astia nenorociti sa se care la ei in tara daca vor facultate in maghiara. De cate ori ajung prin zona lor, sunt de-a dreptul discriminata. Mars la ei in tara!

Musafir

#2774 Re:

2012-03-18 07:23

#2766: -

Mars la tine in tara, ungur nenorocit!

Daca vrei drepturi depline , aceleasi ca romanii, considera ca  limba romaneasca este cea materna!


Musafir

#2775 Re:

2012-03-18 07:26

#2733: -

Ai mare dreptate!

Intotdeauna, indiferent de cine a fost in principal la guvernare, UDMR-ul a fost si el prezent. Intotdeauna ei au taiat cartile! Mars la voi in tara, nenorocitilor!