Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!


Musafir

#2301

2012-03-17 07:46

Ar fi CAZUL ca actuala conducere a Romaniei sa intre in normalitate si sa nu isi mai bata joc de poporul roman.Ion Nelu LEU

Musafir

#2302

2012-03-17 07:50

SUNTEM IN ROMANIA SI MI SE PARE NORMAL SA SE RESPECTE AUTONOMIA FACULTATI ,DE CE CAND AVEM CEVA BUN TREBUIE SA STRICAM,LASATI FACULTATEA ASA CUM ESTE ,PENTRU CA FUNCTIONEAZA BINE,,,,(DOMNISOARA(STUDENTA MAGHIARA)CARE A VORBIT LA TELEVIZOR DEABIA A SCOS CATEVA CUVINTE IN LIMBA ROMANA SI A SPUS CA A FACUT LICEUL IN LIMBA ROMANA,UNDE LA FACUT CA NU PUTEA SA VORBEASCA,ASA VA VORBI SI CU PACIENTI ??? PANA INTREABA CEVA MOARE PACIENTUL LANGA EA,NU E POSIBIL ASA CEVA ......RESPECTATI POLITICIENI AUTONOMIA FACULTATI SI NU MAI STRICATI NIMIC,E SUFICIENT CATE ATI FACUT....

Musafir

#2303

2012-03-17 07:53

DA

Musafir

#2304

2012-03-17 07:57

POLITICIENI LASATI UMF IN PACE ,RESPECTATI AUTONOMIA FACULTATI,AVETI ALTE PROBLEME DE REZOLVAT NU SA STRICATI O FACULTATE....IN SF.GHEORGHE DACA TE DUCI SI VORBESTI ROMANESTE NU ESTI SERVIT IN MAGAZIN CU NIMIC....SUNTEM IN ROMANIA DE CE NU RESPECTATI CONSTITUTIA???? PANA CAND VOM MAI INDURA ATATEA ???/

Musafir

#2305

2012-03-17 08:00

Nu am avut niciodata resentimente fata de maghiarii din tara , dar de cind UDMR-ul si PDL-ulfac trocurile nesimtite din ultimii ani, ii urasc si nu as vrea sa mai aud de ei in anii care vin

Musafir

#2306

2012-03-17 08:02

Minoritatea maghiara din Transilvania trebuie sa aiba aceleasi drepturi ca si romanii , dar nu mai multe,iar limba in care trebuie sa comunice in institutiile publice este ROMANA, cei care vor sa comunice in maghiara in institutiile publice, o pot face in UNGARIA care e aproape.

Musafir

#2307

2012-03-17 08:14

SA SE RESPECTE AUTONOMIA FACULTATI,NU DISTRUGETI CE MAI ESTE BUN

Musafir

#2308

2012-03-17 08:17

Nu cred ca separarea ii ajuta pe medicii de limba maghiara. Se limiteaza astfel legatura cu pacientii de limba romana, cu casa de asigurari si chiar cu colegii de limba romana. Stiu de la un fost coleg maghiar care a profesat ca medic in Ungaria ca, maghiarii din Romania, nu sunt bine primiti acolo. Pe scurt masura separarii nu ii ajuta nici pe maghiari pentru ca le limiteaza optiunile.

Musafir

#2309

2012-03-17 08:21

Legile ţării mai presus decât orice interese minore!

Musafir

#2310

2012-03-17 08:22

STOP SEPARATISMULUI SI SANTAJULUI UDMR !

Musafir

#2311

2012-03-17 08:27

respectati autonomia umf mures,functioneza bine si e recunoscuta ,de ce vreti sa o distrugeti??? nici pe unguri nu-i avantajeaza aceasta separare,nu faceti jocurile politicienilor de a se distruge ce mai este bun
este tara noastra si a copiilor nostri.am 76 de ani ,am trecut prin multe la scoala am fost obligata sa invat maghiara,nu uitati istoria noastra ,haideti sa traim ca frati ,este o facultate buna n-o distrugeti

Musafir

#2312

2012-03-17 08:29

1.Consider ca ori ce sectie intr-o limba diferita de limba Romana trebuie sa se afle intr-o facultate care are si sectie de predare limba Romana.
2.Licenta si in limba Romana ,consider ca trebuie sa fie obligatorie pentru toate sectiile indiferent de limba de predare.

Musafir

#2313

2012-03-17 08:34

Sper sa ajute si autonomia sa fie respectata.

Musafir

#2314

2012-03-17 08:37

Politicienii nostri nu fac nimic util,nu organizeaza nimic,strica si ceea ce merge bine!As zice sa la fie rusine dar,daca le-ar fi nu ar face atatea lucruri rele:sunt nepregatiti,nepasatori,rauvoitori,incompetenti!
Am observat ca oricine vrea sa faca ceva corect este scos pe usa din dos, compromis,lucrat sa nu mai aiba nicio sansa de a fi promovat acolo unde se iau decizii.Situatia este de-a dreptul disperata.Tara a ajuns pe mana miseilor,a oamenilor de nimic! Dunezeu sa ne ajuta ca noi nu mai suntam in stare sa o facem!

Musafir

#2315

2012-03-17 08:38

Vreau ca in tara asta legea sa fie lege si sa fie aplicata ca atare. Atat. Nu cred ca dorinta mea are vreo legatura cu apartenenta/simpatia vis a vis de un partid, formatiune politica!

Musafir

#2316

2012-03-17 08:41

bai fratilor tara asta se numeste Romania nu Ungaria....in orice institutie din aceasta tara trebuie sa se vrorbeasca limba romana....nu-mi aduc aminte ca si unguri sa fi luptat in razboiul de independenta ( 1877-1878 ) stiu doar ca 100.000 de soldati si ofiteri romani au trecut dunarea si au castigat batali importante recunoscute chiar de turci....mai fratilor nu mai creati oportunitati acestor maghiar sa ne rada in fata pe pamantul tari noastre....cei ce vor sa se integreze bine...cei ce vor teritoriu inauntru tari sa-si ia gandul....suntem in sec XXI nu evul mediu....natia noastra a fost mereu supusa de cei mari....acum ce faceti domnilor guvernanti ne supuneti cand suntem liberi???dati-va interesul pentru bunu
-l mers al tari....voi spune mereu adevaru chiar daca voi supara si voi fi privat de libertate...natiunea noastra treiesti din minciuni asta e adevaru....respect pentru cei ce lupta prin aceasta petitie...si au dreptate e tara noastra nu a lor...RESPECT semnatarilor petitiei

Musafir

#2317

2012-03-17 08:42

Doresc ca sanatatea mea, sa fie tratata de personal medical, ce intelege PERFECT cand le explic simtomele bolii ,in limba tarii mele !!
Macar limba romaneasca sa nu ne-o vanda guvernantii nostri ca sa ramana in continuare la putere !!!! RUSINE LOR !!!!

Musafir

#2318

2012-03-17 08:44

Exista vreun motiv in favoarea separarii ? (studentii se iau la bataie atat de des incat trebuiesc separati ? Probabil ca nu. Atunci... ???
rodicabreaza

#2319

2012-03-17 08:46

de ce este in aceste zile o prioritate acest proiect? nu am putea dezbate tot in 10 zile ceva care sa-i intereseze pe toti, nu numai o minoritate?As vrea si eu o dezbatere in 5 puncte cu prioritati , scrise pe intelesul meu si din care sa simt ca voi beneficia intr-un viitor apropiat.


Musafir

#2320

2012-03-17 08:49

NU PUTEM STA CU MAINILE LEGATE!!!
Nu intelege

#2321 E absurd

2012-03-17 08:49

E absurd unde s-a ajuns! Sub acoperirea ideii de "multiculturalitate" se creeaza state si circuite inchise pentru maghiari! Incet, romanii vor fi alungati! Si noua hotarare trebuie studiata cu atentie, deoarece am impresia ca face locuri pentru maghiari si nu pentru romani! Aceasta facultate va deveni in timp pur maghiara (ganditi si faceti calcule si previziuni de viitor)! Tot ce se intampla este pentru a aduce conducere ungureasca si pentru a elimina tot ce e roman, fiindca acest lucru se va intampla intr-un timp destul de scurt. Muresenii stiu acest lucru, de aceea se opun. Ungurii dorsc cu orice pret sa oblige romanii sa vorbeasca maghiara. Forteaza lucrurile. Ei fac invatamant in limba maghiara, dar ei doresc institutionalizarea limbii in Ardeal si ruperea acestei aprti din Romania.
basescu, Ardealul e tara ta! Suntem pe acelasi vapor! Nu mai asculta ce spun consilierii unguri, ei spun alte lucruri decat ce doresc romanii!Intr-un Ardeal majoritar romanesc doresti sa aduci colonisti? Au fost adusi acum 1000 de ani si inca avem probleme cu ei!
Nu este normal ca intr-un stat roman sa se intample asemenea lucruri! Invatamant in limba maghiara a existat intotdfeauna la Tg Mures, la toate nivelurile! dupa 1989 au inceput sa spuna ca nu au drpeturi si doresc invatamant in maghiara, de parca ii forta cineva sa vorbeasca romana! Nu, ei au putut invata intotdeauna in maghiara, ce au facut dupa '90 incoace au fost doar sa separe toate scolile si sa puna granite intre romani si maghiari!
Pe vremuri ei dadeau la sectii romane pentru ca stiau ca traiesc in Romania si trebuie sa se descurce pe acest teritoriu! Acum refuza acestlucru, maresc sectiile maghiare peste tot, si doresc ca romanii sa vorbeasca limba lor! Nu este normal! Este inca un pas spre autonomia lor visata si nu credeam ca politicienii romani chiar doresc asta! Politica dusa in ultimii 22 de ani a favorizat aceste lucruri, facandu-se ca nu vede ce se intampla! Doar cei care locuiesc in Ardeal cunosc acest lucru!
Istoria nu iarta! Sub acoperirea "multiculturalitatii" statul roman incepe sa se retraga din aceste zone!
http://www.cuvantul-liber.ro/articol.asp?ID=60725

Musafir

#2322 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-17 08:51

#2285: - Re: Re: Re: Re: Re:  Pai tupeul vostru jegos nu are limita, mintiti cu o seninatate debordanta; dar se stie ca sunteti neam de mincinosi!!!! Ce automomie culturala si teritoriala au romanii in Ungaria bai nesimtitule?

 


Musafir

#2323

2012-03-17 08:52

Respectati AUTONOMIA

Musafir

#2324 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-17 08:52


Musafir

#2325 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-17 08:55