Apel pentru Schimbare Adevărată!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Apel pentru Schimbare Adevărată!


Musafir

#1151

2012-02-04 20:53

ASA SA NE AJUTE DUMNEZEU

Musafir

#1152

2012-02-04 21:23

SCHIMBARI SE FAC DIN '89.TOT APAR PROFITORI.VOI MAI LIPSEATI.MAI LASATI-NE DRACU' IN PACE.


Musafir

#1153

2012-02-04 21:35

buna,vreau o Romanie libera si democrata sa pot sa lucrez in tara si sa pot sa le asigur un viitor copiilor mei fara fraica zilei de maine,fara sa ma gandesc ca coruptia si hotia au pus stapanire pe tara mea sint romanca si ma mandesc ,dar mie rusine de cine ne conduce tara JOS BASESCU ,JOS GUVERNU ,vreau un viitor mai bun

Musafir

#1154

2012-02-04 22:57

Mesaj pentru minerii din ' 90 , Valea Jiului si aliatii lor, clasa politica: Felicitari pentru ,,faptele de vitejie ''comise .Impreuma cu seful vostru tov. iliescu si cozma , sunteti adevaratii faptasi pentru bunastarea acestei tari si a populatiei. La acestea au contribuit si
ALIANTA NESIMTIRII: PD-L + USL(PSD-PNL)+UNPR+UDMR + minerii ' 90=
CLASAPOLITICA,EXPLOATATOARE,CORUPTA,INEFICIENTA,
FALIMENTARA .
Jos asa zisa,,JUSTITIE" SI JUDECATORII CORUPTI (ati eliberat toti borfasii SI sunteti mana-n mana cu interlopii la indemnul capilor mafiei voastre :iliescu si basescu).
JOS CLASA POLITICA ,JOS CRIMINALII :JOS ILIESCU,JOS basescu, JOS geoana ,JOS nastase ,JOS ponta ,JOS antonescu,JOS voiculescu
PD-l + USL + PC + UNPR +UDMR + ’90minerii = EXCREMENTUL POLITIC .
JOS CLASA POLITICA . LA PUSCARIE CU VOI.

Musafir

#1155

2012-02-05 00:57

Sunt de acord cu textul acestei petitii benefice.
Problema functionarii corecte a justitiei este primordiala. Legile sa fie aplicate in aceasta tara iar hotararile judecatoresti definitive sa aiba un termen scurt de la debut proces. In acest fel se termina cu coruptia,furtul,necinstea. Ar mai trebui si modificata Constitutia in cateva segmente. De exemplu, parlamentul sa fie unicameral(cum l-am votat ca popor)iar partidele sa detina in el max.40% din locuri.Restul prin candidatura din societatea civica orice persoana cinstita,competenta la locul sau de manca conform pregatirii detinuta care candideaza independent.
Migratia(din partid in altul, din independent in partid,etc) pe timp mandat parlamentar conduce la excluderea persoanei din parlament si alegerea altei persoane imediat din segmentul respectiv.
Fiecare Minister, autoritate locala(primarie,etc) sa comunice in clar lunar un raport cum a cheltuit banul public alocat. Sa se termine cu incompetenta aici si cu furtul.
Licitatiile publice( soc.de stat,regii,etc) sa fie facute de firma straina cu cooptare persoane competente din societatea civica. In acest fel se "inchide" si acest izvor de furt pentru atatia.
Pensionarii sa nu plateasca nici un impozit,alte taxe,etc la pensia care si asa este calculata cu necunoscute si/sau greseli. Este impozit pe viata?
Invatamantul preuniversitar trebuie regandit din temelii.
Pentru eventualele mari privatizari "vazute" de guverne, sa se efectueze in baza unui referendum.
Statul trebuie sa aiba grija de un minim de societati de stat "strategice" si acestea sa fie conduse de competenti precum in societati private ca sistem de competente.
Multe alte lucruri de facut se pot aborda daca este deschidere la guvern si daca incepe ceva real sa se schimbe in aceasta tara.


Musafir

#1156 Re:

2012-02-05 00:59


Musafir

#1157

2012-02-05 05:12

Ma bucur foarte mult de efortul dumneavoastra de a initia acest unic apel la romini care doresc o adevarata schimbare in Rominia printre care ma alatur si eu .Ma rog ca Dumnezeu sa dea izbinda in aceasta lucrare de nivel national .cu respect John Beck.

Musafir

#1158

2012-02-05 10:58

Competenta si solidaritatea trebuie sa invinga!

Musafir

#1159

2012-02-05 11:46

Desi suntem foarte multi nemultumiti,PDL s-a infiltrat in structurile de conducere si administrare ale ROMANIEI (VEZI PCR),incit va fi foarte greu de scos de la conducere.

Musafir

#1160

2012-02-05 14:34

Da ,nu se mai poate,trebuie sa ne unim .Atept de mai mult timp o astfel de initiativa si un lider ADEVARAT.

Musafir

#1161

2012-02-05 18:57

Nu pot decat sa sper ca ceva se va schimba in tara asta! O schimbare in bine, sper, dupa atatia ani de dezamagiri si de umilinte!

Musafir

#1162

2012-02-05 18:59

Ar fi cazul ca, in sfarsit, sa se termine si practic (nu numai in vorbe) cu tot ce a insemnat comunismul.

Musafir

#1163

2012-02-05 19:18

Asa nu se mai poate. Daca aceasta tara mai este locuita ,cetatenii trebuie sa schimbe ceva pana se mai poate salva ceva. Si daca nu se va face nimic se datoreaza faptului ca nu avem educatia necesara ptr a rezista si depasi acest razboi economic care a inceput de mult . Nu avem de ales decat sa speram ca ne vom vedea interesul national si ca cei care au aceste responsabilitati vor reusi si vor demonstra ca sunt capabili .Deci ROMANI , DEMONSTRATI-VA CALIATILE .Tineri aparati-va proprietatile patriei voastre . oriunde mergeti SUNTETI MEREU ROMANI SI STRAINI. TREZITI-VA!
Patriotul Roman

#1164

2012-02-06 08:43

Apelez la voi sa intelegeti ca trebuie sa ne implicam in conducerea acestei tari pentru a oferi alternativa la conducerea politica de astazi.
Sunt un patriot si stiu cum cum sa facem ca aceasta tara sa fie prospera si oamenii sa o duca bine.
Ma numesc Romi Bauer, romi_bauer@yahoo.com. 0770858971

Musafir

#1165

2012-02-06 09:28

Cu totii ne dorim oviata mai buna!!Sa dispsra JEFUITORII !!!.

Musafir

#1166

2012-02-06 14:59

Era si cazul ca cineva sa i-a iniziativa ca ne-am luat traista in bat si am plecat in lume slugii la straini.Multumesc ca exista si romani adevarati

Musafir

#1167

2012-02-06 15:53

macar de vom reusi

Musafir

#1168

2012-02-06 17:57

daca vreodata va fi o sansa ca noi cei de varsta a treia sa putem lucra asa cum ne dorim si daca aceasta sansa ne-o veti oferi dumneavoastra atunci toata stima

Musafir

#1169 Se vad roadele unitatii la poporul roman

2012-02-06 23:03

A cazut Boc, mai urmeaza restul. Cine zice ca sintem o masa de manipulare se inseala amarnic.

Musafir

#1170

2012-02-06 23:32

Imi doresc o Romanie curata, morala, pentru romani.
Gatt

#1171

2012-02-07 00:15

E real, acel domn care a apărut la televizor, la antena 3? Am vizitat la Brussel , Parlamentul CE. Abia poți intra, de adresat nici vorba, cine la dus acolo? Acum se îmbracă la fel cu acelas pulover acias culoare, câte o fi avand? Camasa alba.... Ori este infiltrat or este politruc PSD, am fost la Brussel, nu este curată treaba, dar se poate verifica cine a reușit sa îl posteze la microfon.
Musafir trist

#1172

2012-02-07 00:17

E real. Cu atati impostori cuuum sa nu fieeee real.....
Musafir

#1173 Re:

2012-02-07 00:20

#1170: -  

 

Si eu dar ce sa Faci? Ponta este soluția

Musafir

#1174

2012-02-07 09:26

Sunt redactor la ziarul electronic Necenzurat

Musafir

#1175

2012-02-07 11:00

imi doresc, alaturi, tanara generatie ,sa ne pastram copiii in tara. nici ei nu sunt convinsi de mirajul ,,binelui ,, din occident dar pleaca totusi din tara increzatori. e strigatul strabunilor care se face din ce in ce mai tare auzit.