„APĂRÂND FEMEIA-APĂRAŢI VIAŢA! - DESTUL! PE NOI CINE NE APĂRĂ?"


Musafir

#26

2012-01-29 22:34

Foarte bună iniţiativa. Mult succes pentru realizare.

Musafir

#27

2012-01-30 00:29

Sa dea Dumnezeu sa se faca ceva pe tema asta. Multe femei, copiii, batrini ar avea o sansa la o viata mai frumoasa, mai linistita pur si simplu.

Musafir

#28

2012-01-30 14:14

E oribil ce se petrece in familiile din Romania.Mai mult nu comentez.

Musafir

#29

2012-02-02 07:10

Da violenta trebuie sa dispara ,suntem liberi si nu trebuie sa ne incatuseze nimeni .sunt de acord cu aceasta petitie si cu mult drag am semnat-o si voi sa faceti la fel.......

Musafir

#30

2012-02-02 23:13

Ce pacat ca santem in 2012 iar femeile sant inca rau tratate.

Musafir

#31

2012-02-04 23:50

Nu se mai poate! Trebuie sa facem ceva.

Musafir

#32

2012-02-09 00:51

Stop violentei

Musafir

#33

2012-02-16 12:41

Intr-adevar violenta nu e buna la nimic! Fac apel sa nu se mai bea, pentru ca multe pleaca de aici! Oricum, cu vorba buna si cu gesturi frumoase si multa rabdare se rezolva mult mai multe!
Un camin unde domneste violenta, nu mai e camin...ci o inchisoare!

Musafir

#34

2012-02-17 16:44


Musafir

#35

2012-02-21 13:44

Sunt impotriva violentei domestice ..zilnic presa si mass-media ne informeaza de sutele de cazuri in care ordinea in casa se face cu pumnul ....iar de aici incepe cosmarul .. Cred ca ar trebui sa spuna cineva STOP....si cine altcineva ..daca nu noi chiar si printr-o simpla hartie ...

Musafir

#36

2012-02-28 09:42

mi-as dori ca nici-o femeie sa nu fie maltratata, nu este normal sa traiesti in teroare.

Musafir

#37

2012-02-28 15:10

as dori sa-mi fasesc un loc de munca cu oameni credinciosi si nu sarlatani
am terminat stiinte economice si am facut contabilitate primare , acum nu mai sunt nici somera ,
va multumesc ,

DOAMNE AJUTA
MARIA

Musafir

#38

2012-02-29 18:57

E nevoie si de multa educatie, programe gandite sa previna aceste situatii...Educatie in scoli, familii, filme, TV etc.

Musafir

#39

2012-03-03 15:13

In sfarsit si in Romanania o initiativa in favoarea femeilor, care sant desconsiderate ca in anii 1950.
S. MAX

#40 http://www.petitieonline.com/salvati_oltchim_si_arpechim

2012-10-05 20:41

Mai credem in salvarea OLTCHIM? Mai exista speranta?

Inca o data am fost mintiti!
Cat, si pana cand, trebuie sa mai avem incredere in sindicate? Sindicatul Liber Oltchim (cele doua falange Diculoiu sau Cernev) - numai liber nu este; Sindicatul Unirea - numai unit nu este; Ministerul pentru Dialog Social a fost transformat in "Ministerul pentru Dezinformare Sociala" condus de un sindicalist care se dezice de sindicate.
Cat, si pana cand, sa mai avem incredere in guvernanti sau in partidele politice?
Raul, odata facut, nu mai poate fi intors si indreptat.
Nu mai suntem liberi, nu mai suntem uniti. Suntem dezbinati, dezinteresati si apatici.
Doar asteptam; si nici nu mai stim ce asteptam!
Salariile nu ne-au fost date - asa cum ne-au promis guvernantii si sindicatele; productia OLTCHIM nu a fost restartata - asa cum ne-au promis guvernantii si sindicatele!
Noi? Noi suntem ai nimanui. Nu mai avem conducere! Nu mai avem sindicate! Nu mai avem timp! Suntem pe cont propriu.
Inca o data am fost mintiti!
Ce facem?

http://www.petitieonline.com/salvati_oltchim_si_arpechim

Musafir

#41

2012-10-17 19:40

It's not enough for women to speak out on the issue - for the message to be strong and consistent, women's voices must be backed up by men's

Musafir

#42

2012-10-18 12:51

Suntem in secolul 21 si omenirea tot nu a invatat ca violenta nu rezolva nici un fel de problema, ca femeia nu este inferioara barbatului decat in ceea ce priveste forta fizica (de care el abuzeaza, cel mai adesea)dar ii poate fi superioara in foarte multe alte privinte. De exemplu: ea si numai ea da viata. E convenabil sa uiti ca din FEMEIE s-au nascut toti!
Et moi ...

#43 http://www.petitieonline.com/salvati_oltchim_si_arpechim

2012-10-21 22:00

Ciocoi vechi si ciocoi noi.
Noii sindicalisti "liberi", vedete TV - liberi si indiferenti de OLTCHIM si de salariatii de la OLTCHIM (altfel dependenti - dependenti de USL prin CERNEV - membru PC, TOANTA - membru PNL, GHIOCA - membru UNPR si, mai nou, PNL), ne-au mintit inca odata!

Au strigat si au vrut: "jos Diculoiu" - pentru ca acesta "a amenintat oamenii din OLTCHIM" si pentru ca era de partea patronatului in relatia "patronat - sindicat".
Au venit la "putere" si fac acelasi lucru: ameninta pe cei care nu sunt cu ei; sunt de partea patronatului in relatia "patronat - sindicat"...si, chiar mai mult, pregatesc impreuna cu noua conducere a OLTCHIM o organigrama idioata a OLTCHIM si o strategie pentru renegocierea Contractului Colectiv de Munca (valabil pana in anul 2014) - in sensul anularii ultimelor trei indexari ale salariilor acordate de vechea conducere in anul 2011 si reducerea zilelor de concediu de odihna.

Au fost impotriva si pentru indepartarea capuselor de la OLTCHIM...si, acum, ce vedem?

Vedem o dubla subordonare a OLTCHIM - ARPECHIM: fata de CONSILIUL JUDETEAN VALCEA - prin conducerea OLTCHIM: BALAN (Director General CET Govora), COCLET (Director Executiv Termoficare Urbana), ILINCA - economist si fata de USL - prin conducere OLTCHIM: BALAN, familia SPIRU, COCLET, ILINCA, prin CA OLTCHIM: Rodin TRAICU, Ionel FLORIN, Radu ADRIAN, Petre VLASCEANU, prin aripa "Cernev" a Sindicatului Liber OLTCHIM: CERNEV, GHIOCA, TOANTA.

Vedem cum mare decapusare de la OLTCHIM - ARPECHIM este inlocuita cu noile capuse - capuse emanate de USL: Balan - simpatizant si / sau membru USL; Coclet - simpatizant si / sau membru USL (primul lucru pe care l-a facut cand a venit la OLTCHIM a fost sa nu vina cu mana goala - asa ca a venit cu sotia, pe care a instalat-o pe un post bine platit si confortabil la Serv. Aprovizionare); sotii Spiru - Ciobescu, Felicia si Armand - membru PNL, conform site TNL, Valentin POPESCU - surpriza, Director General si Administrator - "en-titre", al uneia dintre capusele incriminate ale OLTCHIM - respectiv MENTCHIM: ILINCA - membru PNL.


Cat, si pana cand, sa mai avem incredere in guvernanti sau in partidele politice?
Ne-au mintit inca odata. Sunt deja doua luni de la sistarea productiei de la OLTCHIM si pana acum aceasta nu a fost restartata.

ESTE TIMPUL CA NOI, SALARIATI AI OLTCHIM - ARPECHIM, SA DAM UN AVERTISMENT CELOR RESPONSABILI PENTRU RESTARTAREA PRODUCTIEI DE LA OLTCHIM SI PENTRU INTARZIEREA SALARIILOR.

TREBUIE SA REACTIONAM - PESTE CAPUL SINDICATELOR SI AL CONDUCERII OLTCHIM - ARPECHIM, PENTRU APARAREA LOCURILOR NOASTRE DE MUNCA, PENTRU APARAREA PREZENTULUI SI AL VIITORULUI NOSTRU; PENTRU APARAREA PREZENTULUI SI VIITORULUI FAMILIILOR NOASTRE.

ESTE TIMPUL SA IESIM DIN NOU "IN STRADA" SI SA DAM UN ULTIMATUM CONDUCERII ACTUALE A OLTCHIM, SINDICATELOR OLTCHIM, AUTORITATILOR LOCALE SI PARTIDELOR POLITICE DIN RAMNICU VALCEA, AUTORITATILOR CENTRALE SI CONDUCERII CENTRALE A PARTIDELOR POLITICE AFLATE LA GUVERNARE.
George Staicu
Musafir

#44 Va rog semnati petitia „APĂRÂND FEMEIA-APĂRAŢI VIAŢA! - DESTUL! PE NOI CINE NE APĂRĂ?"

2013-06-22 20:56

Resping, IN TOTALITATE, violenta fata de femei !

Femeia este prietena, iubita/logodnica/sotia si, MAI ALES, "jumatatea" / "sufletul-pereche" al unui barbat, fara de care, destinul acestuia pe acest Pamant, nu va putea fi, NICIODATA, implinit !

Ii rog pe TOTI prietenii mei de pe facebook ( femei si, MAI ALES, barbati) sa semneze petitia „APĂRÂND FEMEIA-APĂRAŢI VIAŢA! - DESTUL! PE NOI CINE NE APĂRĂ?"  (http://www.petitieonline.com/aparand_femeia_aparati_viata_destul_pe_noi_cine_ne_apara) si, totodata, sa o distribui TUTUROR prietenilor lor. Va multumesc !

 

olga.conut.3facebook.com

#45 Re: Va rog semnati petitia „APĂRÂND FEMEIA-APĂRAŢI VIAŢA! - DESTUL! PE NOI CINE NE APĂRĂ?"

2013-06-22 21:32


Musafir

#46

2013-06-23 07:58

FARA BRUTE IN SOCIETATE!

Musafir

#47

2013-06-27 20:23

Violenta domestica e pentru fiintele care nu au evoluat inca..deci trebuie sa dispara !!!!!

Musafir

#48

2013-07-02 06:22

O educatie in directia asta n-ar strica.nu mereu dar foarte des auzi din partea victimelor violentei domestice "e barbatul meu, are dreptul"

Musafir

#49

2013-07-02 11:42

Sunt intru totul de acord cu aceasta petitie...dar din pacate principalele vinovate de aceste probleme sunteti voi femeile...nu sunt de acord sa fiti maltratate dar de cele mai multe ori voi stati sa incasati pumni si picioare din complacere...povestea este ca multe din femeile tarii asa purced viata...o iau la modul"asta e"...uitati ca aveti inainte de toate dreptul la o viata ok..si ca nici voi nici defapt..nimeni nu are dreptul sa va faca asta...numai Dumnezeu are dreptul judecatii asupra noastra..noi suntem "zestrea Lui"si nu avem bnici un drept sa ne batem joc de aceasta zestre...exista si acum organe abilitate care se ocupa de divort si eventual de ajutorul vostru in cresterea copiilor. Si nu in ultimul rand de consilierea voastra psihica.Eu sunt insurat de 10 ani si am doua fete una de 7 ani si una de 15 ani..si o sotie care nici macar o palma sau vreun branci nu si-a luat de la mine...nu sunt de acord cu bataile din familie...ca deh.. el e barbatu'..in general este barbat numai in pat.. rareori isi si face treaba de barbat...aceea de a fi stalpul familiei... aia este munca de barbat.. si nu in ultimul rand sa stie sa fie tata..si cand nu este "mama" acasa sa fie el si mama....va pup pe toate si...grija de voi sa aveti!!!!

Musafir

#50

2013-07-03 09:05

apărăm lucrurile preţioase şi fragile