NU!desfiintarii Grup Scolar Posta si Telecomunicatii Timisoara

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția NU!desfiintarii Grup Scolar Posta si Telecomunicatii Timisoara

Valentina Udrescu
Autorul acestei petitii

#176 CONTINUAM

2012-01-14 07:02

Vom continua pina vom fi ascultati, decizia este a ISJ-ului, care nu doreste un dialog cu noi. Vom merge pina la capat. Vom solicita audiente tuturor celor implicati si care decid pentru noi, dar nu in numele nostru: ISJ, Consiliul Local, Consiliul Judetean, Primarie.
Ne vom adresa presei sa stie ca nu sintem adversarii reorganizarii retelei scolare, intelegem principiile sanatoase care au stat la baza actului normativ ce a initiat aceasta procedura.Efectele bune ale reorganizarii ar trebui (dupa parerea mea) sa aduca un plus de valoare actului educational.
In Timis sintem primul liceu propus spre desfiintare, dar care nu este "cel slab".

Avem rezultate la bacalaureat ( 42 promovati, in cele doua sesiuni), avem 605 elevi care vin cu o medie buna de admitere (anul acesta-de la 7,27),
avem 21 de clase la invatamintul de zi si una de seral, efectivele de elevi sint constituite in totalitate spre limita maxima (clasele a XII-a) sau sint la limita maxima, de 30 elevi/ clasa.

Avem un profil unic in judet, cu o foarte buna rata de absorbtie pe piata muncii si un procent ridicat de absolventi care merg spre invatamintul superior.
Ne incadram in prevederile bugetare, constituite conform alocatiei standard/elev.

Dorim sa ne dezvoltam pe verticala, cu o structura de tipul: gradinita - scoala primara si gimnaziala - liceu si solicitam acest lucru, dar NU sintem ascultati.

Ramineti alaturi de noi!


Musafir

#177

2012-01-14 08:32

Se vrea salvarea CFR-ului prin orice mijloace. Nu interesează ISJ-ul calitatea invatamantului ci pastrarea unor durectori loiali

Musafir

#178

2012-01-14 08:35

Nu este asa ca un conducator trebuie sa lupte pentru unitatea sa? Asa face cel de la CFR si nu asa fac cei de la Posta!

Musafir

#179

2012-01-14 08:40

Domnilor directori de la Posta de ce nu sunteti alaturi de parinti si acei profesori care doresc salvarea scolii unde inca mai sunteti directori.
Un parinte care a participat la intrunirea din 12 ianuarie si la care am vazut ca sau sunteti tradatori sau sunteti fricosi.
Cum veti da ochii cu elevii? Ce educație este asta? Totul este numai interes!

Musafir

#180

2012-01-14 09:11

Unde este calitatea invatamantului?

Musafir

#181

2012-01-14 09:12

Vrem sa stricam totul intara asta?

Musafir

#182

2012-01-14 09:21

Nu desfintare!

Musafir

#183

2012-01-14 09:35

cred ca este o disponibilizare mascata a unor cadre didactice.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2012-01-14 09:59



Musafir

#185 Re:

2012-01-14 12:04

#178: -

trebuie sa stiti ca directorul de la cfr e sotul directoarei de la posta si din acest motiv conducerea de la liceul de posta si telecomunicatii nu doreste salvarea liceului si doar salvarea bugetului familiei Huzoiu. o problema nu a ridicat-o nimeni si aceea ca daca se unesc cele doua scoli de ce nu se scoate postul de director si director adjunct la concurs si de ce cei doi directori raman pe functii; unul de director mare iar celalat de director adjunct. doar scoala se desfiinteaza si posturile celor de la posta, de ce nu se face o reorganizare totala in acest caz inclusiv cel de directori. am vazut la sedinta ca posturile de directori nu se iau in calcul, acestea raman la familia Huzoiu. DE CE?

Eu

#186

2012-01-14 12:58

Este o tampenie!Se vrea salvarea liceului CFR de la desfintare pentru ca nu a luat nimeni bacu.Cu ce ne inereseaza pe noi situatia lor.Prin comasare se intelege interesul elevilor adica profesori mai buni etc. nu interesul personal al directoarei!!!!!!!!!

Musafir

#187

2012-01-14 15:02

nu desfiintare

Musafir

#188 Re: CONTINUAM

2012-01-14 19:32

#176: Valentina Udrescu - CONTINUAM

Doamna profesoara mergem pana in panzele albe ca sa nu ne pierdem liceul ! Va suntem alaturi ! Sunt mandra ca sunt eleva  dvs !

LSG

#189 Interes !!!!!!!!!

2012-01-14 19:37

Directoarea Grupului Scolar de Posta si Telecomunicatii este sotia directorului de la CFR !! Singurul lucru pe care il putem deduce e faptul ca totul e pe interes !!!!1

Musafir

#190

2012-01-14 21:07

eu am plans cand am aflat
N . Mih

#191

2012-01-14 21:15

As dori sa intreb un   cadru didactic daca atunci cand orele v-or incepe , noi elevii putem sa nu mai raspunem la ore asta sub forma de protest / greva ?

 

 

 

JOS ANDONIE SI HUZOIU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

Indemn totii colegii mei ca de luni nici sa nu ne mai uitam in ochii lor . RUSINE

 

 

Sa ne gandim la tot felul de metode de protest ....( sa iesim in fata scolii , sa ne limpim foi pe spate cu mesaje privitoare la .. , sa lipim mesje pe usi , sa isim spontan de la ore , sa ne aliem cu TOTI  profesoori impotriva lui ANADONIE SI HUZOIU ,  sa ne ducem toti in fata la ISJ , PRIMARIE  etc ,  profesorii sa nu mai stea cu directiune in cancelatrie sa ste cun noi , copii .

 

 

 

UN  ELEV DIN CLASA A XII - A

 

 

 

D. M.

#192 Re:

2012-01-14 22:19

#191: N . Mih

Stai linsitit, pe noi nu ne afecteaza desfiintarea.
Se va desfiinta abiaa in anu scolar 2012-2013 dupa cum am auzit.
Cu toate ca nu imi suna prea bine ideea de comasare cu CFR-u, care e un liceuu f slab, in comparatie cu Posta, trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca noi, elevii,  nu vom fi niciodata pusi la curent cu ce se intampla in aceasta scoala si nu ni se va cere niciodata parerea la deciziile luate de "conducatorii" ei. 
Imi pare rau doar pt cine ramane in scoala asta, ca noi mai avem putin si terminam. Mi-e mila si de profesori ca sunt jucati in picioare.
Noi suntem demoralizati, nu stim nimic, ce se intampla cu noi, la TV am auzit ca pana la sf lunii acesteia trebuie luata decizia, pe net am citit ca abia din urmatorul an scolar.
O sa aflam si noi o data si o data ce se intampla cu noi??
Suntem profund dezamagiti de conducere!


Eleva in clasa a 12a la Liceul (INCA) Posta si TC

D.O.

#193 Re: Re:

2012-01-14 22:27

#116: Valentina Udrescu - Re:

 

De cand liceul UMT este pozitionat in centrul orasului? Parca pierderea spatiului central va deranja? Nu? Este foarte urat ce faceti ! Nu este compatibil modul dv de manifestere cu statutul de dascal. Si inca ceva : Liceul de telecomunicatii este o scoala finantata de stat.Chiria, inseamna bani publici.Ati intrebat parintii elevilor dv. daca ar fi de acord sa plateasca ei chiria ? Fiti obiectiva ! In rest , numai bine.


Musafir

#194

2012-01-14 23:06

HUZOIU ISIS BATE JOC DE COPII

Musafir

#195

2012-01-15 00:50

Daca e nevoie de schimbari acele schimbari trebuie facute cu ce pentru care se zice ca se face schimbarea, nu impotriva lor. Solutiile heirupiste nu au sanse de succes si asta pentru ca nu si le asuma nimeni.

Musafir

#196 Re: Re: Re:

2012-01-15 01:22

#193: D.O. - Re: Re: Chiria, inseamna bani publici.

Daca chiria inseamna bani publici hai sa inchidem toate scolile ca doar toate folosesc banii publici. Lucrati la ceva institutie de stat si nu mai aveti bani de furat sau ce?

Valentina Udrescu
Autorul acestei petitii

#197 Re: Re: Re:

2012-01-15 02:27

Valentina Udrescu
Autorul acestei petitii

#198 Anunt

2012-01-15 02:28

Va rog sa cititi anuntul postat astazi, 15 ianuarie 2012.
E poate raspunsul la toate ingrijorarile noastre.

Multumesc.

Musafir

#199 Educatia in Romania

2012-01-15 02:31

Rugaminte2012-01-15 02:26Pentru cei interesati de domeniul educatiei, trimit link-ul de la "romania curata" .

http://www.romaniacurata.ro/index.php?c=educatie&task=search&option=com_search

Sint articole care prezinta realitatea necosmetizata. Va rog sa le cititi!

Concluzii bacalaureat http://www.romaniacurata.ro/concluzii-la-bacalaureat-2011-1746.htm

O alta scoala, un alt tip de bacalaureat http://www.romaniacurata.ro/o-alta-scoala-un-nou-tip-de-bacalaureat-871.htm

Multumesc,

Valentina Udrescu