!!!! OPRITI Proiectul de OM care propune împușcarea a 1691 de animale!!!!


Musafir

#2001

2016-10-05 17:15

Pentru ca nu vreau ca niste animale nevinovate sa moara
ADICA E DAT TOT DE DUMNEZEU!!
NIMENI NU TREBUIE OMORAT NICI DUSMANII DE MOARTE!!!!!
NU MA REFER LA ANIMALE CAND AM SPUS DUSMANI DE MOARTE MA REFER LA OM..
ANIMALELE NU TREBUIE OMORATE CI PROTEJATE

Musafir

#2002

2016-10-05 17:21

Pentru conservarea faunei Romaniei.

Musafir

#2003

2016-10-05 18:25

opriți masacrul !

Musafir

#2004

2016-10-05 18:46

Vânătoarea ca sport ar trebui interzisă prin lege
Lcn

#2005

2016-10-05 19:08

cred ca ar trebui sa umblam si la cotele de parlamentari si senatori ,sunt prea multi ........


Musafir

#2006

2016-10-05 19:15

Pentru binele poporului roman !
Musafir enervat

#2007

2016-10-05 19:48

O aberatie, de ce sa omoram animalele, nici de ele nu mai au loc imputiti de la conducere,

dupa ce ca le-au distrus habitatul natural in mare parte, acum mai vor sa scoata si bani de pe urma lor.

Niste CRIMINALI, la fel de rai ca cei din puscarii!!! Cei care dau legi din astea ar trebui omorati!


Musafir

#2008

2016-10-06 04:06

Am copii, îmi doresc să le mai pot arăta măcar o mică parte din ceea ce a fost România... Procesul de degradare fizică și morală pare să devină exponențial.

Musafir

#2009

2016-10-06 04:18

Protestez impotriva acestui holocaust impotriva animalelor care si asa sint putine si care sint o bogatie vie a Romaniei ..

Musafir

#2010

2016-10-06 07:09

pentru ca iubesc animalele

Musafir

#2011

2016-10-06 07:30

Am semnat aceasta petitie pentru ca eu cred ca fiecare viata conteaza si nu avem nici un drept sa decidem soarta unor animale carora tot oamenii le-au distrus habitatul. Si animalele simt teama, simt durerea, foamea, setea, frigul. Si ar trebui ca noi toti sa ne punem in locul acestor animale care nu isi mai gasesc rostul nicaieri


Musafir

#2012

2016-10-06 07:45

Fiindca noi, oamenii, avem inca multe lucruri de invatat de la animale (ex. generozitate, sacrificiu, iubire neconditionata, modestie, supravietuire in conditii limita, etc.).
Fiindca noi, oamenii, in aroganta noastra nu realizam ca ecosistemele sunt create sa traiasca in armonie; in caz contrar, se va rupe lantul trofic si umanitaea va plati scump!
Nu in ultimul rand, nu suport violenta (de orice fel), mai ales fata de fiintele lipsite de aparare...........

Musafir

#2013

2016-10-06 10:12

Nu sunt de acord cu omorarea animalelor. Dar sunt de acord cu impuscaera a 1691 parlamentari. Sa faca donatii parlamentarii ptr infiintarea unei rezervatii, sau ptr exporarea lor. Sau sa-si puna mintea la contributie ptr gasirea unei rezolvari. Ei au luat cea mai simpla si fara prea mult consum intelecual, varianta.
Tania

#2014 Re:

2016-10-06 10:14

#2005: Lcn -  

 De acord!!


Musafir

#2015

2016-10-06 12:30

Pentru ca iubesc animalele si pentru ca nu traim in evul mediu.

Musafir

#2016

2016-10-06 17:28

Sant convinsa ca un recensamant corect al animalelor salbatice nu s-a facut.Seful comisiei care a facut propunerea consider ca nu at trebui fiid sa participe in aceasta comisie,fiid si el,sotia,fica angajati la o firma care are de castigat fe pe urma impuscari acestor animale.Ma asteptam ca macar oameni care ar trebui sa iubesca animalele sa nu fie corupt.RUSINE sa ii fie.Multi VLAD TEPES ne trebuiesc sa ne scape de ticalosi.

Musafir

#2017

2016-10-06 19:52

Ei ar trebui vanati ( parlamentarii) , la cate pagube fac ei nu se mai uita nimeni!!! Saracele animale nu au gresit cu nimic. Ele trebuiesc ocrotite nu fugarite si omorate!!!!!

Musafir

#2018

2016-10-07 05:32

NU NE caracterizeaza ca oameni acest demers! cum se poate asa ceva?
Zeita Padurii
Musafir

#2019 specii de animale protejate in Romania

2016-10-07 12:36

Pentru ca sunt deja activista de mediu de multi ani, membru Greenpeace Romania si Greenpeace Franta si imi pasa de aceste specii de animale din Romania, tara unde m'am nascut. Si m-am saturat, de asemenea, sa vad cum grupuri-grupuri de idioti imputiti si inculti ajunsi in partide, guvern, Parlament, etc. sa isi bata joc de aceasta tara! Sunt si oameni de bun simt in institutiile amintite mai sus dar sunt prea putini si votul lor nu conteaza. Dar vom iesi in strada ca si alta data pana cand lucrurile vor merge in Romania asa cum trebuie!Am trait in Romania de cand m'am nascut si trebuie sa recunosc ca nici Ceausescu nu era atat de prost...A ajuns un dictator printr-un cumul de cauze insa de multe ori a reusit sa protejeze Romania de probleme; Revolutia noastra trebuia sa cizeleze si sa imbunatateasca treptat situatia generala din tara...Si e PENIBIL ca un guvern creat de un roman cu educatie germana(vezi Doamne, superioara), ministri adusi din vestul Europei si senatori/deputati care iau salarii imense sa conduca mai prost Romania decat as face-o chiar eu. Nu am nicio treaba cu politica dar tot am finalizat un master in stiinte politice,citesc zilnic si am mult bun-simt. Insa politica e noroiul prostilor...asta e adevarul. Sper ca acest comentariu sa va fie de folos, am urmat rugamintea dvs.


Musafir

#2020

2016-10-07 15:39

Este inadmisibil sa se intample asa ceva ! Ar trebui sa iesim in strada sa protestam !

Musafir

#2021

2016-10-07 23:46

Nici un efort nu este prea mare pentru a opri măcelul și crimele oribile comise asupra animalelor în România, de către niște bestii cu chip de om. Vanatorea trebuie interzisă complet, definitiv și urgent pentru ca un număr foarte mare de specii din tara noastră să mai poată fi salvate. Povestea cu pagubele produse de fauna sălbatică nu sunt decât elucubrații ale acestor bestii însetate de sânge și de bani, atât romani (mai ales politicieni, miniștri, funcționari publici corupți ) , dar și străini. Ei sunt cei care trebuie eliminați definitiv din societate prin pedeapsa detenției pe viață.Cei care au inițiat acest ordin trebuie demiși imediat și deferiți justiției.

Musafir

#2022

2016-10-09 21:40

Omul e singurul animal care ucide din placere


Musafir

#2023

2016-10-10 13:54

Este cazul sa se analizeze cu mare atentie ceea ce apartine ecosistemului din Romania. Daca se intampla sa fie si pagube, este doar pt faptul ca au intervenit prea mult in zona habitatelor, care s-au restrans prin defrisarile masive de paduri. Pana cand se vor mai face nelegiuiri in tara asta? NU o sa scape niciunul nepedepsit, de asta sa fie sigure persoanele care nu se mai satura de bani, pana la al 9-lea neam vor avea de platit, persoana si rudele lui. Sa ia aminte fiecare si sa se mai gandeasca si la neamul din care provine! Sa nu mai fure, caci foc ia asupra lui si a familiei lui! Sa fim echilibrati in decizii, caci vine si vremea judecatii si vom da socoteala atat pt lucrurile mici cat si pt cele mari!

Musafir

#2024

2016-10-11 05:59

Cati dintre dumneavoastra cei care ati semnat aceasta petitie au vazut in mediul natural un urs, un  lup sau o pisica salbatica?

Cati dintre dumneavoastra stiu cate ceva despre atacul ursului asupra gospodariilor, despre cum se desfasoara acesta si cu ce pagube se soldeaza?

Poate din casele dumneavoastra nu coteaza ca o batranica dintrun sat izolat a ramas fara singura ei vaca, care pentru ea insemna o avere.

Poate ca de la dvs nu ati experimentat niciodata spaima de a trai intro zona frecventata de ursi cand dupa ce se lasa seara in perioada fructelor, ursul iti intra in gradina de langa casa, tot de acolo iti poate distruge stupii sau iti poate lua porcul din cotet.

Cati dintre iubitorii de munte v-ati intalnit cu un urs care era la masa sau cu o ursoaica cu pui?

Cunoasteti dumneavoastra faptul ca ursul nu are dusmani naturali, iar o populatie in care nu se intervine prin vanatoare, daca nu apar anumite boli, aceasta va creste provocand mai multe pagube, poate chiar pierderi de vieti omenesti?

Ce ati facut dumneavoastra pentru conservarea populatiilor de carnivore din tara noastra?

Vanatorii, mai mici sau mai mari au contribuit si vor contribui cu sufletul, dar si materil la conservarea animalelor salbatice!

Cati dintre dumneavoastra ati fi dispusi sa faceti mai mult decat a semna o petitie, cati ati accepta sa platiti anual o suma de bani cu trei de zero pentru animalele salbatice?

Cat ati fi dispusi sa suportati pagubele facute de acestea?

Cati dintre dumneavoastra au macar o pregatire minima (cel putin ca autodidact) in materie de viata salbatica asa incat sa poata emite pareri in cunostinta de cauza?

De ce sa nu lasam pe cei cu pregatire sa faca ceea ce au invatat?

De multe ori nu ne merge bine in tara pt ca toti consideram ca le stim pe toate!

Lasati constructorii sa construiasca!

Lasati soferii sa conduca camioare, doctorii sa aiba grija de bolnavi si

Vanatorii sa aiba grija de fauna tarii. Ei au tot interesul ca animalele salbatice sa dainuiasca.

Verificati, va rog, cate specii din lumea asta au disparut din cauza vanatorii si cate din alte cauze?

Va urez toate cele bune!

PS-  vanatoarea nu incepe si nu se termina cu focul de arma. Pana sa ajunga sa vaneze, un vanator depune mult efort fizic si material. El se ingrijeste in cea mai mare parte a anului de bunastarea animalelor salbatice ( prin administrarea hranei, sarii, paza), iar in max 10 % din timp desfasoara actiuni de vanatoare.


Musafir

#2025

2016-10-12 15:18

Aruncand o privire peste statistica acestei petitii ce se poate observa?

 - De unde sunt cei mai multi semnatari?

- Din Bucuresti!

- Cati ursi traiesc in Bucuresti?

- Niciunul!

Parerile oamenilor de la tara nu mai conteaza in ziua de azi deoarece ei nu au acces la internet la fel ca cei din orase, asa ca aceasta petitie este bazata in mare parte pe semnatari ce nu au sanse prea mari sa aiba de suferit de pe urma ursului.

De ce sa nu tinem cont de parerea celor care nu au acces la internet?

Ei nu exista ?