Opriti prozelitismul religios si indoctrinarea religioasa in scolile publice

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2016-09-08 08:21



Musafir

#102

2016-09-08 09:34

Copiii sunt ființe individuale, cu personalitate si nu animale pe care sa le dresam. S-a întâmplat ca acum câteva zile sa vad in fata unei biserici o bunica ce își brusca nepotica (vreo 3-4 ani) fiindcă cea mica refuza sa se închine in fata bisericii... O zbicea "creștinește", in scop "religios"..... Ce fel de adult va deveni acea fetita?

Musafir

#103

2016-09-08 09:35

Pentru ca ne dorim o tara moderna si civilizata si cu cetateni normali la cap si, mai ales, LIBERI.

Musafir

#104

2016-09-08 09:47

sustin scoala laica!


Musafir

#105

2016-09-08 10:08

Rezultatele catastrofale ale acestui gen de educaţie se văd la studenţi. Este o semnătură dată în cunoştinţă de cauză!
geniu

#106 Re:

2016-09-08 11:07

#101: -  

 esti dus cu pluta din moment ce nu intelegi ce inseamna optional

https://dexonline.ro/definitie/op%C8%9Bional/paradigma


Musafir

#107

2016-09-08 11:28

Pentru faptul ca cloaca preoteasca e ticsita de oameni de mana a doua: corupti, hoti, curvari, homosexuali etc. !

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2016-09-08 11:30



Musafir

#109

2016-09-08 12:38

Prozeletismul religios nu este educație - este viol.

Musafir

#110

2016-09-08 13:30

Copilul meu este abuzat constant de 2 ani incoace de catre profesoare de religie fara scrupule.Spui ca ai credinta dar ii abuzezi urechiandui...ii imping ...acesti profesorii in afara faptului ca interpreteaza doctrina dupa bunul plac abuzandu-i psihic dar ii ii bruscheaza si fizic si emotional.Singura materie unde copiii de scoala primara , colegii fiului meu au insuficient este religia .Este revoltator FB pe linie si hop unul care ar trebui sa ierte orice , in cazul in care ar fi fost deranjat abuzeaz cu insuficient.eu si sotul meu nu ne vom mai da acordul ca fiul nostru sa faca religie ortodoxa caci asga sste nu religie.

Musafir

#111

2016-09-08 13:35

Dovada stau comentariile contra acestei petitii .Uitati cat de urat se pot manifesta cei care sunt pentru religie in scoli, ce vocabular si abordare in comparatie cu logica si bunul simt al celor care gandesc normal.Nu trebuiesc cuvinte .Fiecare e liber sa studieze ce vrea si unde vrea cand vrea dar nu obligatoriu si cu profesori abuzatori .


Musafir

#112

2016-09-08 13:38

Cred in Dumnezeu ca si sotia mea dar nu in religii.Care este religia perfecta ? Fiecare cult crede ca a lui.Copilul mru trebuie sa stie cat mai mult astfel incat sa isi aleaga singur religia.

Musafir

#113 Re: Re:

2016-09-08 14:29

#106: geniu - Re:  

Înțeleg sensul cuvântului, vă asigur. Vă sugerez să citiți tot ce am scris și abia apoi să spuneți dacă am înțeles sau nu :) poate atunci veți înțelege sensul cuvintelor mele. 

 

Mi-am exprimat părerea conform căreia așa mi se pare normal să se întâmple. În momentul actual, religia este o materie opțională, facultativă, neobligatorie sau cum vreți să îi spuneți. Dacă nu completez cerere, nu sunt obligat să am prezențe la orele de religie și aceasta nici nu îmi afectează media generală în vreun fel. (Desigur, acest lucru se întâmplă unde se respectă legea. Nu trebuie interzisă complet religia ca materia pentru instituțiile care nu se înscriu)

 

Și fără jigniri. Știu deja că bunul simț este ceea ce ne deosebește. Jignirile nu avantajează pe nimeni. 


Musafir

#114

2016-09-08 14:36

Religia ca materie de studiu in scoala ar trebui sa cuprinda o serie de informatii despre Toate religiile : catolicism, iudaism,hinduism,etc.,.Practic la noi se inoculeaza doar Ortodoxismul.
Gianni Dragota
Musafir

#115

2016-09-08 14:49

Consider ca este nevoie ca profesori de religie sa învețe copii in scolile din Romania,faptul ca un copil nu este Creștin,ci copilul unor părinți Creștini.Acel copil este prea mic pentru a sti daca este sau nu Creștin.Nu exista copil Crestin sau musulman.Consider ca trebuie sa ne strambam de fiecare data cand auzim despre un copil mic etichetat ca ținând de o religie sau alta.
Cei mici sunt prea tineri pentru a avea o opinie in astfel de situații,la fel cum nu-si dau seama nici care este opinia lor in materie de economie sau politica.Societatea noastra,inclusiv partea ei ne-religioasă,a acceptat ideea absurda ca e normal si corect sa-i indoctrinezi pe copiii mici in religia parinților lor si sa le aplici etichete religioase precum copil catolic,copil protestant,copil musulman etc., dar nu si alte Etichete,cum ar fi: copil conservator,copil liberal,copil republican,copil democrat?.Este important sa-i lăsam pe copii noștri sa învețe despre diferitele credințe,sa le observe incompatibilitățile si sa-si tragă singuri concluziile in privința respectivelor incompatibilități.
Sustinatorii religiei înțeleg acest lucru,care ii înspăimânta adesea.


Musafir

#116

2016-09-08 15:51

Pentru stoparea indoctrinarea

Anonymous

#117 Re:

2016-09-08 16:55

#58: -  

 Multumesc!


Musafir

#118

2016-09-08 16:59

"Când Domnitorul Cuza s-a urcat pe tron", spune legenda, „a rămas îngrozit de jafurile călugărilor ce-i momeau prin felurite meşteşuguri pe credincioşi ca să lase averile lor danii mănăstirilor. Călugării trăiau aici ca în paradis. Pivniţele erau pline de vinurile cele mai delicioase, arhondăriile cu mâncările cele mai alese. Ei formau un fel de stat în stat şi nimeni nu le putea cere vreo socoteală despre ceea ce făceau. Erau fără nicio milă faţă de cei nevoiaşi. Când un călător înnopta pe drum şi se oprea la poarta unei mănăstiri ca să ceară mâncare şi adăpost, era izgonit cu cruzime. Acei care adunau averi, speculând naivitatea credincioşilor, erau de-o zgârcenie extraordinară faţă de nenorocitul călător care implora cu lacrimi în ochi găzduirea peste noapte sau un blid de mâncare". Atunci, Cuza a pus la cale una dintre „excursiile" sale incognito. Deghizat în călător ostenit de drum, a bătut pe înserate la poarta unei mănăstiri, cerând găzduire. A fost refuzat. Mânios, domnitorul s-a întors în fruntea unui corp de oaste, care aştepta tupilat într-o pădure din apropiere. Cuza mai adusese cu sine şi o ceată de pungaşi. Tot alaiul a intrat în mănăstire. „Domnitorul intră prin chilii şi înşfăcă pe fiecare călugăr de gât, scoţându-l afară şi introducând în locul lui un hoţ sau pungaş, însoţind această schimbare de persoane cu următoarele cuvinte: «Hoţi scot de aici şi tot hoţi introduc!»".


Musafir

#119

2016-09-08 17:16

Suntem o tara laica

Musafir

#120

2016-09-08 19:00

Susțin cu tărie petiția!

Musafir

#121

2016-09-08 19:38

Consider că, in secolul XXI e irațional să crezi în zei, mai ales că, suntem într-o eră a tehnologiei, așadar știința oferă răspunsuri logice pentru majoritatea "misterelor" existenței umane și infirmă categoric cu argumente doveditoare existența zeilor!!!
De ce să umple afaceriștii ăștia ordinari capul copiilor cu doctrine expirate, lipsite de rațiune, logică și sens, în loc să facă ceva folositor cu acel timp?
SUNT ATEU = GÂNDESC DINCOLO DE LIMITELE IMPUSE DE DOCTRINA RELIGIEI, POT ACȚIONA DUPĂ PROPRIA VOINȚĂ, RESPECTÂND DOAR LEGILE SOCIETĂȚII, FĂRĂ TEAMA UNEI PEDEPSE DIVINE.
ildoro 19

#122 Re:

2016-09-08 23:34

#108: ildoro19 -  

 P.S. Eu sunt așa și îmi închipui că și preoții ar fi la fel.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2016-09-08 23:36


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2016-09-08 23:47


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2016-09-09 05:39





Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...