Parintii sunt contra vacantelor de 42 de zile in gradinite

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Parintii sunt contra vacantelor de 42 de zile in gradinite


Musafir

#26

2016-09-16 04:29

Ce sa fac cu copilu 42 zile? O sa-l aduk la doamna Fusu in cabinet atunci poate o sa inteleaga ca ar trebui sa le mareasca salariu la educatori da nu noi parinti sa le facem salariu

Musafir

#27

2016-09-16 07:48

Nu sint de acord cu regulamentul-fantoma. In cazul unui regulament legal este indispensabil concediu achitat de stat pentru toti parintii (mama sau tata) care au copii pina la virsta de 7 ani si "abolirea" taxelor neoficiale in gradinite si nu numai.

Musafir

#28

2016-09-27 17:22

e greu in raion sa gasesti de lucru si bine platit, si asa trebuie sa lucrezi 22 din 24 in tura de noapte s.a.si sa mai ai de toate pe masa
un părinte

#29 Și cu copii ce facem?

2016-10-01 20:29

Semnez contra unor astfel de vacanțe!E legal ca persoanele din învățământ să aibă concediu, DAR acesta nu trebuie impus și nu trebuie să fie concomitent. Sistemul social și așa este sub-dezvoltat, iar dacă mai adăugăm și aceste vacanțe vom ruina mult prea multe. Părinții nu-și pot permite astefl de concedii și nici servicii cu plată pentru îngrijirea copiilor pentru această perioadă. 


Musafir

#30

2016-10-02 10:03

Am semnat deoarece nu o sa am cui lasa copului timp de 42 zile

Musafir

#31

2016-11-05 20:54

Va sustin din primavara merge si printesa mea la gradinita...

Musafir

#32

2016-11-06 06:17

Если этот закон вступит в силу, я могу лишится работы.


Musafir

#33

2016-11-06 07:30

ca copii sa frecventeze fara vacante nejustificate ca noi parintii nu avem vacante lucram de la 8la5 si nimaniu nui pasa de copii nostri.

Musafir

#34

2016-11-06 08:08

Încă e micuț copilul meu, și mă ia groaza când mă gândesc ce schimbări mai pot apărea până va fi și el de grădiniță!

Musafir

#35

2016-11-06 09:22

pentru ca asa nu e corect fata de parintii, mereu ocupati cu lucru si altele ,pentru a-si intretine familia in conditiile tarii noastre,statul destul isi bate joc de noi tinerii....ajunge
#27

#36

2016-11-06 12:01

Sunt mama a doi copii slava domnului unul e la școală însă fetiță de 3 ani stau în grija tatălui eu lucrind educator în grădiniță am lăsat postul de lucru  și concediul de 42 zile, salariul din plic ca niciodată nu l-am avut și sint peste hotare vara trecută să inchis grădiniță pe aproape 2luni soțul lua copii cu el la serviciu unde în orice moment putea să se întâmple ceva nu mai vorbesc de ce mincau sau ca nu dormeau la amiază. Sunt educator cunosc bine munca depusă de acești oameni dar sunt categoric împotriva închiderii grădiniței eu mereu ziceam că sint o mulțimea de studente care ar dori să lucreze pe perioada verii și în același timp ar avea si practica dar fetelor aici este economia statului pentru că ei oferă un salariu de înlocuitor dar de ce să nu-l folosească ei nu stiu cine (poate eu nu am dreptate)???


Musafir

#37

2016-11-06 18:44

Am concediul de 7 zile ,restul zilelor ce fac cu copilul?


Musafir

#38

2016-11-06 22:01

Pentru fetita mea de gradinita asi pentru bebeluşul de 6luni

Musafir

#39

2016-11-07 09:24

pentru ca nu are logica, concediul are 28 zile si nu se permit luate la rand, ministrii nu au copiii?
Vgm

#40 proiect de regulament al Min Edu din 2015:

2016-11-08 14:18

Buna ziua,

Cautam mai multa info la acest subiect, si am reusit sa gasesc asta:

Regulamentul cadru al instituției de educație timpurie 

http://particip.gov.md/proiectview.php?l=ro&idd=2461

 

art. 54 a versiunii propusa aici pentru consultari in 2015, vorbeste despre pauza de maxim 30 de zile. Nu stiu daca intre timp a devenit 42 de zile?

Nu stiu care e situatia la moment. Cred ca o pauza de maxim 2 saptamini in a 2-a jumatate a lunii august, este suficienta pauza pentru mici reparatii curente, vopsit etc. 

 


Musafir

#41

2016-11-09 08:15

Concediul anual este de 28 zile restul zilelor copiii in grija cui ramin , poate e ducem pe toti in grija Corinei Fusu ?

Musafir

#42 Re: gjkkk

2016-11-09 10:05

#25: -  

 


Musafir

#43

2016-11-09 10:34

Concomitent cu vacanța copiilor de virsta prescolara - și parinților concediu plătit ca sa putem îngriji de micuți!

Musafir

#44

2016-11-19 20:22

Sa stea cu copilul meu in fiecare an timp de 42 de zile , cite unul din functionarii publici care iau aceasta hotarire . Pentru ca eu nu pot, muncesc !!!

Musafir

#45

2016-11-19 20:55

Pentru ca să pot merge la serviciu,

Musafir

#46

2016-11-20 06:53

Am semnat si distribuim mesajul tuturor prietinilor nostri .

Musafir

#47

2016-11-20 07:52

Pentru ca lucrez shi nu am cu cine lasa copilul Rushine tarii cu asa conducere amai alrs a Educatiei!!!
un părinte

#48

2017-03-15 21:37

Ar fi bine în cazul grădinițelor să se facă o statistică să vadă câți copii frecventează vara și în baza acestei statistici să se facă grupe comasate unde va fi cazul, iar educatorii să aibă posibilitate de concediu dorit și bine meritat, fără a influența negativ activitatea părinților și programul copiilor. Personal nu am cu cine lăsa copilul vara și nu sunt sigură că voi putea avea unconcediu atât de mare. Vara este o perioadă aglomerată la servici.

kinda...

#49

2017-03-17 10:26

sa fi fost o gradinita care sa lucreze si simbata, si dumunica, de Pasti, de Craciun...

Statul trebuie sa creasca copiii, Statul trebuie sa stringa animalele moarte de pe drum, ca soferii nu vad pe unde merg, si Statul trebuie sa stringa gunoiul de pe jos, ca sticla de bere care e goala e prea grea ca s-o mai tinem in mina...si ambalajele de seminte sau chifle cintaresc cit o tona si urna de gunoi e prea departe...

asteptam ajutoare umanitare din Europa ca noi nu putem sa ne purtam de grija

Mariana

#50 Nu vacanței forțate! Nu banilor economisiti pe spatele copiilor noștri!

2017-03-17 14:02














Buna ziua! Aseara la gradinita educatoarea imi da sa semnez o foaie precum ca sunt de acord ca toate gradinita se inchide de pe 1 iulie pina la 15 august. Intreb din ce cauza, imi raspunde ca asa o sa faca ceva economii statul, doar nu trebuie sa le mai plateasca salariu dublu, in timp ce celalalt educator este in concediu. Ii spun ca nu sunt de acord, de ce trebuie sa stau eu in concediu in iulie, daca concediul meu este in iunie, si mi-am facut si eu niste planuri, si la serviciu inca din decembrie am dat toti planul cind plecam in concedii. Si nici nu avem concedii atat de lungi. Si daca imi luasem concediul mai inainte ce faceam, si daca buneii lucreaza, si daca mi-am luat foaie de odihna deja in iunie.. Nu stiu cum alti copii, dar al meu nu poate sta acasa mult timp, se plictiseste, are nevoie mereu sa interactioneze cu alti copii, este foarte activ, cind este acasa, nu pot face nimic cu el, curatenie, mincare sau alt lucru domestic. Pentru ca este foarte periculos sa-l las singur. Si mai sunt 1001 motive din cauza carora nu pot sa fiu de acord. Imi spune atunci ca pot semna ca nu sunt de acord. Pe lista eram a doua persoana care am semnat refuzul, restul, toti au semnat pozitiv. Ii spun educatoarei poate in alte grupe sunt mai multe refuzuri, sau poate in alte gradinite. La care imi spune ca nu crede, ca cel putin la gradinita noastra au semnat mai toti pentru. Eu sunt foarte indignata si nu inteleg la noi ce, au ramas doar persoane plina de frica si fara o parere personala, care sunt de acord cu toate prostiile inventate, miine-poimine ne vor spune ca gradinitele si scolile de stat nu sunt rentabile ca trebuie sa le inlocuim cu cele private, si ce, toti o sa fie de acord si o sa bata din palme. Lasa statul sa ne plateasca bonele atunci! Sau sa ne faca gradinite la serviciu!
















Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...