Avem nevoie de moase!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Avem nevoie de moase!


Musafir

#26

2016-08-17 06:37

Eu am 47 de ani.Nu mai fac copii.Am semnat pentru generatiie care vin din urma, pentru a intelege viitoarele mamici de ce e bine sa nasca natural si cat de important este sa fie cineva specializat, sa te indrume in primele luni dupa venirea bebelusului

Musafir

#27

2016-08-17 06:48

Am semnat aceasta petitie pentru ca am nascut cu moasa si stiu cat de importanta este sustinerea din partea unei moase si medical si psihic pentru o gravida.

Musafir

#28

2016-08-17 07:02

Pt ca am nascut prin cezariana desi, probabil, nu era nevoie. Pt ca am intampinat probleme in alaptare.

Musafir

#29

2016-08-17 07:33

Pentru ca este firesc sa nastem cat mai nemedicalizat cu putinta

Musafir

#30

2016-08-17 08:25

Am semnat pentru ca am nascut de 4 ori in spital, iar a 5-a oara am nascut singura acasa (fara moasa, fara nimeni alaturi). Stiu ca in spitalele din Romania nu exista nastere naturala, doar nastere vaginala, mai mult, sau mai putin medicalizata. Stiu ca situatia se poate imbunatati daca vor exista moase care sa poata asista acasa sau la spital nasterile naturale fara risc medical. Doar o nastere naturala, fireasca, unde mama e libera sa faca orice simte ca este bine poate preveni complicatiile medicale. Iar daca totusi ceva se intampla, e bine sa fie cineva specializat langa tine care sa poata evalua situatia si sa iti spuna cand este timpul sa apelezi la cuceririle stiintei medicale.


Musafir

#31

2016-08-17 08:31

cred in dreptul femeii de a alege cum sa nasca

Musafir

#32

2016-08-17 09:16

Pentru ca inteleg ca nasterea este un proces natural, pe parcursul caruia e nevoie de mai mult decat de doctori si spitale. E nevoie de umanitate. Si cred ca moasele o pot oferi.

Musafir

#33

2016-08-17 10:16

Am semnat aceasta petitie in speranta ca vom avea parte de cat !ai multe nasteri frumoase si sigure in Romania in viitor.

Musafir

#34

2016-08-17 10:41

Fiindca am nascut in Romania, intr-un spital de stat si as fi avut nevoie atat pe perioada sarcinii, cat si la nastere si dupa, de cineva in care sa am incredere si care sa imi spuna exact ce trebuie sa fac.

Musafir

#35

2016-08-17 11:42

Am născut primul copil în Franța și am avut parte de cea mai buna îngrijire datorita sistemului de îngrijire a gravidelor și nou născutului bazat pe principiul pentru care lupta aceasta petiție. Felicitări initiatorilor!

Musafir

#36

2016-08-17 12:42

Pentru ca am nascut natural cu o moasa si pentru ca tot ea a fost alaturi de mine in procesul de acomodare dar mai ales in cel de alaptare si stiu cat e de important sa avem moase.


Musafir

#37

2016-08-17 13:06

Multumesc Oltea Tudose pentru cuvintele frumoase legate de prezenta mea la nasterea baitelului tau ! Acum 7 ani, momentul acela a fost "horror", dar tu nu ai facut zgomot si intre timp ai devenit o mama foarte puternica si activa care sprijina moasele si viitoarele mame. Iar eu nu am capitulat, desi nu mai aveam pe nimeni pe langa mine, si azi exista un "grup de rezistenta" activ, reprezentat de moasele de la AMI `(la infiintarea caruia am pus un umar) si de cele de la AMSR (Asociatia Moaselor din Romania). Oricum, le asigur pe toate semnatarele acestei petitii, ca anul 2017 va fi un an fff important ptr moasele din Romania.

Musafir

#38

2016-08-17 13:11

La nașterea primului meu bebe, am avut alaturi 2 moașe plus dr. Ajutorul lor a fost foarte, foarte mare! Nu am cuvinte sa descriu suportul pe care mi l-au oferit prin dragostea lor, coordonare, supraveghere, plus masajul :) . Am născut în afara tarii. Următorul bebe doresc sa îl nasc în România și nu concep sa nu am o moașa alături! Mai ales la noi în tara, unde medicii sunt mereu obosit, stresati, etc, cred ca o moașa ar fi de mare ajutor și medicului nu numai gravidei, mamei!

Musafir

#39

2016-08-17 15:16

Sunt mama. Am trecut prin experienta de a nastere unui copil si stiu cat de important este sa ai alaturi persoane calificate si motivate sa te ajute in cel mai important moment al vietii tale ca femeie!

Musafir

#40

2016-08-17 15:33

Am semnat petiția pentru ca am încredere ca lucrurile se vor schimba în bine la un moment dat. Locuiesc în Copenhaga și am avut parte de ajutorul unei moașe pe parcursul sarcinii. Am nascut natural, tot cu ajutorul masei. După ce am nascut a venit la mine acasă și m-a ajutat cu sfaturi. Sper ca în viitor cât mai multe mămici și România sa aibă parte de același sprijin.

Musafir

#41

2016-08-17 16:24

Am născut avand alături o moasa minunata

Musafir

#42

2016-08-17 16:36

Am semnat aceasta petitie pentru ca viitoarele mamici au nevoie de informatii si mai ales de suport (specializat si chiar moral in multe cazuri). Multe informatii ar putea fi împărtășite tinerelor chiar din scoala, imbunatatind educatia acestora, contribuind astfel la formarea lor ca femei in societate si ca mamici care vor naste copii sanatosi

Musafir

#43

2016-08-17 16:43

Am semnat petiția pentru că viitoarele mame să aibă parte de mai multa atenție și sa primească sfaturi pertinente, să fie ajutate si monitorizate înainte de naștere, în timpul nașterii și în primele zile când sunt cu bebelușii alături. Contează enorm să primești ajutorul atunci când ai nevoie de el, mai ales daca ești la primul copil. Îmi doresc ca moasele să devină în adevăratul sens al cuvântului o instituție puternică, în care mamele să aibă un aliat si un sprijin.


Musafir

#44

2016-08-17 16:50

Pentru că ȘTIU ce mare nevoie e de moașe școlite, dedicate profesiei lor, precum și mamelor ce nasc ! Pentru că eu n-am avut șansa de a avea o moașă adevărată ! Pentru că iubesc și le doresc numai și numai bine acelor femei care aduc pe lume copiii !

Musafir

#45

2016-08-17 17:06

Pt ca am născut anul acesta având alături o moasa si o doula minunate si stiu cat de mult contează!

Musafir

#46

2016-08-17 17:57

Am nascut primul copil cu o moasa la spitalul Polizu... nu am avut dureri si am nascut in 10 minute de la intrarea in spital. Ii doresc si acum, dupa multi ani, sanatate si fericire.

Musafir

#47

2016-08-17 17:59

Pentru ca este foarte important cand ai bebelus sa fi ajutat si informat lycrurile sunt mult mai simple

Musafir

#48

2016-08-17 18:39

Sunt moasa si consider ca gravidutele nu sunt pregatite sa treaca printr-o nastere si cunosc doar partea romantata a ''meseriei'' de mama!

Musafir

#49

2016-08-17 18:48

e utila si sper sa reuseasca sa schimbe ceva

Musafir

#50

2016-08-17 18:52

Pentru ca avem nevoie de personal pregatit/calificat. Eu am nascut cu moasa (Italia) iar medicii se bazau foarte mult pe experienta/opiniile lor. Imi doresc sa ajungem la acest nivel si in Romania