Avem nevoie de moase!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Avem nevoie de moase!


Musafir

#76

2016-08-19 03:08

Acum mai multi ani(!)am nascut de doua ori ajutata fiind foarte mult de Moase! Moasele au importanta lor, pe langa medici si asistente. De aceea am semnat.

Musafir

#77

2016-08-19 05:16

Am semnat petitia pt ca locuiesc in Olanda si stiu foarte bine cat de importanta este moasa pe parcursul sarcinii! Aici daca nu exista pb medicale in sarcina, gravida este in permanenta urmarita de moasa si nu de doctor, este un sistem national foarte bine pus la punct, toate costurile fiind suportate de asigurarea de baza! Si am nascut natural si alaptez fara nici un fel de probleme! Imi doresc si pt Romania implementarea unui astfel de sistem, sunt multe lucruri de invatat de la olandezi, inclusiv despre ingrijirea post-natala de tip "kraamzorg", cu o asistenta specializata ce vine acasa timp de 8 zile dupa nastere cate 6-8 ore pe zi sa ajute lauza in alaptare si cu treburile casei! In afara de concediul maternal de 4 luni, infinit de mic pt o mama, nasterea in Olanda este extraordinara! Sper ca si in Romania sa se schimbe lucrurile, bafta tuturor implicati in acest proiect si felicitari pt initiativa!

Musafir

#78

2016-08-19 05:18

Am semnat pentru că am născut cu moașa în Galați și a fost extraordinar. Până să nasc, aveam senzația că moasa este un fel de asistenta. Dar, după ce am avut o experienta atât de buna cu acea doamna extraordinara, Gabi Vilcu, am înțeles ca este de fapt, mai pregătită decât un medic în privinţa nașterii naturale. Orice femeie ar trebui să aibă acces la o moasa care sa o asiste la naștere și orice moasa (ca orice cadru medical dealtfel) ar trebui să aibe recompense financiare pe măsura contribuției lor deosebite la sănătatea noastră.

Musafir

#79

2016-08-19 05:33

Pt ca am avut marea binecuvantare sa cunosc si sa am moasele langa mine cand am mascut pe toti cei 3 copii ai mei. Cea mai mare a fost nascuta in Anglia! Moasele au fost cele care m-au invatat frumusetea fara margini care exista nu doar in sarcina, dar chiar si in momentul nasterii. Si la Tg Mures, cel putin, cu ceilalti 2 mai mici am avut parte de moase care nu doar au stat fizic langa mine, si psihic si emotional au fost! Blande dar ferme, stiau ca e extrem de dureros, dar strangerea lor de mana a facut minuni! Si da, au venit si dupa nastere sa se bucure cu mine de prichindei! Aici in Romania, din start mi s-a spus ca datorita conditiei mele fizice, cezariana e singura optiune! Lacrimi, frustrari...a fost greu sa pot sa inteleg de ce nu pot sa nasc natural, normal. Dar in Anglia, mi s-a zis ca cezariana e ultima solutie, ca primesc tot sprijinul de care am nevoie pt a avea cea mai frumoasa experienta a nasterii. Si asa a fost! Dumnezeu mi-a oferit aceasta sansa! Sunt pro moase, pro alaptare!!!

Musafir

#80

2016-08-19 08:12

Pentru ca imi doresc o nastere naturala iar moasele ar fi mai implicate sa ma sustina, fata de un medic desi foarte bine pregatit medical, mult mai...grabit.

Musafir

#81

2016-08-19 08:24

O moasa e foarte importanta pentru o viitoare Mamica și bebe. Se pot evita multe complicații cu ajutorul unei moașe .

Musafir

#82

2016-08-19 09:07

Intr-o tara normala nu ar fi fost nevoie de petitii.
Carmen Scarlat

#83

2016-08-19 09:20

Vrem modernizari !!! 


Musafir

#84 Re:

2016-08-19 09:37

#5: -  

 Ma puteți ajuta si pe mine cu o sugestie de moasa? Va multumesc! 


Musafir

#85

2016-08-19 10:14

In zona Bacaului nu exista moase, nu exista cursuri prenatale, nu exista optiuni de genul nastrerii naturale fara interventii medicamentoase, epiziotomii sau cezariene. Mi-as dori ca noua generatie de moase sa stie ca exista cerere si in restul tarii pentru astfel de servicii de nascut natural si mi-as dori sa fie integrate in sistemul de stat asa incat sa fie accesibile tuturor familiilor.

Musafir

#86

2016-08-19 11:14

Nu gasesc niciun motiv pentru care sa nu semnez petitia!
MICHAEL BROOKS

#87 OFERTA DE IMPRUMUT

2016-08-19 11:31

Buna,
Acest lucru este de a informa publicul larg că doamna HENRIETTA FERNANDO, o reputație creditor împrumut privat a deschis o oportunitate financiară pentru toate au nevoie de nici un ajutor financiar. Ai nevoie de un împrumut de urgență pentru a șterge datoriile dvs. sau aveți nevoie de un împrumut de capital pentru a îmbunătăți afacerea? V-ați fost refuzat de către bănci și alte agenții financiare? Nu căutați mai departe, pentru că suntem aici pentru toate problemele tale financiare. Noi oferim credite la rata dobânzii de 2%, la oamenii, companiile și societățile într-un mod clar și ușor de înțeles, termeni și condiții.
Nici o verificare de credit este necesar, 100% garantat.

E-mail-ne pe: (henriettafernandoloanfirm(a)gmail.com)

O moasa
Musafir

#88

2016-08-19 15:27

Am semnat petitia pentru ca sunt moasa (cu studii post-liceale ,e adevarat) si cred cu tarie ca urmarirea prenatala a sarcinii fiziologice si urmarirea post-natala a mamei si bebelusului pana la doua saptamani ar trebui sa apartina moasei...La fel,rolul moasei ar trebui sa fie altul in sala de nasteri ..Sa renuntam la medicalizarea excesiva a nasterii si sa reamintim femeilor ca , a face un copil nu este o boala ci un miracol...sa reamintim viitoarelor mamici ca au drepturi,atat ele cat si copilasul lor iar,medicul ar trebui sa intervina doar atunci cand este cazul...


Musafir

#89

2016-08-19 17:35

Pentru ca avem nevoie de moase

Musafir

#90

2016-08-19 23:17

Pentru ca îmi pasă! Pentru că mai vreau un copil, si vreau ca următoarea naștere sa fie perfecta!

Musafir

#91

2016-08-19 23:57

Am născut natural 2 copii cu moașă, intr-o țară în care cezariana se face în caz de urgență, (în cazul în care fătul e stresat, placenta previa etc) nu de frica de durere sau de comoditate. Nu trebuie decât sa luați modele de educație de moașă din țări în care acest lucru funcționează de zeci de ani de zile, nu trebuie inventat de și pentru România.

Musafir

#92

2016-08-20 10:58

Nu am nascut cu moasa...dar Cred ca i nevoie!
Sunt multe lucruri pe care tre sa le stii despre sarcina di nu ti le da nimeni de multe ori,mai ales unei mamici la inceput de drum!

Musafir

#93

2016-08-20 11:38

Pentru viitorii mei nepoti.

Musafir

#94

2016-08-20 19:03

Pentru ca le consider pe moașe foarte utile în mediul rural.
MARIA

#95

2016-08-21 07:33

SUNT MOASA CU EXPERIENTA PROFESIONALA DE APROAPE 40 ANI SI DORESC CA IMPREUNA SA FACEM LUCRURILE MAI BUNE PENTRU MAMELE DIN ROMANIA SI PENTRU COPIII NOSTRI CE VOR DEVENI SI EI PARINTI.

MOASA ESTE CEA CARE PARTICIPA PRIMA LA NASTEREA COPIILOR CE NU SUNT ALTCEVA DECAT VIITORUL NOSTRU. 

HAIDETI SA  FACEM UN VIITOR SANATOS SI SIGUR.

DIN SANATATEA NATIUNII DERIVA SI CELELALTE...


Musafir

#96

2016-08-21 10:41

Sunt asistent medical si mama a 2 copii stiu ca e mare nevoie si la sate dar si la orase

Musafir

#97

2016-08-21 11:50

pt ca am nascut cu o moasa si vreau sa repet experienta

Musafir

#98

2016-08-21 12:01

Pentru ca e un minim de contributie pe care am ocazia sa o aduc pentru ca lumea noastra si a copiilor nostri sa fie mai frumoasa.

Musafir

#99

2016-08-22 05:32

Pentru ca intr-adevar avem nevoie de moase, cu totii: mame, copii si tati!

Musafir

#100

2016-08-22 06:38

Am nascut natural, desi eram programata pentru cezariana, așa a vrut fetita mea! In timpul nasterii am stat cu asistentele care m- au invatat ce sa fac, daca as fi gasit o moasa din timp si as fi fost informata as fi ales aceasta forma de nastere.Eu dupa doua ore nu mai aveam nimic, puteam manca orice, plus ca mi- adus si fetita!Alaptez exclusiv acum,avem 3 luni jumatate.Recomand nasterea naturala si alaptatul, este un proces natural ce trebuie incurajat si sustinut prin intermediul moaselor!Bafta in aceasta initiativa!