Cerem protejarea Dr. Camelia Roiu

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Cerem protejarea Dr. Camelia Roiu


Musafir

#2201

2016-07-30 13:34

De ce cum de ce? Dacă noi nu o sustinem atunci cine? Coruptii care au distrus tot in aceasta țară!!!

Musafir

#2202

2016-07-30 13:36

Doresc ca sistemul sanitar sa se faca sanatos. Sa existe spitale dotate cu inalta tehnica si tot ce trebuie, pentru ca medicii sa isi poata face meseria la Superlativ. M-as fi bucurat daca toti medicii ar fi stat alaturi de doamna Dr. Camelia Roiu si ar fi sustinut-o. Atunci ar fi trebuit sa paraseasca spitalul acea persoana sau acele persoane care pot sa doarma linistite, atunci cand stiu ca oamenii mor, desi ar fi putut fi salvati. Trebuie sa avem curajul sa ne asumam raspunderea si verticalitatea, sa fim model, chiar daca urmeaza ceea ce i se intamplat doamnei doctor. As vrea ca toti doctorii sa fie ca doamna Dr. Camelia Roliu, sa aiba curaj si sa nu se teama de nimeni, decat de Dumnezeu si de juramantul facut.
Ma inclin in fata dvs. Doamna Dr. CAmelia Roiu.

Musafir

#2203

2016-07-30 13:38

In sfarsit se ia atitudine, imi este frica sa ma îmbolnăvesc si sa ajung intr un spital românesc, nu din cauza cadrelor medicale ci din cauza condițiilor

Musafir

#2204

2016-07-30 13:40

Pentru dreptate

Musafir

#2205

2016-07-30 13:40

Pentru ca imi pasa pur si simplu! Pentru ca doresc ca atunci cand ajung pacient in spital...sa fiu respectata si tratata cu profesionalism!

Musafir

#2206

2016-07-30 13:42

In speranta ca in tara asta se mai poate face inca ceva, dar...ma insel amarnic.

Musafir

#2207

2016-07-30 13:44

Am semnat pentru a salva spitalele.

Musafir

#2208

2016-07-30 13:46

Sunt medic. Mi-am ingrijit tatal batran timp de 20 de ani. In vara anului 2014 am ajuns pentru amputare membru inferior drept pentru o gangrena uscata la sectia "picior diabetic" a spialului Cantacuzino. Operatia a reusit in ciuda faptului ca tata era slabit, era a doua amputare dupa 3 saptamani(prima la Sp. Colentina, partiala). DAR ingrijirea post-operatorie a fost barbarica. Pe sectia nu exista nici un monitor! Dupa ce a iesit zdravan din operatie, inclusiv manca a facut o hemoragie digestiva superioara. I s-a pus o sonda gastrica si lasat pe sectia FARA MONITOR. Mie nu mi s-a permis sa raman prima noaptea sa il pazesc. A fost in continuare ciuruit cu perfuzii. A doua noapte am ramas tot pe sectia fara monitorizare. Asistenta de noapte a venit d edoua ori sa ii i-a tensunea cu un tensiometru fara stetoscop si m-a certat ca o dranjez. Mai des a venit sa ne vada infirmiera. Bietul meu tat as-a mai stabilizat si medicul de garda a venit, a dat ordin sa ii fie scoae perfuzia, sonda si sa i se faca o clisma. Toate ordinele au fost executate de doua infirmier si doua asistente in mai putin de 2 minute, Plecasem sa cumpar un expectorant si cand m-am intors bietul meu tata era speriat d emoarte, mai respura numai cu muschii auxiliari. Nic o dat anu am vazut un animal asa d esperiat. Tata era veteran de razboi si a suportat totul cu curaj, fara sa se planga:"Mergem inainte!" Am cerut sa fie dus ATI si in sfarsit a fost dus acolo. O asistenta mi-a spus ca era echilibrat seara la ora 11. Am plecat acasa linistita. Dimineata m-au sunat sa-mi spuna ca a decedat la ora 5. Am fost asa de socata de rezultatul comportamentul absolut barbar al unor asistente si infirmiere de pe aceasta sectie "picior diabetic", incat nici nu am mai indraznit s ama uit la bietul tata dupa ce adecedat. L-au intubat cu anestezie? Au intrerupt arice ajutor pentru ca era in jurul datei d e15 august(!) si voiau s ainchida ATI-ul pentru dezinfectie, tata fiind unicul pacient acolo? Cand m-am dus sa ii iau lucrurile sectia era goala, se pregatea d edezinfectie. Dar socul final, a fost cand am primit certificatul de deces: septicemie de la piciorul cu gangrena! Cum adica septicemie de la un picior car enu mai exista? In plus noi veneam prin transfer de la "Matei Bals "si doamna doctor Baruban, o persoan aextraordinara, venise personal cu eprubetele sa ia probe pentru bacteriologie: nu avea nici o infectie cand am parasit "Matei Bals". Tata avea 94 de ani si 8 luni. Dar doamna din acelasi salon care a decedat la doua zile dupa tata avea 60 de ani si apartinatorii nu primisera nici o explicatie cand i-am intalnit umbland dupa aceleasi formalitati.
Multumiri din suflet domnei doctor Camelia Roiu pentru curaj, onestitate, respectarea juramantului lui Hipocrate si OMENIE.
A disparut omenia!
Pe langa atatea titluri nu mai gasesti profesionalism.
Medicina romaneasca e pe locul 97-98 in LUME. Am parasit de mult Europa si viermii incompetentei si neomeniei au devenit o plaga aproape omiprezenta. Si saracia nu e o scuza, nu poate fi o scuza pentru barbarie.

Musafir

#2209

2016-07-30 13:58

Pt protejarea persoanelor care au curajul să spună adevărul

Musafir

#2210

2016-07-30 13:58

Nu sunt de acord cu omerta și mai ales cu sistemul mafiot din România. Am fost victima malpraxisului unor medici stomatologi, fără nicio compensație, dat fiind sistemul corupt din România. 


Musafir

#2211

2016-07-30 14:03

Doresc intrarea in normalitate a sistemului de sanatate romanesc. Aceasta d.na doctor este o eroina, o admir foarte mult, doresc protectie maxima pentru dansa. La fel as fi procedat si eu categoric...

Musafir

#2212

2016-07-30 14:10

Sunt asistent medical militar promoția 1970. In toate cariera mea nu am vazut asa ceva. Sunt revoltat.

Musafir

#2213

2016-07-30 14:13

Sunt mamă și sănătatea copiilor mei este cea mai importantă nu se poate trăi cu frica că într un spital te tratezi de o boală și poți ieși cu mai multe boli.

Musafir

#2214

2016-07-30 14:14

Curajul trebuie apărat în această ţară!

Musafir

#2215

2016-07-30 14:15

ptr ca urasc nedreptatile!ptr ca urasc lasii si lasitatea!ptr ca vreau sa fie bine tuturor!ptr ca suntem o tara de hoti...

Musafir

#2216

2016-07-30 14:15

Prin petitii si semnaturi nu vom rezolva absolut nimic, suntem prea putini si prea mici sa putem putem scoate mizeria si coruptai din intregul sistem din care facem parte. Ne ramane in schimb dorinta aprinsa ca la un momentdat toti cei care produc si musamalizeaza mizerii ca aceste , sa se" bucure "de ele pe pielea lor si a copiilor lor.

Musafir

#2217

2016-07-30 14:20

dorim schimbare chiar daca traiesc in spania,vreau bine pentru cei care traiesc in romania si vreau sa ma intorc in romania,imi doresc o tara prospera,curata cu mai multe prosperitatii..

Musafir

#2218

2016-07-30 14:29

Pt ca șist de sănătate e la pământ,pt ca doresc o schimbare,pt ca o admir pe d na dr pt curaj!!!!

Musafir

#2219

2016-07-30 14:34

Sutin Dr.Camelia Roiu!!!

Musafir

#2220

2016-07-30 14:36

In speranta ca totusi se mai poate schimba ceva in Romania- in BINE , desigur!

Musafir

#2221

2016-07-30 14:38

Pentru ca ma interesează sistemul medical din România, care lasă de dorit! După indiferenta medicilor am pierdut pe sora mea la 43 de ani

Musafir

#2222

2016-07-30 14:42

Am semnat aceasta petitie datorita dezastrului din sistemul sanitar de stat ,platim degeaba contributia la sanatate si cand ajungem la spital daca nu avem bani in buzunar pentru spaga nu se uita nimeni la noi. E o "rusine" pentru Romania conditiile din spitalele de stat ,doamne fereste sa nu ajungi intr- un spital de stat .

Musafir

#2223

2016-07-30 14:45

Meritam o mai mare atentie din partea statului. Platim asigurari de sanatate dar scoatem bani din buzunar tot timpul cand mergem la medic.

Musafir

#2224

2016-07-30 14:49

Pentru ca asa este corect.

Musafir

#2225

2016-07-30 14:53

Cei cinstiti trebuie sustinuti ! Viermii nu faceau parte din tratament, poate doar nepasarea !!!