Romanii ii cer premierului britanic drepturi garantate


Musafir

#2576

2016-07-02 05:34

Da am semnat ptr demnitate si respect.

Musafir

#2577

2016-07-02 05:37

Pentru ca si ei, alaturi de multi altii, merita toata atentia si tot sprijinul din partea noastra, a celor de acasa, printr-o politica externa profesionista, directionata pe temele "interesului national" si mult mai activa (ca sa nu spun mai incisiva). Pentru ca trebuie sa ne facem auziti ca sa fim respectati. Pentru ca suntem, asa doresc sa cred, egali la masa mare a UE.

Musafir

#2578

2016-07-02 05:57

Pentru că vreau ca și fiul meu,medaliat la olimpiada națională de fizica, doi ani la rând, olimpic la chimie și biologie,să aibă posibilitatea să studieze acolo.

Musafir

#2579

2016-07-02 05:59

Din spirit civic

Musafir

#2580

2016-07-02 06:15

Trebuie sa ne unim si sa ne dam mina.

Musafir

#2581

2016-07-02 06:52

Pentru sustinerea demnitatii romanilor cinstiti si onesti.

Musafir

#2582

2016-07-02 07:23

PT. CA SUNT UN BUN ROMAN

Musafir

#2583

2016-07-02 07:27

Pentru a apăra interesele conaţionalilor mei aflaţi în Marea Britanie şi pentru a mă alătura celor care susţin existenţa şi perfecționarea UE, ca stat federativ european.

Musafir

#2584

2016-07-02 07:28

Am semnat această petitie pt. a face auzita vocea romanilor. Poporul englez trebuie sa inteleaga ca si pe partea cealaltă a baricadei exista viata, familii, copii si toate cu nimic mai prejos decât a altora. Politicienii nu pot face campanie electorală semanad ura impotriva altor popoare sau comunităti. Opinia mea este ca au reușit să spele anumite greseli scoțând in fata si potentand societatea engleza, (nu britanică), cu ce era mai vizibil: romanii si polonezii. Ei uite ca si la ei se pote in campanie. Micul si berea pt. electorat au fost inlocuite de polonz si roman. Si mai cred ca toate problemele, NHS , beneficii pt. străini etc. puteau fi rezolvate intern fara ca regatul sa fie extras afara din UE, dar cineva a vrut si reusit sa semene haos.

Musafir

#2585

2016-07-02 07:36

PENTRU CA SI EU AM UN COPIL PLECAT IN ANGLIA PT A-SI FACE O SITUATIE MAI BUNA , AM NEPOTI SI ALTE RUDE CARE SUNT IN MAREA BRITANIE.NU VREAU SA SUFERE PT CA MUNCESC MULT ....MULT SI CRED CA MERITA SA FIE RESPECTATI .VREAU RESPECT SI PRETUIRE PT TOTI ROMANII DIN ANGLIA .

Musafir

#2586

2016-07-02 07:45

Marea Britanie, se considera un stat democratic din toate punctele de vedere si nu cred ca intr-un stat democratic considerat model, as putea spune, ar putea sa se intample lucruri care sa contrazica aceste caracteristici. Ma refer in acest context la, dreptul la munca si eliminarea tuturor posibilitatilor de discreditare a romanilor care lucreaza pe teritoriul acestiu stat. Cerem respectarea tratatelor de aderare a Romaniei la Uniunea Europeana, din care facea parte si Marea Britanie in acel moment, cel putin pana la modificarea lor, dupa Brexit. Cerem ca persoanele, de nationalitate romana care incalca legile, sa fie pedepsite separat pentru faptele lor si nu in grup. Speram ca Marea Britanie sa nu-si dezminta titlul de, tara democratica, unde sant respectate toate drepturile omului, inclusiv a migrantilor romani.

 


Musafir

#2587

2016-07-02 07:48

Pt normalitate!

Musafir

#2588

2016-07-02 08:09

Este o petitie corecta, de bun simt si in sprijinul romanilor corecti, care muncesc in Marea Britanie.
Bravo, Mihai Gadea!

Musafir

#2589

2016-07-02 08:17

Pt ca roamani sunt români sig tiganii sunt tiganii. Fiecare roman trebuie tratat cu respect.

Musafir

#2590

2016-07-02 08:26

Am semnat aceasta petitie pentru respectarea drepturilor cetatenilor romani aflati in Marea Britanie legal, care contribuie cu eforturile lor la dezvoltarea societatii engleze, care lucreaza de multi ani acolo intemeindu-si familii respectabile loiale statului britanic.Au plecat cu studiile facute in tara pe cheltuiala statului roman si al parintilor iar acolo doar isi valorifica cunostintele si experienta in folosul statului britanic, platind taxe si impozite ca orice cetatean britanic.

Musafir

#2591

2016-07-02 08:35

Am semnat aceasta petitie intrucat fiul meu este in Anglia si chiar ma tem pentru viata si sanatatea lui daca actiunile xenofobe si extremiste iau amploare.

Musafir

#2592

2016-07-02 08:51

Vreau si eu sa semnez aceasta petitie, pentru ca nu este posibil ceea ce fac Britanicii eu cred ca si romanii plecati in Regatul-Unit, au nevoie de respect fata de englezi. Dar si Guvernul Romaniei si Presedintele Klaus Werner Iohanis ar trebui sa se implice.Antena 3, sunteti aveti cea mai buna echipa de jurnalisti. Va pup!

Musafir

#2593

2016-07-02 09:06

Voi sunteti chiar nesimtiti! Acum la pagina 2 imi cereti bani? Pai deasta ne huiduie Europa ca vrem bani doar prin inselaciune. Panarame ce sunteti

Musafir

#2594

2016-07-02 09:32

Doar ca sa fim mai multi :) :)

Musafir

#2595

2016-07-02 09:39

Noi intotdeauna alergam singuri si picam pe locul 5

Musafir

#2596

2016-07-02 10:57

Am lucrat in Anglia,mai exact in Chelmsford-Essex.Am ramas cu un gust amar in urma acestei exoeriente.Am trait pe propria-mi piele discriminarea.N-aș dori sa intru in detalii,dar mulți dintre cei care lucreaza in spatiul UK sunt tratati urât si priviți cu reticență.Este lăudabila initiativa dumneavoastră.Cu stima,un simplu cetățean!

Musafir

#2597

2016-07-02 10:57

Romanii nu sunt hoti si tigani!
Fiecare tara are cetateni care nu-i fac cinste, dar asta nu inseamna ca toti sunt catalogati ca atare.
Si eu as putea spune despre Britanici,ca sunt un popor de homosexuali si golani!
Ovidiu

#2598

2016-07-02 11:08

Aceasta petitie este un demers normal,o atitudine civilizata de protest impotriva unui tratamaent nedemn de o Europa de secol 21, impotriva unui popor cu nimic mai prejos decat celelalte. Nu e cazul sa mai comentez motivele pentru care si eu am semnat aceasta petitie. 

Dureros este insa faptul ca la cateva zile dupa lansarea petitiei, doar putin peste 18000 de romani au ales sa o semneze. In Marea Britanie traiesc probabil peste 200 de mii de romani, in afara tarii se pare ca sunt 3 milioane, toti avand in tara rude si prieteni... Si totusi, iata dovada ca nu ne intereseaza,traim cu totii pe sistemul '' Las' ca merge'' sau ''Las'pe altul ,nu e treaba mea''. Si atunci,de ce ne miram ca suntem tratati asa,e normal sa fim folositi ca un instrument,atat timp cat nu avem o reactie. Nu e suficient sa fim harnici si cinstiti ca si popor,oriunde ne ducem in lume. Atat timp cat nu(mai) avem coloana vertebrala,nu ne respectam intre noi,ne distrugem propria tara si nu mai dam doi bani pe valorile noastre,ce ne-am putea astepta de la straini? 

Putin peste 18000 de romani au catadicsit sa ia o pozitie fata de acest abuz...Nu ne mai intereseaza,suntem ca un bolnav de cancer in stadiu final,care deja nu mai e prezent in propria viata,desi traieste.


Musafir

#2599 saraciilor

2016-07-02 11:13

Romanii nu-i cer nimic premierului britanic , sun cativa milogi ce s-au nascut cu mana intinsa  -aia cersesc !


Musafir

#2600

2016-07-02 11:37

Pentru drepturile romanilor din Rwgatul Unit!