Romanii ii cer premierului britanic drepturi garantate

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Romanii ii cer premierului britanic drepturi garantate


Musafir

#2526

2016-07-01 14:15

A semnat aceasta petitie pt fica noastra care munceste in Regatul Unit si pt Toti Romanii care platesc taxe si impozite.Va Multumim ,si speranza noastra Este ca voi pt a fi mai uniti ca niciodata si Mai Buni.

Musafir

#2527

2016-07-01 14:26

Mi se pare incorect sa ni se incalce drepturile!
Multumesc!

Musafir

#2528

2016-07-01 14:29

din patriotism si din dorinta de a nu mai fi tratati ca o natiune de mana a doua

Musafir

#2529

2016-07-01 14:35

Îmi este foarte greu sa-i înțeleg ,uneori,pe romani!Se lăsa umiliți,mintiti,batjocoriti iar cand au ocazia sa arate ca sunt demni stau in expectativa.Sper ca de aceasta data sa dovedească ca sunt responsabili si sa se implice mai mult daca vor sa schimbe ceva. Sper ca aceasta petiție sa fie semnată de cât mai mulți romani cărora nu le este rusine de neamul si de cultura căreia aparțin. E vremea sa si dam ceva daca așteptăm ceva.Respectul cere demnitate. Stefan

Musafir

#2530

2016-07-01 14:36

Pentru ca imi pasa de romanii care muncesc din greu pentru un stat care isi bate joc de ei.

Musafir

#2531

2016-07-01 14:51

Am semnat aceasra petitie ca sa ne castigam siguranta de a munci cinstit in continuare in UK si pt. a avea un raspuns clar din partea autoritatilor britanice.

Musafir

#2532

2016-07-01 15:03

Noi românii trebuie să fim.uniti si mai ales demni în fața straiinilor.Cand am fost în Anglia acum 3 ani în urmă am întâlnit mulți așa ziși români.De fapt erau pakistanezi care spuneau la englezi ca sunt români.Am întâlnit șoferi de taxi .asistenți manageri in statiile de autobuz din Londra toți erau români dar în realitate erau pakistanezi.Eu le am spus la toți englezii pe care în drum.i am întâlnit ca sunt româncă.dar nu.ma credeau .Eram prea alba la piele.poate.? Eu cred că ei nu știu care sunt românii adevărați ?!
Cristina Fescu - manger firma

Musafir

#2533

2016-07-01 15:04

Sunt mii de romani cinstiti si demni in munca si atitudine fata de tara care ii gazduieste.De ce trebuie jigniti si umiliti pe nedrept ?
UK are atatea beneficii de pe urma lor!
Englezii o fac doar din inconstienta asa cum - se pare- ca au votat Brexit-ul? Se recunosc in urletele si acuzele nefondate?
Personal, nu cred aceast lucru.

Musafir

#2534

2016-07-01 15:05

In UK nu veti vedea niciodata un englez sa lucreze in constructii,depozite,transporturi sau restaurante.La ora 17 rup usa pt ca s-a terminat programul,lucreaza toata saptamana si asteapta cu nerabdare ziua de vineri sa ia salariul(sunt platiti si saptamanal) ca sa poata merge in pub-uri sa cheltuiasca tot.Stiti cine au case acolo?indienii,pachistanezii,italienii,chiar si romanii,pt ca avem simtul proprietatii.Si au si mult mai multe facilitati la banca,nu ca la noi,niste camatari cu acte.Englezii sunt ca melcul,cu casa in spate,ei stau cu chirie,se muta de colo-colo,nu se baga sub jugul bancii,prefera sa mearga in concedii,croaziere,isi traiesc viata la maxim,pensionarii de acolo nu stau disperati la coada ca ai nostri sa vada daca mai are medicamentul care se compenseaza in farmacie,nu,ei se duc in croaziere,nu ai sa vezi o pensionara cu haine cernite ca ale noastre sarmane,sunt ,cel putin ele,extrem de elegante,numai culori deschise la imbracaminte sau par,vopsite,fericite si fara griji.Seara in metrou cand vezi un muncitor cu rucsacul in spate ,maini batatorite si cu praf de ciment in par sau pe fata,acela nu e englez sigur,stii ca acela e roman,polonez sau rus.E rupt de oboseala ,motaie pana acasa dar e fericit ca a trecut saptamana si are ce trimite acasa,pt ca da,lira lor e cea mai puternica.Ne-am bagat sclavi la un popor care a stiut sa colonizeze tot,sunt prea lorzi sa munceasca,pt asta sunt altii,talpa..Stiti cum sunt ele?Moarte de bete,incepand de vineri seara pana duminica..Nu gatesc,cumpara doar mancare pre-gatita,o pun doar la microunde si gata,cina.De o ciorba de perisoare sau fasole cu ciolan afumat nici vorba,asa cum sunt gospodinele noastre.Cati englezi nu si-au luat neveste romance,cuceriti de ele ca stiu sa mearga si la munca,vin acasa,spala,gatesc,calca,ingrijesc si copiull si mai au puterea sa-i acorde si lui atentie.Mergeti in restaurante sa vedeti ca nu gasiti nici o englezoaica ospatar,bucatar sau la spalat vase ori WC-uri,numai emigranti.Seful sotului meu a spus ca daca toti angajatii lui ar fi atat de constiinciosi ca el,ar fi ajuns departe demult.Este sofer pe camion,cabina este casa lui,vine acasa doar in vizita si isi spala hainele doar in parcari platite care au si masini de spalat.Daca ar pleca toti emigrantii din tara lor,se duc si ei de rapa,noi i-am ridicat,ei nu au miscat nimic.Sunt indignata pt ca odata,demult,sora mea lucrand intr-un restaurant unde patroni earu 2 englezi sot si sotie,a adus vorba de Ceausescu si a spus cum ne trezea mama la 4 dimineata sa apucam tacamuri pui sau cate o jumate pachet unt.stiti ce i-a raspuns?"auzi,draguta,daca vrei mai multi bani la salariu spune-i direct sotului meu,nu veni cu povesti d-astea ca sa-l impresionezi".Cand a depus actele pt cetatenia britanica a dat un test alaturi de alti doritori.Stiti cine a luat punctajul cel mai mare?sora mea,pt ca avem o inteligenta nativa,suntem un popor destept si altii care au bani ne fura materia cenusie,asta aviz si imbuibatilor din parlament,te uiti la ei cat de umflati sunt ca daca stranuta,pocnesc .Atatia presedinti am avut,prim-ministri,ministri,niste incapabili care nu au gasit metoda de a ne opri romanasii nostri sa nu mai pleca afara,sa nu ne mai plece copiii si noi ca parinti sa asteptam disperati un telefon saptamanal de la ei....Am 2 copiii,studenti amandoi,fata nu ar vrea sa plece din tara,dar baiatul a spus cum termina facultatea pleaca definitiv din tara,a zis ca i-e scarba sa mai stea aici,iar eu ca mama sa ma rog pt el si sa fiu multumita daca lui i-ar fi bine acolo si mie ca parinte mi-ar fi,ar avea el grija de mine asa cum trebuie,sa nu ma mai vada cum pun si tai de pe lista ce cumparam,ce platim si cu ce ramanem.
Nu realizam ce potential avem,uitati-va ca oriunde se duc romanii,lasa impresie buna,muncitori,smeriti si politicosi.Aici nu intra cei care ne fac de ras,tiganii mai ales,imi spune sora mea ca e plina Londra de ei,in intersectii cu bidonul de apa sa spele parbrize,cersesc,fura,sunt nespalati si speculeaza faptul ca politia nu prea le poate face nimic.Din cauza lor si-a delicventilor romani avem si noi obrazul patat,pacat ca meritam mult mai mult.


Musafir

#2535

2016-07-01 15:06

am rude care muncesc acolo si vreau sa la fie bine

Musafir

#2536

2016-07-01 15:19

Suntem denigrati ca natie in spatiul uniunii,din granarul Europei am ajuns piata de consum a Europei din cauza coruptiei,nu avem cale de intoarcere momentan -in 2010 in loc de taieri salariale si sali de sport executate cu milioane de euro de Ministerul Dezvoltarii trebuia ajutata agricultura,in continuare daca guvernantii ignora romanii si risipesc bugetul in buzunare proprii si nu avem o lege a raspunderii magistratilor vom muri saraci asa cum au murit si parintii nostrii.

Musafir

#2537

2016-07-01 15:39

SUNTEM ROMANI ORIUNDE NE AM AFLA!

Musafir

#2538

2016-07-01 15:39

am copil care lucreaza in UE

Musafir

#2539

2016-07-01 15:45

Pentru constientizarea fiecarui individ/ de pericolul care ne paste daca nu strigam despre aceste imbecilitati ale politicinilor

Musafir

#2540

2016-07-01 15:51

Am semnat aceasta petitie deoarece doresc sa-mi fie respectate toate drepturile, indiferent de conjunctura politica actuala. Lucrez cinstit, am contract de munca, platesc taxe deloc neglijabile, 400, 500 de lire lunar, plus taxele pt locuinta inchiriata, si nu as vrea sa-mi fie afectat dreptul de munca, dreptul de a locui sau oricare alt drept castigat prin munca si bun simt. Muncesc pentru a-mi ajuta familia ramasa acasa, in Romania, si nu-mineste deloc usor sa-mi fie dor de ea in fiecare secunda. Mi-as fi dorit sa nu fi plecat de langa fetitele mele, dar cum le puteam oferi un trai decent cu 600, 700 lei pe luna?!

Musafir

#2541

2016-07-01 16:12

Fiica mea studiaza in Uk si imi doresc sa fie in siguranta in continuare, pentru ca pana acum, de 4 ani de cand locuieste acolo, nu mi-a fost niciodata teama pentru siguranta ei si pentru viitorul ei. Consider ca englezii nu au fost informati corect si din moment ce tinerii au votat pentru ramanerea in UE, ar trebui sa se tina cont de parerea lor din moment ce ei reprezinta viitorul tarii.

Musafir

#2542

2016-07-01 16:15

UK trebuie sa ramana in UE pentru o Europa puternica!

Musafir

#2543

2016-07-01 16:20

Simplu- pentru ca sunt roman.

Musafir

#2544

2016-07-01 16:57

pt. ca sunt roman,roman,roman

Musafir

#2545

2016-07-01 16:58

Fiica mea este angajata la o multinationala si imi fac griji pentru ea, pentru toti oamenii care sunt de o alta nationalitate. Va multumesc pentru ca va implicati in aceasta actiune. Va multumesc.
MARIANA
Musafir

#2546

2016-07-01 17:20

pentru ca am si eu pe fiul cu sotia si copilul lor care e student in M. Britanie si nu ar fi normal cand merg la ei sau vin ei in tara sa fie nevoie de viza de la ambasada ENGLEZA!


Musafir

#2547

2016-07-01 17:42

Am lucrat acum 2 ani in UK si nu prea mi-a placut cum am fost tratata. Nu am rezistat decat 3 luni, pentru ca din 6400 lire cat am castigat am ajuns acasa cu 2500, restul impozite, contributii, chirie .Munca peste 10 ore pe zi si totul oficial cu documente.

Musafir

#2548

2016-07-01 17:43

In schimb ul UNEI garantii ptr viitorul nostru...!multumesc

Musafir

#2549

2016-07-01 17:54

petitia pe care ati lansat-o voi trebuia sa fie initiata de catre sarlatanii astia care isi dau pensii speciale . ei ar trebui sa lucreze in Anglia ca din cauza lor sa ajuns ca cateva milioane de romanii sa nu isi mai gaseasca de lucru in tara si sunt nevoiti sa lucreze pe unde gasesc .

Musafir

#2550

2016-07-01 17:56

pentru ai sprijini in ceea ce privesc drepturile lor, demnitatea si de a arata ca suntem uniti in cuget si simtiri.