Romanii ii cer premierului britanic drepturi garantate

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Romanii ii cer premierului britanic drepturi garantate


Musafir

#1176

2016-06-29 20:17

Fiul meu Adrian este in Marea Britanie cu familia,de curand a cumparat casa in Greese,este sofer de tir,ma framanta gandul ca atat fiul meu si ceilalti romani sa poate trai linistiti!

Musafir

#1177

2016-06-29 20:17

pentru ca sunt om si chiar roman

Musafir

#1178

2016-06-29 20:17

La elaborarea petiţiei, d-l Ursu a omis să le reamintească englezilor un lucru: la sfârşitul războiului primul ministru W Churcil a aruncat/abandonat Romania în braţele lui Stalin. Acest lucru a avut ca rezultat final (care se poate constata cu uşurinţă astăzi) pervertirea bunului simţ şi corectitudinii poporului Român, situaţie concretizată foarte plastic într-o zicală apărută în vremea regimurilor comuniste din ţara noastră: "fură dacă vrei să ai".
Aşa că englezii să nu se mai plângă de comportamentul unei părţi a românilor prezenţi în regat.
Ar mai fi ceva de adăugat: sunt măsuri stabilite la nivelul UE, şi în care UK avea un cuvânt greu, au condus - cu bună ştiinţă - la pauperizarea poporului Român, cum ar fi: aducerea preţurilor utilităţilor la nivelul celor din ţările vest-europene, dezvoltate, fără însă a se dori şi aducerea salariilor acestora la nivelul celor din ţările respective.Acest fapt a avut urmarea binecunoscută: emigrarea a milioane de Români în ţările dezvoltate din vest, cu toate implicaţiile care decurg.
De ce conducătorii UK nu recunosc aceste adevăruri istorice şi nu explică popoarelor lor aceste lucruri?
Primul ministru britanic Cameron a declanşat, practic, această situaţie, sucirea sa - în ultimul timp - în sensul că ar dori ca UK să rămână în UE, nefiind altceva decât un praf aruncat în ochii celorlalţi europeni, conform expresiei binecunosctă: "perfidul Albion" în care d-l Cameron se regăseşte pe deplin.

  Personal, sunt revoltat şi de situaţia polonezilor. Şi în cazul lor englezii ignoră flagrant istoria escamotând că în timpul războiului polonezii au fugit din ţara lor pentru ă se înrola în armata engleză pentru a apăra Marea Britanie şi a elibera Europa de nazişti.

  Conducerea UK ar trebui să ia de urgenţă măsuri pentru pentru calmarea extremiştilor, creerea unui mediu normal de trai a românilor aflaţi în UK şi adresarea de scuze tuturor ROMÂNILOR pentru situaţia creată.

  La fel şi celorlalţi imigranţi.


Musafir

#1179

2016-06-29 20:17

Dacă începe o tara sa și bata joc de noi.....asa vor face toți. ....nu trebuie sa acceptam jigniri și umilințe, noi oameni de valoare, doar pentru ca țiganii isi fac reclama peste tot pe unde merg.....țiganii sunt țigani hoții sunt hoți și romanii sunt romani. Dacă unii din romani sunt țigani sau hoți asta nu înseamnă ca toți meritam umilințe. ....Din moment ce o tara își va permite sa ne calce în picioare....toți își vor permite.....Și în plus în uk imigranții romani reprezintă doar o mica parte din totalul de imigranți majoritari indieni africani și alte nații. ....si totuși în noi se lovește cel mai tare....

Musafir

#1180

2016-06-29 20:17

Nu pot intelege atitudinea britanicilor . Daca si-ar cunoaste mai bine propria istorie, ar trebui sa explice cum poate un popor care a colonizat abuziv mai multe teritorii, sa fie atat de vehement impotriva imigrantilor ? 


Musafir

#1181

2016-06-29 20:17

Cred ca Premierul Britanic nu mai stie ce vorbeste,ori l-a parasit memoria.

Musafir

#1182

2016-06-29 20:17

Pentru frati nostri romani aflati in strainatate la munca,vrem demnitate respect si respectarea legii...romanii nostri sunt la munca,ei sunt oameni harnici si minunati si nu admitem sa fim umiliti...

Musafir

#1183

2016-06-29 20:17

Mult succes!

Musafir

#1184

2016-06-29 20:17

Pt drepturile romanilor fin Marea Britanie .Cer sa fie respectate cum are un englez si sustinute foarte ferm.


Musafir

#1185

2016-06-29 20:17

Pentru că sînt român .

Musafir

#1186

2016-06-29 20:17

Am semnat petitia pentru ca sunt ROMAN ! si i-mi pasa de de soarta tuturor ROMANILOR.

Musafir

#1187

2016-06-29 20:17

Sunt de acord cu textul petitiei .

Musafir

#1188

2016-06-29 20:17

Pana cand trebuie sa ne mai lasam calcati in picioare,noi nu stim cum sa fim mai ospitalieri,sa fim cat mai pe placul strainilor,sa ii tratam cu foarte mare atentie,si ce primim ,in schimb,nu le este rusine avem cei mai buni medici si asistente care le salveaza viatabritanicilor,avem toti profesionistii cei mai buni la ei,muncesc pt ei,viata romanilor din tara este in pericol ,viata celor bolnavi pt ca au plecat toti medicii in Marea Britaniept a le salva lor vietile,pt a le trata boala dusmanoasa de care sufera ,ce fac guvernantii nostrii,dorm,nu sant in stare sa si apere cetatenii romani plecati la munca in strainatate

Musafir

#1189

2016-06-29 20:17

Pentru toți cetățenii romani ce au plecat să munceasc in lume pentru un trai mai bun

Musafir

#1190

2016-06-29 20:17

am 2 copii in LONDRA....absolventii de facultate, muncesc cinstit ,platesc taxe .....

Musafir

#1191

2016-06-29 20:18

Un demers asemănător trebuie să facă și guvernul.

Musafir

#1192

2016-06-29 20:18

Va rog sa fim respectati ca un popor care si-a sacrificat fiii in al 2-lea razboi,alaturi de aliati,atunci am fost priviti cu alti ochi ,dar acum nu,de ce,noi va respectam,nu comparati un popor cu huliganii ,hoti si alte categori care nu ne reprezinta,Noi respectam fiinta umana,si drepturile omului,sper sa ne respectati semeni care va asigura asistenta medicala de calitate,va rugam asigurati siguranta lor,noi si de morti vostri ,cei igropati in Romania avem respect,nu cerem decit siguranta pe strada,in mijloace de transport,la domiciliu,la locul de munca,in orice zona,sper sa avem un raspuns pozitiv.


Musafir

#1193

2016-06-29 20:18

Am semnat pt mine si pt multi altii in situatia mea... Povestea e lunga...

Musafir

#1194

2016-06-29 20:18

Doresc respectarea drepturilor omului, oriunde ne-am afla in aceasta lume !

Musafir

#1195

2016-06-29 20:18

Am semnat petitia in sprijinul romanilor care muncesc cinstit si platesc corect toate taxele si nu cred ca este normal sa fie discriminati din interese meschine.

Musafir

#1196

2016-06-29 20:18

Pentru DEMNITATE, RESPECT !

Musafir

#1197

2016-06-29 20:18

Deoarec sintem o tara de oamemi muncitori si destepti ,ne mandrim cu fiecare román de pretutindeni,chiar daca avem concetateni de care sintem mai ptin mandri ,si ei la rindul lor cetateni de care nu sint mandri. RUMANÍA TE IUBIM !

Musafir

#1198

2016-06-29 20:18

Iesirea UK ne afecteaza pe toti. parerea mea este ca au fost pacaliti de catre nationalisti si nu s-au gandit la consecinte. Cine le vor matura strazile? Cine le vor face muncile pentru care englezii nu manifesta interes deoarece conceptia lor de multe sute de ani este "sa munceasca popoarele cucerite in feudalim" Am fost la Londra si cu stupoare am constatat intr-un parc in care am vazut ca in fata fiecarei baci era o placuta cu numele fiecarei colonii care a contribuit la prosperitatea imperiului Britanic. Rusine pentru englezii nationalisti care nu au inteles ce inseamna UE.

Musafir

#1199

2016-06-29 20:18

Din demnitate

Musafir

#1200

2016-06-29 20:18

Pentru că, am și eu un băiat care muncește în Marea Britanie și vreau să fie tratat omenește și cu respect.Mulțumesc.