Examen National

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Examen National


Musafir

#5451

2016-07-01 04:33

Pentru normalitate și corectitudine.
Enunt clar, raspuns corect "3"

#5452 Re:

2016-07-01 04:42

#5406: -  

 Enuntul exercitiului nu spune ca ar fi grafic. Enuntul spune ""Conform diagramei ..." si "In diagrama de mai jos ...".

Psihanaliza

#5453 RADIO EREVAN

2016-07-01 04:57

De dimineata Radio Erevan a reluat tema matematica/evaluare nationala 2016. In timpul noptii a fost desfasurata o evaluare psihanalitica a elevilor ce au sustinut examen de ev. nat., iar concluziile sunt clare. Cei care au scris rezultatul "3" dovedesc o inteligenta normala, educata si logica, insa surpriza vine din partea celor care au scris rezultatul 8: acestia demonstreaza genialitate, spirit analitic profund, schematism erudit si combativitate, calitati ce ii indreptatesc sa beneficieze de punctaj suplimentar. Punctajul suplimentar il vor putea valorifica chiar si viitorii copii ai celor care au scris rezultatul 8, in cazul in care puctajul total al candidatilor va depasi 100p. Candidatii care nu doresc punctajul suplimentar pentru raspunsul 8 vor primi despagubirea in bani, valoarea unui punct la evaluarea nationala fiind echivalata cu greutatea in aur a bilei 8 de la biliard. Noul logo al RADIO EREVAN este: Radio Erevan iti duce copilul la liceu, indiferent de rezultat.

Exemplu irelevant

#5454 Re:

2016-07-01 05:02

#5376: -  

 Eu lucrez la AIRBUS, iar acolo diagramele de progres a productiei nu au notatii suplimentare pe axe. Exemplul tau este ipotetic si bazat pe nevoile tale.


Musafir

#5455

2016-07-01 05:08

Eu invat, nu cersesc. Pentru un raspuns fara echivoc, am nevoie de un enunt pe masura. Cine pretinde trebuie sa fie in masura sa pretinda, nu? Parca asa am fost invatati.

Am studiat evident, subiectele anilor anteriori. Diagrama este prezentata corect, nu sunt probleme.

Rezumand: adultii sunt dominati de orgoliu si niciodata nu recunosc cand gresesc. Inteleg dorinta celorlalti de a ramane numai ei punctati, pentru unii, e chiar singura sansa.Nu inteleg insa cum de cei care stiu ca nu e subiect adecvat si nici clar enuntat pentru genul acesta de verificari, tac pe seama noastra. Cat este de greu pentru niste oameni asa intelepti, sa iasa si sa spuna: bine, ne pare rau, nici noi nu am formulat clar, chiar daca nimic altceva nu s-ar schimba. Prefera sa lase oamenii sa se manance intre ei, ca romanii se ataca si pentru nimic.

Stici ceva? Am mai crescut si vad in jurul meu mult prea multe lucruri urate si oameni chinuiti pentru o viata mizera. Categoric, nu vrea sa ajung asa, si nici sa ma milogesc pentru ceva ce mi se cuvine. Nu mai am nevoie de nicio dovada sa imi dau seama ca trebuie sa plec cat pot de repede, ca nu cumva sa ajung si eu asa. Fie sa ma lupt pentru nimic, fie sa ajung un ignorant care decide soarta celorlalti. Va doresc tuturor numai bine, si promit sa dau tot ce pot din capacitatea mea, atat cat am, acolo unde voi fi cu adevarat respectat. Tara este acolo unde te simti acasa.


Musafir

#5456

2016-07-01 05:12

Nu este corect sa se scada puncte atata timp cat legenda arata unegrita ca este nr de elevi .Sa plateasca cei ce au gresut subiectele .Vor fi gati in judecata.Sa se ia in calcul ambele variante corecte adica 3 si 8.

Musafir

#5457 Re: RADIO EREVAN

2016-07-01 05:12

#5453: Psihanaliza - RADIO EREVAN 

 prostie mai mare ca ce ai scris tu nu am citit niciodata.

Praf de stele

#5458 Re:

2016-07-01 05:16

#5310: -  

 Te-a derutat faptul ca enuntul nu avea raspunsul corect inscris pe foaia de subiecte? Ai crezut ca exercitiile vor fi pe modelul chestionarelor pentru soferi, cu variante de raspuns, iar cand ai vazut exercitiile fara variante de raspuns ai incercat sa-ti folosesti abilitatile dobandite in gimnaziu? Nu-i nimic. Sa stii ca multi elevi nu au reusit sa dea raspunsul corect. Adica "3". Deci nu-ti fa (sau face?) griji fiindca nu esti tu (singur) "prostul satului". Esti doar "unic" in felul tau. Esti "praf de stele". Intreab-o pe mamica ta sa vezi ca am dreptate. Tu esti "miezul". Salut.

Din ciclul "matematici speciale"

#5459 Re: Re:

2016-07-01 05:17

#5314: profesorul de matematica - Re:  

 Raspunsul asta la ce exercitiu este?


Musafir

#5460

2016-07-01 05:17

Nu ajunge că elevii sunt obligați să învețe o grămadă de prostii acum și asta.
Variante de raspuns

#5461 Re:

2016-07-01 05:20

#5315: -  

 8 trebuia scris cu litere? Dar 3? Daca am facut o compunere cu 120-150 de cuvinte pentru acest raspuns este gresit? De fapt eu am scris un sinonim al lui 8 care nu se regaseste in DEX al limbii romane, dar vreau sa impun un nou cuvant in limba romana.


Musafir

#5462 Re: Re:

2016-07-01 05:22

#5396: - Re:  

 Numarul de elevi este indicat clar pe axa verticala. Imi pare rau, insa candidatii nu au nici o scuza. Nici nu era nevoie sa calculeze nimic, rezultatul este pur si simplu clar indicat. Cat despre cumpatare, multumesc pentru sfaturi, insa eu unul m-am saturat. Acestia sunt viitorii angajati de care ne vom lovi la ghiseele intitutiilor publice si care ne vor face zile negre prin incompetenta lor, fenomen deja existent si in curs de raspandire. Cumpatati ar trebui sa fie cei care formuleaza contestatii, sa-si accepte conditia, sa se resemneze si sa nu mai ceara altora sa incurajeze mediocritatea.


Musafir

#5463 Re: Re:

2016-07-01 05:22

#5458: Praf de stele - Re:  

 Nu va mai bateti in piept cu pumnii ca maimutele, voi astia care va credeti mai sdestepti, nu sunteti deloc nici mai destepti, nici mai logici, decat ceilalti. Eu cred ca va este de fapt frica de ceea ce veti pierde daca cei vinovati si-ar recunoaste vina. Cati ati pierde locul obtinut doar prin noroc pur, nu din stiinta. 


Musafir

#5464 Re: Re: Re: Re:

2016-07-01 05:23

#5405: Bitoleanu - Re: Re: Re:  

Mda... acum m-am prins de ce fac multi prosti atat tam tam.... A fost un subiect IDENTIC si anul trecut cu raspunsul 3, acelasi grafic, legenda la fel, aceleasi bare pe verticale numai ca se cerea cati elevi au luat 10, iar 10 era trecut numai pe o axa, prea usor pentru prosti.

Acum ACELASI grafic, ACELASI in pnm si n-au fost in stare sa gandeasca cat o gaina... si se mai cred olimpici...

Ce prosti sunt elevii din ziua de azi doamne, au 0 creier, invata doar pe derost... vai de Romania. Bina ca sunt in minoritate (o treime) dar dupa numarul de semnaturi din aceasta petitie pe cat de prosti sunt copii si parinti pe atat de fuduli si increzuti sunt.


Musafir

#5465

2016-07-01 05:23

Nu este prima dată când incompetența unora în mâinile cărora se afla soarta unor copii este mai mult decât evidentă! Există erori umane, se înțelege (de aceea există contestația), însă când la nivel macro vorbim de o depunctare nesimțită, trebuie să luăm atitudine.

Musafir

#5466 Re: spera sa ni se accepte ambele variante

2016-07-01 05:28

#26: -  

 

8 este din oficiu

#5467 Re:

2016-07-01 05:31

#5325: -  

 Nu doar aceste doua variante vor fi considerate corecte, ci orice varianta va fi considerata corecta. Eu am dat un raspuns corect format dintr-un termen compus, alcatuit dintr-un numar real negativ si o variabila x. Am facut chiar si o petitie online pentru sustinerea acestei variante ca fiind corecta si am strans deja 537 000 de semnaturi. Explicatia mea este logica: copiii care au luat nota 5 de fapt nu erau prezenti, deci cu minus. Singura mea nedumerire este faptul ca in enunt nu era prevazut suficient spatiu pentru demonstratrea acestui lucru si de aceea am facut o compunere cu 120-150 de cuvinte in care am argumentat acest lucru. Am reprodus compunerea in petitie, care poarta numele "MATEMATICA - BALADA SAU CATREN?". Acum pregatesc o noua petitie care vreau sa o numect "MATEMATICA - OPERE ALESE (ALEATOR)". Crezi ca voi avea sustinatori?


Musafir

#5468 Re:

2016-07-01 05:31

#5465: -  

 ADEVARUL, este ca cei care au pus acea diagrama in subiect, nu mai au ce cauta in posturile lor. Daca ei erau destul de logici si destepti, si-ar fi dat seama ca se va ajunge aici. Sa vedem ce vor face acum cu peste 40000 de contestatii, (numai la mate, numai din cauza acestei diagrame). Acum sa la vedem competenta.


Musafir

#5469

2016-07-01 05:33

Pt ca bulina din dreapta exercițiului arata clar numărul elevilor.de ce au mai pus-o acolo?

Musafir

#5470 Re:

2016-07-01 05:51

#5469: -  

 De fap, de ce va temeti, voi cei care ati fost "mai destepti si mai logici", ca doar nu va ia voua 5 puncte sa dea la ceilalti. Daca intr-adevar sunteti atat de destepti, inseamana ca ati facut totul de nota 10, si n-ar trebui sa va temeti daca si ceilalti mai primesc 5 puncte, obtinand nota 10. Este adevarat, sau va este groaza ca adevarul iese la iveala si va pierdeti "doctoratul", ca Ponta. Niciodata nu este prea tarziu, contestatiile isi au rolul lor. Domnilor, mergeti cu petitia mai departe, nu va opriti.


Musafir

#5471

2016-07-01 05:59

Regretabil felul in care va agresati intre voi, dragii mei. Sunteti viitorul nostru si va demonstrati ,,dreptetea” cu injurii, pretinzand respectul celor pe care ii jigniti?

Sunt dascal. Examenele acestea trebuie sa verifice CUNOSTINTELE, olimpiada insa, inseamna altceva. Daca mai calculam si incertitudinea pe o problema pretins logica, ajungem exact la ceea ce am ajuns: popor condus de incompetenti, care din neputinta, din lipsa gandirii, se cearta. E MAI IEFIN, PROBABIL, CEL PUTIN PENTRU MOMENT. REZULTATUL- PESTE MAXIM 1-2 GENERATII

Intrebare: cei care au formulat bazaconia asta pentru a pacali (ca cine pacaleste e destept, daca asta profita unora), ar fi putut rezolva asta la 14 ani? Cum s-or fi descurcat?

Am convingerea ca si cei care sustin 3, dragii mei, doar va temeti de corecturile care v-ar da peste cap avantajul, dar in sinea voastra, stiti ca lucrurile nu au fost atat de clare si nu e normal, lucru pe care l-ati fi subliniat cu tot atatea injurii sau mai multe, daca erati de partea cealalta. Lasati sa se normalizeze situatia, este cel mai bine pentru acum, si pentru viitor.


Musafir

#5472 Re: Re:

2016-07-01 06:01

#247: ... - Re:  

Nu are nicio treaba graficul de anul asta cu cel de anul trecut.Acolo iti cerea elevii cu nota 10.Vertical mergea pana la 7. Acolo trebuia sa fii prost sa nu ti dai seama insa anul acesta 5 se afla pe ambele axe!


Musafir

#5473 Re:

2016-07-01 06:02

#5471: -  

 Multumim, ce bine era daca dascalii ar fi spus asta de miercuri, sau macar de acum sa inceapa, poate reusesc ei sa convinga, 


Musafir

#5474 Re: Re:

2016-07-01 06:07

#5473: - Re:  

 VA MULTUMESC!


Musafir

#5475

2016-07-01 06:12

Dragi domni si doamne ,mai tarziu veti avea angajati acesti copii si va vor prezenta la serviciu un asemenea grafic.Voi, mari  sefi ce veti fi, veti fi  multumiti?Nu aveti nevoie de toate datele si coordonatele ca sigur sunteti destepti si va cititi singuri diagrama.

Oamnei buni, asta crestem si educam.....asta dam....asta vom primi......sau  nu mai primim nimic ca nu avem de unde.....

 

Oricum, s-a vazut rautatea in sufletul romanilor........