Examen National

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Examen National


Musafir

#4201 Re:

2016-06-30 05:44

#4184: :) -  daca ai gresit e vina ta ,acum cersesti semnaturi ,faci petitii ,daca tu ai fost neatenta si au pus opt e vina ta , era logic trei si m-am uitat de 10 ori si nu o data cum spui tu ,ai facut o greseala din neatentie acum asuma-ti greseala ,vrei sa se puncteze 0,5 pentru 8 ? Atunci sa se puncteze 1p pentru 3 


Musafir

#4202

2016-06-30 05:44

Notele sunt de la 1 la 10 nu de la 0 la 8 deci era 3!!


Musafir

#4203

2016-06-30 05:46

Notele sunt de la 1 la 10 nu de la 0 la 8 deci era 3!!!!Notele sunt de la 1 la 10 nu de la 0 la 8 deci era 3!!!!Notele sunt de la 1 la 10 nu de la 0 la 8 deci era 3!!!!Notele sunt de la 1 la 10 nu de la 0 la 8 deci era 3!!!!Notele sunt de la 1 la 10 nu de la 0 la 8 deci era 3!!!!Notele sunt de la 1 la 10 nu de la 0 la 8 deci era 3!!!!Notele sunt de la 1 la 10 nu de la 0 la 8 deci era 3!!!!Notele sunt de la 1 la 10 nu de la 0 la 8 deci era 3!!!!Notele sunt de la 1 la 10 nu de la 0 la 8 deci era 3!!!!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-06-30 05:47



Musafir

#4205

2016-06-30 05:47

Notele sunt de la 1 la 10 nu de la 0 la 8 deci era 3!!!!Notele sunt de la 1 la 10 nu de la 0 la 8 deci era 3!!!!
Musafir

#4206 Re: ...

2016-06-30 05:47

#1978: -  

 sa va fie rusine!


Musafir

#4207 Re:

2016-06-30 05:47

#4185: -  

 Este fiul dumneavoastra cert,dar este greseala lui si si-o asume ,cei care au scris 3 vor fi nedreptatiti daca se puncteaza 8 si nu ar fi corect ,si sincer la primul subiecte este SIMPLU ,si nu poti spune ca sunt mai multe variante ,cum la sfarsit pui doar raspunsul 

Parinte

#4208 posibila rezolvare nemultumiri subiect 1.6 - subiect ambiguu

2016-06-30 05:49

Deoarece, chiar daca se recunoaste sau nu, acel subiect a fost formulat ambiguu o posibila aplanare a situatiei ar fi de a se acorda jumatate din punctaj celor calre au raspuns 8 la acea problema. Deoarece au stiut sa interpreteze o histograma, chiar daca au considerat axele diferit de cum s-au gandit, nu au si aratat cei care au facut subiectele.

Altfel, care ar fi diferenta dintre cei care au raspuns 8, corect din punctul lor de vedere si cei care nu au rezolvat DELOC acest subiect?

##

#4209 Re: Re:

2016-06-30 05:53

#1398: - Re:  

 Bine mai, note. Sar cat se prost sa fii sa nu vezi ca dupa logica ta,  au luat nota 3 atât 5, cat si 9 si 10 elevi. Oriunde o pui, stiu toti ca daca voiai sa fie 24 cu nota 5, puneai o bara mai lunga, nu trei. Asa ca asumati-va greseala si ciocu' mic


Musafir

#4210

2016-06-30 05:53

Pentu copiii care se bucura de raul altora, macar ei n-au minte. Dar adultii care tolereaza abuzurile, chiar daca au copii in situatia celor care au scris 3, procedeaza foarte rau incurajand aceasta scindare in randul tinerilor. Si pentru ce?Chiar merita, dragi parinti? Nu va ganditi ca vor trai intr-o societate fara pic de consideratie privind munca unuia fata de a celuilalt? Cine e bun nu se teme de 0,5 acordate altei persoane pentru care idiotenia aia a fost doar o chestiune de moment, nu de valoare reala.

Nu am copii, am vazut subiectul, sunt de profesie, asa ca sustin cerintele inteligent si fara dubiu formulate, daca pretinzi raspunsuri pe masura. Logica nu inseamna ambiguitate in continut, nu inseamna SI culpa celui care formuleaza enuntul. Am ajuns prea rau si prea jos ca societate, sa ne permitem inocularea unor asemenea idei incorecte.

Mihai Deacu

#4211 ALBA -NEAGRA. Care , de fapt, trebuia sa fie albastra ...

2016-06-30 05:54

Fiul meu a primit o copie alb negru. Macar daca ar fi fost color, si-ar fi dat seama. Vorbim despre elevi de clasa a opta, emotionati, atenti la cerintele problemelor de matematica. Repet MATEMATICA , nu alba - neagra, care, de fapt, ar fi trebuit sa fie albastru deschis...

Luarea de poziție a Ministerului este o dovadă a faptului că amploarea fenomenului e mare, deci eroarea si deruta există. Chiar dacă eram înclinat să consider că subiectul era bine scris, descopăr că, de fapt, au reușit să deruteze foarte mulți elevi. Dacă scopul examenului nu este acela de a verifica cunoștințele de matematică ale elevilor ci de a-i descoperi pe cei ce nu se prind de șmecherie, atunci au reușit. creștem șmecheri. Poate pentru ocuparea viitoarelor locuri libere din Parlament, guvern, ministere, primării, regii autonome! (Ei folosesc mult acest tip de grafice , atunci cand ne arată cu căt ne-a crescut nivelul de trai, PIB-ul, etc.)


Musafir

#4212 Re: Re:

2016-06-30 05:55

#4126: log10 - Re:  

 Uita-te bine pe diagramele din anii precenti.Vezi care sunt diferentele?

alexcf

#4213 Re:

2016-06-30 05:56

#6: -  

 a fost absolut corect graficul. de ce faceti acum petitie sa va puncteze greseala? e din neatentia voastra. 

 


Musafir

#4214 Re: Re:

2016-06-30 05:57

#450: - Re:  

 Bai fratilor chiar ma enervati! Daca unii au gandit altfel decat voi nu inseamna ca sunt prosti, prosti sunteti voi care pur si simplu ati nimerit.o pe aceasta si pe altele nu! Idiotii dracu'! Vedem noi.. poate luati mai putin ca astia care au gresit la acest exercițiu!


Musafir

#4215

2016-06-30 05:57

Nu experimentati pe seama viitorului copiilor

Musafir

#4216 Re:

2016-06-30 05:58

#4152: -  

 Domnilor profesori care ati luat hotararea de a da acel subiect nu cumva ati dat send inainte de a verifica datele problemei?Cu siguranta s-a omis sa se treaca denumirea diagramei pe orizontal si vertical.ESTE GRESEALA VOASTRA ,A PROFESORILOR CARE  ATI CONCEPUT EXERCITIUL.VA ESTE RUSINE SA recunoasteti?SA NU VA FIE ! SA VA FIE FRICA DE DUMNEZEU CA DACA NU SUNT COPII VOSTRII IN CAUZA AZI,PANA MAINE VOR FI CAND ALTII SE VOR JUCA CU SOARTA LOR. VRETI EVALUARI CORECTE?CUM ?CU SUBIECTE INCOMPLETE?SI NE INTREBAM DE CE PLEACA STUDENTII IN STRAINATATE.DIN CAUZA INVATAMANTULUI DEFICITAR.ESTE REVOLUTIE PE INTERNET SI IN RANDUL COPIILOR,PARINTILOR SI PROFESORILOR CU ADEVARATA PEDAGOGIE SI VOI LUATI INDEMNIZATII DE CORECTARE PE PE SUBIECTE CREATE INCOMPLET

Un elev de clasa a 8 a

#4217

2016-06-30 05:59

Cat de idiot trebuie sa fii sa ai un argument precum : 8 nu e bun raspunsul ,e 3 clar deoarece nu exista note de la 0 la 8?!!!!!! Mai oamenilor, legenda arata clar ca dreptunghiurile reprezinta elevii. Cei care au scris 3 nici macar nu stiu sa citeasca o legenda!! In enunt nu se specifica faptul ca notele ar fi de la 1 la 10 asa ca NU AVETI NICI UN ARGUMENT. Nespecificandu-se acest fapt clar, atunci elevul trebuie sa urmareasca legenda,dandu-si asadar seama , cu mai muta logica decat cei care au scris intamplator 3,ca  raspunsul corect e 8. Si inca ceva, "0" este originea, si apartIne ambelor axe...dar sunt o idioata pentru ca nu stiu sa citesc o diagrama pentru ca am respectat legenda si pentru ca notele incep de la 1 la 10,nu? Da...inca o data Ministerul lasa de dorit ,  nerecunoscandu-si greseala...se joaca cu viitorul nostru...ELEVII NU SE DEPARTAJEAZA PRIN ASTFEL DE TAMPENII, CI PRIN SUBIECTUL 3

CELOR CARE AU SCRIS 3 PROBABIL NU LE-AU TRECUT PRIN PLODUL LOR CAP CUM SA REZOLVE SUBIECTUL 3

EI EU INSA AM REZOLVAT TOT. DAR SUNT O PROASTA PENTRU CA, EU CU INCA 40 000 DE ELEVI AM PUS RASPUNSUL 8, NU? SI PENTRU CA MINISTERUL E PREA JOSNIC SI INCULT CA SA RECUNOASCA GRESEALA COMISA.

RUSINE! 

SI DACA ARGUMENTATI IN CONTINUU PE IDEEA CA RASPUNSUL CORECT AR FI 3,MACAR NU MAI VENITI TOTI CU ARGUMENTE DE DOI BANI CA NOTELE SUNT DE LA 1 LA 10 NU DE LA 0 LA 8. DOAR PENTRU CA IN BAREM SCRIE 3 NU INSEAMNA CA E ASA ;)

RUSINE MINISTERULUI SI INCULTILOR DIN CARE ESTE ALCATUIT!


Musafir

#4218 Re:

2016-06-30 06:00

#4210: -  

 Aveti perfecta dreptate.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sunt un parinte al carui copil a absolvit cu media 10.A rezolvat corect toate subiectele , dar acest punct mult discutat i-a pus probleme.Initial a pus 3 dar cand a vazut legenda a modificat si a pus 8.Nu e posibil.E trist ce s-a intamplat!!!!1


Musafir

#4219 Re: Re:

2016-06-30 06:00

#4207: - Re:  

 Aoleeeu! Pote o fi si ca tine, dar nedreptatiti ar fi si cei cu 8 pt ca, daca te uiti pe subiecte si gandeti, ar fi corecte ambele variante. Acum nu e corect sa zici nu la aceasta petitie pt ca ai scris tu 3, ca daca scriai 8 cred ca nu mai reactionai asa! Treaba ta, dar esti imatur/a la faza asta!

Mama

#4220

2016-06-30 06:01

Datorita faptului ca MEN a derutat elevii la Subiectul I exercitiul 6 prin diagrama reprezentata gresit, propunem o reevaluare a tuturor lucrarilor din sesiunea iunie 2016, astfel incat ambele variante (3 si 8 elevi) sa fie punctate ca fiind corecte.

Un elev de clasa a 8 a

#4221

2016-06-30 06:03

Si inca ceva, dupa logica voastra... de doi bani... 9.5 il are pe 9a in diagrama din link , nu? Pentru ca veti spune ca notele nu sunt de la 7 la 9.50 

https://postimg.org/image/5h3z8msgh/

 

DEPLORABIL

RUSINE MINISTERULUI SI GRESELILOR COMISE ATAT IN SUBIECTE CAT SI IN BAREM

DEGEABA SUSTINETI RASPUNSUL 3

E 8


Musafir

#4222

2016-06-30 06:03

Daca nu ar fi specificat in legenda patratelul colorat in dreptul caruia scria "numarul de elevi" corespondent cu dreptunghiurile ridicate pe verticala de pe axa orizontala si daca doamna care a rezolvat testul nu ar fi dat explicatia prin care facand o anumita suma din care reiesea ca in clasa sunt 30 de elevi,ceea ce nu este o regula,deoarece in tr-o clasa pot fi si mai putini elevi.
Ildi

#4223

2016-06-30 06:03

A fost singurul exercitiu pe care l- a gresit copilul meu. Nu e corect pentru elevii care au muncit mult pentru acest examen, examen care din pacate e atat de important pentru viitorul lor.

Cipri Ciprian

#4224

2016-06-30 06:06

#416: I.A.F.A. - Re: Re: Re:  

 "Inteligent" mai eşti. Și eu am dat evaluarea. Am gresit doar la subiectul 6, restul le-am făcut  corecte. Fiecare interpretează cum vrea dar legenda este incompletă. În urma diagramei,  elevii ar trebui sa fie acele "pătrățele gri" deci răspunsul e 8.  Tu auzi ce spui "dacă copilul dumneavoastră este prost". Nu trebuie sa fii prost ca sa greșești la un astfel de exercițiu. Putina neatenție și emoția de dinaintea examenului își spune cuvântul.  Pentru unii chiar contează 0,5 puncte, neprimindu-le nu mai intra la liceele dorite. Dacă tu ești orgolios și nu poți înțelege asta. .. Dar sunt convins că , dacă ai fi scris 8 părerea ta ar fi alta.

Alex

#4225 Re:

2016-06-30 06:10

#4217: Un elev de clasa a 8 a -  

 Adica daca 40 000 de elevi au scris ceva, inseamna ca e corect? Atat de mare a crescut instinctul de turma in tara asta?