Examen National

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Examen National


Musafir

#3001

2016-06-29 17:25

Buna seara, am semnat petitia pentru ca si eu am gandit exercitiu respectiv la fel ca multi copii. Si eu am considerat ca raspunsul corect este 8. Cine a compus acest exercitiu a vrut sa se joace cu mintile copiilor, ceea ce nu este corect.

Musafir

#3002 Re:

2016-06-29 17:26

#2995: -  

 Dar legenda inlatura orice dubiu. Te doare mintea vazandu-i pe acesti frustrati penibili.


Musafir

#3003 Re:

2016-06-29 17:26

Va rog sa revedeti exercitiul 6, subiectul 1, de la sesiunea olimpicilor, care este de acest tip. Acolo se specifica semnificatia numerelor de pe axa! Pentru aceasta sesiune lucrurile au stat alfel...ai nostrii nu au fost atat de speciali!

 

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-06-29 17:27



Musafir

#3005 Re:

2016-06-29 17:27

#3001: -  

 Se pare ca se transmite genetic...

N-au bietii copii nici o vina !

 

Semneaza ce vrei, oricum decizia a fost luata. Raspunsul corect este 3.

Buna seara.


Musafir

#3006

2016-06-29 17:28

Pentru a nu se mai repeta "inserarea de întrebări ambigui" Ar trebui sa se elimine întrebarea iar punctajul maxim sa se diminueze corespunzător.

Musafir

#3007

2016-06-29 17:28

Incapabilul de la minister care a declarat "Tipul de diagrama in discutie este inclus in modelul de subiect pentru Evaluarea nationala a absolventilor clasei a VIII-a, anul scolar 2014-2015" a "omis" sa mentioneze ca pe ordonata (axa OY) erau cifre de la 5 la 40 din 5 in 5 (adica 5,10,15,20,25 ...) deci nu prea aveai cum sa interpretezi gresit si plus de asta subiectul nu s-a dat (a fost rezerva) deci ... despre ce vorbim? Despre faptul ca nu sunt in stare nici macar sa isi asume o greseala dar sa o mai si indrepte.


Musafir

#3008

2016-06-29 17:28

Am semnat pentru ca m-a rugat verisoara mea :)

Musafir

#3009

2016-06-29 17:28

Este inadmisibil sa nu poți face niste subiecte corecte ! E nivel național, nu ?

Musafir

#3010

2016-06-29 17:29

Ca sa fie corect
SubiecteEN

#3011 Re:

2016-06-29 17:29

#3001: -  

 Exercitiul 6, subiectul 1, ca si celelalte exercitii de altfel, este formulat corect si suficient de clar de catre MEC. (De data aceasta, macar, caci am vazut in ani anteriori adevarate bazaconii prin subiectele de bac sau de evaluare nationala cls a 4-a, la chimie, mate). Trebuie deci luat in considerare la notarea lucrarilor doar raspunsul corect, 3 elevi, asa cum este si normal. In plus enuntul si cerinta exercitiului sunt firesti, apropiate de diagramele intalnite in practica. Insa raspunsul corect, singurul, adica 3 elevi cu nota 5, poate fi dat de elev daca priveste diagrama si legenda tasata cu atentie, discernamant si un pic de perspicacitate. Legenda, care este cat se poate de explicita (bare negre, ce sunt paralele cu axa verticala, reprezinta nr de elevi) face redundanta indicarea pe axe a marimilor respective. Alte observatii facute deja prin comentariile anterioare (note de la 1 la 10, imposibilitatea ca nota 3 sa fie obtinuta de 3 sau de 9 sau de 10 elevi??? daca axele ar fi citite invers etc.) conduc la acelasi raspuns corect, 3 elevi. Chiar daca nu ne place sau nu ne convine, unicul raspuns corect este in acest caz cel mentionat si nu cel propus sau impus de vreo eventuala majoritate...


Musafir

#3012 Re:

2016-06-29 17:29

#3001: -  

 Exemplu de test PISA cu context explicit si descrieri in propozitii redundante cu imaginea (!). DAR care, intr-adevar, pune mintea copilului la contributie si ii da o problema de rezolvat. Si nu care incearca sa il prinda pe picior gresit.


Musafir

#3013

2016-06-29 17:29

Rusine, speram ca se vor accepta ambele raspunsuri. 

Ann

#3014 Re: E o mare aberatie ceea ce se vrea prin aceasta petitie

2016-06-29 17:30


Musafir

#3015

2016-06-29 17:30

Slab minister..

Musafir

#3016

2016-06-29 17:30

=)) ce.mi place sa citesc ce vorbiti, multa vorbarie pentru ceva penibil, unde deja stim toti raspunsul

Eleva, din nou :)

#3017

2016-06-29 17:30

Adevarat e, ca multi s-au luat dupa legenda si nu s-au uitat pe diagrama.Deci va rog sa o mai studiati o data. Diagrama arata astfel : Pe verticala sunt numere de la 1-8, iar pe orizontala sunt de la 1-10. Sa presupunem ca notele erau de la 1-8, ca nimeni nu a luat 9 si 10, si zice sa aratam cati elevi au luat nota 5. Multi se duc la 8, dar restul studiaza diagrama. De ce? Pentru ca in dreptul cifrei 3 pe verticala, pe orizontala ii corespund numerele 5,9 respectiv 10. Deci nota 3.. Cati elevi au luat-o? Depinde si de studiatul diagramei, nu numai de legenda.


Musafir

#3018 Re: Re: Re: Re:

2016-06-29 17:30

#1521: - Re: Re: Re:  

 Si eu am greșit, si recunosc că mai logic e 3 dar intr-un fel sincer e si 8, si nu zic doar pentru că am scris eu așa, e greșeală mea, mi-o asum. Dar văd pe ici-colo ca toți ne fac prosti ca am scris 8, si ca nu am învăț nimic în clasele 5-8 si mi se pare ceva de prost gust să reflectezi inteligenta după o amărâta de diagrama, să fim serioși. 


Musafir

#3019 Re: :)

2016-06-29 17:31

#2828: Semnat, eleva care s-a saturat de cersetori. - :) 

 Stimata eleva "perfecta", inainte ca tu, un copil minor, sa te apuci sa critici adultii, care au trecut prin multe si in special au trecut prin viata, au semnalat acest incident da-mi voie sa iti spun ceva: fiica mea a dat examenul acesta odata cu voi, este o eleva de nota 10 la toate materiile care nu a luat nici o ora de meditatie in viata ei la nici una din materii. Eu, in afara de sedintele cu parintii nu am fost niciodata la scoala, deci faza cu pupatul undeva nu intra in discutie. In concluzie as dori sa iti atrag atentia asupra unui lucru: atunci cand vei creste si vei avea de intocmit anumite documente, sau de rezolvat orice situatie placuta sau nu, orice lucru pus in plus, intentionat sau nu, poate sa iti aduca mari probleme. Si din pacate sa sti ca nu vei avea clementa daca vi cu explicatia "trebuia sa va dati seama ce am vrut sa spun sau sa fac" . Asa cum acei indivi obositi probabil sau epuizati, ca sa nu folosim cuvinte grele la adresa lor, au intocmit aceste fise de examen, faptul ca au pus un indiciu gresit pe acestea nu au decat sa si-l asume. In concluzie, draga domnisoara in primul rand este foarte urat din partea ta sa arunci cu noroi in colegii tai de generatie doar poate pentru ca tu ai avut un moment de "inspiratie" si sa critici parintii , unii dintre ei poate cu 2-3 universitati absolvite si care cunosc aceste "cadre didactice" foarte bine si stiu exact cat de cababili sunt unii dintre cei care intocmesc subiecte. Da-mi voie sa iti dau un sfat: traieste-ti copilaria, iubeste pe copii din preajma ta, nu te crede asa superioara celorlalti si respecta-i pe toti, indiferent ca sunt de 10 sau de 5. Dumnezeu sa cerceteze sufletele voastre, ale tuturor copiilor din tara asta si sa va faca sa va iubiti unii pe ceilalti ca prin voi lumea sa fie mai buna si iti garantez ca nu va mai fi nevoie de petitii. Dumnezeu sa va binecuvinteze pe totii copii indiferent de nota la matematica.


Musafir

#3020

2016-06-29 17:31

SI anul trecut s-a dat un exercitiu asemanator si nu s-a mai plans nimeni.

Orice copil bine pregatit ar fi rezolvat subiectele de anul trecut.


Musafir

#3021

2016-06-29 17:31

Chiar  am scris 3,raspunsul corect,am semnat petitia,deaorece as fi putut sa f si eu greseala asta si m-am pus in locdacasain celor care au scris 8

 


Musafir

#3022 Diagrama

2016-06-29 17:32

Sa privim ca voi ca in dreptul notei 5 sunt 8 elevi, va rog sa priviti acum si la nota 3 . Acolo se afla si 5 si 9 si 10 elevi. Fiind imposibil ca la o nota sa fie 3 tipuri de raspunsuri , deducem ca notele nu se afla pe verticala ,ci pe orizontala. Nu exista nici nota 0 .Notele sunt de la 1 la 10 , asadar sunt pe axa Ox. Trebuia privita mai atent aceasta doagrama si gandita logic.Noi care am luat raspunsul corect ce sa facem , sa mai cerem si noi puncte in plus?Vom avea aceeasi nota cu cea a celor care au gresit. Asa este corect? Sa le dea si celor care au luat ca raspuns 8 puncte ,dar nu 5, sa le dea 2 sau 3. Mai exista vreo departajare intre elevi? Haide sa facem la toate exercitiile la care au gresit mai multi o petitie si sa luam toti 10.

Ministeru ia muie

#3023 sugeti pula

2016-06-29 17:32

nesimtiti drq


Musafir

#3024

2016-06-29 17:32

Pentru ca nu e prima data când subiectele sunt întocmite neglijent în dispreț fata de copii și părinți. Culmea este ca nimeni nu își asuma răspunderea și nu plătește pentru astfel de erori.

Musafir

#3025

2016-06-29 17:33

Consider ca ambele variante pot fi luate ca corecte,daca nu ,unii copii vor fi defavorizati oe nedrept