Examen National

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Examen National


Musafir

#2251 Re: Adevarata petitie ce ar trebui semnata

2016-06-29 15:09

#2204: Gabriela Dima - Adevarata petitie ce ar trebui semnata 

 SI EU SUNT DE ACORD . DIAGRAMA ERA BINE REPREZENTATA, E PROBLEMA LOR DACA AU AJUNS IN CLASA A OPTA SI NU STIU SA REZOLVE O DIAGRAMA SIMPLA...


Musafir

#2252

2016-06-29 15:09

Exercitiul contestat a fost preluat din subiectul de anul trecut. Doar ca in cerinta de anul trecut se cerea numarul de elevi care au obtinut nota 10. 10 se afla pe o singura axa. Asa avea sens problema si era intradevar banala, nu trebuiau axele specificate. Doar ca s-a modificat pur si simplu cerinta, fara sa se gandeasca nimeni la consecinte. Din acest motiv aceste discutii de anul acesta si din acest motiv nu a sesizat nimeni anul trecut. Pur si simplu nu este corecta comparatia care se face cu anul trecut. Ca sa nu mai zic de lipsa de inspiratie a celor care fac subiecte.......este deplorabil sa dai copy paste la un examn de asa nivel. 

In situatia data, pentru o problema la care un elev bun si foarte bun acorda 20-30 secunde, enuntul nu este explicit. Daca se specifica ca notele sunt de la 1 la 10 era clar, daca se aduceau alte clarificari, era cu totul si cu totul alta situatia. Logica elevilor se vede din problemele rezolvate incepand cu subiectul II. Nu este vorba despre neatentie, chiar nu este vorba despre asa ceva. Cum spunea cineva daca nu era cu note si era cu orice altceva, ar fi fost nevoie de clarificari suplimentare. Este o situatie tipica in care nu se dau toate informatiile si se cere sa se deduca. Nu cred ca aceasta era situatia pentru probleme de la subiectul I. Nu s-a dorit cu siguranta ca elevii sa deduca, este o scapare de la modelul copy paste. Nimic mai mult.

Si daca ai facut perfect la romana si tot restul la matematica si nu ai dedus la un exercitiu care trebuia sa fie banal.... esti catalogat in fel si chip de semenii tai. Asa sprijinim copiii si pe cei din jur? Nu sunt cersetori, sunt copii care au rezolvat sute si sute de exercitii si probleme, poate mii, toate variantele de subiecte disponibile si tot au gresit. Va place sa aruncati cu pietre? Ok, ii faceti mai puternici! Probabil ei sunt cei care vor pleca din tara, acolo unde subiectele de la un examen nu lasa loc de interpretare. 

Daca departajarea se va face pentru asa ceva, atunci asa sa fie. Oricum elevii buni isi vor gasi locul bine meritat. Si vor intra la liceele foarte bune, pentru ca multe medii ale copiilor foarte buni vor fi afectate de aceste 5 puncte si astfel or sa scada mediile de admitere. 

Felicitari celor care au raspuns corect! Merita cele 5 puncte si nu cred ca a fost o intamplare, asa cum iar se grabesc sa afirme o parte din cei suparati. Au avut inspiratie si merita aprecierea tuturor. 

 

Mult succes tuturor!


Musafir

#2253 Re: Sunteti prosti ?:))

2016-06-29 15:09

#31: Tudor B. - Sunteti prosti ?:)) 

 multa bafta in strainatate; la cules de capsuni e plin de ciini cu colaci in coada; doar 3 dintre ei au luat nota 5 !

ce naspa :)


Musafir

#2254 Re:

2016-06-29 15:09

#2227: -  

 Bai prostule/proasto! Numarul de elevi care au luat o anumita nota. Ce te faci ca nu intelegi?!


Musafir

#2255

2016-06-29 15:09

La "Legenda"apare cu negru marcat nr.de copii.Daca tii cont de legenda,raspunsul corect este 8.Raspunsul corect ar fi 3,daca nu am avea acea specificație referitoare la nr.copii.Este o formulare ambiguă.La un test de asemenea importanta totul ar trebui sa fie clar specificat.
taci odata

#2256

2016-06-29 15:09

asta e bataie de joc. dăm examen la matematica, nu la matematica distractiva cu conceptii ambigue

Poenaru Octavian
Vidra

#2257 Sunt de acord

2016-06-29 15:09

Acest exercitiu a dus in eroare pe copii! Se vede clar ca este scris langa diagrama ca ce e cu gri e numar elevi ceea ce a incurcat multa lume.


Musafir

#2258 eRe:

2016-06-29 15:10

#2236: MilitaruCatalin. -  

 felicitari! multa bafta!

Gabriela Dima

#2259 Semnati petitia adevarului !

2016-06-29 15:10

www.petitieonline.com/petitie_pentru_pastrare_a_rezultatului_3_la_en_matematica

Va rog sa semnati aceasta petitie pentru a sustine adevarul si valoarea, nu nonvaloarea. Neatentia se penalizeaza. Daca ar da ministerul toate exercitiile grele, atunci nu ati mai lua nici 6. Asa ca nu mai pretindeti ca din cauza unei banalitati, nu intrati la liceu. Ei bine, probabil ca nu era o banalitate ,ci voi ati tratat-o asa.. deci, vina voastra. Cat despre grafic, era clar 3 raspunsul final. Se poate observa in argumentele petitiei mele ! !!! Va invit sa semnati petitia si m-ati putea ajuta enorm cu un SHARE. Dupa, cand cei cu 8 vor avea note mai mari decat voi, tot voi veti fi cei care vor regreta pentru ca prostia primeaza si nu eticul./

am zis sa taci

#2260 Re: Re: Adevarata petitie ce ar trebui semnata

2016-06-29 15:10

#2251: - Re: Adevarata petitie ce ar trebui semnata 

 taci ma odata. nu vezi ca esti in plus ?!

Radu

#2261 Voi toți care ați semnat ați si votat.Din cauza asta suntem in cacat

2016-06-29 15:10

 Exercitiul a fost foarte bine conceput.

Nu este vina nimănui ca sunteti analfabeti.

O să aveți o soartă pe masura pregătirii!


Musafir

#2262

2016-06-29 15:10

Nu este corect ce se intampla..

Musafir

#2263

2016-06-29 15:11

Subiectul a fost ambiguu
Vlad

#2264 Sunteti chiar tampiti

2016-06-29 15:11

Diagrama nu era reprezentata deloc gresit! Trebuia doar sa te uiti umpic pe tabel. Era o problema de departajare, iar pentru ca intreaga proba la matematica a fost PENIBIL de usoara mi se pare incorect ca sa se ia in considerafe un raspuns gresit. Nu iti trebuia mult creier ca sa rezolvi problema, iar din cauza ca voi sunteti niste imbecili, nu se va mai putea face diferenta dintre un elev bun si unul mediocru.

taci ba

#2265 Re: Re: Sunteti prosti ?:))

2016-06-29 15:11

#2253: - Re: Sunteti prosti ?:)) 

 nu vezi ca esti in plus?


Musafir

#2266 Re: Re:

2016-06-29 15:12

#2199: - Re:  

 BA CRED CA TU AR TREBUI SA TACI. AM DAT EXAMENUL ANUL TRECUT SI SUNT IN MASURA SA-MI DAU CU PAREREA LA UN EXERCITIU BANAL DE PARTEA 1. 


Musafir

#2267

2016-06-29 15:12

Subiectul a fost realizat gresit si nu mi se pare normal să se piardă 0.5 pentru neatenția lor.

Musafir

#2268 Re: Ambiguitatea nu este la elevi ci la minister!

2016-06-29 15:12

#2206: Gigi - Ambiguitatea nu este la elevi ci la minister! 

 nimeni nu cere demisia celor care au focut subiectele pentru  ca cei ce au semnat acesta petitie au semnat-o ca sa cerseasca 0.5 puncte.....in loc sa accepte greseala pe care au facut-o

Patrick Bateman

#2269 Re:

2016-06-29 15:12

#2225: -  

 Si nici eu nu vreau ca fiul tau sa aiba aceeasi nota cu mine, care am facut tot si am stiut si sa citesc logic o porcarie de grafic. 

.

#2270 Re: Re: Adevarata petitie ce ar trebui semnata

2016-06-29 15:12

cineva

#2271 Iesim in strada

2016-06-29 15:13

Semnati aceasta patitie pantru a organiza un protest in fata ministerului pentru a se face dreptate in cazul exercitiului 6. Multi considera ca cei care au scris 8 sunt prosti si nu stiu sa analizeze un grafic!Chiar nu este asa! Cum se explica faptul ca cei care la clasa au numai 5-de mila profesorului, au scris 3? Pentru ca era simplu sa te duci cu degetul la 5 si apoi sa urci in sus pana la 3. Astia mai au logica? Credeti ca astia mai tin cont de note de la 1 la 10 sau de la 0 la 8? De bine, de rau, cei care au scris 8 au analizat macar legenda! Cei care nu au dat examen astazi sa nu comenteze, pentru ca nu sau aflat in fata faptului implinit! Au vazut ca rezultatul din barem este 3, iar apoi sau uitat si ei la lucrare, iar cu "logica" lor... au constatat ca e 3...Sa nu excludem faptul ca unii au luat 3 si la nimereala!

 

Ann

#2272 Re:

2016-06-29 15:13

#2249: -  

 Este vina eleviilor ca n-au scris raspunsul corect. Nu este nimic in neregula cu diagrama.


Musafir

#2273 Examen National

2016-06-29 15:13

Nu mi se pare normal să primim un astfel de exercițiu care este total ambiguu din moment ce eram într-un moment de emoții și stres. În astfel de examene ar trebui să primim subiecte clare și concise. Eu personal, prima oară am scris numărul 3, fără să mă uit cu atenție la legendă, însă înainte de a preda foaia, la o ultimă verificare, am constatat căsuța colorată cu negru ce reprezenta numărul cu elevi și luându-mă după legendă, am crezut că dreapta colorată în negru reprezintă elevii, exact cum scria pe legendă și am ajuns să tai, punând numărul 8 în loc. Nu mi se pare normal să ni se scadă 5 puncte. Consider că, ar fi o mare nedreptate ca ministerul să nu ne ia în seamă, având în vedere că nici exercițiile subiectului 3 nu au fost cele mai simple, comparând cu cele primite de copii de a 8 a de anul trecut. 


Musafir

#2274 Re: Re: Re: Semnati petitia adevarului !

2016-06-29 15:13

#2064: ce legatura are?daca nu ai dat examenul azi nu ai voie sa vb despre el? - Re: Re: Semnati petitia adevarului !  

 Tu ce te bagi fratele meu? Nu n ai voie ca nu stii ce a fost in capul copiilor de a 8 a in acel moment! Daca sa zicem,publicam subiectil pe fb,fara sa stie toata lumea raspunsurile,mai faceati gura ca este 3? Nu cred...


Musafir

#2275 Re: Re: Re: Adevarata petitie ce ar trebui semnata

2016-06-29 15:13

#2260: am zis sa taci - Re: Re: Adevarata petitie ce ar trebui semnata 

 :))) DOAMNEE ATI AJUNS SA CERSITI 50 DE SUTIMI