S.O.S. ALIENAREA PARENTALA DISTRUGE COPILARIA! STOP ALIENARII PARENTALE!


Musafir

#26

2016-04-27 19:20

Pentru a veni in ajutorul celor care se confruntă cu această problemă.

Musafir

#27

2016-04-27 22:31

Copiii trebuie protejați. Adultii trebuie consiliați si instruiți. Măsurile de Prevenție sunt cele mai importante!

Musafir

#28

2016-04-27 23:26

Pentru salvarea altor copii!
tatic

#29 fiului meu

2016-04-28 10:49

Doi ani au fost necesari pentru bunica maternala si mama pentru a reprograma copilasul meu, sa nu mai vrea sa ma vada, acum ii scrie lui mos craciun ca isi doreste un tatic nou, care sa nu fie "dobitoc"Pe lumea asta nu am reusit sa imi fac dreptate, poate exista intr-o alta! Cu lacrimi in ochi, fostul tatic...


Musafir

#30

2016-04-28 15:14

Am semnat aceasta petitie pentru ca fratele meu se confrunta cu o astfel de situatie!Fosta mea cumnata care a plecat de acasa cu un ins mai bogat care intentioneaza sa plece in alta tara isi foloseste copiii ca arma de razbunare (refuza sa dea copiii fratelui meu in programul de vizita ,ii taraste pe la toate institutiile abilitate,obligandu-i sa minta si ce-i mai grav este ca le-a inoculat copiilor o ura fata de tatal lor inventand multe minciuni)Chiar este URGENTA nevoie sa sa se ia masuri ptr a stopa alienarea parentala!,

Musafir

#31

2016-04-28 18:39

Pentru ca am doi copii si ,,mama '' lor i-a supus unui astfel de abuz emotional ,alienare parentala.


Musafir

#32

2016-04-28 20:55

Iubesc copii si nu a s vrea sa sufere!

Musafir

#33

2016-04-29 06:15

Copilul meu este alienat parental de către fostul soț. de 4 ani ne-am despărțit in fapt iar sentința irevocabila a fost data in 2014. La toate procesele pe care le-am avut pana in momentul de fata domiciliul copilului a fost stabilit la mine dar datorită noului cod de procedura civilă nu am reușit sa i-l iau cu executorul. Copilul avea 2 ani când tatăl l-a luat pe copil de lângă mine împiedicând orice legătura între mine si copil. Trist este ca un coleg de-al nostru de breasla (psiholog, voi da nume la momentul potrivit) i-l susține pe fostul soț in toate acțiunile de alienare parentala si intervine pt el cu relații pe la autorități ca sa nu pot sa îmi iau copilul sa i-l cresc. In timp ce Dvs domnule Laurentiu faceți demersuri pt a opri fenomenul alienării parentale dpv legal acest psiholog încurajează alienarea parentala intr-un caz particular. De ce oare???? Răspunsul i-l știm cu toții. Mult succes!

Musafir

#34

2016-04-29 18:18

Pentru ca sunt de acord 100% cu aceasta afirmatie, pentru ca noi romanii nu avem o educatie bune despre ceea ce inseamna a fi parinte, nu vrem sa invatam si ceea ce este mai grav autoritatile nu au posibilitatea dar nici vointa de a lua masuri adevarate in favoarea si numai in favoarea copiilor.

Musafir

#35

2016-04-30 18:33

Important este cadrul legislativ, dar la fel de importanta este si aplicarea!!!!

Musafir

#36

2016-05-02 11:54

Cunosc 2 parinti care au facut 6 copii si pe fetele cele mari leau retras de la scoala din cls 10 si leau trimis la munci agricole sa le aduca bani. Al 3lea copil e baiat si are 25 de ani si si acuma lucreaza in contu lor si ei stau toata ziua. Pe a4a fata la 19 ani de la atata stres au bagato intro depresie sinucigasa, si din proasta handicapata netrebnica etc nu au scoso. Is nistre monstri nu parinti.

Musafir

#37

2016-05-02 12:31

pentru ca doar ajutand parintele ajuti si copilul

Musafir

#38

2016-05-03 07:11

Am trecut printr-un divorț a fost foarte greu pentru băiat și trebuie să lăsăm copii să poată să deosebească râul de bine și să își trăiască copilăria așa cum fost și noi .

Musafir

#39

2016-05-03 14:03

orgoliile părinților care folosesc copilul și încearcă să-i facă celuilalt părinte o imagine negativă ,pt ca el să fie mai iubit ,e un fenomen , poate nu am înțeles eu bine dar nu cred că e bine să creezi o imagine negativă copilului despre mama sau tata ,iar părinții se mai ceartă și au tendința să implice copiii și eu zic că nu e bine ,eu am această problemă cu soția ,tot îi spun să spunem doar lucruri pozitive unul despre altul în fața copiilor ,dar ea mereu vrea să îmi creeze o imagine negativă ,cum se poate rezolva ?

Musafir

#40 Re:

2016-05-04 18:00

#39: -  

 mergeti la un psiholog impreuna, poate acesta ii poate explica ce traume produce copilului acest tip de comportament


Musafir

#41

2016-05-04 18:50

Cum nu poți sati iubești copilu eu 10 ani mam chinuit sa am un copil nu suport sa văd un copil chinuit

Musafir

#42

2016-05-04 18:55

Din convingere și de dragul amicei mele, Iulia Calin

Musafir

#43

2016-05-05 11:10

Pentru ca am avut multe probleme multe care si-au pus amprenta asupra mea

Musafir

#44

2016-05-08 08:45

Și tatăl are dreptul lui de părinte!!!

Musafir

#45 Re:

2016-05-08 13:27

#44: -  

 Aici nu este vorba despre tati sau mame , ci despre parinti abuzatori! Pentru informare: sunt chiar foarte multi tati care au furat copiii de la mame si ii abuzeaza emotional!


Musafir

#46

2016-08-20 08:46

Buna ziua , am semnat aceasta petitie ca doresc ca Romania sa se alinieze drepturilor din Uniunea Europeana si sa respecte legile tribunalului de la Haga in privinta dreptului copilului , sunt tata care am primit dreptul de a se intoarce copilul pe teritoriul Portugaliei prin doua tribunale a celor doua tari Romania si Portugalia iar in data de 18 08 .2016 am asistat doar la tipete din parte avocatilor parti adverse pentru a speria copilul si a nu imi da dreptul sa ma duc la el sa vorbesc cu fiul meu , am motive sa cred ca copilul a fost distrus psihic si sedat de mama lui pentru ca el a fost rapit din Portugalia pe picioarele lui apta si sanatos cum exista un relatoriul al medicului psiholog din acea tara iar acum mi-am vazut copilul o leguma singurele vorbe ale lui find doar nu nu nu , va cer sprijinul dumneavoastra pentru binele acestui copil sa reusim sa-l salvam de la o distrugere psihica totala .

Musafir

#47

2016-08-29 06:14

Alienazione Genitoriale é una delle forme di violenza più gravi. É ABUSO PSICOLOGICO !
Taticii Discriminati

#48 Alienare Parentala

2016-08-29 14:54

De mai mult de 3ani si jumatate nu am putut imbratisa si pupa pe copii mei iubiti din cauza ca mama incalca in forma continuata hotararea definitiva judecatoreasca de custodie comuna.Nici macar la telefon nu ma lasa sa vorbesc cu ei,fiecare zi respinge apelurile si foarte rar daca raspunde obliga pe copii mei l(a care eu eram exemplul si ma iubeau neconditionat) sa ma injure vulgar si interzice sa-mi mai spune ,,Tata" numai prenumele meu folosesc.In romania nu exista dreptate ! Hotararea judecatoreasca este egal cu nimic ca o mama poate sa incalce cum vrea,degeaba are 2 dosare penale in curs mai mult de 1 an ca Doamnele Judecatoarele si procuroarele sprijina,favorizeaza si tergeverseaza ! 

https://www.facebook.com/groups/666711620175580/


Musafir

#49

2016-09-11 11:53

Cunosc cazul Roxanei si nu mi se pare normal cum se fac "legile" in aceasta tara. Si eu sunt mama si nu stiu daca as fi atat de puternica ca ea

Musafir

#50

2016-09-11 12:07

Nu am copii deocamdata dar ma gandesc la viitorul meu si al copiilor mei sau copilului meu in viitor!