Promulgarea legii pentru cresterea indemnizatiilor pentru mame!


Musafir

#26

2016-04-06 11:19

Sunt mamica de 8 luni, mi-am ales 2 ani si implicit primesc 1200 + 200 de lei, banii fetitei. M-as bucura mult daca s-ar promulga legea, insa ceva imi spune ca va fi retrimisa in parlament de catre presedinte, deoarece nimeni nu vede copii acestei tari ca pe o investitie in viitor, ci ca pe o obligatie de care trebuie sa "scape" sau ca pe o problema. Trist!

Musafir

#27

2016-04-06 11:20

Pentru ca sunt mămică. ..și este dreptul nostru, după ani și ani de cotizații, sa le putem asigura copiilor noștri un trai decent...cum măresc salarii și pensii la parlamentari și la altii (pensii de 5.000 de euro??? - doamne și ma iartă, dar banii ăștia de unde vin lunar, nu de la noi??? ). Va mulțumesc. .. sper sa ajungă strigatul nostru unde trebuie

Musafir

#28

2016-04-06 11:25

Este dreptul nostru al mamicilor

Musafir

#29

2016-04-06 11:40

Pentru ca sunt mama unei fetite de 2 luni si imi doresc sa stau cei doi ani langa fetita mea sa ii ofer dragostea si educatia mamei, deoarece acesta nu se poate inlocui cu nimic. Muncesc de 12 ani si platesc taxe si impozite la zi, deci am acest drept!

Musafir

#30

2016-04-06 11:46

Ptr traiul mai buna al bebelusilor si copiilor

Musafir

#31

2016-04-06 11:52

Sunt mama si mai doresc sa mai am inca un copil.cu primul am stat un an acasa.cu viitorul as dori 2ani

Musafir

#32

2016-04-06 11:52

Sunt o mama in situație și am doi copii care au nevoie de mai mult decât primesc momentan

Musafir

#33

2016-04-06 11:55

sunt mamika unui baietel de 5 ani..si viitoare mamik de fetite ce se va naste luna viitoare..meritam putin respect pt munk depusa si pt copii nostri in evoluarea lor k si oameni de viitor!


Musafir

#34

2016-04-06 11:58

Si eu sunt mama si conteaza foarte mult pentru noi ..

Musafir

#35

2016-04-06 12:05

Deoarece sunt foarte putini bani care se dau acum pentru crestere copil,iar cerintele si nevoile acestora sunt mult mai mari si mai costisitoare decat ar crede unii parlamentari

Musafir

#36

2016-04-06 12:05

Pentru copii mei si pentru ca sunt insarcinata!

Musafir

#37

2016-04-06 12:45

Deoarece doresc un trai decent pentru copiii din România.

Musafir

#38

2016-04-06 13:20

Pentru o tara mai buna tuturor mamicilor

Musafir

#39

2016-04-06 13:29

Ptr.ca m copil

Musafir

#40

2016-04-06 13:30

Pentru ca beneficiez de 800 lei in concediul de crestete al copilului,bate de joc

Musafir

#41

2016-04-06 13:39

In viitorul apropiat imi doresc sa devin mama si este foarte important,ca mama,sa acorzi cat mai mult timp copilului,sa fi alaturi de el in primii ani de viata!
Irina

#42

2016-04-06 13:48

O societate sanatoasa este o societate care da sanse egale tuturor copiilor. Nu mi se pare o decizie buna si care sa pronoveze natalitatea, din contra este mai mult o decizie de campanie electorala. Sunt mama cu salariu peste medie pentru cei care imi vor sari in cap. Degeaba ne promovam si ne vrem binele individual al propriilor odrasle daca nu avem in vedere si mediul in care aceste odrasle traiesc. Eu as fi preferat sa se faca ceva in privinta gradinitelor lipsa sau in privinta personalului care lasa de dorit la unele din ele. Nu semnez. Mi se pare nedrept sa semnez.social vorbind nu sunt cu nimic mai presus decat o mama care castiga minim pe economie si se chinuie sa puna mancare pe masa. Si eu si acea mama ne dorim ca ai nostrii copii sa ajunga bine si societatea sa le dea sanse egale. Atata tinp cat traiesti intr-o societate nu trebuie sa privesti individualist. Toti au dreptul sa isi creasca copii in conditii normale. 


Musafir

#43

2016-04-06 13:50

Pentru ca am și eu 1 copil.....și de 84 lei nu I pot lua nici măcar laptele praf pentru 1 luna....plus ca mi as dori sa mai fac încă unul și sa pot sta acasă 2 ani....însă cu plafonarea maxima de 1200 lei pe luna nu mi voi permite. Normal ar fi ca fiecare sa câștige după valoarea contribuțiilor. ...de ce sa ne plafonați? 


Musafir

#44

2016-04-06 13:54

Pentru ca sunt mamica tanara..am o fetita minunata care are probleme de sanatate,are sindromul west (epilepsie) si am nevoie de banuti. Sunt atatea cheltuieli..nimic nu e pe gratis..daca nici pt copilasi nu se acorda atentie si banuti....atunci.....nu mai are rost sa continui.

Musafir

#45

2016-04-06 14:06

din dorinta ca mama copilului meu sa isi permita sa fie non-stop alaturi de el, in primi doi ani de viata

Musafir

#46

2016-04-06 14:16

Indemnizatiile, in acest moment sunt mult prea mici fata de bugetul necesar cresterii unui bebelus, bani cu care se presupune ca se intretine si mama pentru ca nici ea nu poate muncii in acea perioada sa-si poata rotunjii veniturile.

Musafir

#47

2016-04-06 14:37

am 37 ani si m_am hotarit sa am al doilea copil si conform noii legi voi sta 2 ani acasa cu copii mei altfel voi fi nevoita sa incep la un an

Musafir

#48

2016-04-06 14:38

Pentru ca sustin si eu prezenta si implicarea mamei in cresterea si educarea copilului macar pana la implinirea varstei de 2 ani, in conditii civilizate si decente, cu o indemnizatie decenta, calculata corect in urma veniturilor obtinute, nu cu impunerea unui anumit plafon maxim , deoarece contributiile platite statului pana in prezent (si am destui ani de munca in spate) au fost pe masura salariilor, nu au fost retrase doar dintr-o anumita parte a salariului, ci din intregul salariu.
Sunt mama, vorbesc in cunostinta de cauza, si in cateva luni astept al doilea copil.
Doamne ajuta!
Irina Cristian

#49 Re:

2016-04-06 14:44

#42: Irina -  

 Iti respect decizia. Nu am obligat pe nimeni. Este corect ca fiecare copil sa aibă sanse sa se dezvolte armonios si sa aibă hrană si condiții. Dar ti se pare corect ca mamicile ce castiga sub 1200 lei sa poata ata 2 ani si cele cu venituri peste medie să nu poată sta pentru ca au optat pentru un an si nu doi din cauza plafonului?! Iti spun asta pentru ca sunt contribuabil de 12 ani, cu venituri peste medie, mă doare sufletul cand văd ca 40% din brut se duce la stat si eu nu ma aleg cu nimic. Tot la privat trebuie să merg si cu copil ca sa am parte de conditii decente. Si poate vei susține că trebuia să optez pentru doi ani dar din 1200 lei nu pot achita rata la casă, casa care mie asigură căminul mult dorit. Si iti mai spun ceva: nu degeaba m-am chinuit sa fac o facultate si sa ajung sa câștig un salariu decent. Îmi doresc sa fiu respectată si cat timp stau in crestere copil si sa pot să-i ofer copilului meu un trai decent. Cer 2 ani contra 12 de contribuții lunare! E oare mult?! Repet, iti respect decizia si nu oblig la semnare. O zi bună!


Musafir

#50

2016-04-06 14:48

Este normal ca acest lucru să se întâmple,așa cum se întâmplă în țările civilizate. Până la urmă este dreptul nostru,pentru că o destul de mare parte din venitul brut merge la stat.