Desfiintati limitatoarele de viteza din Brasov!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Desfiintati limitatoarele de viteza din Brasov!


Musafir

#76

2016-03-19 22:16

Găsiți soluții mai inteligente creiere "illuminate"

Musafir

#77

2016-03-20 06:13

Sunt deacord ca soluția de limitare a accidentelor rutiere cu acele (boompere )la fiecare tecere de pietoni nu este oprtuna ci mai degraba semafoarele inteligente, astfel și pietonii vor fi mai disciplinați, nu vor mai trece" în sir indian" si nici nu se vor mai arunca in viteza...
Evident trebuie semnalizate corespunzător inclusiv pe timpul nopții!

Musafir

#78

2016-03-20 06:23

Se pare ca am devenit tara in care accdentalul da nastere aberatiilor legislative: este pacat de vietile pirdute in accidente dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne intoarcem la mersul pe jos zeci de kilometri! S-a gandit cineva in cat timp ajunge o masina de salvare la spitall cu un pacient in stare grava ? cum trece peste aceste obstacole in timp ce medicul face resuscitare? Sau pierderea acestor vieti nu conteaza? Iluminati corect orasul! Accidente sunt si vor fi sin pacate mereu!

Musafir

#79

2016-03-20 06:54

newsbv.ro/2016/03/11/        scrisoarea-cititorului-de-ce-nu-spune-nimeni-raspicat-care-sunt-prevederile-              legale-pentru-trecerile-de-pietoni/

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-03-20 06:56


Bogdan

#81 Sunt șofer și zilnic circul prin Brașov !

2016-03-20 07:32

După cum am spus și mai sus, sunt șofer ca oricare și circul zilnic prin Brașov. Cât puteți fi de retardați sa semnați asa ceva ? Vă veți trezi cu pneuri și geamuri sparte, idioților. Pentru simplul fapt ca semnați un căcat. La ce bun sa se desființeze?  Trebuie sa așteptați mai mult în trafic?  Și eu aștept ca oricare, dar nu devin recalcitrant ca unii dobitoci de pe aici care după ce că și semnează,  mai fac și pe prostii în comentarii. Dacă nu va convine, mergeți cu bicicleta , fraților!  Interesant este ca pe mine nu ma deranjează sa aștept în trafic, pe unii îi deranjează. Pe acei "unii" care încalcă regulile de circulație zilnic, care trec pe rosu, nu acordă prioritate de trecere pietonilor,  depășesc pe linie continuă,  schimbă banda de mers fără să dea un semnal...etc...nu cred ca trebuie sa continui, ca voi stârni câteva comentarii interesante pe aici..Ăsta care ai întocmit aceasta petiție,  spui niște aberații în descriere, de numa' tu și armata ta de dobitoci o înțelegeți. Pai din ce spui tu amice, și fata aia de 16 ani, ucisă acum 2 săptămâni s-a aruncat pe trecere...la fel și anul trecut cu fata aia și tot asa, și ieri pe Bulevardul Griviței,  tot femeile alea doua s-au aruncat asa-i ? Vai de viața voastră,  atât sunteți de prosti, ma mir cum de ne mai suporta pământul. Unde dracu am ajuns, sa ne pese, ca , consumam cu 3 l mai mult ca stam în trafic, decât viețile pietonilor.nu vorbesc de nebun, sunt și eu pieton,  căci în momentele în care nu găsesc loc de parcare în apropiere, las mașina mai încolo,  și trebuie sa traversez niște străzi bineînțeles pe trecere. Dar e jale pe Calea București,  de exemplu..haos total, taximeTRISTI trec de pe o banda pe alta fără nici-o jenă,  maimuțele de la RAT Brasov se duc de parca nu ar fi trecerea și asa mai departe. Nemaivorbind ca noaptea ca sa pot trece , voi folosii lanterna folosita la vânătoare,  care are lumina mai puternica decât faza lunga a unor mașini. Drept urmare, vă voi orbii în adevăratul sens al cuvântului,  că la cat sunteți de imbecili, altceva nu prea meritați!  Dacă e sa va luam, câți idioți ați semnat aici, pun pariu pe ce vreți voi, că peste 80% habar nu au de regulile de circulație,  cu permise luate pe ochi frumoși,  ca vezi doamne "tăticul are relații și bani" sau "hai șefu ca îți dau mai mult și facem sa fie bine", și lista continua. În loc sa va vedeți de lungul nasului, sa conduceți prudent, va adunați ca șobolanii la mizerie și comentați ca voi sunteți "tari" și aveți,  vezi doamne, soluții. Ei bine ma p*s în soluțiile voastre și în creierul vostru infect. Dacă nu va convin aceste "opritoare", făceți-vă timp, ieșiți în stradă pe 25.03.2016, orele 17 , în fața prefecturii,  și ajutați pe tinerii care cer semafoarele cu temporizator și înălțătoarele alea nenorocite. Dar asta e aproape imposibil,  căci eu cer asta aici, intre sute de imbecili, care sunt smecheri și bat cu pumnul în piept , "ca cine sunt eu" ,habar nu au ce e aia o conduita preventiva la volan și nici ce-s alea reguli de circulație,  ca doar de ce sa le știm?  Da-le dracu de legi și reguli,  noi ne supărăm pe limitatoare...ca nu putem sta cu 10 minute în plus în trafic. "Noi" scandam și facem tam-tam pe internet , și când ajungem sa ieșim în strada, iok. Treziți-vă fraților ca nu mai e de gluma. 


Musafir

#82

2016-03-20 07:47

Nu mi se pare corect sa cheltui mii de lei pentru reparatia masinii care nu a fost gandita sa treca zilnic peste 100 de bumpere din cauza pietonilor inconstienti.

Musafir

#83

2016-03-20 08:06

Pentru ca e o carpeala ieftina ... Asa ceva a mai fost ... vrem trecere semaforizata si pietoni disciplinati
Alex

#84

2016-03-20 08:13

1. Educatie rutiera in scoli

2. Iluminarea/semnalizarea mai buna a trecerilor de pietoni (iluminarea cu lumina alba si leduri intermitente si refacera marcajului)

3. Eliminarea locurilor de parcare din apropierea trecerilor de pietoni (sunt extrem de multe si reduc drastic vizibilitatea). Sa nu mai zic ca este incalcata legea prin amplasarea actuala.

4. Eliminarea elementelor ce restrictioneaza vizibilitatea in zona trecerilor de pietoni cum ar fi panourile publicitare sau chiar si trandafiri.

4. Instalarea de semafoare cu buton in zonele intens circulate pentru gruparea pietonilor (sporesc siguranta pietonilor si fluidizeaza traficul)

5. Radare si amenzi pentru soferii care nu opresc la treceri

6. Amenzi drastice pentru pietonii care trec neregulamentar sau se arunca pe trecere fara sa se asigure

7. Eliminarea obstacolelor de pe drum: limitatoare, gropi si guri de canal prost construite care distrag atentia soferilor. Gurile de canal sunt o adevarata problema. In tot orasul sunt amplasate pe mijlocul benzilor de circulatie si niciun constructor nu a fost in stare sa le aduca la nivel cu asfaltul. Chiar si pe bulevardul Grivitei care a fost asfaltat recent sunt o multime de "capcane"

8. Refacerea marcajului pe sosele. Serios nu sunteti pierduti uneori si nu mai stiti pe ce banda va aflati? 

De ce se cheltuie bani aiurea pe limitatoare si alte masuri inutile cand acesti bani s-ar putea folosi pentru luarea unor masuri cu adevarat folositoare?


Musafir

#85

2016-03-20 08:17

Deoarece acest deziderat este unul corect, normal si reprezinta o realitate justa dar pe care autoritatile nu au analizat-o, ei au luat doar masura limitatoarelor, masura complet eronata. Asa procedeaza autoritatile romane, in toate situatiile. Pentru viitor le cer autotitatilor ca de fiecare data cand doresc implementarea unor masuri majore pentru comunitatea din Brasov sa faca un studiu de impact neaparat necesar iar implementarea unor astfel de masuri sa se faca pe zone restrictionate considerate zone PILOT, asa cum fac si altii din tarile avansate.
călător prin Brașov

#86 prostia la ea acasă

2016-03-20 08:17

montezi limitatoare de viteză pe asfalt dar limita superioară de viteză este 60km/oră. în acest caz puteți să urcați limita superioară de viteză la 100km/oră că tot cu 40 la oră o să se meargă

Andrei

#87 Re: Sunt șofer și zilnic circul prin Brașov !

2016-03-20 08:21

#81: Bogdan - Sunt șofer și zilnic circul prin Brașov ! 

Gandeste inainte sa aberezi! Si pietonii sunt participanti la trafic si ei trebuie sa respecte legea.

Si primaria trebuie sa respecte legea si nu o face. Prin amplasarea trecerilor in curba. Prin amplasarea locurilor de parcare in apropierea trecerilor. Sunt doar 2 exemple.

Inainte sa mai vorbesti gandeste-te la salvari si la pompieri trecand peste limitatoare

Astia numa ne cheltuie banii pe masuri inutile. In loc sa ia masuri care intr-adevar o sa faca circulatia rutiera mai sigura pentru toata lumea

 

eu

#88 Re: :)

2016-03-20 08:30

#7: - :) 

 Trebuia sa-i puna lu' ma-ta limitator si astfel nu mai aparea pe lume un animal ca tine.

eu

#89 Re:

2016-03-20 08:34

#1: ana -  

 Luati partea buna a lucrurilor...daca aceasta exista....am scapat de militienii care stateau si faceau pe fotografii pe trotuar la trecerile de pietoni.


Musafir

#90

2016-03-20 09:51

uie chretinilor cu limitatoare!
pietonii sa fie educati, trecerile luminate.
uie idiotilor si spagarilor de la politie si primarie!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-03-20 09:51


Adi

#92 Re: Re: Re: NU semnați!

2016-03-20 09:59

Man

#93 Re:

2016-03-20 12:06

#55: ove -  

 Asa si? Mori de ciuda ca rapanu tau nu prinde 120 la ora la Mesota?


Musafir

#94 Re: :)

2016-03-20 14:01

#7: - :) 

 Intelegi putin da' greu! Sa-ti vina salvarea pe limitatoarele aste si sa constate ca a venit tarziu. Vai mama ta!


Musafir

#95 Re: Re: :)

2016-03-20 14:14

#18: Dragoș - Re: :) 

 Eliminarea limitatoarelor si  infiintarea semaforului pietonal, cam despre asta este vorba

 Ca daca trece un drogat cu viteza nu-l deranjaza limitatoarele, ba din contra il deruteaza si se infige la fel de bine.

Ma gandesc si la frustratii care nu stiu sa conduca si merg ca ochiul mortului si tot nu  inteleg de ce sa opresc  daca nu sunt pietoni pe trecere.

Epoca de piatra!


Musafir

#96 Re: Re:

2016-03-20 14:20

#20: - Re:  

 50000 lei?:)))))))

Deja au amplasat la majoritatea limitatoarelor si un semafor cu galben intermitent, ...usor modificat, usor gandit ajung cu mult mai ieftine decat cei 4500 (desigur subestimat!)

Iarna ce faci cu limitatoarele, le vinzi scond hand? Cheltuieli fara cap!


Musafir

#97 Re: Re:

2016-03-20 14:24

#20: - Re:  

 50000 lei?:)))))))

Deja au amplasat la majoritatea limitatoarelor si un semafor cu galben intermitent, ...usor modificat, usor gandit ajung cu mult mai ieftine decat cei 4500 (desigur subestimat!)

Iarna ce faci cu limitatoarele, le vinzi scond hand? Cheltuieli fara cap!

 

PS. Noi, majoritatea, ne-am gandit si la cheltuielile noastre, adica la un total 50.000 de masini puneti o uzura prematura de numai un leu,...combustbil, etc


Musafir

#98 Re: Când ai trecut ultima oară stradă?

2016-03-20 14:33

#25: - Când ai trecut ultima oară stradă? 

 Domnu' Perpedes, aici e problema, iti doresti sa circuli mancand seminte pe trecere, sper sa nu  vorbesti nici la telefon cand trec eu. Infundata minte! .

Apropo, ce masina ai? Adidas? Sau Slapi Megane?

 

Fa-ti petitia ta de infiintare Morga, lasa-ne pe noi cu a noastra.


Musafir

#99 Re:

2016-03-20 14:34

#23: florin -  

 Asta zic si eu, darşoşonarii nu stiu d'astea:)))


Musafir

#100 Re: Re:

2016-03-20 14:44

#27: - Re:  

 Da, nu cred ca esti sofer, ...cu cat dai mai multa "putere" pietonilor, cu atat vor manca mai multe seminte pe trecerea de pietoni. Mai avem putin si-i vedem la plaja pe trecere. Se vor crea mai multe blocaje, mai multi nervi, mai multe accidente. Reversul medaliei!