Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !

Alex

#926 Re: Re: Re: Re:

2016-03-19 12:55

#460: - Re: Re: Re:  

 Care e legătură dintre autostrăzi și legea fumatului? Tipic românesc....


Musafir

#927

2016-03-19 12:56

modificati aceasta lege DISCRIMINATORIE initiata de o doamna vai steaua ei
Claudiu

#928 Re:

2016-03-19 12:57

#911: -  

 Nu, nu se putea infiinta deoarece toate barurile,restaurantele,/cafenelele vor deveni automat doar pt fumatori.

florin

#929 fumatori

2016-03-19 12:57

 Destul am inspirat "fumurile" voastre ! Acum va dati victime , nesimtitilor???


Musafir

#930

2016-03-19 12:57

Am semnat pentru ca sunt de acord cu tot ce scrie aici. Am semnat pentru ca m-am saturat sa fiu forțata sa fac ceva ce nu vreau!! Fumez si ma pot lasa cu ușurintă , dar nu OBLIGATĂ!!! Au dat legea asta in defavoarea noastră ceea ce nu este deloc corect ! Legat de socializare, sa vedem acum socializare cand ați rupt practic in doua părți relațiile interumane. Din ce in ce mai mulți nefumători înjura si se bucura pentru "răul " făcut noua de către legea asta! Ați înrăit poporul roman prin intermediul acestei legi! L-ați separat in doua părți!!  Presupun Ca daca maine i-ar veni unuia ideea de a da o lege împotriva tastarii telefonului mobil sau folosirea lui intr-un spațiu public (ca sa nu existe riscul unui accident de orice fel ) DVS.Domnilor parlamentari ați accepta-o! Înrăiți oamenii fără a va da seama... Poate vă vor veni alte idei mai bune in VIITOR , vreau sa NU fiu obligată sa plec din ȚARA MEA !!!


Musafir

#931

2016-03-19 12:58

Nu văd rostul acestei legi atâta timp cât existau spații delimitate pt fumători şi nefumători. Prin această lege se încurajează țigara electronică

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-03-19 13:00



Musafir

#933

2016-03-19 13:02

Pentru ca sunt deacord cu legea data de a nu se mai fuma in spatii inchise.
Daniel

#934 pentru frustraţii spălaţi pe creier

2016-03-19 13:02

În ordine, legea a fost promulgată iar noi fumătorii n-avem decât s-o respectăm.  Eu am descis să nu mai frecventez vreun local decât în perioada de vară, când se poate sta pe terasă. În perioada toamnă-iarnă-primăvară socializez cu prietenii (dintre care 90% sunt fumători) acasă, la mine sau la ei. Dacă se nimereşte ca vreunul nefumător să mă invite la o cafea în oraş, cu părere de rău, am să-l refuz. N-au decât să meargă cei pe care-i bucură legea. Bucuraţi-vă dragi nefumători de aerul curat (şi de singurătate). În paranteză fie spus, 70% din populaţia adultă este fumătoare. Cine are de pierdut? În primul rând proprietarii de localuri, în al doilea rând statul. 


Musafir

#935

2016-03-19 13:03

Pentru ca sunt fumatoare si mi se pare o discriminare faptul ca trebuie sa fim scosi in frig ca sa fumam, cand se pot amenaja spatii pentru noi. De fapt, foarte multe restaurante aveau spatii destinate fumatorilor si nefumatorilor, dar cu aceasta stupida lege , nici in acele spatii nu te mai poti bucura. Am fost in Elvetia de curand si la hotelul unde stateam - Laudinella din Saint Moritz se poate fuma intr-un bar care se afla in incinta hotelului. Am vazut baruri cu afis pe usa ca sunt destinate fumatorilor, la fel in Austria si Grecia se poate fuma in spatii special amenajate. Domnilor parlamentari, nu credeti ca ati gresit cu aceasta lege aberanta???

Musafir

#936

2016-03-19 13:03

Pot fi performant si daca fumez!

Musafir

#937

2016-03-19 13:06

pt ca sunt un fumator si ma simt viciat de aceasat lege.
Treaba mea

#938 Mintalitate de romani

2016-03-19 13:07

Oameni buni, daca vreti sa savurati cafeaua cu tigara puteti sa o faceti si acasa.

Daca nu aveti destula minte sa va dati seama ca ceea ce faceti nu e bine nu e treaba noastra (a nefumatorilor). Ani de zile am fost obligati sa va suportam fumul, fapt care sigur ne-a distrus si noua sanatatea. Daca vreti sa pufaiti cancer stati acasa si imprastiati cat cancer vreti. As putea scrie un roman, dar nu are rost, romanul e incuiat la cap RAU, se gandeste numai la binele lui. Nu cred ca puteti aduce argumente inteligente si logice sa ne schimbati parerea, pentru ca pur si simplu nu exista.

Este cea mai inteligenta si de bun simt lege care a intrat in vigoare de ani de zile. 


Musafir

#939

2016-03-19 13:08

Pentru ca legea e de C*CAT

Musafir

#940

2016-03-19 13:08

Este buna si aceasta lege.dar sub alta forma.

Musafir

#941

2016-03-19 13:08

Aceasta lege este un precedent extrem de periculos privind atingerea drepturilor si libertatilor individuale.
In cazul de fata, NU AM DREPTUL SA-MI FAC CEVA (un bar de fumatori de exemplu) CE in mod EVIDENT, NU ARE CUM SA AFECTEZE libertatile celorlalti!

Musafir

#942

2016-03-19 13:08

Consider ca o mana de oameni nu pot decide impotriva vointei multora ce este bine si ce nu pentru ei insasi.....mai bine ar interzice alcoolul.

Musafir

#943

2016-03-19 13:08

Pentru ca sunt fumatoare si am drepturi. Nu mi se pare normal sa stau afara sa fumez si sa tremur de frig. Fiecare avem vicii.
TEAPA

#944 Re: pentru frustraţii spălaţi pe creier

2016-03-19 13:09

#934: Daniel - pentru frustraţii spălaţi pe creier 

 Eu cred ca tu esti cel frustrat, dar cine sunt eu sa cred asta, sunt doar un nefumator care nu vrea probleme de sanatate din cauza ta :) 


Musafir

#945

2016-03-19 13:09

Toti avem drepturi egale la fel si noi fumatori e dreptul si alegerea noastra de a fuma

Musafir

#946

2016-03-19 13:10

pentru ca legea e o tampenie

Musafir

#947

2016-03-19 13:11

Sunt fumator si aceasta discriminare este inadmisibila intr-o tara unde prezentam libera exprimare ca o calitate exceptionala. Statul in momentul de fata ne invata cum sa devenim "turnatori" si sa punem mana pe telefon sa sunam la politie pentru a denunta un fumator care fumeaza in aer liber. Sa interzica si caini care defecheaza pe trotuare si nu strange nimeni, sa interzica vorbitul la telefon al taximetristilor cand este un client prezent, sa interzica FUMATUL soferilor de RATB pe care ii vezi la volan cu tigarea in gura, sa interzica popilor sa mai faca fum cu tamaie la "sfintire". Tara idioata cu conducatori cretini. Cu respect

Musafir

#948

2016-03-19 13:14

Sper ca cei care au debitat această încălcare a cetățeanului. Să aibă parte de cancer la plămân.

Musafir

#949 Re: Re: pentru frustraţii spălaţi pe creier

2016-03-19 13:16

#944: TEAPA - Re: pentru frustraţii spălaţi pe creier 

 Numai un spalat pe creier de mass-media poate ajunge la o asemenea concluzie... Fumatul pasiv este un MIT cum si faptul ca fumatul provoaca boala asta numita CANCER. Nu a fost demonstrat stiintific nimic. Cum e si cu alcoolul, cunosc oameni care au murit de ciroza desi nu au baut alcool NICIODATA nici macar la ocazii speciale. Cunosc oameni care au murit de cancer pulmonar si nu au fumat niciodata. Singura boala de care risti sa te imbolnavesti din cauza unui om cu viciul fumatului este sa iti descretesti fruntea si sa numai fii un robot. Esti adeptul acestei legi, esti un simplu om fara liber arbitru, fara gandire proprie... Esti degeaba, o oaie amarata in turma de dobitoace a statului... Spor mult in a deveni sclavul perfect


Musafir

#950

2016-03-19 13:16

consider ca este o lege care ne incalca dreptul de a alege si ne trateaza ca pe paria