Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !


Musafir

#1776 Re: Re:

2016-03-20 15:30

#1750: - Re:  

 Stai linistit ca o sa fii cam singur.


Musafir

#1777

2016-03-20 15:30

vreau ca in acele locuri unde sa fumat sa avem dreptul mereu de a fuma nu sa interzica pt lucrurile rele facute de ei,fumatul nu a omorat zeci de oameni incendiul de lau provocat ei a omorat oameni ei sunt criminali care vor sa ne ia si aerul care il respiram.
Fumatul nu este un drept, putori fumătoare!

#1778 Mă bucur că există această lege!

2016-03-20 15:31

O groază de aberații în petiția asta! Cel care a scris-o era în sevraj!

Ieșiti putorilor afară și fumați! Sau mai bine, căutați-vă un serviciu!


Musafir

#1779 Re: Legea anterioara

2016-03-20 15:32

#1762: azaleea - Legea anterioara 

Legea 349/2016 dadea dreptul patronilor sa aleaga fumatori/nefumatori. Numai ca spatiile pentru nefumatori erau pustii, pentru ca nu venea nimeni acolo. Nefumatorii veneau tot in localurile de fumatori, unde era "atmosfera". Si ce si-au zis? Ca vor avea aceeasi atmosfera dar fara fum, pentru ca vom exclude fumatorii. Numai ca au luat o mare teapa. Nefumatorii vor ramane la fel de singuri in localurile care acum sunt numai ale lor, in timp ce fumatorii si-au mutat "atmosfera" la terase. Asa ca daca nefumatorii vor atmosfera, vor suporta mirosul de fum si de pe terase. Pana cand se vor plange si de acesta, iar fumatorii, alungati si de pe terase, isi vor lua fumul si atmosfera si vor pleca. Unde, nu se stie. Probabil la ei acasa. Si nefumatorii vor ramane iar singuri si pustii. Nefumatorule, acum te simti respectat? 

Radu Andrei

#1780 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-03-20 15:32

#1760: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Ba voi habar nu aveti sa faceti diferenta dintre o proprietate privata si un loc public, casa este proprietate privata la fel si un club privat in care se intra doar pe baza de membri, adica eu imi fac un club pentru prietenii mei si in acel club eu vreau sa se fumeze, acolo mi se incalca mie dreptul la proprietate. Proprietate privata, e si domiciliul tau si clubul privat. Da e greu de inteles. Oricum tu nu ai nici o treaba cu drepturile omului. Pe tine nu te deranjeaza tigarile, pe tine te deranjeaza fumatorii, daca ai putea, ne-ai omori pe toti, da na, nu mor caii cand vor cainii. Si daca ar fi 1 local in care se fumeaza si 10 in care nu, pe tine tot te-ar deranja. Nu ca nu ai avea unde merge, doar te excita ideea de a ne vedea pe noi cum stam umili in ploaie


Musafir

#1781 Re: Mă bucur că există această lege!

2016-03-20 15:33


Musafir

#1782

2016-03-20 15:34

Nu prea am incredere in petitiile on line, dar poate reusim ceva!

Musafir

#1783

2016-03-20 15:37

Sunt fumatoare

Musafir

#1784

2016-03-20 15:43

Am semnat pentru ca sunt fumatoare si nu mi se pare corect sa nu avem voie sa fumam.

Musafir

#1785 Re:

2016-03-20 15:45

#1784: -  

 proasto , ai voie sa fumezi, nu ti a interzis nimeni fumatul


Musafir

#1786

2016-03-20 15:48

Eu nu mai suport sa fim asa discriminati, lasati-o dreacu de treaba ca asa nu se mai poate... Nu ne lasa sa fumam unde are muschiul nostru chef, ce inseamna asta, bah vrem sa fumam.

Eu mai vreau sa fiu lasat sa trag pe nas si sa imi bag in vena, cu ce plm te deranjeaza pe tine ca imi bag eu in vena. De ce nu sunt facute locuri speciale pentru tras pe nas?? pe langa asta nici nu deranjezi pe nimeni pasiv ca tragi pe nas, vrem locuri de tras pe nas.

Si mai vreau sa fiu lasat sa o foot pe una daca am chef. De exemplu cand ies frumos la un bar/club ceva si vad o bunaciune, sa fiu lasat sa io trag.

De ce nu ne lasa nu pot sa inteleg, dar e normal sa fac asa ceva, pana unde pot merge astia cu discriminarea si ingradirea drepturilor mele, nu pot sa cred. Daca am voie sa fac sex , de ce nu sunt lasat sa o fac unde si cu cine vreau eu.

Si pentru tampitii care vor spune, pai bai dar ea poate nu vrea sa fiu footoota de tine.. E nuu, cand a iesit intr-un local, si-a asumat riscul prietene, iese trebuie sa accepte asta.

Va rog repede petitii pentru locuri de tras pe nas si pentru liberalizarea violurilor, nu mai discriminati violatorii, sunt si ei tot oameni, au drepturi, sentimente si NEVOI.

Imi spunea un ''tampit'' ca cica, intre viol si fumat nu exista nici o diferenta. Cica daca iesi intr-un loc unde sunt si alte persoane si iti aprinzi tigara sa te simti bine ca baiatu'', cica nu ar fi nici o diferenta ca si cum te-ai duce sa o iei pe una si incepi sa o babardesti.

Pai cum asa? Exact asa cica: Ce cand aprinzi tigara tii cont de nevoile cuiva, te doare la basca, ca vrea ca nu vrea sa fumeze, mie nu imi pasa, imi aprind tigara si ii trag la cioc, ce il pun eu sa respire???

Un mare crettin, ce sa ii cerem, vrem legalizarea fumatului, trasului pe nas si a violului, spuneti nu discriminarii !!


Musafir

#1787

2016-03-20 15:51

Pentru prietenii mei fumatori ,chiar dacă nu sunt fumătoare ,cred ca se incalca un drept a oamenilor de pretutindeni .☺
visinoiu gabriela

#1788

2016-03-20 15:53

Sunt fosta fumatoare si nu cred ca trebuie sa-mi impuna cineva ce sa fac.


Musafir

#1789

2016-03-20 15:55

pentru ca sunt fumator

Musafir

#1790

2016-03-20 16:00

unreal world.

Musafir

#1791

2016-03-20 16:02

DISCRIMINARE ! Mai bine oprim proxenetismul.hotia. "poponarismul".etc.sunt atatea de oprit nu fumatul.
Jhackall

#1792 Re:

2016-03-20 16:02

#1786: -  

 Eu nu vreau sa fumez unde are muschiul meu chef, eu vreau doar un loc al meu unde sa pot bea o cafea/bere si sa fumez o tigara in timp ce stau decent la caldura si nu in frig. Nu-mi trebuie toate localurile (da tu le vrei pe toate)  1. Cat despre trasul pe nas... este ilegal (inclusiv acasa), fumatul nu. Iar atata timp cat fumatul este legal acasa, lasa-ma sa-mi fac un local privat in care se fumeaza. Cat despre footoot, poti sa iti faci un local privat in care ai parte numai de orgii, sunt baruri si pentru gay. Cu restul aberezi


Musafir

#1793

2016-03-20 16:17

Au fost spatii destinate nefumatorilor in restaurante etc. Si toti nefumatorii tot cu fumatorii stateau. De ce dracu nu stateau la nefumatori daca aveau posibilitatea asta????????????????????

Musafir

#1794

2016-03-20 16:18

pt ca nu e corect fata de fumatori

Musafir

#1795

2016-03-20 16:19

Ca fumator, ma simt discriminat.
#user

#1796 Dreptul de alegere

2016-03-20 16:20

Nefumatorii au pus o problema prin care se apără ! "De ce sa existe cafenele sau restaurante cu locuri pentru fumători și Nefumatori? Dacă soțul FUMEAZĂ și soția Nu, atunci se duc în locuri separate ? Sau un grup mai mare , ce face ? Se separa în cafenea și sta la mese diferite în părți diferite ale localului ?" 

Când am fost atacata cu asemenea argument, am contraatacat fără probleme.  Așa cum în cuplu, soția își suporta soțul acasă fumând, așa poate și la un local. Sau dacă soțul nu fumează lângă soție; e alegerea lui dacă vrea sa meargă cu ea în zona pentru Nefumatori!  La fel se întâmplă și în grupurile mari.  Ei nu au ales sa fie prieteni după acest criteriu, iar dacă ei se suporta reciproc ,pot alege unde sa petreacă timpul ! 

EI NU VOR SA NE FACĂ UN BINE. NU O SA RENUNȚE PREA MULȚI LA FUMAT ! EI PUR ȘI SIMPLU NE FURA DREPTUL DE A ALEGE CUM VREM SA TRĂIM ! Și nu țigările aduc violenta în familie și accidentele rutiere ! Alcoolul o face ! Dacă noi vrem sa ne facem rău fumând , e alegerea noastră, alcoolul e cel care face rău celor nevinovați ! 


Musafir

#1797

2016-03-20 16:21

Este discriminatorie atata timp cat taxa de viciu este ffffff mare! Fumatorii platitori trebuie pedepsiti pentru ca platesc la buget?

Musafir

#1798

2016-03-20 16:23

De ce am semnat-o ? Simplu ! Pentru ca oricat as respecta (si credeti-ma,chiar respect !) opinia si drepturile nefumatorilor,nu pot fi in niciun caz de acord cu asemenea atitudini pompieristice exprimate ca LEGE,dar care dupa ce ca sunt in mod evident discriminatorii,mai fac un lucru extrem de grav,zic eu... Atenteaza la libertatea individului si restrang libertatea oamenilor de a lua decizii proprii in ceea ce ii priveste ! Cat despre nefumatori,nu cred ca ar fi chiar asa de deranjati daca ar exista spatii speciale,locuri si localuri speciale destinate in principal fumatorilor ! Nu i-ar obliga nimeni nici sa dea pe acolo,nici sa nu intre cu niciun chip acolo ! Legea mi se pare a avea o pregnanta nota extremista si,de ce sa nu recunosc,parca asta ar fi un precedent periculos ! Cine stie ce restrangeri ale libertatilor noastre ar putea urma ? Asa ca sunt pentru adaugarea unor amendamente care sa dea si libertate fumatorilor !

Musafir

#1799

2016-03-20 16:27

Atâta vreme cât avem voie sa cumpăram țigări, in orice cantitate, este de bun simt pentru legiuitori sa ne creiere condiții pentru a le sa le putea folosi. Trebuie sa existe localuri pentru fumători. Patronul unui local poate alege ca localul sau sa fie pentru fumători sau nefumători.

Musafir

#1800

2016-03-20 16:28

Consider ca s-au subliniat anumite chestiuni importante