Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !


Musafir

#1601

2016-03-20 09:08

Ma voi lasa de fumat dar asta pt ca vreau eu, nu pt ca vrea altcineva. Pana si Dumnezeu ne lasa liberul arbitru, nu-mi interzice brutal sa ma sinucid doar ma ,,taxeaza" dupa... Astia ma taxeaza cand cumpar tigarile si dupa ma conditioneaza unde sa fumez. Pai daca Dumnezeu nu intervine unde, cand si de ce ma sinucid, oare astia sunt mai presus de Dumnezeu?

Musafir

#1602

2016-03-20 09:13

Eu plătesc taxe si impozite sa ma lase să-mi aleg clienții in bar nu să-mi aleagă ei clienții gura masii

Musafir

#1603

2016-03-20 09:16

Nu sunt fumator dar legea este discriminatorie.Mai un pic si ne dau legi cand,cum sa facem sex (dragoste)cu sotul sau sotia.cand sa ne spalam cum sa mergem. In loc sa se ocupe de alte probleme ale tari (sanatate.educatie. refugiati. Etc.)ei ce fac? Defapt noi suntem mai catolici ca papa

Musafir

#1604

2016-03-20 09:19

Pentru ca in Romania se exagereaza cind se ia o masura.

Musafir

#1605 Re: Re: bati campii

2016-03-20 09:20

#100: bati campii din nou - Re: bati campii

Poate sa angajeze doar fumatori, in cazul asta nu ar mai fi nici o problema :))


Musafir

#1606

2016-03-20 09:24

In primul rand si eu sunt om.Nu sunt animal sa fiu poftit afara...Si fumatorul ca si nefumatorul sunt cetateni cu drepturi egale.Prin aceasta lege nefumatorul este respectat.De respectul ce mi se cuvine mie ,a auzit cineva? In restaurante ,baruri,cafenele sa existe separeuri inchise unde fumatorul sa se poata relaxa ,fara ca nefumatorul sa se simta deranjat....Si pentru patronii mici cu un buget destul de restrans ce nu isi pot permite sa investeasca in aceste separeuri ,ar fi normal sa li se permita sa-si aleaga clientela astfel incat si acestia sa poata supravietui..Ar fi multe de spus,dar in tara noastra se vorbeste mult si nu se face nimic bun :) ...o zi buna!

Musafir

#1607

2016-03-20 09:25

Sunt de acord sa nu se fumeze în restaurante ,acolo unde se servește și mâncare, sau sa se amenajeze încăperi ventilate .

Musafir

#1608

2016-03-20 09:31

Ca fumator si eu am drepturi. Localuri pentru fumatori si localuri pentru nefumatori. Simplu. Rezolvarea problemei cu drepturile.

Musafir

#1609

2016-03-20 09:33

Platim taxe si impozite.La fel ca nefumatorii sau chiar mai multe!Atunci...de ce ne pun la stalpul infamiei?Aceasta lege este o ingradire flagranta a drepturilor si libertatilor noastre!Libertatea de a fuma, la fel ca si libertatea de miscare, libertatea expresiei...sunt drepturi normale intr-o tara democratica!Nici macar comunistii nu au dat o astfel de lege...

Musafir

#1610

2016-03-20 09:35

Discriminare si incalcarea drepturilor consumatorului atata timp cat statul roman comercializeaza tigari pe piata.

Musafir

#1611

2016-03-20 09:36

Intrucat, este normal sa fie asa, este o lege aiurea formulata, represiv si la "misto", de o minte umilita, shi diabolic de perversa... shi aprobata de o ceata de ametiti, care merg pe premisa ca "Legea e facuta ca sa fie incalcata"... atata timp cat din amenzile incasate... ne mai facem o vilutza... mai mergem cu girofar la chermeze, cumetrii
maria

#1612 Re:

2016-03-20 09:42

#1609: -  

 probabil vroiau sa puna o taxa pentru fumatori si au realizat cat de absurd ar fi sa le ia banii de 2 ori . asa mai spera la amenzi.

Radu Andrei

#1613 Re: Re:

2016-03-20 09:43

#1587: - Re:  

 Prostule, te forteaza cineva sa intri intr-un local de fumatori?!? Idiotule!!!! Intelege ca daca vreau ca pe proprietatea mea sa se fumeze, se fumeaza, fie ca-ti convnine tie, fie ca nu. Banii, in localul ala, eu ii bag, eu platesc taxele si impozitele pe acel spatiu!!! Si nu-mi pot face acum un local PRIVAT special pentru fumatori? De ce? Auzi la ei ca cica se incalca dreptul la libera circulatie. Ba cretinilor DREPTUL ALA INCETEAZA ACOLO UNDE INCEPE DREPTUL LA PROPRIETATE!!! CRETINILOR  Ca altfel intru maine peste tine in casa si fumez acolo pt ca ala e loc privat si am dreptul la libera circulatie, acum ati inteles?!?Cu asta se incalca drepturile omului . Idiotilor. Uite democratie in Austria, patronul localului isi alege categoria de clienti, foarte corect. Ca sunteti multi nefumatori, vor fi 5 localuri pentru voi si unul de fumatori. Aia e democratie!!! In unele state din America s-a legalizat marijuana, auzi la ei... Inapoiatii dracu :) 

Roxana

#1614

2016-03-20 09:46

 Sunt fumatoare de 15 ani.mama a 2 copii.

Sunt de acord cu fumatul doar in localuri in care nu se seveste mancare!

Eu nu fumez in casa,nu doresc sa imi intoxic copii si nici in localurile unde merg impreuna cu ei sa mancam,nu doresc sa mi.i intoxice careva!

In cluburi si in cafenele fumatul trebuie sa fie permis!

Bautorii de cafea in proportie de 90% sunt fumatori!

Un nefumator nu prea are ce cauta in cafenele,suc poate bea si in restaurante


Musafir

#1615

2016-03-20 09:47

Sunt impotriva discriminarii de orice fel. Nu fumez unde nu e voie, nici inainte de aparitia legii n-am facut-o, din bun simt insa legea asta este un abuz. Pana si homosexualii au cerut permisivitate desi spatiul "viciului" lor ar fi trebuit sa fie, evident, privat.

Musafir

#1616

2016-03-20 09:50

Pentru ca mi se pare corect tot ce se mentioneaza in aceasta petitie!

Musafir

#1617

2016-03-20 09:52

pt ca nu e drept ceea ce cer,ar trebui sa lase libera alegere a fiecaruia si sa dea voie sa se faca spatii in care sa vina fumatori si spatii de nefumatori sa dea voie fiecaruia sa aleaga!!!!!!!!!!!!!!nefumatorii nu sant obligati sa intre in spatii destinate fumatorilor!!!!!!!
Jhackall

#1618 Drepturile Omului

2016-03-20 09:52

Nu exista dreptul de a fuma dar exista dreptul la proprietate privata, pai cum vii sa-mi spui tu mie cine intra in localul meu si cine nu? Cum sa-mi spui tu mie pe cine sa angajez? Da mi-ai platit tu mie investitia? Imi platesti tu mie taxele si impozitele?!? Daca vreau ca la mine in local sa intre numai oameni cu un picior, pai numai oameni cu un picior imi intra, aia nu e discriminare fata de cei cu 2 picioare ala e dreptul meu de a primi pe cine vreau eu, iar statul imi ia acest drept. Pai maine intru si eu peste tine in casa si ma iau si de tine ca te uiti urat. Sa fie clar, dreptul la libera circulatie se opreste unde incepe dreptul la proprietate. Care este incalcat!!!! CEDO trebuie sa scrie pe cei care dau faliment din cauza legii asteia tampite, iar daca nici CEDO nu-ti da dreptate inseamna ca se duce dracu democratia si e un mare semnal de alarma

shadow

#1619 legea celebra de tot cacatul

2016-03-20 09:53

De ce sa astept sa se termine programul de lucru ca sa pot sa fumez???? Sa stau sa ma ascund sa nu m prinda careva?!! Nu inteleg de ce numai in Romania se pot intampla atatea mizerii. In loc sa se ocupe de coruptie,de salariile noastre..ei baga lege cu "antifumat"..ceva in gen "ne cam pisam pe voi,astia care stau cu tigarea in mana". Ma pis pe legea voastra!  Voi fuma incontinuare,in statie si oriunde pentru ca este viciul meu! 


Musafir

#1620

2016-03-20 09:54

Nu sunt fumătoare dar nici nu

Musafir

#1621

2016-03-20 09:55

Inteleg sa nu se fumeze in locurile unde se mananca, dar noi, fumatorii, chiar nu putem avea un loc al nostru? E bine ca avem baruri de gay, dar nu avem de fumatori. In barurile de gay, ii poti arata copilului ceva "normal", in schimb noi fumatorii suntem "ciumatii" societatii!

Musafir

#1622

2016-03-20 09:56

Nu sunt fumătoare dar nici nu mă deranjează cei ce o fac fiecare e liber sa facă ceea ce dorește tocmai pentru ca suntem oameni și putem face alegerile libere

Musafir

#1623

2016-03-20 10:05

FUMATORI DIN TOATE TARILE UNITI-VA...!!!!!!!

Musafir

#1624

2016-03-20 10:05

Am semnat aceasta petitie pentru noi, cei care am fost discriminati de societate. In Romania nu exista scoli destule, spitalele sunt praf , coruptia ia amploare peste zi ce trece si ei ei ii fute grija fumatului. Rusine!
Jhackall

#1625 Re:

2016-03-20 10:06

#1622: -  

 Faceti parte din randul persoanelor langa care nu mi-as aprinde o tigara nici pe strada