Fumatul Permis in Locuri Special Amenajate in Spatiile Publice - Semneaza si da Share !


Musafir

#1126

2016-03-19 16:38

S-a rezolvat cu poluarea, acum nu mai au de ce se lega decat de fumat, d.p.m.d.v. asta-i discriminare, chiar daca unele voci afirma ca fumatul este un viciu, tot discriminare o numesc. Asa cum zilnic inhalam gazele de esapament emanate de autovehicule, ma intreb, oare nu-i acelasi lucru? Initiatoarea legii, si cei ce au semnat-o, imi arata ca au o slaba pregatire. Sunt lucruri mult mai importante de rezolvat in tara asta nu fumatul, si daca tot vroiau sa faca ceva, de ce nu au interzis prin lege fabricarea, importul si vanzarea produselor din tutun? Cel putin asa stiam ca nu mai contribuim, noi fumatorii, prin accize la bugetul statului, buget care stim destul de bine cum il imparte.

Musafir

#1127

2016-03-19 16:39

Avem si drepturi,nu doar obligații.

Musafir

#1128

2016-03-19 16:41

Pt.ca nu datorită fumatului nu suntem o țara civilizata
Andreea

#1129 Re: legea CORECTA

2016-03-19 16:43

#15: robert - legea CORECTA 

 O persoana cand bea devine violent uneori ajungi la crime scandaluri si accidente rutiere care curmeaza vieti.deci este un adevarat pericol.tigarile afecteaza in timp persoanele din jurul tau nefumatoarr care le expui fumului tau.si pana la urma ele aleg sa stea langa tine.asi fi de acord cu locuri special amenajate pentru fumatori.ca sa nu mai zic de droguri..vad pusti care se drogheaza de la 10 ani si care devin violenti hoti si paranoici..astea sunt periculoase nu fumatul!!


Musafir

#1130

2016-03-19 16:45

Pentru ca trebuie

Musafir

#1131

2016-03-19 16:45

Sunt fumatoare si, nu pt ca sunt impotriva nefumatorilor, ci pt ca in primul rand nu-mi convine, atunci cand ma duc la cafea la un restaurant, sa-mi beau cafeaua fara tigara. Adica...se face coada la usa restaurantului, fum, sricam imaginea restaurantului pt ca nu ai voie sa fumezi inauntru. Plus ca, daca e iarna, mai bine imi beau cafeaua acasa (pana nu interzice fumatul in propria casa) . Hahaha. Si multe altele, bineinteles, dar nu mai ocup spatiu...

Musafir

#1132

2016-03-19 16:46

Sunt fumatoare.Nefumatorii trebuiau sa mearga in locurile amenajate pt ei.nu sa stam afara

Musafir

#1133

2016-03-19 16:49

Ca imi bag pula in ea de lege

Musafir

#1134

2016-03-19 16:54

Mi se pare o prostie asta cu fumatu....da Parlamentari dc nu fac baga in vigoare leagea anti furat?? Aici imi raspund singura...pt ca ei nu mai au ce fura futui in gura de cretini idioti.
yurys

#1135 Re: Re: bucuresti

2016-03-19 16:57

nu va convine nu stati linga noi  fumatori daca va deranjeaza ...#310: file - Re: bucuresti 

 


Musafir

#1136

2016-03-19 16:57

Sunt de acord cu această lege atâta timp cât este făcută cu cap !!! Este foarte adevărat că nefumatorii nu sunt obligati să accepte să-si otraveasca plămânii cu nicotina noastră, dar ... noi am ales să ne “otrăvim” legal și mai si plătim niște taxe pentru asta(accize) pt viciosi, adică...aducem bani la bugetul statului !!! În acest caz mi se pare normal să avem si noi locuri speciale (TAVERNE), adică niște cafenele amenajate EXCLUSIV fumatorilor, unde să putem sta relaxati să ne “sinucidem” !!! Atentie, țigările se vând LEGAL, noi suntem PLĂTITORI DE TAXE MAI MARI, iar felul in care ne-au marginalizat se numește DISCRIMINARE !!!

Musafir

#1137

2016-03-19 16:58

Barurile mici, underground vor da faliment. Frecventam baruri micute si ferite unde nu vedeai picior de nefumator. Acum voi sta acasa. Nefumatorilor, aveti unda verde sa umpleti toate baruletele si cafenelele...ca pana cum nu aveati loc de noi. Presupun ca noxele si alte substante nocive din aer erau tot din cauza fumatorilor :)))).

Daca se merge pe principiul 'daca eu nu fumez. sa nu fumeze nimeni'....nici eu nu am masina asa ca logica bolnava ar fi 'daca eu nu am masina, sa nu conduca nimeni'. O lege prin care toate harburile pe 4 roti ar disparea ar fi buna. Cum ar fi sa fie numai masini eco pe strada? 

crazy

#1138

2016-03-19 16:59

GATAAA! AM ARUNCAT TIGARILE!  ... Legea asta e prea blanda....  Eu as fi inchis toate fabricile de tigari, stopat importul de tigari... si in plus, pedepse cu inchisoare de ani grei, pentru cine incalca aceasta lege. Chiar suntem dependenti de acest drog? Am renunt la fumat! Adio tigari si  bani arsi degeaba.... Pana acum nu m-am gandit la sanatate, la milioanele aruncate in fumuri de tigara.... gataaaa! STOP!! Legea asta mi-a deschis ochii...


Musafir

#1139 Re:

2016-03-19 17:01

#1114: Elisa -  

 Frate mă lași cu operația ta , nu e o scuza dacă te ai fi dus în cafenele și baruri sa vezi  ca majoritatea aveau locuri special amenajat pentru nefumatori , nu mai comenta aiurea dacă nu știi , eu de exemplu sunt într o cafenea din Constanța unde pana mai ieri avea spațiu pentru fumători și nefumatori și ghici ce afară unde era pentru nefumatori e full în interior 3 mese , așa ca nu mai comenta aiurea pana acum nu a zis nimeni nimic iri doresc ca sa ai pe cineva în familie sa fumeze sa vezi cum e . Rușine acestei tari . Noi nu suntem alte tari cum am mai auzit mai sus nu mai comparați voi România cu alte tari , în românia nu avem autostrada nu avem spitale , ne mor tineri în cluburi dîn cauza spagilor care se iau ISU de exemplu nu mai are nici un drept sa comenteze sau sa amendeze un om care fumează când acum 3 luni au murit 60 de tineri nevinovați și nu din cauza unei țigări , din cauza spagilor șI a corupției din România , acea domniță care a dat legea aia nu sa gândit ca o sa împartă tara în doua , dacă țigările sunt atât de rele de ce nu interzice comercializarea lor ? Dacă stăm bine sa ne gândim nu trăim intru un mediu unde sa respiram aer curat , când atâtea mașinii care poluează mediul atâtea gunoaie în tara asta.  Nu cred ca legea fumatului era în prin plan în românia . 


Musafir

#1140

2016-03-19 17:05

Pentru sustinerea celei mai mari minoritati din Romania!!!

Musafir

#1141

2016-03-19 17:08

Nu va mai cacati pe voi. Peste tot in Europa gasesti spatii de fumatori si baruri in care se fumeaza. Diferenta este ca acolo spatiile destinate fumatorilor sunt bine puse la punct cu sisteme de ventilatie adecvata.

Fara grija, minorii tot vor fuma. Daca se apuca de fumat, o fac din alte motive, nu ca l-a vazut pe nenea Costica cu tigara in gura.


Musafir

#1142

2016-03-19 17:08

Pentru ca țigara și cafeaua merg mana-n mana !
NE INVAZIVUL

#1143 Re: legea CORECTA

2016-03-19 17:09

#15: robert - legea CORECTA 

Doamne,  UNII DINTRE VOI, SUNTETI MAI INVAZIVI DECAT FUMUL DE TIGARA!Poti sa intelegi asta ?

Aici sunt chemati oamenii la o PETITIE, nu la un referendum...aici semnezi doar daca ESTI DE ACORD , altfel, ma intreb ce cauti tu aici, pentru ca nu-ti este adresat decat indemnul "semneaza daca vrei" nu "voteaza daca vrei"!

Tocmai asta deranjeaza extrem, ca aceasta lege este facuta dupa chipul si asemanarea unor INTOLERANTI (iar aici NU VORBIM DE FUMATORI SAU NEFUMATORI) care se baga in seama peste tot pe unde au ocazia.

Asa faceti si cu locurile noastre de fumat...daca fumam in zona pentru fumatori, ai cerut lege sa nu mai am eu astfel de zone, daca ies afara sa fumez maine vei veni tu sa stai langa mine si sa te vaiti ce nociv este fumul meu; poimaine vei cauta sa intri dupa mine in WC, tot ca sa te bagi in seama :P

IAR CEA MAI MARE PROBLEMA (A NOASTRA NU A VOASTRA) este ca SUNTETi IMUNI LA ORICE ARGUMENT LOGIC.

 


Musafir

#1144

2016-03-19 17:10

am semnat aceasta petitie ptr ca simt ca-mi sunt ingradite drepturile...auzi aberatie:n-ai voie sa fumezi in masina daca masina e luata pe firma(cazul meu)...da ma rog plateste cineva ratele la ea sau daca Doamne fereste ...ia foc,are cineva mai mult de suferit ca mine?...aaa,sau mai trebuie sa dau si o amenda ca lumea!

Musafir

#1145

2016-03-19 17:15

Am semnat deoarece mi se pare o metoda drastica.Ne tot legam de tarile civilizate,de Occident,dar mai avem mult pana sa-i ajungem.De la salarii,nivel de trai,educatie,legi puse in aplicare doar pentru unii...

Musafir

#1146 Re: Re: Re: Re: Re:

2016-03-19 17:16

#657: - Re: Re: Re: Re:  

 Poate ne faci! :D


Musafir

#1147

2016-03-19 17:17

Legea aceasta nu este pentru romani!
Suntem prea destepti pentru legea asta!

Musafir

#1148

2016-03-19 17:17

Cred ca și noi fumătorii avem dreptul de a fi protejați

Musafir

#1149

2016-03-19 17:20

Vreau sa am drepturi atata timp cat platesc taxe si accize .Am un viciu si mi-l asum ,e alegerea mea cu riscul de a-mi periclita sanatatea .Cand doresc sa renunt la tigari ,sa renunt de buna voie .

Musafir

#1150

2016-03-19 17:20

Atata timp cat platim toate taxele incluse in pretul unui pachet de tigari , ar trebuii sa avem dreptul de a fuma in spatiile special amenajate pentru funatori ... In urma cu cativa ani , patronii de localuri au facut investitii serioase pentru a crea spatii pentru fumatori si acum legea asta isi bate joc de investitiile lor ...