Împotriva impozitări banilor trimiși în țară de Români


Musafir

#26

2016-02-27 22:52

Ce face statul roman pentru oamenii sai? Pentru ce sa platesc impozit? Pentru nimic?Ei,guvernantii au stiut si stiu sa-si aranjeze salariile si pensiile pentru un trai mai "bun".Noi, diaspora,ne spetim si inghitim umilinte pentru un salariu devent...ca oricum nu suntem platiti asa cum e legal...Deci,cum isi apara oamenii statul Romam?!

Musafir

#27

2016-02-28 07:55

Consider ingiusta decizia de a fi impozitati acesti bani!

Musafir

#28

2016-02-28 08:10

impotriva impozitari banilor trimis in Romania!!

Musafir

#29

2016-02-28 08:26

Eu cred ca nu este cotect este hotie pe fata

Musafir

#30

2016-02-28 10:02

Nu impozitarii banilor trimisi in tara
NoName

#31

2016-02-28 11:13

nu stiu de un dracu ai scos asta k am studiat toata ziarele si toate paginile in care pot sa va informez despre asa ceva si nu am gasit nimic...bah asta care ai publicat articolul asta,tine minte un lucru:romanul care lucreaza legal in afara tarii si plateste taxe si impozite in tara respectiva statul roman nu poate decat sa ii beleasca p##a,fiindca conform legislatiei europene nu este acceptata dubla impozitare,se incearca stoparea muncii la negru in alte state iar statul roman vrea sa profite de pe treaba asta.iar cei care muncesc la negru daca sunt isteti pot sa fenteze asa-zisa lege pe care nu stiu de unde ai scos-o... http://legestart.ro/evitarea-dublei-impuneri/


Musafir

#32

2016-02-28 11:23

Este incorect, de a impozita banii,ce îi așteaptă fam.acasă, și au atâta nevoie de ei!Vor impozitare, pre ași putea mării iar salariile?Hoții!!!


Musafir

#33

2016-02-28 13:18

Doresc ca toti politicienii Romani sa fie patrioti si sa -si dea mana toti impreuna sa faca ceva sa putem sta toti in tara noastra.

Musafir

#34

2016-02-28 13:36

Nu e firesc sa se impoziteze dublu veniturile, doar pentru faptul ca te-ai nascut in Romania. Insa, daca banii proveniti din impozite,(fie si dubla impozitare) ar fi cheltuiti eficient, la vedere, cu responsabilitate si nu pentru pensii speciale pentru 600 de parlamentari,conturi offshore,etc,sunt convinsa ca toti ar face un efort... Pana atunci... jos labele de pe banii munciti cu greu.

Musafir

#35 Re:

2016-02-28 13:40

#31: NoName -  

 Nu toate tarile au protocol de evitarea dublei impuneri...deci... depinde in ce tara lucrezi!


Musafir

#36

2016-02-28 14:20

Pentru ca nu sunt deacord. .muncim si platim aici taxe sufficient incat sa mai avem si gandul de a platit la un stat anume ceva atata timp cat el noua nu nea oferit nimic. MULTUMESC

Musafir

#37 Re:

2016-02-28 14:57

#31: NoName -  

 

SECŢIUNEA 1 - Contribuţiile sociale obligatorii datorate de persoanele fizice care realizează venituri din salarii sau asimilate salariilor şi/sau din activităţi independente, atât în România, cât şi pe teritoriul unui stat membru al Uniunii Europene, al unui stat membru al Spaţiului Economic European sau al Confederaţiei Elveţiene

ART. 216 - Contribuţiile sociale obligatorii datorate în România

(1) Persoanele fizice care realizează venituri din salarii sau asimilate salariilor şi/sau din activităţi independente, atât în România, cât şi pe teritoriul unui stat membru al Uniunii Europene, al unui stat membru al Spaţiului Economic European sau al Confederaţiei Elveţiene pentru care autorităţile competente ale acestor state sau organismele desemnate ale acestor autorităţi stabilesc că, pentru veniturile realizate în afara României, legislaţia aplicabilă în domeniul contribuţiilor sociale obligatorii este cea din România, au obligaţia plăţii contribuţiilor sociale obligatorii prevăzute la art. 2 alin. (2), după caz.

(2) Persoanele fizice prevăzute la alin. (1) care realizează venituri din salarii sau asimilate salariilor atât în România, cât şi în alte state membre ale Uniunii Europene, într-un stat membru al Spaţiului Economic European sau Confederaţia Elveţiană datorează pentru veniturile din afara României contribuţiile sociale obligatorii prevăzute la art. 2 alin. (2).

(3) Persoanele fizice prevăzute la alin. (1) care realizează venituri din desfăşurarea unei activităţi independente atât în România, cât şi pe teritoriul unui stat membru al Uniunii Europene, al unui stat membru al Spaţiului Economic European sau al Confederaţiei Elveţiene datorează pentru veniturile din afara României contribuţiile sociale obligatorii prevăzute la art. 2 alin. (2) lit. a) şi b).

 


Musafir

#38 Re:

2016-02-28 15:00

#1: -  

 

SECŢIUNEA 1 - Contribuţiile sociale obligatorii datorate de persoanele fizice care realizează venituri din salarii sau asimilate salariilor şi/sau din activităţi independente, atât în România, cât şi pe teritoriul unui stat membru al Uniunii Europene, al unui stat membru al Spaţiului Economic European sau al Confederaţiei Elveţiene

SECŢIUNEA 1 - Contribuţiile sociale obligatorii datorate de persoanele fizice care realizează venituri din salarii sau asimilate salariilor şi/sau din activităţi independente, atât în România, cât şi pe teritoriul unui stat membru al Uniunii Europene, al unui stat membru al Spaţiului Economic European sau al Confederaţiei Elveţiene

 

ART. 216 - Contribuţiile sociale obligatorii datorate în România

 

(1) Persoanele fizice care realizează venituri din salarii sau asimilate salariilor şi/sau din activităţi independente, atât în România, cât şi pe teritoriul unui stat membru al Uniunii Europene, al unui stat membru al Spaţiului Economic European sau al Confederaţiei Elveţiene pentru care autorităţile competente ale acestor state sau organismele desemnate ale acestor autorităţi stabilesc că, pentru veniturile realizate în afara României, legislaţia aplicabilă în domeniul contribuţiilor sociale obligatorii este cea din România, au obligaţia plăţii contribuţiilor sociale obligatorii prevăzute la art. 2 alin. (2), după caz.

 

(2) Persoanele fizice prevăzute la alin. (1) care realizează venituri din salarii sau asimilate salariilor atât în România, cât şi în alte state membre ale Uniunii Europene, într-un stat membru al Spaţiului Economic European sau Confederaţia Elveţiană datorează pentru veniturile din afara României contribuţiile sociale obligatorii prevăzute la art. 2 alin. (2).

 

 

 

ART. 219 - Stabilirea şi plata contribuţiilor sociale obligatorii

 

 

 

 


Musafir

#39

2016-02-28 15:41

Sa ne puna impozit si pe aerul respirat si gata ne ducem naibi !!!!!!

Musafir

#40

2016-02-28 15:58

De ce am semnat ??? Simplu : pentru ca nu mi se pare corect sa platesc impozit de doua ori pe aceeasi suma !!! Va felicit pentru initiativa si sper sa isi demonstreze utilitatea ! Mult succes va doresc. Daniela Lemneanu

Musafir

#41

2016-02-28 16:41

Cei care trimit bani in tara au platit impozit pe venit in tara unde au muncit. Statul roman nu se multumeste oare cu investirea sumelor in tara ?

Musafir

#42

2016-02-28 16:57

Nu doresc impozitarea banilor care eu ai trimit în tara.

Musafir

#43

2016-02-28 17:28

consider corect

Musafir

#44

2016-02-28 18:03

urmeaza impozitul pe aer

Musafir

#45

2016-02-28 18:05

Buna seara,consider ca nu este corect sa ni se oprească impozite pentru banii care deja sunt impzite plătite in tara unde lucram ,daca vruiau impozite pe banii nostri trebuiau sa ne ofere locuri de munca in tara sa luam bani de la statu roman ,rusine nu se mai satura vor sa acopere ce fura ei....

Musafir

#46

2016-02-28 18:26

Banii sânt odată impozitați în străinătate, impozitați când sânt trimiși în țară,dacă îi depui în bancă, impozit și CAS pe dobândă plus comisioane,ce mai rămâne????

Musafir

#47

2016-02-28 21:28

impotriva impozitarii banilor trimisi in tara

Musafir

#48 Re: Re:

2016-02-28 22:23

#35: - Re:  

 pai asta este de datoria fiecaruia sa afle daca tara in care lucreaza are acord cu romania in privinta impozitarii veniturilor

NoName

#49 Re: Re:

2016-02-28 22:29

#37: - Re:  

 tu cred ca nu ai inteles de ai postat asta...eu unul cunosc legea destul de binisor incat sa fac afirmatiile urmatoare:daca tara in care te afli are protocol incheiat cu tara ta de origine iar resedinta fiscala este stabilita in tara in care muncesti nu se poate aplica dubla impozitare...si ceea ce afirm este ca la inceputul anului am vb despre treaba asta...daca aduci dovezi precum ca nu inregistrezi venituri in Romania si rezidenta fiscala o ai in tara in care muncesti nu ai nici o treaba cu cacatul asta inventat de astia...