Nu distrugeți cultura la Radio România!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Nu distrugeți cultura la Radio România!


Musafir

#226

2016-03-01 09:09

Consider ca nu ar trebuii sa fim asa, cu o sursa de informare a populatiei, daca distrugem cultura radio distrugem si istoria lui. Si in plus rdioul este prima sursa de informare, asa ca va rog sa nu ne batem joc de cultura radioului, sint mii de ascultatori care asculta acest post. Va Multumesc!

Musafir

#227

2016-03-01 13:54

Sunt un fidel ascultător al radioului public încă de mic copil. Acum sunt pensionar și când sunt la țară (sat) așez aparatul de radio afară și îmi văd de treburile din gospodărie, adică cu ochii la treburi și urechile la radiou. Din 1990, dacă nu mă înșel, radioul public și televiziunea publică nu mai sunt împreună, atunci de ce să fie tratate la fel? Televiziunea nu este rentabilă, să fie tratată, dar independent de radio. Este similar cazului când, pentru că o persoană suferă de cancer, tratamentul să fie aplicat întregii populații. Lucru anormal. Cu stimă, Paul Crăciun.

Musafir

#228

2016-03-01 14:02

Perceptia mea despre radioul public e ca functioneaza cum trebuie. Nu percep ca ar fi tributar factorului politic. O activitate care functioneaza bine trebuie lasata sa functioneze. Daca cineva doreste sa ii schimbe modul de functionare este evident ca acel cineva, in cazul nostru politicul, e deranjat d ebuna functionare.

Musafir

#229

2016-03-01 17:30

pentru cultura

Musafir

#230

2016-03-01 17:34

Pentru ca tin mult la acest post de radio, îl ascult din copilărie! Frecventa RRA este "bătută în cuie" pe radiourile mele!

Musafir

#231

2016-03-01 17:38

Mai sunt asa de putine "lucruri" ramase in picioare in fata terminatorilor din ultimii 27 de ani....

Musafir

#232

2016-03-01 17:40

Vad din petitie ca este vorba doar de cele doua posturi (canalul) Radio Romania Cultural si Radio Romania Muzical dar celalalte programe de stiri raman ! Se pare ca este vorba de o restructurare deoarece ca si la televiziune sunt prea multi angajati care nu-si justifica salariul. Pe vremuri aveam radio programul 1 si radio programul 2 iar romanii il ascultau cu placere pe Iosif Sava si eram destul de culti. Acum avem zeci de canale si suntem... cum suntem. Problema este, sa se desfinteze doua canale din Radio Romania sau sa fie toate pastrate iar in curand se inchid toate din cauza falimentului, oare ce e mai bine sa alegem ?


Musafir

#233

2016-03-01 18:40

În copilărie am fost impresionat de calitatea muzicii populare difuzată la Radio România, ascultată cu pioşenie de străbunica mea. În preadolescenţă dansam în ritmul melodiilor superbei muzici aşa zis uşoare româneşti plecând la Şcoala de muzică într-o stare de bine şi de multă încredere. În timpul liceului ,, George Enescu", am fost îndrumaţi către urmărirea emisiunilor muzicale şi a concertelor transmise din sala Radiodifuziunii. A însemnat deschiderea către viaţa socială a artiştilor muzicieni.Tot în sala Radio am concertat cu corul Gaudeamus al Universităţii de muzică. Gradul de fineţe al muzicii interpretate şi al comentariilor l-am observat mai uşor prin emisiunile de radio care şi-au deschis preocupările spre realitatea şcolii româneşti. Televiziunea a avut şi are avantajele ei dar radioul pare întotdeauna mai rapid şi esenţial în comunicare, devenind nu o dată, prin profesionalism, parcă, vocea propriei tale conştiinţe.... Am renunţat la profesorat pentru a-mi desfăşura ideile la marea catedră a Radioului public. Am avut libertatea de a spune ce gândesc şi ce iubesc, ce convingeri am şi nu mi-am exprimat prea des părerile subiective ci am lăsat pe interlocutori să explice, să aducă argumentele experienţei lor. Am ales să promovez la Radio folclorul rapsozilor, mulţi necunoscuţi marelui public, am selectat ce este mai frumos în muzica cântăreţilor populari, am lucrat şi lucrez cu pasiune pentru cunoaşterea culturii populare care a hrănit marea noastră cultură naţională. Atât folclorul cât şi muzica corală românească şi muzica corală europeană, au devenit un domeniu de nişă în mass-media când de fapt ar fi trebuit să înflorească şi să constituie noul clasicism şi hrana culturii generale a tinerilor, aşa cum alţii consideră aceste genuri muzicale şi le respectă şi le practică din ţările anglo-saxone până în îndepărtata Asie. Rapsozii, meşterii populari, efortul pentru cunoaşterea datinilor din ţară şi a tradiţiilor românilor din jurul României, crearea sentimentului că aparţinem unei străvechi civilizaţii demne de respect le promovăm şi clădim la Radio România în întrecere cu secundele, cu minutele, fără să contabilizăm timpul cum ar face un funcţionar. Sunt convins că nu cultura este răspunzătoare de mersul greşit al unor lucruri, ci lipsa ei, lipsa de unitate şi de voinţă şi aspecte economico-sociale negative care din conjuncturale au ajuns să fie structurale. Corect este să mizăm pe specializarea comunicării radio versus audio-video, şi nu pe comasarea lor. Cum se doreşte descentralizarea administraţiei publice care este o necesitate a dezvoltării libere, particulare, dar se doreşte centralizarea instituţiilor puterii comunicaţionale reprezentate de Radio şi Televiziunea Română, fructe ale libertăţii cuvântului obţinută după 1989 ?

Musafir

#234

2016-03-01 20:18

Va multumim pt ca promovati interesul nostru al ficarui Roman in parte !!Va ascultam oricand si 24din 24ore Radio Romania actoalitati si Romania Antena satelor si alte posturi de interes national

Musafir

#235

2016-03-01 21:12

Cultura și credința ne deosebesc de animale.
Mihai Floarea

Musafir

#236

2016-03-01 21:37

Iubesc Radio România
Nicușor

#237

2016-03-01 22:12

Pentru că într-o țară ca a noastră în care cultura a ajuns la lada de gunoi , mai sunt unii cărora le pasă și care doresc să asculte un radio de calitate .  


Musafir

#238

2016-03-02 05:21

Sunt un iubitor al radioului national care, cu nepartinire si profesionalism, isi face datoria zi de zi. Nu vreau ca un lucru care merge in tara noastra sa fie stricat dupa un foarte prost obicei incetatenit in perioada postdecembrista.

Musafir

#239

2016-03-02 11:10

Consider ca programul de stiri , muzica si prezentatorii isi fac treaba cum trebuie si este pe gustul meu, desi regret disparitia marelui Paul Grigoriu!

Musafir

#240

2016-03-02 14:37

Am crescut cu Radio Romania !
Iubesc Radio Romania !
Vreau sa mai umblati un pic pe la redactorul muzical.Mi s-a intamplat sa aud la o emis.a d-lui.Basarabescu, pe dl.N.Djuvara si dupa el sa intre o melodie cu Madonna ! Pai se poate asa ? Si mai sunt chestii de genul acesta...
Vreau mai mult teatru la microfon,Unda Vesela !
Nu sunt de acord sa va uniti cu T.V.R. ! Sa plateasca toti cei care au bagat-o in faliment !

Musafir

#241

2016-03-02 16:56

Deoarece consider ca nu este drept ca Radio Romania Actualitati sa fie distrus! Este unul dintre posturile pe care le ascult cu placere, chiar si in UK.

Musafir

#242

2016-03-02 18:15

Un popor fara cultura e mai usor de manipulat. Asta se urmareste prin oprirea surselor de cultura si injectarea pe toate caile a mizeriei.

Musafir

#243

2016-03-02 18:40

pentru ca este o batjocura prea mare asupra culturii romanesti, iar radioul este cel care ne mentine spiritul la nivel superior!

Musafir

#244

2016-03-02 19:39

Dorim mult ca acest post de radio sa emita in continuare pentru noi romanii care traim in strainatate este o mare bucurie sa putem asculta in limba noatra un post de o calitate foarte buna.
codruta schröder

Musafir

#245

2016-03-02 20:10

Avem nevoie de lucruri de calitate si RRC este unul dintre ele.


Musafir

#246

2016-03-02 21:06

Radioul e parte din viata noastra!

Musafir

#247

2016-03-03 06:00

RRA este ultimul bastion al unei informari corecte. Cei care vor sa-l distruga sunt ori inconstienti, ori corupti.
mihai

#248

2016-03-03 06:04

Daca parlamentarii vor continua sa amestece mizeria din TVR cu RRC, vom iesi in strada.


Musafir

#249

2016-03-03 08:22

Pentru ca nu mai vreau sa simt din nou golul pe care l-am simtit cand s-a desfiintat TVR Cultural

Musafir

#250

2016-03-03 08:48

Din pacate s-a distrus tot in tara asta. Tot ce a fost bun, curat si educativ. Rusine!!