Educatie de nota 10

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Educatie de nota 10


Musafir

#51

2016-02-11 22:17

Ar fi foarte bine daca s-ar rezolva macar jumate din cele 10 puncte . Copii astua nu mai au copilarie , nu mai au timp pentru altceva recreeativ pentru ca tb sa invete fff mult. Nu zic sa nu faca scoala dar .... la stilul asta nu e scoala .... este care pe care! Eu as introduce in programa profesorilor : Cursuri de parenting... daca nu .... ii invit sa participe la astfel de cursuri ... cu totii invatam toata viata :)))

Musafir

#52

2016-02-12 00:09

Pentru o dezintoxicare a sistemului

Musafir

#53

2016-02-12 00:55

E o idee foarte buna si as dori sa fie pusa in aplicare

Musafir

#54

2016-02-12 04:32

Este un inceput...

Musafir

#55

2016-02-12 05:02

Pentru ca sunt parinte, pentru ca am fost elev si ma ingrijoreaza ce se intampla. Fara noi, generatiile viitoare nu au viitor!

Musafir

#56

2016-02-12 06:04

cu specificarea ca ar trebui si obligativitatea invatamantului de la 3 ani!

Musafir

#57

2016-02-12 06:55

Vreau un învățământ de calitate prin practică nu prin hârtii fără valoare. A trebuit să evalez colegi care aveau rezultate notabile cu elevi la olimpiadă dar nu aveau credite hârtii...iar alții aveau hârtii 200 credite dar...practica lăsa de dorit după legislație si au câstigat...trist.

Musafir

#58

2016-02-12 07:50

In primul rand as examina psihologic anual sau chiar semestrial profesorii, caci ei sunt cei care ne fac educatie copiilor i_as selecta dupa competente nu dupa statutul politic, din pacate cei mai multi sunt acestia,cei capabili din pacate sunt tot mai putini si nu razbesc cu sistemul si stim cu totii cum este  "de la cap se -mpute pestele !!!" coruptii sunt acolo sus  se tin de scaune...nu stiu cand vom scapa de "masonii" acestei tari ,caci ei conduc dupa bunul plac...oare vom reusi ? poate sa mai treaca vreo 10 generatii sa ne schimbam mentalitatea sa stim sa luptam pentru dreptul nostru si al copiilor nostri >>sunt foarte revoltata pentru tot ce se intampla in gradinitele,scoliile din Romania .Noi singuri scoatem pe banda copii stresati,obositi ,complexati de anumite situatii care le marcheaza prezentul si poate viitorul ,multi copiisunt umiliti ,nedreptatiti de cei care prin statutul lor ar trebui sa pledeze altceva ma refer la "cadrele didactice"aici .Dar ce mai ati vazut si dumneavoastra ce note si rezultate au acestia ... Semnez aceasta petitie cu speranta ca totusi se va schimba ceva .


Musafir

#59

2016-02-12 07:57

Ca orice parinte doresc ce este mai bun pentru copii lui si sustin aceasta petitie,.in speranta ca totusi se v-a schimba ceva.

Musafir

#60

2016-02-12 08:30

Pentru modificarea programei scolare, pentru o scoala bazata mai mult pe lucruri practice si actuale care le vor fi utile elevilor in viata.

Musafir

#61

2016-02-12 09:19

Am trecut prin aproape toate formele de învățământ românesc (mai puțind doctorat) si recunoscut faptul că învățământul (inclusiv cel superior) s-a degradat.
În gimnaziu aveam ghiozdanul plin de manuale si caiete (caiet teme, caiet clasă + vacanță, aproape ptr fiecare materie). Teme avem de făcut aproape în fiecare zi, la matematică minimum 10 probleme sau exerciții, comentarii la limba si literatura româna, exercitii la gramatică, fizică, chimie etc, în ideea în care intram la școală la ora 12-13 si terminam cursurile seara la ora 19-20. În vacanță avem sute de exerciții la matematică și fizică, zeci de cărți + comentarii aferente...
Odată cu apariția manualelor alternative, în liceu eram obligați să cumpărăm manualele scrise de profesorii noștri, deoarece se lucra tot anul după ele, chiar dacă aveam manualele obligatorii date gratuit de stat, din care însă nu se lucra nimic...
În cadrul sistemului de învățământ s-au introdus specializări noi, chiar dacă nu se stia exact ce ar trebui predat, studiindu-se materii care nu au nici o legătură cu specializarea în cauză, ci doar cu profilul vechi al unității de învățământ. De cele mai multe ori la finalizarea studiilor, nu există loc de muncă în România, pe profilul terminat, iar copilul nu are nici o bază teoretică sau practică pentru a se angaja pe specializarea lui, chiar si în afara granițelor țării.
Orele de practică există doar cu numele, deoarece ori lipsesc cu desăvârșire, ori în cadrul acestora se oferă în spre copiere partea teoretică a ceea ce trebuia făcut, ca la finalul perioadei de practică să existe un caiet din care să reiasă cunoștințele acumulate.
Am participat la cursuri în urma cărora trebuia să învăț unul sau mai multe programe pe calculator, dar cursurile si laboratoarele erau realizate pe video proiector. Este clar că nu poții învăța un program pe calculator fără să atingi măcar o dată mouse-ul...
Nu mai vorbesc despre corupția din învățământ, cum se trec examene pe bani, cum închei anul cu note mari, cum mamă sau tata îl cunosc pe X si acest lucru îmi facilitează finalizarea studiilor, sau mai grav, ajung să fie profesori fără a avea o bază solidă în spate (si nu vorbesc despre o bază materială)...

Sper să se modifice sistemul de învățământ, să se scoată materiile inutile si să se facă mai multă practică, să avem profesori competenți și copiii să aibă un viitor clar după un numar de ani petrecuți pe băncile școlilor.


Musafir

#62

2016-02-12 10:27

Incercam sa schimbam ceva chiar daca dupa 25 de ani ne dam seama ca nu se va intampla nimic, ca pana acum.

Musafir

#63

2016-02-12 10:50

Sunt de acord cu toate cerintele petitiei,consider ca programa scolara la ora actuala este obositoare si stresanta pentru copii!

Musafir

#64

2016-02-12 12:29

Vreau o educație mai buna si pt copilul meu si un viitor mai sigur in scoli!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-02-12 13:02



Musafir

#66

2016-02-12 13:17

Ma bucur ca si alți părinți ca si mine vor o astfel de schimbare,ma bucur si o spun cu mana pe inima ca imi doresc sa se scoată milităria din scoli.Nu stiu cum as reacționa daca copilul meu ar veni acasa si să-mi zică ca a fost pocnit de profesor sau l-ar fi înjosit in fata clasei.Nu mai vreau astfel de comportamente.Vrem civilizatie si vreau ca copilului meu sa nui fie frica sa meargă la scoala.

Musafir

#67

2016-02-12 14:09

Pentru un viitor mai bun al copiilor nostri.

Musafir

#68

2016-02-12 14:52

Deoarece îmi iubesc copilul,și vreau să.l văd zâmbind din nou!!!

Musafir

#69

2016-02-12 15:13

Copiii nostri ajung in clasa a12 si atunci cind trebuie sa dea totul pentru a desavirsi studiile sint satui de scoala si de povara ei

Musafir

#70

2016-02-12 15:16

De 20 de ani astept schimbarile acestea. Succes!!!

Musafir

#71

2016-02-12 15:17

Sistemul actual nenoroceste generații.

Musafir

#72

2016-02-12 17:28

Este adevarat ca in Anglia si Olanda sistemul de invatamant e simplificat mult pentru acasa!Copii nu sunt speriati de scoala ,iar acasa nu au voie teme!!!Sunt incurajati sa citeasca ,sa se exprime,sa creeze...sa aibe proiecte personale!!!De ce avem nevoie sa tinem atatea edituri la clasele primere cand un manual ar fii suficient !

Musafir

#73

2016-02-12 17:47

Cerintele din petitie sunt corect formulate.

Musafir

#74

2016-02-12 18:50

Pt ca dorim ce e mai bine pt copiii nostri, a fost destul ce am trai noi la scoala!

Musafir

#75

2016-02-12 18:51

Am semnat aceasta petitie, deoarece in goana dupa nota maxima, uitam ceea ce e esential, sa avem copii sanatosi. In felul acesta, copiii vor fi mult mai relaxati si cu siguranta vor acumula cunostinte mai usor. In opinia mea,copiii care invata la scolile de renume din orase, unde este o concurenta mare, obtin mult mai greu note maxime fata de cei aflati in mediul rural si acest lucru ii dezavantajeaza clar la admiterea in licee.