Educatie de nota 10

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Educatie de nota 10


Musafir

#226

2016-03-10 17:04

vreau eliminarea mediei din gimnaziu

Musafir

#227

2016-03-11 09:24

Deoarece sunt de acord cu toate cerintele acestei petitii.

Musafir

#228

2016-03-12 13:30

Pt ca sistemul este infect si trebuie reglementat.

Musafir

#229

2016-03-14 06:14

Pentru ca am o fetita in casa a treia care nu se adapteaza stilului de predare matematica utilizand scheme si teoreme, un locul explicatiilor logice, si pe care am scos.o de la religie in momentul in care a venit sa.mi spuna, cu sentiment de vinovatie, ca nu stie ce sa scrie in compunerea data ca tema, despre cum se desfasoara o zi de slujba duminica la biserica unde trebuie sa mearga cu familia

Musafir

#230

2016-03-14 06:41

Pentru că este imperios necesar să se schimbe sistemul de învățământ, elevii trebuie să vină cu plăcere la şcoală şi profesorii să ştiu să îi motiveze în acest sens.Am un puşti de 13 ani şi chiar dacă nu urăşte şcoala nici prea mult n-o iubeşte ,învață pentru că asa trebuie şi asta nu e deloc bine.

Musafir

#231

2016-03-14 07:25

Pentru ca am un copil si vreau un sistem de invatamant eficient, vreau sa fie atras de scoala, sa mearga cu drag si nu cu lehamite.

Musafir

#232

2016-03-15 12:13

Complet de acord

Musafir

#233

2016-03-18 12:00

Consider ca directorul unei scoli nu trebuie ales doar de consiliul de conducere al scolii, ci, prin propuneri si, apoi, vot secret, de catre intregul corp profesoral.


Musafir

#234

2016-03-18 23:42

Am revenit în țară după cinci ani în care am locuit în Germania.Este lesne de înțeles ca avem experiențe extrem de interesante și utile despre organizarea și
Funcționarea școlii în țară care ne-a acceptat fără probleme. Accesul și integrarea copiilor în școlile germane este foarte ușor(formalități minime).Școală centrata pe elev ,pragmatismul și conduită profesorilor, bază materială și în general climatul și condițiile oferite pentru un act educațional de calitate sunt de cea mai bună calitate.La revenirea în țară ,readaptarea a fost grea ,formalitățile au durat 6luni cu aproximație, respectul și decență cu care au fost obișnuiți nu le-am mai ragait aici decât în mică măsură. Nici acum nu știm care este regulamentul școlar și ce prevede el, dialogul profesor -parinte nu există în locul
Încurajărilor am avut parte de dezvoltarea complexului de vinovăție inclusiv pentru faptul ca am revenit în țară. Nimeni n-a manifestat un minim interes de-a dialoga cu noi despre diferențele dintre cele două țări nici pe temă educației, a muncii în străinătate și a vieții în străinătate.Ne-am lovit de un zid de indiferență . Păcat . Noi suntem cetățeni europeni practicanti, De acces mă alătur celor care doresc să schimbe ceva in învățământul romanesc. Asa nu se mai poate continuă.Am întâlnit prea mulți tineri timorați acceptând locuri de muncă sub posibilitățile lor intelectuale și profesionale, pentru ca au fost formați pe principiul"capul plecat sabia nu-l taie",

Musafir

#235

2016-03-19 11:24

Sunt mama a doi copii de gimnaziu si, de cand au trecut de clasa a V a, sunt din ce in ce mai socata de ce trebuie sa invete acesti copii. Sunt la scoli diferite ,dar problemele sunt aceleasi, tinand numai de programa super-incarcata, nici macar profesorii nu reusesc sa termine de predat tot ce se afla in programa .Nu este vorba numai de o materie, ci de toate. Sustin ca generatia mea nu a invatat in gimnaziu nici 30% din cat au ei de invatat, lucruri de care eu nu am auzit in viata mea,desi mi-am luat toate examenele cu note mari si am terminat si o facultate .

Pentru exemplificare cateva cuvinte Romana :didascalie, oximoron; Muzica : armura; Geografie : pergelisol; nu intrui in detalii la matematica sau informatica unde fac ce faceam noi in facultate. Tin sa precizez ca baiatul meu este calificat la olimpiada nationala de informatica si fizica, iar fetita la romana. Nu vreti sa stiti cu ce eforturi.Nu este normal ca un copil la varsta lor sa nu faca altceva decat teme, inclusiv in vacante.

As fi curioasa cati dintre ministrii invatamantului stiu tot ce stiu copiii nostri. Toata aceasta programa este facuta pentru a veni la meditatii ,iar cei ce nu vin sunt declarati prosti,slab pregatiti si incompetenti, asa cum a declarat si fostul presedinte "scoala romaneasca scoate tampiti".Numai ca ai nostri copii i-ar ingropa la cultura generala pe toti politicienii care decid soarta lor si care nici nu stiu sa vorbeasca corect romaneste, dar sunt cocotati in functii importante.

Pentru informarea tuturor, va pot spune ca toti elevii ce se muta din Romania in alte tari europene sau in America intra, in urma testarilor, in clase superioare,chiar si cei mai slab pregatiti.

Scriu aceste randuri pentru cei care inca au copii mici si care mai au o speranta ca lucrurile sa se indrepte.

 


Musafir

#236 Re:

2016-03-19 11:31

#16: -  

 Despre asta este vorba!!!!

Sunt doar niste copii care muncesc mai mult de 8 ore pe zi.

Radu Emanuel

#237

2016-03-20 15:34

Am citit și semnat această petiție chiar dacă nu o consider completă! Nu se face referire la finanțarea sustemului(cea reală) și la ridicarea nivelului profesional al cadrelor didactice ca deziderate mai importante în opinia mea decât depolitizarea școlilor sau reducerea "anvergurii"materiilor școlare!


Musafir

#238

2016-03-21 10:35

Cateva cereri simple si la obiect. Primii pasi in asigurarea unui invatamant modern si competitiv. Premisa principala pentru un viitor asa cum ni-l dorim cu totii, al copiilor nostrii si al acestei tarii.


Musafir

#239

2016-03-22 15:38

Pentru normalitate

Musafir

#240

2016-03-23 16:47

Pentru ca Romania are nevoie de o schimbare in sistemul de invatamant.Copiii sunt diferiti,modul de invatare si perceptie a fiecaruia e diferit,daca la scoala nu sunt indrumati spre a dezvolta atuurile in loc ca mintea lor sa fie indoctrinata de o multime de informatii pe care le invata mecanic si le uita a doua zi.Copii au parte in ziua de azi de multe informatii din toate partile,mai ales ca au parte de internet si dunt plictisiti,nu-i mai atrage un mod invechit de invatare.Au nevoie de o programa diferita sa se dezvolte frumos fara impunere,sa aiba posibilitatea de a alege ceea ce ii caracterizeaza,doar asa ne dezvoltam si ca societate.
cori

#241 Nr. elevi/clasa

2016-03-25 16:10

Numarul maxim de elevi in clasa ar trebui sa fie 15-20 ; 25 sunt deja prea multi.


Musafir

#242

2016-03-25 19:32

Pentru că e necesara schimbarea.

Musafir

#243

2016-03-26 00:00

Petitia e un inceput. Totusi ar fi multe de adaugat la ea.

Musafir

#244

2016-03-26 11:58

Pentru îmbunătățirea reala a sistemului de învățământ.

Musafir

#245

2016-03-29 18:22

Pentru viitorul SIGUR al copiilor noștri

Musafir

#246 Re:

2016-03-29 18:25


Musafir

#247

2016-03-30 11:03

Buna ziua,

pentru ca viitorul tarii si investitia noastra sunt copiii, indiferent de meseria pe care o avem si pentru ca statistica e alarmanta, nativ copii au un potential ce trebuie cultivat prin EDUCATIE CORECTA!

Musafir

#248

2016-03-30 17:26

pentru ca copii sunt viitorul nostru

Musafir

#249

2016-03-31 16:41

Consider necesara schimbarea sistemului de invatamant. Intr-adevar impovareaza elevii si performantele sunt scazute. Ar trebui sa ne concentram pe lucruri practice, eficienta si pe munca in echipa.

Musafir

#250

2016-04-01 06:19

As mai adauga un lucru, pe langa evaluarea psihologica reala a profesorilor, sa se tina cont si de salariile acestora, in functie de rezultatele obtinute