Dreptate pentru Jack, labradorul împușcat de un orădean

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Dreptate pentru Jack, labradorul împușcat de un orădean


Musafir

#851

2016-02-07 11:52

Intrucat seful vanatorilor din buzau a facut acelasi lucru cu cainele meu acum cativa ani.a fost impuscat fara motiv.nu am putut justifica intrucat nu a fost filmat!

Musafir

#852

2016-02-07 11:53

Pt ca sint extrem de revoltata de faptul ca autoritatile nu iau masuri impotriva acestor criminali, nu dau legi si nu le aplica. Cu ce drept a luat acel nemernic viata lui Jack ? Pt ca are bani si o pusca poate dispune de viata cuiva ? Cum isi permite, ticalosul ? Cine se crede ? Ce au facut autoritatile pina acum ? Sper - pentru binele tuturir -ca macar l-au arestat pe criminal !!!
Eutanasiati Maidanezii
Bucuresti

#853

2016-02-07 11:59

Sa ma pis cu jet pe javrele vostre . Toti cainii din romania trebuie exterminati cu benzina turnata pe ei si dat foc sa arda ca sobolanii de vi = www.otrava-pentru-maidanezi.blogspot.ro


Musafir

#854

2016-02-07 11:59

Nici 3 ani de imchisoare nu sunt multi pt ce a facut, ar trebui sa existe o lege cu minim 10 ani poate asa le trece sa isi mai baga joc de animale si sa le omoare....retardati infecti

Musafir

#855

2016-02-07 12:00

Sunt revoltata ,am trecut prin momente grele si stari greu de descris ,de la neputinta la furie si iar la desnadejde ,!!! Am avut un ciobanesc belgian ,avea 9 ani si imi ramasese singura fiinta bupa moartea sotulu meu.Fix acum un an a fost ucis pentru a putea intra in curte si in casa ! Nu am putut sa ma gindesc la prejudiciul ff mare provocat fiind foarte afectata de moartea ciinelui meu URSU .Doresc sa se faca dreptate pentru aceste fiinte ce ne iubesc neconditionat si unii le fac atita rau !!!!

Musafir

#856 Re:

2016-02-07 12:01

#853: Eutanasiati Maidanezii -  

 Sa ma pis cu jet eu pe tine si pe tot neamul tau de copil avortat


Musafir

#857

2016-02-07 12:05

Agresorul fara mila plin de cruzime ( pe care o are probabil si pentru oameni ) trebuie pedepsit conform legii. Cum sa impusti un biet catel ca trecea prin fata casei? Nu trebuia impuscat nici daca din greseala intra in curte. R.I.P JACK suflet nevinovat.

Musafir

#858 Re: Re:

2016-02-07 12:06

#856: - Re:  

 Esti nebun ???? #853 ????


Musafir

#859

2016-02-07 12:19

Câinii sunt punctul meu slab, iar dacă cineva ar face rau câinelui meu, sincer, l as omori!!! Dar asta doar noi înțelegem, cei care ii iubim si ii consideram parte din familia noastră!! Din păcate, mai sunt "gunoaie" care gândesc altfel!! Sa se faca dreptate!!!!

Musafir

#860

2016-02-07 12:25

Mi se pare crud ce se intampla,un om se mai poate apara,mai poate obiecta dar un biet animal care ne percep sentimentele de bucurie si tristete mai sincer decat un om.......,????un prieten necuvantator care este lipsit de aparare..…...si ne mai intrebam de ce devin periculosi......

Musafir

#861

2016-02-07 12:31

Vreau dreptate pentru bietele animale! Vreau aplicarea legii! Stop violentei!

Musafir

#862

2016-02-07 12:32

oameni de teapa lui sa fie pedepsiti foarte, foarte aspru !!!!!

Musafir

#863

2016-02-07 12:46

Legislația din România prevede sancțiuni prea mici pentru fapte penale manifestate împotriva animalelor. Dar măcar de s-ar aplica chiar dacă ele nu acoperă gravitatea faptelor!
In cazul de față a fost ucis un câine cu stăpân, sfidător, cu scopul clar declarat "nu suport câinii", asta într-un spațiu public în care toți locuitorii avem drepturi și obligații egale. Aceasta este o faptă deosebit de gravă care aduce atingere persoanei și drepturilor acesteia. Totodată consider că împreună cu sancțiunile prevazute de legea pentru protectia animalelor trebuie invocate și judecate faptele și în baza prevederilor legii civile întrucât au fost încălcate drepturile persoanei, consfințite de codul civil!

Musafir

#864

2016-02-07 13:03

Am și eu 2 catei kuski,și ii iubesc enorm.nu va pot descrie cit de fericiți îmi face familia.scuze și un motănel înfiat.maya,ace,toto.animalutele familiei.ii doresc stăpânului lui Jack condoleanțe și dorim sa se facă dreptate.

Musafir

#865

2016-02-07 13:06

Sper sa plateasca acel nenorocit pentru ce a facut.

Musafir

#866

2016-02-07 13:13

Pentru ca nu mi se pare normal sa omori,agresezi pe oricine,mai ales pe cineva care nu se poate apara.Justitia ar trebui sa-si faca datoria,aici ma refer la pedepse.Acestea nu ar trebui sa fie "modice".Pentru orice agresiune fizica,ar trebui pedepse maxime...
viorica cucu

Musafir

#867

2016-02-07 13:19

Pentru acest criminal, cer pedeapsa maxima

Musafir

#868

2016-02-07 13:22

Sper ca toți cei care maltratează animalele sa fie pedepsiți cu închisoare, nu cu amenzi!!!

Musafir

#869

2016-02-07 13:26

Pedeapsa pe masura!

Musafir

#870

2016-02-07 13:34

Putem sa schimbam lumea in bine daca facem ceva in acest sens cat mai multi oameni.

Musafir

#871

2016-02-07 13:40

semnez aceasta petitie , pentru ca, DA trebuie luate niste masuri pentru protectia TUTUROR animalelor (fie comunitare, cu stapan, sau in crescatorii, etc).Dar , va rog sa va ganditi si sa judecati voi , daca legile deja in vigoare,ne ajuta in implinirea acestui scop, sau nu. Pedeapsa pentru omorul lui Jack este de 3 ani de penitenta, credeti ca prin aplicarea acestei "pedepse maxime" faptasul va intelege gravitatea atrocitatii comise?! eu zic , ca nu , din potriva atunci cand va sfarsi pedeapsa va continua sa urasca neamul lui jack si va comite in continuare acet gest , sau va intreprinde altele cu mult mai grave. Inainte de a infiinta o petitie pentru aplicarea pedepsei prevazute de lege , parerea mea, este ca ar trebui sa infiintam una pentru schimbarea legislatiei si a pedepselor pentru acest gen de atrocitate. legislatia ar trebui sa ne sustina in protejarea acestor suflete nevinovate iar pedesele nu ar trebui sa contribuie la inrairea faptasilor sau dupa vorba :dinte pentru dinte si ochi pentru ochi" ci ar trebui decise in asa fel incat faptasul sa ajunga sa-si vada greseala ar trebui o evaluare psihologica mai intai ,iar in urma acesteia sa vina pedeapsa intrajutorarea animalelor si a faptasilor. EX: pentru omorarea lui jack , eu l-as condamna pe ucigas, la munca zilnica in folosul semenilor lui Jack, pentru tot restul vietii sale , cu masurile de precautie necesare pentru a-l impiedica sa comite alte atrocitati in timpul executarii pedepsei. Astfel eu cred ca il vom ajuta sa inteleaga Ce a facut si cine stie poate sa ii luam acea ura din suflet.


Musafir

#872

2016-02-07 13:41

Eu nu sunt deacord cu uciderea animalelor !

Musafir

#873

2016-02-07 13:49

In ce fel de lume traim noi,"oamenii" care l-am domesticit pe acel caine, care a devenit cel mai de nadejde prieten ,camarad fidel si iubitor...daca asemenea fapte nejustificate de cruzime sunt trecute cu vederea. Da,as vrea sa fie pedepsit acel specimen indolent,barbar,fara suflet si orgolios ! Merita din plin - si nu doar pentru ca l-a omorat pe Jack,ci si pentru folosirea ilegala a unei arme detinute fara autorizatie ! Asta pentru siguranta vecinilor care eventual, nu sunt pe placul lui... Si nu, nu cu amenda penala - ci cu puscarie !






Musafir

#874

2016-02-07 13:51

Am semnat această petiție pentru că iubesc animalele și mai ales câinii . Nu-mi pot imagina cum acel om a putut împușca un biet câine , nu are suflet ,probabil a fost invidios pe stăpânul lui Jack fiindcă avea un câine așa prietenos și frumos .
Până la urmă criminalul ar trebui să execute pedeapsa maximă .

Musafir

#875

2016-02-07 13:52

Like I sad ... sint f revoltata de inertia autoritatilor ! In cazul asta ar fi trebuit sa se sesizeze parchetul Oradea , care doarme, si politia Oradea , care e in hibernare probabil , iar criminalul sa fi fost imediat retinut ! Ce asteapta ? Sa impuste si un om ? Dar ciinele nu e o fiinta ? Oameni buni, schimbati-va modul de a gindi ... deschide-ti-va mintea odata ...