ELIBERAREA APELOR MINERALE BAILE OLANESTI

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția ELIBERAREA APELOR MINERALE BAILE OLANESTI


Musafir

#51

2016-01-30 08:24

Am trait in statiunea B Olanesti,si cunosc f.bine istoria acestor locuri.Dar cea mai mare crima la adresa acestei bijuterii a fost facuta de aceasta familie de parveniti,in cardasie cu cel care era primar la acea vreme,Nicolae popescu.Ma intreb daca aceste izvoare erau trecute in patrimoniul primariei si se incasa o suma modica pentru folosirea acestor izvoare,un dar de la DUMNEZEU,nu credeti ca era o sursa formidabila de venituri pentru localitatea Olanesti,avand in vedere numarul f.mare de turisti,care le-au fi putut folosi?Pentru ca aceste izvoare (BAILE OLANESTI-STATIUNEA CU CEL MAI MARE NR.DE IZVOARE MINERALE DIN TARA-FOLOSITE CU MULT SUCCES DE DR CAROL DAVILLA IN TRATAREA RANITILOR DIN TIMPUL RAZBOIULUI PT.INDEPENDENTA DIN 1877)RECUNOSCUTE SI MEDALIATE IN ANUL 1892 LA EXPOZITIA DE LA VIENA-APE MINERALE CARE RIVALIZEAZA CU CELE DE LA KARO VIVARII DIN CEHIA).IZVOARELE MINERALE DE LA BAILE OLANESTI -ADEVARATA APA VIE!

Musafir

#52

2016-01-30 09:56

pentru ca bogatiile pamantului nu sunt un bun al unor profitori lacomi si perfizi care nu vor decit binele lor si al apropiatiilor lor,care in cinismul lor se simt mai in drept decit noi cei multi si bolnavi .Oameni de rind care vin sa se trateze si gasesc lacate pe isvoare care vin din adincul pamintului fara ca acesti indivizi sa faca vreun efort.In voracitatea lor mai bine lasa apa sa curga in pariul Olanesti .

Musafir

#53

2016-01-30 11:47

Sa-si ia mainile de pe aceste leacuri,care au fost lasate de Dumnezeu pentru sanatatea oamenilor. Vor plati pentru aceasta.

Musafir

#54

2016-01-30 12:33

Cum ar fi sa raspunda cei care au dat spre concesiune aceste bogatii? Oare nu raspunde nimeni pentru toate jafurile din tara? Este posibil sa nu poti bea un pahar de apa de la izvorul 24 decat cu 12 lei? Sa fie pazit de jandarmi?

Musafir

#55

2016-01-30 12:34

Bogatiile naturale ale acestui tinut romanesc sunt ale natiei Romane.........implicit ale poporului din care fac si EU parte si sunt mandra ca sunt roman !







Musafir

#56

2016-01-30 13:41

Valceni unitiva si luativa apele inapoi!


Musafir

#57

2016-01-30 17:01

Doresc familiei Tudor setea noastra, a miilor de bolnavi, carora ne-a luat dreptul pe care natura ni la dat. Datorita lor apa de la izvoare se duce pe garla peste 99%.
Nu exista crima mai mare ca cea prin care ii iei omului apa.
Andrei

Musafir

#58

2016-01-30 18:31

Am fost revoltata cand am vazut ca nu pot bea o gura de apa din izvoarele statiunii Olanesti > Am intrebat si nu mi venea sa cred . Asa o dobitocie, nesimtire sau nu stiu cum sa o mai numesc nu am mai intalnit. Cum e posibil asa ceva ?sunt ale lor de la masa ?sunt ale naturii !! Aceasta doamna a cazut de undeva aici pe plaiurile noastre ?
e strigator la cer! hai sa facem ceva cu acesti extraterestri !

Musafir

#59

2016-01-30 20:40

Nu numai ca este anormala situatia existenta in care se plateste pentru a avea acces la izvoare, dar este clar ca s-a ajuns aici ca urmare a unor fapte de coruptie si abuz. Institutiile competente trebuie sa isi faca datoria si cei vinovati sa fie trasi la raspundere.

Musafir

#60

2016-01-31 06:23

izvorul 24 is important pentru toata lumea, privatizati-va un hotel, o benzinarie, un restaurant dar lasati lacomia la o parte atunci cand este vorba de o gura de sanatate

Musafir

#61

2016-01-31 07:35

Imi doresc din suflet ca prin intermediul acestei petitii sa se sesizeze toate persoanele care au integritate si putere de decizie astfel incat sa readuca izvoarele olanestiului in propietatea statului si sa poate fi utilizate gratuit ca la inceput.
Afacerea Maria Tudor este una din multele escrocherii si mizerii din tara asta! Poate reusim sa ii invingem si sa le demonstram ca puterea este la opinia publica nu la ei!

Musafir

#62

2016-01-31 07:37

Toti ar trebui bagati in puscarie, confiscate toate averile si sa nu mai beneficieze de nimic toata viata. Degeaba ii leaga pt 2-3ani daca raman cu averile. Din banii confiscati sa puna tara pe picioare si sa revina fabricile si agricultura noastra. Pacat ca avem o tara frumoasa, dar ne conduc niste idioti, hoti si netrebnici!!!!!

Musafir

#63

2016-01-31 07:40

Jos cu jigodiile!!!! Nu merita sa traiasca. Pe Ceausescu l-au impuscat ca a fost bine, pe astia ca au distrus tot ii lasa sa traiasca... Rusine!!!!

Musafir

#64

2016-01-31 11:07

Apele minerale sunt un dar pentru romani si alor trebuie sa ramana.

Musafir

#65

2016-01-31 12:39

Este inadmisibil ca un izvor mineral, care sute...mii de ani a curs si a daruit sanatate atator fiinte, sa fie monopolizat de niste infractori!!!! Cine aude ca in Romania s-a intamplat asta nu poate crede, nu poate gasi ratiunea acestui fapt. Sunt niste criminali cei care lasa suflete sa indure dureri si boli grave printr-o singura cheie sau cip...cartela sau mai exact printr-o magarie de neiertat, atat lor cat si celor ce au fost de acord cu acest act demn de pedespsele comuniste. Este incredibil sa inchizi un robinet si sa deversezi asa un miracol al sanatatii in raul care curge in apropiere; ...asta pt a face oamenii suferinzi sa plateasca....ce????? Ce sa plateasca nenorocitilor????? Ce merit aveti voi pt aceasta minune a NATURII????? Cine sunteti voi criminalilor?????? Meritai trasi pe roata!!! In timp ce exista oameni care isi ajuta semenii din propriile buzunare sau conturi, voi luati bani din ceea ce natura si numai natura a creat???!!!!!! Blestemati sa fiti acum si pentru toata viata!!!!

Musafir

#66

2016-01-31 14:48

DEOARECE NICI O ȚARA DIN LUME NU-ȘI VINDE RESURSELE MINERALE NATURALE. DUPA 1990, AM FACUT NUMEROASE REPORTAJE IN STATIUNEA BAILE OLANEȘTI. HOTELURILE DIN ORAȘ ERAU ARHIPLINE, TURIȘTI DIN TOATE COLTURILE LUMII SE CAZAU PRIN CASELE LOCALNICILOR, BILNAVII AVEAUBȘANSE REALE DE TRATAMENT...ACUM, APA IZVOARELOR PUSE SUB LACAT CURGE PE...APA SÂMBETEI, DOAR O CANTITATE NEINSEMNATA FIIND DISTRIBUITA SPRE CONSUM! ILEGAL! TRADARE! HOTIE!

Musafir

#67

2016-01-31 17:25

Aceste izvoare sunt bogății nestemate ale României,nu ale celor care le-au acaparat oricine sunt ori vor fi ei ,care nu au decât interese personale și nici o frică de Dumnezeu atât pentru ei cât și pentru copii și nepoții lor. De ele trebuie să beneficieze toți românii respectiv toți turiștii.

Musafir

#68

2016-01-31 22:52

Pentru ca , consider nedrept ce se intampla cu un dar al lui D-zeu .
Olanesti

#69 Jos hotia

2016-02-01 08:11

Se stie de aceasta hotie la nivel national, dar nu vedeti k nu se sesizeaza nimeni. S.a ales praful de Olanesti. Peste 60% din tineretul din statiune a plecat. Singura sansa este sa repetam protestele de la tragicul evenimet Colectiv. Doar asa poate o sa se ia masuri. Proteste care trebuie facute in Olanesti, sa vada toata tara. Haideti sa ne adunam si sa iesim in strada!!!


Musafir

#70

2016-02-01 15:57

izvoarele sunt un bun national nu un mijloc de imbogatire pentru unii.

Musafir

#71

2016-02-01 19:53

Suntem *Țara Nimanui*!!!!! Nicaieri in lume nu s-a mai auzit ca un bun al naturii sa fie monopolizat de niste imbecili ordinari. Izvoarele minerale sunt create de natura, iar acesti golani nu au niciun merit pentru a le inchide si a lasa oameni suferinzi sa tanjeasca sau sa plateasca o gura de apa, care pentru ei este tratament, nu moft, este sanatate nu bani, nu afacere, ceea ce au facut criminalii acestia din izvoarele care pot vindeca mii...milioane de oameni!!!!! Ne-am bucura fffff mult ca cineva in tara asta sa faca dreptate si nu afaceri murdare!!!! Multumim celor ce s-au gandit sa faca apel la indignarea oamenilor, la durerea ce o poarta in suflete si in corp!!!!

Musafir

#72

2016-02-03 08:20

Nu poate fi adevarat ce se intimpla cu aceste ape, iar noi care avem probleme de sanatate si suntem din zona sa nu ne putem bucura de ele, de binefacerile lor.

Musafir

#73

2016-02-03 09:02

Strigator la cer ce se intampla in tara asta..

Musafir

#74

2016-02-04 06:46

Am semnat aceasta petiție pentru ca mi se pare hoția suprema sa concesionezi apa, apa care curgea si pământ de mii de ani si care era a întregului popor. E ca si cum cineva ar concesiona pana in dreptul barajului Vidraru, răul Argeș. Plus ca înainte apa curgea continuu, fapt care ii păstra si calitative, acum se aduna in bazine decantoare , necurgand decat la introducerea cartelei. O calitate era cât si un efect placebo important când beai o apa care curgea direct dim munte, altfel simți când dai drumul la robinet.

Musafir

#75

2016-02-04 08:44

Folosesc izvorul 24 de 25 ani , de câţiva ani s-au gäsit unii sa mai facä ceva bani cu închiderea izvorului. Dumnezeu sä ne ajute sä revinä cum era pe timpuri AL TUTUROR SI FÄRÄ TAXE !!!