Petitie drepturi salariale specifice pers. did. inv. preuniv.


Musafir

#551 petitie

2016-02-02 15:44

Ca sa se solutioneze ceva...


Musafir

#552

2016-02-02 20:41

Ar fi o recompensare a salariilor mici din invatamant, din care rezulta o pensie si mai mica!....si mai ales ca anul acesta vine pensionarea, mi-ar prinde bine!

Musafir

#553

2016-02-03 05:43

Am semnat această petiție pentru că este un lucru normal ! Situația personalului din învățământ trebuie să se îmbunătățească pentru toți cei care muncesc în acest sistem. Această situație a cărei rezolvare continuu a fost amânată pentru alte priorități, învățământul nefiind considerat o prioritate devenind o cenușereasă a sistemului în loc să fie o prioritate.

Musafir

#554

2016-02-03 10:21

Pentru ilustrarea articolului din Constitutie "Nimeni nu-i mai p-resus de lege". Nu exista nici un motiv ca parlamentarii sa fie niste persoane speciale, "mai presus de lege"

Musafir

#555

2016-02-03 15:05

Doresc să trăiesc şi la bătrâneţe în mod decent. Am educat cu plăcere generaţii de copii pentru că mi-am dorit această profesie. Am muncit şi în mediul rural, chiar dacă distanţa aferentă navetei era de 51 de km. Tinerele cadre didactice din ziua de azi nu ştiu să-şi aprecieze materialul uman la adevărata valoare, motiv pentru care fug de şcolile de la ţară. Şi acolo trăiesc copii dornici să înveţe, dar statul nu le asigură condiţiile necesare şi e păcat. Consider că efortul depus de noi, profesorii este prea mare în comparaţie cu venitul modest de care avem parte ca salariaţi, dar mai ales ca pensionari. Sper să reuşim să atragem atenţia forurilor competente cu privire la necesitatea unei juste remunerări a tuturor cadrelor care lucrează în învăţământ.

Musafir

#556

2016-02-03 18:01

Am semnat această petiție pentu vă nouă adrelor didactice niciodată nu ni se poate mării salariul, nu beneficiem de tichete sau alte bonusuri în comparație cu alți bugetari.

Musafir

#557

2016-03-03 19:51

Consider ca se face o dreptate mult asteptata pentru cadrele didactice, care beneficiaza destul de putini ani de pensia care in momentul actual este o rusine nationala .

Musafir

#558

2016-03-10 19:51

Am semnat pentru a convinge tinerii intelectuali de valoare să aleagă cariera de dascăl și să salveze învățământul nostru de la dezastru.
Irmi

#559 Re:

2016-04-08 04:09

#8: Mirela 73 -  

 Cu salariul pe care-l primesc de la ei mor de foame dacă nu m-aș descurca pe alte căi!Să le fie rușine!Ce motivație mai au elevii să învețe când mulți trăiesc la limita sărăciei și când o să termine o școală sunt selectați pe criterii diferite.Cu titularizarea asta prin scoli e un fel de apa de ploaie- vb.tot despre politic și aici,nu se compară cu cea susținută la Isj-uri!S-antins raia peste tot,nu au bani de salarii,un ofițer făcut la talpa gastii pe vremuri primește chirie cât salaril meu de profesor fără măcar să-și abandoneze domiciliul!Intrați domnilor lideri de sindicat peste guvernanți si deschideți ușile spunandu-le adevărurile si minciunile în care trăim!Amețesc elevii cu ,,apa",s-au inect cu cornurile alea care s-au mai e un smecher care vrea să se-nbogateasca prin acest proiect?Au murit la revoluție oameni  să traim mai bine,dar nu,sunt uniii,di!Au murit oameni care nu au mai apucat să primească pensii,deci despre ce tara vorbim,cât privește viitorul e sumbru pt unii!Acum este momentul adevărurilor!

ha ha ha

#560

2016-05-30 17:46

salariile sunt prea mari pentru niste puturosi care isi abandoneaza elevii. Jumatate din copii pica la BAC datoria incompetentei profesorilor. Nu salarii ci puscarie merita acesti profesori.

ha ha ha 1

#561

2016-05-31 09:29

vrem ca toti boschetarii si analfabetii sa fie angajati de urgenta ca profesori suplinitori.

ha ha ha

#562

2016-06-01 09:44

la fiecare elev care pica BAC-ul sa li se traga o basina la nas fiecaruia din profesorii sai. Daca tot avem profesori lacomi si incompetenti - macar sa fie si afumati bine.


Musafir

#563

2016-06-26 10:07

sunt profesor de 11 ani ..mi-e rsine prin cate am trecut si ce salariu am avut.asa va fi si pensia

Musafir

#564

2016-10-12 13:20

Pentru vitoru Romaniei
noi avem aceleasi drepturi

#565 Re:

2016-12-12 20:04