România-Norvegia, împreună pentru copiii Bodnariu

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția România-Norvegia, împreună pentru copiii Bodnariu


Musafir

#14926

2016-01-15 13:25

Am semnat petitia din doua motive:
-Convingerea mea este ca orice copil trebuie sa creasca impreuna cu fratii si parintii lui.
-Brutalitatea cu care copiii familiei Bodnariu au fost separati de parinti,imi aduce aminte de lagarele de trists amintire ale nazistilor.

Musafir

#14927

2016-01-15 13:26

Pro familia!

Musafir

#14928

2016-01-15 13:30

Pro familia! Domnul sa va dea biruinta!

Musafir

#14929

2016-01-15 13:33

Eu am semnat petiția pentru a ajuta această familie să își recupereze copilașii de la norvegieni;cât și pentru a-i încuraja pe toți românii să își ceară drepturile pe care fiecare individ le are.Sper ca totul să se rezolve până la urmă și copiii să fie din nou lângă părinți.

Musafir

#14930

2016-01-15 13:33

Rusine Norvegieii ca au ajuns sa se faca sa de ras si Rusine Romaniei ca nu stie sa isi apere cetatenii noi daca nu ne aparam nu ne apara nimeni toate autoritatile au alte treburi sa sa ne fure asta este cea mai buna JOB in ROMANIA RUSINE

Musafir

#14931

2016-01-15 13:58

Am semnat aceasta petitie din dorinta de a ne revalida valorile. O societate care nu mai are valori ori ele sunt, oarecum, rasturnate, este sortita pieirii, oricat de ”avansata” ar fi ea. Ocrotirea copiilor se numara -sau ar trebui- printre cele mai de pret valori, principii ale unei societati in aceasta epoca atat de ”dezvoltata”. Daca avem copii pe care ii tratam ca pe niste obiecte, ce apartin -sau nu- cuiva, nu am invatat nimic de la viata. Doamne, ocroteste-i pe romani!

Musafir

#14932

2016-01-15 13:58

deoarece doresc să susţin familia Bodnariu şi toate familile care doresc să aibă libertatea de a-şi creşte copiii aşa cum doresc în spiritul valorilor moralei creştine tradiţionale.

Musafir

#14933

2016-01-15 14:05

Pentru solidaritate si incurajarea Fam. Bodnariu,si mai ales pt. a demonstra ca noi ROMANII suntem mai europeni si mai ales {daca se poate}mai crestini decat marii crestini ai vestului ,pt. care ,noi am fost de multe ori un scut si am platit cu sange pt.prosperitatea si bunastarea vestului :crestin:.Rusinos si revoltator,mai ales in acest anceput de secol sa vezi astfel de cazuri care nu au nimic cu crestinismul, cu bunul simt, cu grija fata de copii si de familie,dar nici cu respectarea normelor mini male din CHARTA DR. OMULUI.Aceste atrocitati au fost posibile datorita unor grave lacune ale sist.legislativ al Norvegiei sau poate relei credinte Este inca o dovada a barbariilor care se produc dar mai ales sau produs de a lungul timpului, a istoriei in general in marile civilizatii pentru fapte pt. care n-au dat niciodata socoteala in fata nimanui si cu atat mai mult nici macar in fata propriilor concetateni Ce se intampla acum in Norvegia este o rusine pt stramosii lor vikingi opata greu de sters din prezentul lor dar si din trecutul acestora avind in vedere ca au mai existat astfel de atrocitati.Dupa ce am vazut cazul FRIDEI de la ABBA filmul televiziunii nationale Australiene despre copii pe contract ai Elvetiei ma intreb daca cineva va avea curajul sa spuna si despre ;grija cu care au fost tratati soldatii igermani care s-au intors de pe front cu diverse infirmitati fizice si psihice" ? Deocamdata cam atat. DUMNEZEU SA LE AJUTE SI SA NE AJUTE.

Musafir

#14934

2016-01-15 14:06

De ce ai semnat aceasta petitie?Din cate stiu eu traim intr o europa ce promoveaza democratia si libertatea pentru oameni.Aceast SRL care se da o institutie ce apara drepturile copiilor face doar abuzuri tocmai asupra acelora pe care trebuie sa ii apere.NOrvegia ar trebui sa corecteze acest lucru sau si mai bine sa desfinteze aceasta mizerie de firma care comercializeaza copii.Mai mult ,mult laudata UE ar trebui sa se implice dand directive in sensul acesta ,daca nu mai bine sa fie desfiintata

Musafir

#14935

2016-01-15 14:07

As vrea sa se rezolve cat mai repede acest caz...

Musafir

#14936

2016-01-15 14:13

S-a facut atata timp propaganda referitor la ce faceau comunistii.Nu stiu sa fi facut copiilor ce au facut norvegienii,mai bine spus statul norvegian.Un copil nu raspunde penal pana la majorat.Cum poti sa iei in considerare spusele unui copil care la un moment dat poate vrea sa se razbune ca nu a fost lasat sa se uite la tv sau sa se joace pe un joc.Am impresia ca fratele cel mare si rau al comunistilor se afla in alta tara .Si el a emigrat .

Musafir

#14937

2016-01-15 14:18

romani de pretutindeni fiti solidari cu fam Bodnariu.

Musafir

#14938

2016-01-15 14:22

Cred ca ce se creaza in norvegia cu ocazia acestui incident dramatic este tot un fel de regim dictatorial, unde statul detine "dreptul suprem" de a decide viitorul nostru. Libertatea religioasa si libertatea la opinie este censurata deoarece intra prea deseori in contradictie cu noile norme de "protectie". Pentru mine Norvegia nu reprezinta o tara civilizata. Civilizatia nu tine resurse si frumuseti naturale ci de libertatea si promovarea valorilor morale care stau la baza orcarei civilizatii sanatoase. Mari genii din literatura si stiiinta au crescut si cu o educatie unde pedeapsa fizica se aplica cu regularitate si nu au fost nici orfani nici neica nimeni. M. Eminescu , Ion Creanga si altii. Norvegienii astia parliti si ma refer la clasa politica vor sa-l scoata pe Dumnezeu din sufletele oamenilor, punandu-se stapani peste copii nostri si mai tarziu si peste noi. Indemnul meu este IUBITI ADEVARUL SI VETI FI LIBERI. Norvegia inabuse ADEVARUL in nelegiuire. Cred ca multe nenorociri sa intampla cu copii rapiti de Barnavernet. Vom protesta tot timpul cat vom trai. Doamne ai mila de toti copii rapiti si binecuvinteaza pe toti care sufera.

Musafir

#14939

2016-01-15 14:26

Pentru reintregirea familiei!

Musafir

#14940

2016-01-15 14:30

Am semnat pentru reîntregirea cât mai repede a familiei.sunt și mamă și nu as rezista la o asemenea încercare!

Musafir

#14941

2016-01-15 14:31

I just need all kids to come back at parents! It's vital to stay with real parents!

Musafir

#14942

2016-01-15 14:35

Dorim ca autoritatile Norvegiei sa raspunda pozitiv cauzei familiei Bodnariu!
Dorim intregirea acestei familii, dar si a altor familii aflate in situatii asemanatoare!

Musafir

#14943

2016-01-15 14:40

Am semnat aceasta petitie, deoarece familia este o institutie a luí Dumnezeu , iar copiii sunt o mostenire data de Dumnezeu parintilor . Oricat ar fii parintii de rai sunt parintii tai si oricat ar fi copiii de rai sunt copiii tai! Ñu stiu , eu ñu am auzit in lumea intreaga de ceea ce se intampla in Norvegia , nici pe timpul comunismului nu sa intamplat asa ceva . As dori ca bunul Dumnezeu sa intervina si eu cred ca o va face , de aceea frati romaní sa dam la o parte orice bariera care este pusa de om si sa ne unim cu aceste familii din Romania la care le-au rapit copiii si sa strigam catre Dumnezeu care ñu este in necunostinta de lucrul acesta . Eu cred ca Dumnezeu ne va raspunde la rugaciunile noastre . Domnul sa ne binecuvanteze si as dori ca toti copiii rapiti sa se intoarca in familiile lor ! Amín!


Musafir

#14944

2016-01-15 14:43

Deoarece cred ca familia este celula de baza a oricarui stat democratic.

Musafir

#14945

2016-01-15 14:47

Pentru ca suntem alaturi de aceasta familie cu sufletul...și vrem dreptate în acest caz de nedreptate...
Suntem o familie și la rândul nostru avem copii. ..
Copiii trebuie sa crească lângă părinți. ..

Musafir

#14946

2016-01-15 14:48

Din solidaritate, din indignare, în semn de revoltă împotriva unor comportamente primitive, împotriva cărora un stat care este acceptat printre cele mai civilizate din lume pare indiferent sau chiar le acceptă ca normale.

Musafir

#14947

2016-01-15 15:09

Pentru-ca si eu sunt tata a 2 copi si nu mi se pare normal ce sa inimplat ,adica nici o explicatie pur si simplu ramii fara copi Domnu sa se indure de aceasta familie

Musafir

#14948

2016-01-15 15:25

Cuvintele sunt de prisos...Orice comentariu nu cred ca-si are rostul.(pentru orice om de bun simt).

Musafir

#14949

2016-01-15 15:27

Pt ca intr-o societate degradata sa poata triumfa binele..si eu sunt tata a 5 copii

 


Musafir

#14950

2016-01-15 15:29

Cea mai mare binecuvantare de la Dumnezeu, sunt copiii.