O lege unitară pentru toți eroii necuvântători!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția O lege unitară pentru toți eroii necuvântători!


Musafir

#526

2016-01-03 19:00

Iubesc animalele si mi se pare inuman să nu mai fie protejate când îmbătrînesc !Cu noi ,oamenii ,se întâmplă la fel?Suntem casati?Unde e spiritul crestin? E revoltător!

Musafir

#527

2016-01-03 19:01

In primul rand ca iubesc animalele foarte mult,apoi pentru faptul ca aceste animaleau fost folosite la maxim oriunde ,oricand .Ma intreb oare nu au si ele cateva drepturi dupa o viata in slujba statului?De ce numai noi oamenii avem drepturi si ei nu? Au si ei dreptul la o viata linistita langa oamenii ce ar dorii sa ii adopte, nu sa ii eutanasiem sa ne batem joc de ei.Dai romanului mintea cea de pe urma!

Musafir

#528

2016-01-03 19:01

Mi se pare mai mult decat revoltatoare actuala legislatie.
Este imoral .este inspaimantator !
Cand vom intelege ca animalele nu sant obiecte de care sa ne folosim si apoi sa le aruncam ?

Musafir

#529

2016-01-03 19:02

Iubesc foarte mult animalele si mi-as dori sa fim cat mai multi care sa impartasim aceasta iubire si sa le salvam.


Musafir

#530

2016-01-03 19:06

Da, vreau sa adopt unul din aceste animale "casate". Unde cresc 3 pisici "maidaneze" si un arici de gradina (la bloc) pot sa mai cresc si un pensionar patruped. Sunt pensionar militar si cunosc sentimentul inutilitatii dupa ce "am imbatranit".

Musafir

#531

2016-01-03 19:12

In primul rand, pt ca iubesc animalele. Iar pentru eroii gen Max, am tot respectul. Trebuie sa salvam aceste suflete care sunt devotate tarii si sa le asiguram o "pensie" (hrana si medicamente) linistita, sa fie inconjurate de oameni iubitori. Si eu am o catelusa minunata, e parte din familia mea. Sunt alaturi de voi, iubitorii de animale.

Musafir

#532

2016-01-03 19:17

Pentru ca m- am saturat de conceptiile semenilor mei cu privire la faptul ca animalutele nu au suflet , necesitati si inteligenta !! Nici la pantofii rupti nu renunti cu atata usurinta !!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-01-03 19:18



Musafir

#534

2016-01-03 19:22

ANIMALELE DE COMPANIE TREBUIE SA FIE TRATATE CU RESPECT SI IN ROMANIA !
Este necesar un Program National Veterinar, care sa subventioneze microciparea si sterilizarea cainilor cu detinator in fapt, dar nu si in drept, pentru a se evita un nou val de adandon al cainilor si raspandirea rabieiSesizez aceasta problema, pana NU este prea tarziu.Dupa 1990 autoritatile de specialitate nu au luat masuri pentru stoparea cauzelor aparitiei cainilor pe strazi; au fost doar incercari nereusite, precum initiativa legislativa de modificare si completare a OUG 155/2001+legea 227/2002.Initiativa legislativa mentionata a fost votata la Senat in decembrie 2007 si isi propunea sa stopeze cauzele aparitiei cainilor pe strazi, aspect care urma sa corecteze deficienta OUG 155/2001+legea 227/2002, in care NU se prevedea nicio masura de stopare a cauzelor , ci doar de actionare la efecte, adica NU responsabilizarea detinatorilor de caini de fapt, nu si de drept, ci doar colectarea de pe strazi a cainilor abandonati, nemaidoriti sau a puilor nascuti si nedoriti, al caror abandon nu putea fi sanctionat deoarece NU se putea face asocierea intre detinatorii de fapt (nu si de drept) si puhoaiele de caini abandonati pe strazi, pe camp, in paduri sau in alte locuri (despre care in public oficial se dadeau alte cauze predominante ale aparitiei lor pe strazi si nu cele reale).Initiativa legislativa a ajuns la Camera Deputatilor sub forma de PL 912/2007 , dar a fost votata in toamna lui 2011 intr-o forma neconstitutionala, in urma unor dezbateri care NU urmareau stoparea cauzelor aparitiei cainilor pe strazi.In dec.2013, cu ocazia accidentului copilului Ionut Anghel s-a votat in regim de urgenta, reglementandu-se si detinerea de fapt a cainilor, dar masurile luate si in urma Normelor de aplicare a legii, duc la o situatie neplacuta care poate fi si de siguranta nationala.In prezent cainii cu detinator de fapt , nu si de drept, pot fi vaccinati gratuit antirabic, dar doar in urma microciparii cainilor, microcipare care are costuri.Costul microciparii i-a determinat pe multi cetateni sa renunte si la vaccinarea antirabica gratuita si desi mai ales la sate sau la orase pentru cainii din casele cu curte, cetatenilor li s-a spus ca vor fi amendati cu sume consistente, acestia nu s-au speriat deoarece daca vine cineva sa ii amendeze, ei au la indemana modalitatea de a scoate cainii din case si din curti, prin metoda folosita si anterior legii din 2013, prin care cainii nedoriti, adulti sau pui, erau dusi pe strazile oraselor, pe camp, in padure , etc.Deci s-a ajuns la situatia in care statul are program de vaccinare anbtirabica gratuita pe care NU il mai poate aplica tuturor cainilor cu detinator in fapt, din motive de costuri ale microciparii, iar sperietoarea cu amenzile nu ii deranjeaza pe cetatenii detinatori in fapt ai cainilor, deoarece ii pot abandona in orice clipa, caci nu se poate face asocierea intre cainii abandonati si cei care abandoneaza.Concluzia ce se poate trage de aici, este ca prin legislatia actuala, statul favorizeaza abandonul cainilor si raspandirea rabiei pe teritoriul Romaniei.Aceeasi legislatie obliga cetatenii sa isi sterilizeze caini.Daca majoritatea cetatenilor NU au bani de microcip, cine isi inchipuie oare ca aceeasi cetateni au bani de sterilizare care costa in prezent de 5-10 ori mai mult raportat la costul microcipului si inregistrarii in Registrul de Evidenta a Cainilor cu Stapan/R.E.C.S. ???Alta concluzie trasa, este ca legea 258/2013 care modifica si completeaza OUG155/2001+legea 227/2002, NU doar ca NU a imbunatatit situatia anterioara de abandon al cainilor nedoriti, ci a inrautatit situatia, prin favorizarea in continuare a abandonului care oricum se intampla de 25 de ani, dar si prin riscul raspandirii rabiei.Pentru ca legea 258/2013 si Normele ei de aplicare sa reprezinte o legislatie corecta, ar trebui ca statul sa faca un Program National de sterilizare si microcipare corelat cu vaccinarea antirabica gratuita, prin care sa se subventioneze de catre stat si microciparea si sterilizarea cainilor cu detinatori de fapt.Un asemenea Program National este URGENT, pentru ca eventualul abandon al cainilor nemicrocipati, nesterilizati si nevaccinati antirabic poate duce la reaparitia cainilor pe strazile oraselor, in paduri, pe camp, etc. putand favoriza raspandirea rabiei, ceea ce in opinia mea reprezinta si o problema de siguranta nationala.Subsemnatul/a mentionez ca am contribuit activ la prezentarea catre autoritati a solutiilor civilizate pentru cainii strazii si la implicarea personala in a diminua civilizat numarul de caini de pe strazi, dar nu am avut parte de sprijinul autoritatilor, ba dimpotriva.Costurile eutanasiei masive a cainilor pentru perioada 2001-2007 in urma careia rezultatul disparitiei cainilor de pe strazi a fost aproape zero, deoarece in 2013 erau caini pe strazi, aproape la fel de multi ca in 2001.Prin acest document sesizez ineficienta Programului National de vaccinare antirabica gratuita al cainilor si ineficienta legislatiei pentru solutionarea problemei cainilor strazii.Solutia propusa este Realizarea unui Program National de sterilizare si microcipare, corelat cu vaccinarea antirabica gratuita, prin care sa se subventioneze de catre stat si microciparea si sterilizarea cainilor cu detinatori de fapt, dar nu si de drept.

Musafir

#535

2016-01-03 19:26

Am semnat pentru ca asta e normalitatea dar astept cu mare interes emisiunea despre cainii strazii acolo este prioritatea chiar dv ati spus ca primii sunt cam 4000 in toata tara.Restul..sute de mii chinuiti ca nimeni altii de fapt ei au platit cel mai scump.

 


Musafir

#536

2016-01-03 19:33

sustin aceasta initiativa .
sunt suflete care fac sacrificiul suprem pentru stapan.

Musafir

#537

2016-01-03 19:44

Cei care ne conduc vor pensii speciale .Asa sa ajunga si ei cand vor iesi la pensie !

Musafir

#538

2016-01-03 19:49

Privirea lor spune totul ii iubesc si sufăr cănd văd atăta cruzime fată de ele nu merită nici o vietate asa ceva

Musafir

#539

2016-01-03 19:49

RUSINE ARMATEI DE CACAT A ROMANIEI! ESTE O ARMATA DE CACAT AMBALAT!

Musafir

#540

2016-01-03 19:52

Pentru DREPTATE.>>>!

Musafir

#541

2016-01-03 19:55

Pentru ca aceste fiinte,capabile de atata devotament si dragoste sincera, merita cu adevarat iubite si respectate! Eu va multumesc.

Musafir

#542

2016-01-03 20:02

Pentru ca si aceste animale au slujit statul roman si trebuie sa aibe si drepturi nu numai obligatii.

Musafir

#543

2016-01-03 20:10

Vrem sa ocrotim animalele..

Musafir

#544

2016-01-03 20:11

am semnat aceasta petitie pt va sufletele animalelor sunt cele mai pure si ceea ce exprima ochii unui animal, nu poate fi descris niciodata in cuvinte

Musafir

#545

2016-01-03 20:16

Iubesc foarte mult animalutele si mie se pare o chestiune de bun simt, o necesitate adoptarea acestei legi.

Musafir

#546

2016-01-03 20:21

Pentru ca acesti caini sunt mai pretiosi , chiar daca sunt batrani si obositi, decat multi oameni dintre noi.Pentru ca un caine ajuta omul fara nici un interes si depinde de om, pentru ca asa e construit .Pentru ca stie sa se sacrifice si in front fara a intrebe " de ce?" Pentru ca de multe ori cand aud sau citesc intamplari despre cainii chinuiti din sadismul omului . imi e rusine ca fac parte din rasa umana.
PENTRU CA SUNT MAI "UMANI" DECAT OAMENII !!!!!!!!!!
Sper ca m-am facut inteleasa prin aceste explicatii.....


Musafir

#547

2016-01-03 20:35

Pt ca e nevoie sa fim si mai umani intr-o societate sufocata de reguli tehnice si mercantilism.

Musafir

#548

2016-01-03 20:37

Asa cred ca e normal.

Musafir

#549

2016-01-03 20:41

Pentru ca asa e normal

Musafir

#550

2016-01-03 20:45

Pt ca animalele sunt oameni
Oamenii unii sunt nimic