Declaraţia grupului de iniţiativă „Anul 1812”

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Declaraţia grupului de iniţiativă „Anul 1812”


Anonymous

#276

2011-07-25 01:35

Am votat petitia ta , te rog so votezi si tu pe a mea. la http://www.petitieonline.com/inaltime_academia_de_politie_pentru_2012

Musafir

#277

2011-07-31 12:05

Zeci de ani, Rusia a transmis Basarabiei cele mai bune gene. Incepand cu anul 1960, la 20 de ani de la anexare, Basarabia nu a mai avut identitate romaneasca. Era firesc ca 45 de ani mai tarziu nici urma de roman sa nu mai fie in Republica Moldova. Astazi, basarabenii sunt recunoscuti in lume pentru bucuria cu care consuma alcool, pentru agresivitate si pentru femeile frumoase(disperate sa plece din Republica Moldova). De ce mai vorbim despre romani si limba romanesasca intr-o tara clonata genetic de rusi?
................................
Daca vrei sa te racoresti hai pe www.magazinulcocor.ro - aer conditionat.

Musafir

#278

2011-07-31 14:56

Nu pot concepe spaţiul românesc fără cele cinci elemente definitorii ale sale: Dunărea, Munţii Carpaţi, Marea Neagră, Tisa şi Nistru!
Constantin_ox

#279 Re: #277

2011-07-31 16:58

Tu spui că "
Zeci de ani, Rusia a transmis Basarabiei cele mai bune gene. Incepand cu anul 1960, la 20 de ani de la anexare, Basarabia nu a mai avut identitate romaneasca. Era firesc ca 45 de ani mai tarziu nici urma de roman sa nu mai fie in Republica Moldova. Astazi, basarabenii sunt recunoscuti in lume pentru bucuria cu care consuma alcool, pentru agresivitate si pentru femeile frumoase(disperate sa plece din Republica Moldova). De ce mai vorbim despre romani si limba romanesasca intr-o tara clonata genetic de rusi?"

Dar priveşte la cei care au semnat această petiţie, numără-i câţi din România şi câţi din R. Moldova au semnat, şi apoi vezi care este de fapt realitatea... Şi vezi şi în ce limbă au comentat, apoi cereţi scuze. Dacă nu ai puterea să o faci, o fac eu pentru tine: Scuze fraţi basarabeni pentru neştiinţa noastră, am fost şi (unii) din noi infectaţi, de alte lucruri...
P.S. - ca să nu te înşeli (iarăşi...), află că sunt gălăţean. Hai să fim... români, cu toţii, da?

Musafir

#280 Re: Re: #277

2011-07-31 18:36

#279: Constantin_ox - Re: #277

Ok, o polemica. Imi place.

1. "Fratii romani" despre care incerci sa vorbesti la prezent, sunt interesati sa se uneasca cu Romania numai fiindca Romania face parte din Europa. In Basarabia nu exista "Frati Romani" ci doar interese politice si financiare. Ce partid conduce Rep. Moldova, stii?

2. In Capitala Romaniei, zeci de basarabeni stau in cu zilele, blindati in camionete de lux - evident cu numere de Chisinau - fix in fata Diretiei Generale de Pasapoarte. Ai idee de ce?

3. Cei care au semnat petitia reprezinta o infima parte dintre cei ce au fost indoctrinati de 25 de ani incoace de sloganul simpatic scris pe zidurile din Bucuresti "Basarabia e Romania". Adevarul e unic si incredibil de natural: Basarabia este Rusia!

4. Stii cum gandeste un mandru cetatean al Republicii Moldova? Greu! Stii de ce? Fiindca traduce in ruseste ceea ce aude si ulterior se exprima de nevoie in romaneste.

Oricand putem continua.

Cu drag

Alexandru Ursu-Bukowina

#281 Romania reintregita

2011-08-09 12:03

Inainte de toate, trebuie ca Ucraina sa fie "convinsa" sa cedeze teritoriile romanesti(care i'au fost facute cadou de I.V.STALIN-CEL MAI MARE CRIMINAL DIN ISTORIE), Republicii Moldova si apoi sa facem ceea ce trebuie, cu Doamne-ajuta!


Musafir

#282

2011-09-01 20:38

Doamne,fereşte-ne de şoviniştii ruşi şi stataliştii moldovenişti separatişti locali !
Să fie într-un cias bun!

Musafir

#283

2011-09-08 00:49


Musafir

#284

2011-10-30 11:19

Doresc reamintirea lui Const.Stere ca un mare inaintas sustinator al ideilor unioniste.
Desemenea trebuie fundamentata ideea perioadei interbelice drept cea mai infloritoare din istoria Basarabiei. Efortul principal al Romaniei Mari a fost indreptat spre propasirea acelei zone, cei mai mari constructori romani si tineretul au fost indrumati catre acolo...

Musafir

#285

2011-10-30 12:14

Asa cum cele doua Germanii s-au reunit, asa ar fi trebuit sa se reuneasca cele doua Romanii!

Se spune ca "niciodata nu este prea tarziu"!!!
Cristian Ioan

#286 credibilitate?

2011-10-30 12:18

Ce credibilitatea poate avea o asociatie sau grup de initiativa ce vorbeste despre "riepublica Moldova"?!
Pentru mine, chiar daca temporar ocupata de sovietici, regiune este si de drept va fi vesnic provincia istorica Basarabia!
Daca din start se utilizeaza o terminologie gresita, ce putem spera sa realizam?!


Musafir

#287

2011-10-30 23:48

In ziua de 27 august 1991 m-am deplasat la Chisinau si am citit o declaratie solemna in plenul Parlamentului.In declaratia-facuta in numele societatii civile din Romania reprezentata de Alianta Civica- am spus ca Moldova este una singura,de la Nistru la Carpati si ca ea face parte din trupul Romaniei.Cel care mi-a dat cuvantul a fost domnul Alexandru Mosanu.Toata luarea mea de cuvant a putut fi urmarita TV in Moldova si in Romania.
Camelian Propinatiu
Musafir

#288 Istoria o fac tinerii

2011-10-31 00:10

Sa avem in toate liceele din RO, MD si in Diaspora, cel putin:
Zamfir Arbore - Basarabia în sec. XIX
Alexandru Boldur - Istoria Basarabiei
Ion Nistor - Istoria Basarabiei
Mihai Cimpoi - O istorie deschisă a literaturii române din Basarabia
Iurie Colesnic - Basarabia necunoscuta (deja 9 volume)


Musafir

#289

2011-10-31 09:45

Sa fie cu noroc! Ar fi necesara si schitarea unei finalitati a acestui demers...

Musafir

#290

2011-10-31 10:55

Trebuie ca odata si odata,istoria adevarata si zbuciumata a Basarabiei sa fie cercetata si cunoscuta,in lumina aflarii adevarului istoric.
Ovidiu

#291 Re:" Fratii romani"

2011-10-31 11:23

#280: - Re: Re: #277

Adevarul este ca romanii basarabeni din generatiile tinere si foarte tinere (care nu au prins "valul unionist" din perioada 1988-1992) doresc fie intrarea unei Moldove independente in Uniunea Europeana (partea mai progresista,mai educata),fie o "intoarcere" spre "Maica Rusie" (partea mai conservatoare,mai putin scolita sau umblata,precum si "metisatii")


Musafir

#292

2011-10-31 11:55

Istoria Barasabiei trebuie plenar integrata in istoria romanilor. Or, in prezent, spre exemplu, acoperirea in scoala din Romania a istoriei Basarabiei este fragmentara pana in 1940, si lipseste practic pentru perioada ulterioara. La fel trebuie procedat cu literatura, arta si cinematografia de peste Prut, care reprezinta tot o civilizatie romaneasca, inca insuficient studiata si fructificata la vest de Prut. Dupa parerea mea, pana si literatura de limba romana din fosta RASSM, desi supusa intereselor imperialiste sovietice si de valoare literara discutabila, merita atentie din partea istoricilor literaturii romane.

Musafir

#293

2011-10-31 14:57

...date de aproape 200 de ani mult cunoscute. Dar este necesar sa mentinem adevarul istoric in permanenta treaz.
Leonid Gheorghian,
Bensheim, Germania

Musafir

#294

2011-11-01 15:15

Felicitari grupului de initiativa in frunte cu Alexandru Mosanu. Numai pe baza adevarului, a carui cunoastere este o obligatie morala, se poate construi ceva temeinic. Alexandru Herlea

Musafir

#295

2011-11-02 10:20

200 ani sub papucul rusesc. A venit timpul sa fim liberi!!!!!

Musafir

#296

2011-11-02 23:55

Basarabia este floare de dor.

Musafir

#297

2011-11-05 03:12

doresc sa particip activ la aceasta actiune, va rog sa ma contactati pe mail.
Horatiu

#298 Re:

2011-11-05 03:24

#277: -

e aberant ce zici. cum adica cele mai bune gene au fost trimise din rusia? daca ai uitat istoria sau nu ai avut niciodata de-aface cu ea, atunci macar abtine-te de la comentarii. Vrei sa spui ca in 20 de ani oamenii de acolo au uitat ca sunt romani... sau ce s-a intamplat cu ei? ca doar n-au murit cu totii... si mai mult decat atat nu cred ca le-au spus copiilor ca ei sunt moldoveni, ci romani. Si dupa toate atrocitatile care au avut loc acolo ai curaj sa spui ca rusii au transmis cele mei bune gene? Au deportat multe dintre persoanele de acolo in siberia, dar sa fi sigur ca s-au intors cand le-a fost permis, peste 10-20-30 de ani. Fratii nostrii de acolo inca traiesc sub tirania comunista, iar tu probabil esti un gunoi al sistemului politic de acolo, infiltrat aici pentru a convinge romanii ca nu sunt defapt romani. Nici macar nu ai avut curaj sa iti dai numele, javra bolsevica!

Horatiu

#299 Re: Re: Re: #277

2011-11-05 03:37

#280: - Re: Re: #277

Daca cineva ti-a spus sa zici asta, terminat a mai fost.. iar daca ai zis-o din capul tau, prost cap ai avut. Daca tu ai fi crescut la casa de copii ti-ai fi uitat parintii? Sau poate chiar acolo ai crescut si d-aia esti atat de frustrat. Ai avut probabil o mama frumoasa care dorea sa paraseasca tara si un tata betiv si de acolo analogia cu Basarabia. La puscarie cu tine! Sau macar du-te sa traiesti la Moscova si venereaza-l pe raposatul Stalin tot restul vietii.


Musafir

#300

2011-11-06 13:00

2012 va fi anul unirii definitive cu Patria Mama,in fapt si gand...