Admiterea in clasa a V-a prin teste cf. programei scolare oficiale


Musafir

#26

2015-11-08 16:56

Copiii de 10 ani nu trebuie supusi la stresul unei astfel de "admiteri". O nereusita poate duce la sechele pe termen lung, ei nu sunt pregatiti sa suporte esecuri publice la varste atat de mici. Sistemul scolilor cu clase I-VIII si admitere la liceu il vad mult mai firesc.

Musafir

#27

2015-11-09 09:41

Sunt de acord cu ea. Sunt prea stresati copiii pentru a intra la un liceu cu renume, nu se justifica acest efort, scoala ar trebui sa puna accent pe cunostinte generale combinate cu practica, creativitatea.

Musafir

#28

2015-11-09 16:01

Pentru ca am o fetita de patru ani jumatate si ma inspaimanta faptul ca peste doi ani va trebui sa aleg o scoala pt ea!!o fi buna,o fi cea mai buna?dar oare pe ea o intereseaza ambitia mea?ce simplu era pe vremea noastra si ce frumos...

Musafir

#29

2015-11-10 08:31

Sunt in prezent in aceasta situatie, cu un copil care a invatat pana acum in mediu privat, intr-o clasa cu 15 copii si in care copiii sunt incurajati sa evolueze, sa nu fie robotei de asimilat niste algoritmi. E extrem de dificil acum sa alegem solutia cea mai potrivita pentru viitor si e absurda situatia in care s-a ajuns. Poate o solutie ar fi sa nu se mai inscrie nici un copil la aceste examene, sa vedem de unde si cum vor mai avea liceele sa-si formeze clasele, dar e mai simplu sa aratam cu degetul si sa gasim vinovati, decat sa luam noi insine atitudine.Uitam ca in final copiii nostri sunt cei care pierd cei mai frumosi ani din viata lor.Uitam sa ii pregatim pentru viata, avand doar grija de a-i pregati pentru un examen.Uitam sa ne jucam cu ei pentru ca mai au un test de rezolvat. Uitam ca noi suntem cei mai in masura sa ii protejam.

Musafir

#30

2015-11-10 08:54

Fata mea nu mai are copilarie

Musafir

#31

2015-11-12 04:15

Am semnat pentru a avea copii mai putin stresati de meditatii side programul super incarcat. Trebuie sa se bucure si de copilarie

Musafir

#32

2015-11-12 23:01

Am fost unul dintre copiii afectati de acest fenomen .

Musafir

#33

2015-11-24 16:40

Pentru că este inuman ce se întâmplă cu elevii de clasa a IV-a și cu părinții acestora! Învățătorii sunt prinși automat în acest malaxor!


Musafir

#34

2015-11-25 07:37

nu imi permit ore de pregatire sulplimentara si asa copii mei au fost defavorizati chiar daca si-au dat toata silinta ,iar la scoala mi s-a spus ca nu se lucreaza nimic inafara programei scolare

Musafir

#35

2015-11-25 08:26

Am semnat aceasta petitie pentru a nu supune copilul la un stres inutil

Musafir

#36

2015-12-10 07:43

Pentru ca am trei copii ,iar viata lor in actualul sistem de invatamant ,cred ca-i inhiba,dezumanizeaza,degradeaza atat fizic,intelectual ,dar in primul rand ii traumatizeaza emotional cu efecte devastataoare pentru existenta lor ulterioara.Scoala ar trebuii sa fie armonioasa,captivanta,unde copii sa primeasca informatii necesare unei culturi generale complete, nu un BAU-BAU, cu multe cadre didactice lehamisite ,nemotivate ,nemunerate, care in loc sa-i dezvolte ,sa-i slefuiasca ca pe niste adevarate diamante ,ii mocirlesc,ii ...,transormandu-i in majoritate in adevarati monstrii incapabilli sa se adapteze frumos la viata,dimpotriva. Atentie la ce seminte sadim in inima copiilor. Acele roadea le vom culege. Cele aratam ca e imporant ? Munca, efort,sacrificiu,disperare,deznadejde ... pt ce ? pt bani ? Ce vor face cu ei cand ii vor avea, daca vor fii singuri,izolati,marginalizati. Uitam sa transmitem adevaratele valori ale vietii; prietenia,onestitatea,BUNATATEA,compasiunea,BUNUL SIMT,RESPECTUL .TOT intr-un cuvant. Pacat ca am ajuns sa traim intr-o astfel de lume in care adevarata valoare sunt Banii ,nu ?Pt asta invata copii nostrii,nu ? Sa fie cei mai buni,nu ? Cei mai buni la ce? La a face bani ? pt ei calcam tot in picioare .Toate valorile crestine tot. BANUL ESTE UN DIAVOL SPURCAT CARE DOAR DISTRUGE.Din pacate ,cu acordul nostru si copii nostrii.

Musafir

#37

2015-12-10 18:56

Nu mai suport stresul provocat de școala! Am copil în clasa a 8 a și alt copil în clasa întâia! Nu vreți sa știți Cum este! Diriginta copilului mare a făcut ședință cu părinții pentru a ne spune când ne putem programa concediul din vara viitoare!

Musafir

#38

2015-12-11 07:14

Sunt in asentimentul celor carea au facut petitia.

Musafir

#39

2015-12-11 16:38

Si cu ce sa fie inlocuit acest concurs? Cum sa se formeze clasele de-a V-a la scolile cele mai cautate? care sa fie criteriile? Domiciliul?

Sunt de acord cu scoaterea concursului de la sfarsitul clasei a IV-a, dar nu vad, in conditiile actuale, cu ce poate fi inlocuit.

Mi-as dori sa se elimine pilele si interventiile si concursul sa fie chiar pe bune in proportie de 100%. De ce unii parinti sunt dispusi sa plateasca pentru un loc in clasa a V-a? Aici trebuie facute schimbari, dupa parerea mea.


Musafir

#40

2015-12-15 08:07

Am semnat aceasta petitie pentru a nu supune copilul de 10- 11 ani la un stres inutil, dupa care isi pierd copilaria.

Musafir

#41

2016-01-04 14:25

Și copiii din familia mea lărgită și copiii prietenilor mei au trecut prin stresul unor unor astfel de testări care s-au dovedit a fi needificatoare.

Musafir

#42

2016-03-10 21:55

Pt ca baiatul meu este epuizat in urma sutelor de teste pe care le lucreaza, teme fff multe, suplimentar.... Ei sunt copii fara copilarie.

Musafir

#43

2016-03-25 10:26

Copilul meucare este in clasa a 3-a il observ din ce in ce mai obosit. Daca pina acum scoala reprezenta un loc placut, nu mai gindeste la fel.