Proclamatia din 2015

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Proclamatia din 2015


Musafir

#1 Daca schimbi verigheta pe alt deget nu faci nimic

2015-11-04 16:36

O petitie reusita si daca ar semna-o cateva zeci de mii de romani poate ar schimba romania din temeli si ar propulsa-o spre adevarata democratie. Dar ! trebuie sa tinem cont ca dupa revolutia din 89' asa zisii democrati erau de fapt fostii comunisti ! Mai exact tot comunistii au preluat puterea tari spunand ca sunt noul FSN care a pastrat pe posturi toti liderii comunisti. Acum va fi schimbat guvernul cu colegii fostilor guvernanti, este ca si cum ai muta verigheta de pe un deget pe alt deget de la aceeasi mana. Ce schimbi ? Doar degetul pentru ca mana este aceeasi, omul este acelasi, gandirea este aceeasi, coruptia si sistemul este acelasi. Ar trebui schimbati toti coruptii si mafiotii din sistem, lucru pe care doar justitia si securitatea acestei tari o poate face daca si-o doreste cu adevarat. Buna petitie si ar trebui sa fie pusa in practica !


Musafir

#2 Re: Daca schimbi verigheta pe alt deget nu faci nimic

2015-11-04 16:39

#1: - Daca schimbi verigheta pe alt deget nu faci nimic 

 Multumesc pentru comentariul pertinent. Da, asa este si asta imi doresc si eu: o curatenie reala, care sa atinga toate zonele infestate de actuala clasa conducatoare. Si ma refer inclusiv la functionarii care conduc multe din umbra...


Musafir

#3

2015-11-04 21:48

Marele necaz in aceasta tara este ca taranii, pardon, oamenii de la tara or sa voteze la anul cand sunt alegerile. Pe cine credeti voi ca vor vota? Sunt reportaje filmate cu acesti tarani care la intrebarea: cine este presedintele romaniei acum? Unii raspund Iliescu, altii raspund Basescu, ma mir ca nu spun Ceausescu ! Si ne mai intrebam de ce merg lucrurile prost in Romania. Raspunsul este ca voteaza oameni care habar nu au ce si pe cine voteaza.


Musafir

#4

2015-11-05 00:32

In amintirea punctului 8 de la Timisoara, dar nu cred ca are vreo sansa de izbanda

Musafir

#5

2015-11-05 07:11

Este absolut necesa si cred in ea.
Trebuie !!!

Musafir

#6

2015-11-05 08:49

Sunt intru totul de acord cu aceste amendamente, caci numai asa, noi si copiii nostri, vom avea dreptul la viata garantat, ca cetateni ai Romaniei si ai Uniunii Europene. Toata stima mea pt cei care au conceput aceasta Petitie -Proclamatie 2015- si care m-au facut sa fiu mandra de tara mea si de poporul roman, al carui spirit pt dreptate, adevar, libertate, respect si compasiune pt semeni,n-a murit. Traiasca natiunea romana!

Musafir

#7

2015-11-05 09:30

Am semnat aceasta petitie pentru ca sunt de acord cu toate prevederile sale pe care le consider juste, reparatorii si un bun inceput pentru o noua era: cea a solidaritatii, a onestitatii si prosperitatii. Va doresc sa aveti forta si determinarea necesare sa duceti pana la capat acesta initiativa civica fara precedent. Fiti hotarati si neinfricati! Niciodata nu se va mai ivi acesta sansa. Nu o irositi in certuri sterile! Actionati mereu, cu sarg pana se va vedea si la noi Lumina! Fiti binecuvantati!

Musafir

#8

2015-11-05 10:19

PENTRU CA M-AM SATURAT DE FURT,CORUPTIE ,MINCIUNA..

Musafir

#9 Re:

2015-11-05 10:24

#4: -  

 Multumesc pentru mesaj.
Ar trebui sa ajunga la cat mai multi pentru a avea succes. Nu este o petitie ci un manifest!

 


Musafir

#10

2015-11-05 10:44

pentru schimbare,fara coruptie,fara actualii parlamentari.
eulmeu

#11 visul de prosperitate?

2015-11-05 10:45

"visul de prosperitate al intregii natiuni"?  prosperitatea nu este un vis pentru romani , este un scop sau o dorinta!!! Romanii nu vor "vise" "iluzii" vor realitate concreta!

 


Musafir

#12

2015-11-05 11:00

Pentru un nou inceput

Musafir

#13 Re: visul de prosperitate?

2015-11-05 11:43

#11: eulmeu - visul de prosperitate? 

 Multumesc pentru sugestie. Se va ajusta textul corespunzator.


Musafir

#14

2015-11-05 13:04

Ca sa nu mai avem coruptie in politica romaneasca, pentru o viata normala in tara mea .

Musafir

#15

2015-11-05 14:12

Pentru că m-am săturat de acesti asa zisi politicieni care ne vor bine, pentru că m-am săturat să stau și să lucrez departe de cei dragi, departe de tară,pentru că m-am săturat...

Musafir

#16

2015-11-05 14:28

E voința întrgului popor să se facă în România schimbările înscrise în petiție.

Musafir

#17

2015-11-05 17:58

Pentru ca ne-am saturat de lichelele corupte...!

Musafir

#18

2015-11-05 18:18

adaugati la achizitii publice preturi maximale si garantii extinse sau de buna executie
musafir

#19

2015-11-05 18:33

#3: -  

 esti un incuiat,oare din ce zona a tarii sunt acei oameni de la tara,cred ca din zona ta.


Musafir

#20

2015-11-05 20:02

Pentru ca sunt plina de ura fata de clasa politica actuala, pentru ca nu le mai suport minciunile si nemerniciile ! i_mi doresc o viata decenta , in tara mea , langa familia mea! Vreau ca toti care ne_au adus in starea jalnica de azi , sa plateasca , TOTI politicienii !

Musafir

#21

2015-11-05 21:55

Vrem o Romanie a romanilor cinstiti, corecti, muncitori si iubitori de tara si popor.O tara atat de bogata d.t.p.d.v. sa aibe un asa grad de saracie.
COruptie = Control = Intimidare aceasta este Romania de azi.
Luati atitudine cat se mai poate si fiti uniti si solidari iubiti romani cu prea mult bun simt.

Musafir

#22

2015-11-06 07:29

M-am saturat sa vad cum acesti nesimtiti isi bat joc de noi ,de bani nostri,de copii nostri si in special de aceasta tara care este foarte frumoasa si care este tara noastra ,nu a lor.
NIMENI din cei care au activat in cadrul unui partid politic nu mai are ce cauta la conducere.Toti sint corupti si pusi pe japca.De ce parlamantarii,senatorii,ministri si altii sa baneficieze de imunitate?Sa raspunta in fata poporului.
florin

#23

2015-11-06 07:58

Toate veniturile tuturor romanilor care presteaza un serviciu sa nu fie mai mari de 10000 de lei dar nici mai mici de 2000 de lei .iar cei ce isi platesc taxele si impozitele ,toate serviciile medicale sa nu coste nimic.iar cei ce nu au ,sa fie suportate de stat .Nu credeti ca sa creat o prapastie intre anumite clase sociale dar si profesionale? Eu cred ca nu putem trai unul fara altul .fiecare produce ce are nevoie celalalt .NU CREDETI SI VOI ACELASI LUCRU??


Musafir

#24

2015-11-06 09:14

Pentru ca generatiile care vin sa aiba parte de o viata mai buna decât am avut noi.

Musafir

#25 Re:

2015-11-06 09:52

#23: florin -  

 Gratuitatea serviciilor medicale este normala.
Plafonarea veniturilor duce de regula la coruptie. Dar sunt formule de retribuire echitabile, in functie de importanta serviciului prestat.
Multumesc!