Semneaza petitia,DEMISIA Patriarhului Daniel!!!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Semneaza petitia,DEMISIA Patriarhului Daniel!!!


Musafir

#2076 Re: Re: Re: Re:

2015-11-07 10:06

#2072: - Re: Re: Re:  

 Tocmai ma pregateam s-ati arunc una !


Musafir

#2077 Re: Re: Re: Re: Re:

2015-11-07 10:09

#2076: - Re: Re: Re: Re:  

 Se zice "unul",da n-ai dat pe la scoala.Alea nu sunt la tine,poate doar laturile.


Musafir

#2078

2015-11-07 10:45

Doresc un om simplu, cu credinta multa, sa nu iubeasca averea si pe el insusi. Sa comunice cu oamenii ca un simplu muritor de rand, nu cu porunci, amenintari e.t.c jos regele!

Musafir

#2079

2015-11-07 10:48

Nu numai trb demis nemernicul asta,ii trb confiscata toataaa averea

Musafir

#2080 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Biserica este in inima Omului, nu in lacasuri bisericesti !

2015-11-07 10:56

#2075: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Biserica este in inima Omului, nu in lacasuri bisericesti ! 

 E o intrebare pertinenta, daca ai pus-o gandindu-te la preotii cinstiti, cu credinta adevarata in D-zeu si, slava D-lui ca sunt si din acestia, dar majoritatea postarilor din aceasta petitie nu la ei fac referire, ci la cei ce au uitat de ce au imbracat haina bisericeasca si la risipirea banului public in scopuri total "neortodoxe" (vezi, banii alocati pentru sprijinirea partidelor politice in campanii electorale. Desi nu se recunoaste acest lucru, toti stiu ca asa este, inclusiv cei  din interior, recte preotii onesti si cinstiti; construirea unui numar exagerat de lacasuri pe metru patrat, culminand cu acel colos numit Catedrala, in detrimentul unor cladiri pentru servicii cu adevarat necesare cetateanului )!. 

Tocmai pentru cei la care faci referire, ar fi timpul pentru o "reforma" a Bisericii fiindca, din cauza celor ce au transformat activitatea si scopul Bisericii in afaceri personale sau de grup Biserica risca sa-si piarda enoriasii care ar trebui sa fie, daca nu singurii, principalii  "sponsori" ai acesteia. 

Majoritatea cetatenilor acestei tari sunt la pragul subzistentei, multi dintre ei nici nu cred ca ar avea posibilitatea sa-si plateasca taxa de inmormantare, iar multi sunt si cei la care faceati trimitere si, atunci, va-ntreb de ce se folosesc acei bani in alte scopuri decat in cele ce ar veni in sprijinul vietii de zi cu zi a acestora?

Credeti ca vorbele de duh le tin de foame si de frig, ii ajuta sa-si trimita copii la scoala sau sa-si ia medicamente ?

Din pacate nu. Aceasta este, de fapt, problema!


Musafir

#2081 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-11-07 11:05

#2077: - Re: Re: Re: Re: Re:  

 Ma refeream la floare, desteptule, n-am precizat de care, dar daca vrei sa fie margaritar, poftim, acum iti arunc "unul" !!

... pastreaza-ti mizeria, caci ai nevoie de ea.

... pofta buna !!


Musafir

#2082

2015-11-07 11:17

Pentru ca m-am saturat de acest Patriarh arogant si acoperit de aur.Unde este decenta caracteristica acestei religii?

Musafir

#2083

2015-11-07 11:36

nu avem nevoie de un patriarh impopotonat, plin de rautate, invatat sa traiasca in lux. vrem o persoana care sa fie sensibil la durerea oamenilor, sa ajute persoanele aflate in suferinta. este un exemplu prost pentru subordonatii lui

Musafir

#2084

2015-11-07 11:42

Jos cu nemernicul. Diavolul intruchipat!

Musafir

#2085 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-11-07 12:11

#2081: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Pastreza-ti tu referintele si florile si repet:invata gramatica!


Musafir

#2086 Re:

2015-11-07 12:17

#2082: -  

 Imbracamintea Patriarhului are o semnificatie,nu e "imbracat cu aur" =)),nu o poarta pt confortul lui,si asa se imbraca preotii si patriarhii in toata ortodoxia,vezi Rusia,Ucraina,Grecia,nu noi am inventat asta.Uita-te ce biserici au in Rusia,ce lavre,in Ucraina,tari unde oamenii sunt mult mai saraci,dar mult mai credinciosi.Asta cu imbracamintea,cred ca sectantii o tot arunca.In Rusia nu ti se da bon pe pomelnic la biserica,dar au pt fiecare nume o taxa fixa,nu ca la noi,pui cat vrei,cate nume vrei...


Musafir

#2087

2015-11-07 13:32

Deoarece avem nevoie de spitale si de doctori buni nu de preoți ce ne obliga sa dam bani , pt ce ? Ne putem ruga si acasă , rugăciunea e primită de oriunde nu trebuie sa plătim taxa la biserica , ca sa ce ???????,sa ne rugam ???? Biserica a ajuns politica si toți "popii " ăștia

Musafir

#2088

2015-11-07 13:47

Mare rusine pentru biserica ortodoxa cu ocazia acestei tragedii nationale.


Musafir

#2089

2015-11-07 14:11

Am semnat petitia dar nu-s de acord cu sloganul vostru biserici vs spitale, tot asa as putea spune cluburi vs spitale, sunt tari dezvoltate unde tot numarul bisericilor e mai mare, eu nu cred ca ajungi departe fara credinta.

Musafir

#2090

2015-11-07 14:31

Dumnezeu nu da foc oamenilor ce merg in cluburi si asculta un anumit gen de muzica ,Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel de mult . Nu vreau sa judec pe nimeni caci e un mare pacat daca patriarhul Daniel si-ar iubi semeni ar vede nedreptatile ce le fac preoti si ar ajuta persoanele fara adapost sunt atatia . Repet sunt o persoana credincioasa si cu frica de Dumnezeu .

Musafir

#2091

2015-11-07 15:32

sa scapam de fariseul poleit !

Musafir

#2092

2015-11-07 15:48

Sunt alâturi de voi toti care vâ treziti si mai ales pentru câ aveti dorinta legitimâ de a-i trezi si pe altii!
Dupâ cât se pare,Dumnezeu cel reprezentat acum de preotii româniîn marea lor majoritate nu cunoaste criza!
Am fost cutremuratâ de spusele Patriarhului cu ocazia tragediei de la Colectiv!
Rusine!!:

Musafir

#2093

2015-11-07 16:18

pentru a mai taia din trufia mafiotului securist

Musafir

#2094

2015-11-07 17:06

Am semnat aceasta petitie ca m-am saturat sa vad o biserica ortodoxa condusa asemeni unei societati comerciale, al carei principalul obiectiv este obtinerea de profit, de altfel neimpozitatpl (daca ai vinde lumanari in bazar, fara a elibera bon fiscal, ANAF-ul te-ar amenda imediat. Daca le vinde biserica totul este ok), m-am saturat sa vad biserici la orice colt de strada. Cred ca rolul bisericii ar fi trebuit sa fie altul.......

Musafir

#2095

2015-11-07 17:11

Dumnezeu si credinta in El nu este acelas lucru cu popii si Preaalbul care din cauza caracterelor lor i a indepartat pe oameni de la adevarata credinta si ce inseamna Dumnezeu...Dumnezeu se gaseste intr o vorba buna, intr o povata, in daruire fara a primi ceva la schimb, nu in bani si invitatii speciale ale preotilor - aici nu ma refer doar la tragicul incident, ci in general
CARMEN

#2096 TRe: Re:

2015-11-07 17:15

#610: JoHnnY - Re:  

 Sunt in totalitate de acord cu tine in legatura cu Ponta si am fost foarte suparata vreo 2-3 zile dupa ce si-a dat demsia,impreuna cu tot guvernul.Foarte rau imi pare si de ministrul sanatatii Nicolae Banicioiu,tot respectul pt. omul asta,e cel mai bun ministru al sanatatii pe care l-am avut pana acum!M-a impresionat foarte tare ca a vizitat zilnic victimele din incendiul de la Colectiv,asta inseamna ca ii pasa!

 Eu fac parte din bugetarii care in guvernarea Boc abea am supravietuit dupa taierea cu 25% a salariilor ,sunt asistenta medicala si luam inainte de taiere 860lei pe luna .Dupa ce guvernul condus de Ponta ne-a dat banii inapoi am inceput sa mai pot respira.Si m-am bucurat mult in ianuarie cand am primit 100lei in plus,iar din octombrie vom primi salariile marite cu 25%.Cum as putea sa nu apreciez un guvern care se gandeste si la noi?Toata stima pt.Ponta ca a reusit sa-i tina piept lui Basescu si apoi lui Iohannis atata timp,dar ma gandesc cu strangere de inima la ce va fi de acum inainte,ma tem ca vor veni oamenii lui Iohannis(Blaga,MRU si alti basisti)si vor taia si vor distruge tot ce a cladit guvernul Ponta,motivand ca nu sunt bani ca Ponta a promis si nu are de unde sa ne dea.

 Eu nu spun ca Ponta si guvernul lui n-au furat,cu siguranta toti fac asta cand ajung la bine,dar au facut ceva si pt. noi si asta conteaza, in comparatie cu ceilalti,care au luat de unde au putut pentru ei ,insa au luat si de la noi .


Musafir

#2097

2015-11-07 17:20

BOR corupta.jos Patriarhul Daniel

Musafir

#2098

2015-11-07 17:49

Sunt foarte intrigat de declaratia capului Bisericii cel care ar trebui sa ne fie exemplu de modestie, credinta dreapta si izvor de fapte bune. In schimb el ca un popa ordinar de tara ne jigneste pe noi, mortii nostri, tinerii nostri si ne cheama in biserici sa devenim cotizanti si complici in cel mai mare dar si cel mai discret caz de evazionism fiscal din istoria Romaniei. Sper sa apuc momentul cand si aceasta Directie (disimulata) a Securitatii Statului impreuna cu Centrala vor pasi cu mainile blurate pe treptele Tribunalului dupa ce le-a fost respins apelul de eliberare. Asa sa ne ajute Maria Sa Poporul!

Musafir

#2099 Re: Re: Re: Re: Re: Re: impozitarea Bisericii Ortodoxe Române

2015-11-07 17:51

#2043: - Re: Re: Re: Re: Re: impozitarea Bisericii Ortodoxe Române 

Mă întreb ce relevanță o avea meseria pe care o am în discuția de mai sus sau eventuala mea impotență comercială. Sunt până la urmă un cetățean ce expune liber ceea ce simte . Că sunt un simplu şofer de TIR sau doar un profesor universitar nu prea are relevanță. Mi-E teamă că în fața Domnului suntem oarecum egali.

Am tot așteptat răspunsul /demonstrația. Se vede treaba că nu prea aveți demonstrația la îndemână . Tot citind părerile unora ajung la concluzia că greșesc. Și greșesc amarnic . Oamenii ăştia  ( slujitorii BOR în frunte cu PF ) sunt de compătimit... 

Am ajuns așadar să înțeleg că noi toți cei de aici va trebui să le plângem de milă . Asta voi face în rândurile ce vor urmă. Voi fi, de acum ,o bocitoare neplătită a situației jalnice în care se află BOR. 

Fraților , vă propun să ne canalizăm eforturile pentru a reabilita situatia materială a BOR . Și vă propun să începem prin a face o colectă publică . Mă gândesc chiar să facem o petiție prin care să solicităm aleșilor noștri să analizeze în regim de urgență posibilitatea ca din veniturile fiecărui cetățean român din țară sau din diaspora să se rețină o sumă infimă ( 30 -50 % din venit/ lună) ce să fie transferată în mod direct și transparent către BOR. Propun de asemenea următoarele : 

  • Să renunțăm dracului odată cu tânguiala legată de inexistența autostrăzilor , spitalelor , şcolilor s.a. şi să oprim definitiv cheltuirea banului public pe investiții aberante precum cele de mai sus . 
  • Să susținem -dacă este nevoie chiar prin demonstrații nonviolente - necesitatea construirii a câte unei catedrale a mântuirii în fiecare localitate cu peste 5000 de locuitori.
  • Să edificăm monumentul Preafericitului în fața Catedralei Mântuirii din București . Statuia îl va reprezenta pe PF Daniel la scara 20 :1 înconjurat de înalți prelați ai BOR  ( la o scară de 10 :1 ) . Dacă spațiul ne va permite în ansamblul sculptural se pot regăsi un Merțan şi măcar o parte din coloana oficială. Nu ar trebui să ne zgârcim la o astfel de investiție ,drept pentru care propun să utilizăm numai materiale extrem de scumpe . Putem utiliza întreaga rezervă de aur a BNR -nu ar fi o problemă.
  • Propun de asemenea ca serviciile oferite de slujitorii BOR să fie taxate pe principiul telegrafic al Poștei Române de acum 50 de ani . La literă. 1 leu / literă . Simplu dar eficient.
  • Propun de asemenea ca intrarea în fiecare obiectiv de cult din țară să fie taxată corespunzător . Nu se poate ca Sagrada Familia să perceapă o taxa de 19 -29 euro pentru acces ,iar intrarea în bisericile ortodoxe să fie liberă.
  • ...

Vă las să adăugați fiecare din voi idei sau propuneri . Să ne rugăm pentru bunăstarea " materială și spirituală" a BOR ...Poate îi ajută .


Musafir

#2100

2015-11-07 17:59

este batator la ochi luxul si sfidarea popilor fata de populatia majoritar pauperizata, tacerea de nepermis a popilor cand ponta a permis construire unei moschei gigantice la bucuresti...au transformat ortodoxia in SRL,nu am vazut azile de batrani , scoli sau spitale pe langa bisericile din romania in schimb chioscuri si tarabe pe langa toate bisericile....sa fie obligatoriu si pt biserica taxele catre stat ...