Semneaza petitia,DEMISIA Patriarhului Daniel!!!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Semneaza petitia,DEMISIA Patriarhului Daniel!!!


Musafir

#1876 Re:

2015-11-05 23:57

#1872: -  

 Care averi??? Cred că tu confunzi patrimoniu Bisericii cu averile personale. Poate ar trebui să afli că Biserica Ortodoxă Română, condusă de acest Patriarh, este deschisă spre lume în multe activităţi de caritate, de educaţie. Ca să-ţi dau un exempli: la paraclisul catedralei mântuirii neamului, pendinte de patriarhie, campanii de donare de sânge s-au făcut de multe ori. Ca să vezi ce s-a făcut în sub aconducerea acestui om, care zici tu are o mutră urâtâ - eu zic să-l scoatem din ţară pentru că nu corespunde exigentelor estetice ale unora! - consultă un raport al activităţii anuale al patriarhiei.

Doar de curiozitate. Sau spre o informare la sursă.


Musafir

#1877

2015-11-05 23:58

Cel mai inalt fariseu trebuie sa se pocaiasca.Patroneaza unsistemreligios corupt.

Musafir

#1878

2015-11-06 00:00

Din dorinta de a diminua monopolul pus de aceasta adunatura de hoti pe popor , pe clasa politica si pe bunurile si valorile tarii !!! Asta nu mai este crestinism , este hotie pe fata !!!

Musafir

#1879 Re:

2015-11-06 00:05

#1877: -  

 De ce este fariseu? L-ai ascultat vorbind, i-ai urmărit cu atenţie viaţa şi faptele, ai văzut tu ce a făcut rău, dar şi ce a făcut bine? Nu cumva noi stăm în afara Bisericii, dar vrem ca Biserica să facă ce vrem noi.

De fapt noi suntem Biserica. Tu ce faci ca şi Biserică? 


Musafir

#1880

2015-11-06 00:12

Biserica as ajute oameni bolnavi si nevoiasi

Musafir

#1881 Re:

2015-11-06 00:16

#1827: -  

 Aceşti preoţi au alinat de mii de ani durerile oamenilor. Ea a fost un stâlp al neamului, un factor de cultură şi civilizaţie, un promotor al noului, căci şcoala, spitalul, tiparniţa, au apărut în sânul Bisericii. Comori de patrimoniu-veci biserici -atrag mii de turiţi străini anual. Iar preoţii au îndurat şi ei numeroase umilinţe, alături de poporul român... Iorga a scris o Istorie a Bisericii Româneşti în care descrie frământările, încercările Bisericii, dar şi frumuseţea realizărilor ei.

Iar Biserica a fost jefuită de multe ori, chiar în ultimii 150-175 de ani.


Musafir

#1882 Re:

2015-11-06 00:19

#1880: -  

 Nu-i ajută? Doar câteva locuri din ţară unde biserica o face.

http://map.patriarhia.ro/

 


Musafir

#1883 Re:

2015-11-06 00:27

#1878: -  

 Pe ce pune monopol? Cred că vorbeşti de un singur lucru: de suma de bani pe care o plăteşti la cununie sau botez. Odată în viaţă. Ce ar trebui să facă biserica - să facă gratuit toate slujbele. Bun. Dar bisericile nu primesc bani de la nimeni ca să aprindă lumina, sa dea drumul la apă, să repare şi întreţină biserica, sau să repicteze biserica. Un mp de pictiuă costă de la 150 de euro în sus. Cu toate astea, mai toate bisericile noastre sunt - te asigur cu mari eforturi - decent întreţinute.

O întrebare: când te cununi nu cauţi cea mai frumoasă biserică? Cum crezi că arată aşa?


Musafir

#1884

2015-11-06 00:47

ca sa ma pish pe el de martalog.....am participat la prima revolutie...acum nu mai cred in nimeni....muncesc ca sclavu in tari straine de nu-mi gasesc linistea.....merg o saptamana ,doaua pe an sa-mi vad tara si familia....

Musafir

#1885

2015-11-06 01:20

Sant satula sa-i vad plini de LUX,si MII de copii mor de foame,vreau sa se construiasca spitale nu biserici

Musafir

#1886 Re:

2015-11-06 02:31

#1885: -  

 cei mai mulți bani pentru construirea bisericilor nu se dau la stat. Ci din donația mea, a ta, a altora mulți.  De ce oare banul meu muncit și impozitat nu este apreciat de ceilalți concetățeni ai mei? Iar DACĂ vine un ban de la stat, el nu reprezintă si impozitele plătite de credincioși statului?


Musafir

#1887 Re:

2015-11-06 02:45

#1857: -  

 De ce? Cu ce a greșit?  Ești tu cel care ești atât de curat încât să dai cu piatra? Atenție că cei care folosesc acest prilej pentru a da o lovitură Bisericii,  aceasta se încearcă de foarte mult timp,  mizează pe lipsa voastră de informare corectă și de impulsul emoțional.  Stim foarte bine cum stăm la capitolul manipulare. Cu respect. 


Musafir

#1888

2015-11-06 02:49

Pentru că majoritatea preoților în frunte cu el sunt CEI MARI HOȚI din țară, dacă el ar fi fost un patriarh cu frica lui d-zeu nu ar fi stat cu mâinile sub sutană, ar fi trimis așa zișii ”slăviți” să facă o slujbă atunci imediat nu să huiduie morții din acea tragedie ... de când este nu a făcut altceva decât să pună preoții ”să mulgă” amărâții care se duc la biserică și de ultimul bănuț...,și eu sunt credincioasă, dar nu sunt practicantă, adică nu merg la biserică decât atunci când pot și vă spun sincer că și atunci de scârba preotului nu prea mă trage inima, când știu cum a ”jupuito” pe mama de atâția bani. Cam acesta este motivul meu și bineînțeles tot ceea ce văd pe internet mă convinge că nu este o decizie greșită. Vă mulțumesc

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-11-06 02:51



Musafir

#1890 Re:

2015-11-06 02:52

#1888: -  

 CORECT


Musafir

#1891 Re:

2015-11-06 02:54

#1852: -  

 Biserica nu conduce ministere, nu trăiește din sume venite de la stat decăt in foarte mica măsură.  Restul, peste 90 la sută este din contribuția enoriașilor.  Oare n-am voie să contribui pentru ca Biserica lui Hristos, întemeiată de Sf. ANDREI acum aproape 2000 de ani, a cărui cap este Hristos să dainuiasca?  Este comoara cea mai de pret a românilor. 


Musafir

#1892 Re:

2015-11-06 03:02

#1888: -  

 Draga mea,  mă rog nu să găsești drumul spre biserica din cartierul tău,  ci să-L găsești pe Domnul. Apoi tu vei alege singură ce este mai important în viață și cum poți să dobândești aceasta. Bănuiesc că nu-ti lipseste rugăciunea,  acasă,  zilnică și milostenia.  Căutarea binelui aproapelui.  Căci probabil fără biserici ne facem noi casa duhului sfant. Cale liberă spre unirea cu Hristos cel atoate făcător. 


Musafir

#1893 Re:

2015-11-06 03:09

#1884: -  

 Suntem un popor pe drumuri,  sclavi in alte țări.  In bagajul tău acolo cred că ai luat speranța,  dragostea de familie, dorul de țară și credința în Dumnezeu.  Fără ele ești doar un cautator de muncita răsplată nateriala, doar un om ce supraviețuiește. .. Ești un chip al dumnezeirii!

Și unde poți afla ajutor să descoperi asta? In biserica.

Doamne-ajuta, frate al meu! 


Musafir

#1894

2015-11-06 03:12

Asta trebuia facut de mult..jos preaimputitul daniel!

Musafir

#1895 Re:

2015-11-06 03:27

#1858: -  

Plâng pentru sufletele celor care au fost uciși atât de teribil. Nu ascult muzică in general,  pentru că nu am timp.  Dar îmi place muzica rock să-i spun soft.  Dacă ești rocker știi că ea ajunge la varianta mai dezlănțuită să-i spun așa in care gesturile, versurile și chiar starea de "extaz" indusă de suplimente nu este momentul in care L-ai chema oe Hristos.  Un cuvânt are puterea de a aduce binele sau răul.  Sunt mii de cărți de dezvoltare personală care îți spun că prin gândirea și vorbirea unor cuvinte anume Îți poți construi viitorul, poți să ajungi unde vrei tu. Cărți argumentate.  Și atunci a canta si a aduce raul, iadul, apocalipsa în cuvinte și energie muzicală ce crezi că aduce?

Nu oamenii sunt "satanisti" ci ceea ce, fără să aprofundeze, fără a vrea de fapt să facă un rău,  dezlănțuie. .. 


Musafir

#1896

2015-11-06 03:50

Pentru mai bine..
Hiden

#1897

2015-11-06 03:53

 Ba incetati atat cu incercarile voastre de a baga prostii in cap la lume..treburile stau asa: 25 de ani>iliescu>comunism>psd>ponta postii dracului cum puteti vedea acea crestere a salarilor facute de ponta care este inexistenta si nu puteti veadea Romania o tara extrem de bogata? Pentruca nu este asa..Romania vinde toate resursele la altii si statu baga bani in buzunarul lor..dar stiti cate mi de miliarde am fi putut avea? Cred ca am fi fost cei mai bogati din europa..oameni prosti, documentativa inainte de a-mi raspunde daca nu ma credeti. Voi sunteti dinaia de iau galeata si punga de zahar da nu faceti 2+2 in creierul ala uscat al vostru si sa va ganditi dece astia va dau toate astea. A doua chestie, patriarh? 18mii de biserici si 400 de spitale? Minim 500 de lei pentru o inmormantare si asta doar daca se dau banii inainte? Da toate acestea sunt posibile din cauza voastra si a creierelor voastre uscate..cum pula mea ma sa fie peste 18.000 de biserici si doar 400 de spitale ma?? Cum? Spalare de bani si omu tot nu isi da seama..tot merge la biserici si da bani care preaimputitul daniel baga in buzunar..dece pula mea e plin de aur si se plimba cu merțanu cand inca sunt persoane care mor de foame? Nu va temeti ca o sa pieriti toti si nu veti lua nimic cu voi..veti muri in chinuri si voi si familile voastre mai ales TU PREACACATULE daniel!


Musafir

#1898

2015-11-06 04:15

Este imposibil cum unii se gandesc doar la ei. Fac ceea ce fac pentru a le fi tot lor bine. Eu una sunt satula de acuzatiile care le'a adus acest om acelui regretat grup de adolescenti. Si eu sunt adolescenta, am 17 ani si'mi place sa ma distrez, dar pana la urma, cine nu a fost asa la varsta adolescentei? Eu sunt contra lui dupa toate cele spuse .

Musafir

#1899

2015-11-06 04:18

Biserica ar trebui sa sustina omenirea si nu invers. Acest sef de biserica a dovedit prea multa aroganta si nici un pic de umilinta.

Musafir

#1900

2015-11-06 04:53

Nu sunt ateu. Dar nu-mi place cand cineva profita de oameni in numele credintei. De orice fel.
Asa sa ne ajute Dumnezeu.
AMIN!