VREM SPITALE NU CATEDRALE

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția VREM SPITALE NU CATEDRALE


Musafir

#901

2015-11-02 20:27

Vreau sa avem un sistem de sanatate, putem avea credinta si la spital nu doar in biserica

Musafir

#902 Re:

2015-11-02 20:32

#893: -  

 si??ce legatura are??si aveti si 20 de cluburi si 30 de carciumi si etc s-a facut biserica pe locul unui spital?nu incap si unele si altele?ce manipulare in masa!


Musafir

#903

2015-11-02 20:46

Sunt plecata din romania de aproape 1 an.nu este mult, dar este suficient cat sa fac o diferenta intre ceea ce inseamna sa ttraiesti in romania cu salariul minim, fara posibilitatea unui trai decent.nu cere nimeni de la stat sa-i imbogateasca peste noapte, doar sa deschida ochii si sa vada ce inseamna occident.

Musafir

#904

2015-11-02 20:51

Deoarece tara are mai mare nevoie de spitale si scoli decat de biserici

Musafir

#905

2015-11-02 21:00

Sunt o fiinta credincioasa, dar am invatat ca Dumnezeu exista peste tot, nu in biserici. Te poti ruga oriunde, oricand, dar copiii si batranii care au nevoie de sanatate o gasesc in spital nu in vorbele preotiilor. Doresc mai multe spitale, doresc ca oameni care se numesc medici sa aiba salarile politicienilor , iar polticieni salarile medicilor din Romania. Fara spitale si medici nu putem supravietui

Musafir

#906

2015-11-02 21:04

Pentru ca nu am văzut nici un preot în fața clubului unde sa întâmplat tragedia... Probabil așteptau strângerea fondurilor... Rușine!

Musafir

#907

2015-11-02 21:14

Nu avem nevoie de catedrale aurite, sunt prea multe biserici si asa, avem nevoie de spitale mai mult decat catedrale luxoase, pt ca exista mai multi oameni bolnavi si batrani decat oameni sanatosi, apoi cand esti bolnav nu mergi la preot, ca mergi la doctor, care te trimite la spital.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-11-02 21:23



Musafir

#909

2015-11-02 21:25

Am avut ocazia sa intru in doua spitale din buzau micro 14 si maternitate unde tiera scarba sa calci pe jos iar in schimb catedrale se construesc care mai de care mai frumoase si mai luxuase:(((

Musafir

#910

2015-11-02 21:26

Pentru ca BOR manipuleaza...pentru ca nu vrea decat sa indoctineze populatia...pentru ca preafericitul e impotriva oamenilor si nu pentru oameni

Musafir

#911

2015-11-02 21:27

Romamnia are nevoie de spitale

Musafir

#912

2015-11-02 21:29

Am semnat petiția pentru că sunt conştientă că spitalele sunt necesare nu bisericile . Sunt in Spania şi n-am cuvinte să descriu in ce conditii este spitalizat un bolnav . La ce trebuiesc atatea biserici ? Vrem spitale ...să fie renovate cele vechi si utilate .

Musafir

#913

2015-11-02 21:31

Puteam fi eu,tu ,un frate o aota un prieten cineva din familie ...un spital ajuta iar biserica se pare ca refuză sa ne ajuta

Musafir

#914

2015-11-02 21:39






Rugăminte:

Salut! 
Mâine ma duc la inmormântatarea unuia din cei doi prieteni ai mei care au murit in incendiu!
Familiile lor au hotărât sa fie înmormântați cu preoți!


Ca tu poate iti dorești pentru tine -sau familia ta - sa nu fi înmormântat/ă cu preoți e o alegere pe care ti-o respect! 
Pentru aceste sufletele, cei apropiați au decis altfel!
Faptul ca unele persoane indiferent din ce motive folosesc aceasta tragedie ca lupta in diverse interese este abject!
In mine stârnește furie!
Familiile acestor doi prieteni ii înmormântează in Biserica lui Hristos!
Ar fi omenește ca cei de genul tau sa nu ne amareasca mai mult cu postări anti-biserica etc in aceste momente! O biserica pe care tu din câte vad nu stii ce este...! 
Desigur exista multă corupție si mizerie între popi si prelați! Si multi dintre credincioși sunt tembelizati! (Dar fenomenul de spălare de creiere este mult mai răspândit - inclusiv la persoane inteligene de felul tau sau al meu!)
Lucru care ne doare, ne revolta, ne smintește chiar, si împotriva căruia noi Biserica - "biserica" reprezinta comuniunea sufletelor in Hristos indiferent ca esti cleric sau mirean - luptam cum putem!
... In acest moment însă nu ne ocupam de aceste cazuri de corupție! 
Si oricum noi dorim sa ne vindecam ca Biserca nu sa o desființăm!
Poate ai putea sa meditezi la ce ti-am zis!

Cu respect la opiniile tale pe care nu le împărtășesc, dar cu sinceritate iti spun ca ele ma dor si ma ofensează in aceste momente!
Sufletele prietenilor noștri care au murit au nevoie de rugăciune - asta consideram noi cei apropiați!

Roagă-te împreuna cu noi, daca nu stii ce sa faci cu furia si durerea ta provocate de aceste morți ori de alte lucruri!
Nu-mi doresc decat sa ma înțelegi!

P.S.
Si daca tu ai primit un botez la naștere sau mai târziu - si de la care nu ai abdicat - înseamnă ca esti Biserica!...
Dumnezeu sa ne lumineze!

Lasă lumea sa-si îngroape morții! Începe campania ta Anti-Biserica dupa parastas, te rog!







Musafir

#915

2015-11-02 21:43

E timpul sa oprim aceasta mașina de făcut bani! Eu, personal, nu il contest pe Dumnezeu, nu contest nici măcar biserica ca vehicul al spiritualității, contest însă credința si umanitatea capilor curenți ai bisericii din România care au transformat aceasta instituție spirituală intr-una mafiota! Dumnezeul meu nu ar permite sa i se construiască asemenea si atâtea "case" in detrimentul suferinzilor, a orfanilor si a nevoiașilor! Dumnezeul lor le-o cere însă, pentru ca singurul Dumnezeu pe care ei il recunosc este Banul! Ajunge!

Musafir

#916

2015-11-02 21:44

Pentru ca sunt tanara si pentru ca lumea nu se opreste la noi,vom avea copii la randul nostru.daca nu facem noi ceva,atunci cine?

Musafir

#917

2015-11-02 21:47

Cred ca ne ajunge cate biserici avem, spitale si scoli ne mai trebuie!!

Musafir

#918

2015-11-02 22:01

De rugat ne putem ruga in orice colt al lumii, Dumnezeu e cu noi peste tot, dar "dumnezeii" in halate albe pot face minuni numai in spitale bine dotate
Miliardul de euro aruncat pt Catedrala neamului imi pare o bataie de joc a "slujitorilor Domnului" la adresa noastra, a tuturor. Ei ar trebui sa fie un exemplu de curatenie sufleteasca si simplitate, nu de opulenta. Sa le fie rusine celor care au propus un astfel de proiect si mai ales celor care au aprobat cheltuirea banilor publici pt asta!

Musafir

#919

2015-11-02 22:08

Am semnat aceasta petitie ,deoarece imi doresc cu adevarat mai multe spitale si cat mai moderne posibil !!!

Musafir

#920

2015-11-02 22:10

Din acest moment, sa fie permisa construirea de biserici numai atunci cind numarul spitalelor si al scolilor va fi egal cu cel al bisericilor deja construite.

Musafir

#921

2015-11-02 22:19

Sa sperăm ca semnarurile , interesul ,dar din nefericire si decesul unor oameni NEVINOVATI sa schimbe o tara ,a cărui mentalitate este redusă la gradul 0 ,o tara "libera" indobitocita cu prostie, cu "credinta" banului nemuncit si furat al bisericilor , este acea tara in care niste inculți analfabeti spun ca acei oameni au murit datorită felului de muzică ascultat , sunteți niste oameni imbaxiti cu cretinitate toți cei care ati spus acel lucru lipsiți de pic de cultura pe voi va intereseaza doar ce face Leo de la Strehaia cu nu stiu care domnisoara , nu faptul ca niste oameni , niste copii au murit . Nu va pasă doar datorită faptului ca ascultau rock , acest gen de muzică cultural . Dar ce putem rezolva cu vorbele ? Trebuie sa scăpăm de aceste puroaie a societatii si poate clubul Colectiv ne.a dat o sansa , o sansa de a ne unii si a învinge ! De a învinge impotriva unor imbecili incapabili de a genera compasiune ! Asa ca haideți sa luptăm impreuna ca sa scăpăm de aceasta incultură imbecilă ! Condoleante famiilor decedatilor in Colectiv !
Anonim de la Oradea

#922 Re: Re:

2015-11-02 22:28

#902: - Re:  

 In in primul rand nu stiu pe ce parte putem vorbii despre manipulare , in al doilea rand unde ai mai dori stimate sa mai facem spitale din  moment ce noi avem la fiecare colt de bloc biserici ? De unde atâtea resurse pentru atâtea institutii din moment ce avem 18.000 de biserici si încă atâtea se construiesc ? Matale nu ai nevoie de spital ? Sti ce iti doresc eu tie ? Ca in acel moment in care vei avea nevoie de ori ce ajutor din partea spitalului sa nu mai fie loc si atunci sa mergi la biserica sa te vindece ! RUSINE !!!!


Musafir

#923

2015-11-02 22:36

anuntatima cand veti face o petitie cu adevarat desteapta si care nu ataca credinta

momentan din cate vad numai petiti gandite stupid si fara scop bun care sa ajute pe oameni

habar nu aveti cum sa faceti ceva bun, stiti doar sa distrugeti

este greu sa faceti o petitie inpotriva oamenilor care fura, inloc de o institutie?

nu biserica a furat de la oameni, ci cei care o conduc si voi ca leati tot dat bani la diverse evenimente

la preoti, medici etc.

 


Musafir

#924

2015-11-02 22:55

NU BISERICILOR !

Musafir

#925

2015-11-02 22:56

Vrem spitale!